Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate - auto înmatriculat în Romania

Postare recomandată

davaroti

buna ziua

am o intrebare referitor la transcrierea unui autoturism.

daca masina s-a inmatriculat in luna iunie 2013 pe noua taxa de mediu cu adeverinta de la anaf eliberata, la o noua reinscriere mai trebuie adeverinta de la anaf? 

la lege spune ca la prima transcriere pe legea noua se plateste taxa de mediu sau cu adeverinta de la anaf ca are taxa de poluare platita, de ce urmatorii proprietari trebuie sa mai stea pe la cozi la anaf pentru o adeverinta care a fost deja eliberata pentru inscriere

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

pentru ca suntem in Romania, o tara fermecatoare.

Link către postare
villy91

Buna ziua as dori sa stiu si eu daca pot inmatricula un autovehicul pe numele unei persoane care nu are permis de conducere care este pensionara daca se poate as intampina probleme la intocmirea politei rca ?

Link către postare
Marius

Se poate, fără nicio problemă.

Link către postare
Sache

Buna ziua as dori sa stiu si eu daca pot inmatricula un autovehicul pe numele unei persoane care nu are permis de conducere care este pensionara daca se poate as intampina probleme la intocmirea politei rca ?

Nu vei avea nicio problema la incheierea unei polite de asigurare de RCA, doar ca valoarea pe care o vei plati va fi mult mai mare. Politele se intocmesc folosind un sistem informatic, iar acesta ia in considerare, la emiterea unei polite, printre altele, daca proprietarul autoturismului detine permis de conducere, de cand il detine, ce varsta are proprietarul, daca este la prima inmatriculare a unui autovehicul pe numele sau, daca este pensionar.

Link către postare
razvann

buna vreau sa cumpar o masina de la cineva dar este inmatriculata pe arad si masina este in botosani la un alt proprietar dar este pe arad   trecuta pe fostul el are toate actele masinii si o copie dupa cartea de identitate a proprietarului o pot trece pe mine fara probleme?cum sa procedez?

Link către postare
claudiuvisan90

Si eu vreau sa transcriu o masina pe numele meu, insa masina a fost inmatriculata prin 2010, are cineva idee cam in cat timp elibereaza cei de la ANAF adeverinta prin care imi zic daca mai trebuie sa platesc taxa sau nu?

Multumesc!

Link către postare
alexcodrin

Buna seara, am achizitionat acum 3 zile un autoturism, dar inca nu am transcris-o la politie, detin toate actele, iar acuma as vrea sa o transcriu pe sotia mea si as dori sa stiu daca trebuie refacuta identificarea rar din nou sau pot folosi acelasi certificat de autenticitate RAR. 

Va multumesc frumos

Link către postare
Sache

Poti folosi acelasi certificat de autenticitate. Acesta se refera strict la autoturismul in cauza.

Link către postare
alexcodrin

Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si va doresc o seara cat mai placuta.

Link către postare
alexcodrin

Buna seara as mai avea o intrebare, daca fostul proprietar a trecut la rubrica din certificatul de inmatriculare instrainat catre mine eu cu sotia cum voi proceda? Va multumesc din nou.

Link către postare
Catalin

Cum o înmatriculezi pe numele soţiei dacă nu ai un contract de vânzare-cumpărare din care să reiasă că soţia este noul proprietar? Că doar nu te vei duce doar cu contractul de vânzare-cumpărare dintre tine şi vechiul proprietar şi să le spui celor de la înmatriculări că vrei să o înmatriculezi pe numele soţiei!? Crezi că o vor îmnatricula pe numele soţiei, doar aşa pe vorbe, pentru că le spui tu, fără să existe la dosar şi un act din care să reiasă că a devenit proprietarul maşinii?

Link către postare
razvann

pot inmatricula o masina de pe arad pe botosani daca nu am fiscalul de la proprietar si am doar copia de pe buletin si toate actele masinii?trebuie sa ii fac identificarea la RAR?

va rog ajutati_ma ca nu stiu ce sa fac

Link către postare
25tess

Ai nevoie atat de certificat fiscal cat si de identificare de la RAR.

Link către postare
razvann

va multumesc dar certificatul fiscal nu il pot obtine aici in botosani daca am copia de pe buletin a proprietarului?

sau trebuie sa merg la arad?

Link către postare
25tess

Certificatul fiscal se elibereaza din localitatea de domiciliu a proprietarului.

Modificat de 25tess

Link către postare
razvann

multumesc dar nu pot da de proprietar ce pot face?

Link către postare
rinso

buna ziua am si eu o problema cu o masina inmatriculata in ro cumparata de la cineva care nu a reusit sa o treaca pe numele dansului in 30 de zile. La oprit in trafic si ia luat certificatul de inmatriculare.

Eu pot recupera acest certificat? deci dansu are acte vanzare cumparare intre cel inscris in certificat si eu am acte vanzare cumparae intre el si mine.

fiscalul imi trebue si de la A si B?

iar daca ii fac rarul trebue doar identificarea?

Multumesc

Link către postare
25tess

Pentru ce motiv i-a fost retinut certificatul?

• Apreciez 1

Link către postare
georgggeanooo

Cu urmatoarele documente necesare inmatricularii unui autovehicul inmatriculat anterior in Romania pot face transcrierea dreptului de proprietate al unui autovehicul cumparat in 2012?

• cerere
  • fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale (data este 2011)
  •  certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale ale fostului proprietar este din 2011
  • cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
  • contract de vanzare-cumparare în original şi în copie cu data de 2012;
  • actul de identitate al meu, în original şi în copie
  • dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia (am o anexa la talon)
  • copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
  • dovada de plată a taxei de înmatriculare;
  • certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
  • plăcuţele cu numărul de înmatriculare
  • dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
  • dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare
  • certificatul de autenticitate al vehiculului
  • hotarare juridica care obliga la inmatricularea fara plata taxei de timbru

Cu aceste acte in care: data contractului de vanzare-cumparare este 2012, fisa de inmatriculare si certificatul de atestare fiscala cu data de 2011 as putea sa-mi inmatriculez masina pe numele meu?

Trebuie sa platesc vreo taxa sau amenda pentru ca n-am inmatriculat masina la timp pe numele meu?

Link către postare
25tess

Vechiul proprietar cum a scos autovehiculul de la taxe si impozite in 2011 daca ati facut contractul de vanz-cump. in 2012? Mai este vreun intermediar intre voi?

Link către postare
georgggeanooo

Eu am cumparat masina de la un  intermediar.

Acest intermediar a cumparat masina in 2011 de la vechiul proprietar si eu, la randul meu am cumparat masina de la intermediar.

Masina are tot numerele vechiului proprietar.

Eu in situatia aceasta circul si eu tot cu numerele si actele pe numele vechiului proprietar.

As vrea totusi sa o inmatriculez pe numele meu ca sa nu am probleme cu vechiul proprietar.

In conditiile actuale si cu dosarul de acte care l-am prezentat mai sus cum as putea sa inmatriculez masina, adica ce-mi mai trebuie ca sa nu fac drumuri degeaba la inmatriculari?

Link către postare
25tess

O sa platesi in plus o amenda la primarie si impozitul la auto de la data la care fostul proprietar/intermediarul a scos autov. de la taxe si impozite pana in prezent.

Link către postare
georgggeanooo

Problema este ca am mai fost odata si mi-a intors dosarul din cauza necontinuitatii platii impozitului, iar politistii de acolo mi-au spus ca trebuie sa platesc o amenda dar nu au stiut sa-mi spuna cine trebuie sa-mi dea amenda sau unde o platesc.

Eu am trecut masina la impozit la mine la primarie cand am cumparat-o in septembrie 2012.

Acum eu ma duc pur si simplu la primarie? La cine trebuie sa ma adresez mai exact ca sa primesc si platesc amenda?

Link către postare
25tess

Ai nevoie de certificat fiscal de la intermediar, teoretic va trebui ca el sa plateasca amenda si impozitul la primarie pe perioada in care autov. a fost in posesia sa. Dar cum cel mai probabil intermediarul fie nu mai este de gasit,fie nu vrea sa mai platesca, tu esti bun de plata in locul lui. Sa speram ca nu are si alte datorii pe la primarie ca se complica treaba.

Modificat de 25tess

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      Procedura de restituire a certificatului de înmatriculare reţinut
      Certificatul de înmatriculare se restituie doar proprietarului sau în lipsa acestuia unei persoane desemnate prin procurră notarială la încetarea motivului pentru care documentul a fost reţinut.
      Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare reţinut, titularul acestuia trebuie să se prezinte la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz Brigăzii Rutiere, la ghişeul de restituiri certificate, având asupra sa următoarele documente :
      Pentru persoane fizice:
      cartea de identitate; dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare original; actul de identitate a delegatului original + copie, după caz; actul din care rezultă încetarea motivului reţinerii original + copie; Pentru persoane juridice:
      actul de identitate a delegatului original + copie; dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare original; actul din care rezultă încetarea motivului reţinerii original + copie; delegaţie adresată Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz Brigăzii Rutiere (original) din partea societăţii deţinătoare, a societăţii de leasing sau a societăţii utilizatoare (este necesară şi o copie a contractului de leasing). Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se trimite autorităţii competente care l-a eliberat, împreună cu raportul de reţinere.
      Atunci când vehiculul este înmatriculat sau înregistrat într-un alt judeţ decât cel pe teritoriul căruia a fost constatată fapta ori este înmatriculat într-un alt stat, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se trimit, după expirarea termenului prevăzut de lege (15 zile) pentru introducerea plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, serviciului poliţiei rutiere din judeţul care are în evidenţă vehiculul, autorităţii administraţiei publice locale emitente sau, după caz, autorităţii străine emitente.
      În cazul introducerii plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, în dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se înscrie menţiunea că vehiculul are drept de circulaţie pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii dreptului de circulaţie, iar plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de către poliţia rutieră în baza ordonanţei preşedinţiale emise de instanţa investită cu soluţionarea cauzei sau a hotărârii judecătoreşti rămase definitivă.
    • Crixtine
      de Crixtine
      Buna ziua,
      Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.
      Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?
      Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.
      Multumesc anticipat. 
    • Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.