Jump to content
POLITISTI.ro

Rookie

Intrebari adresate conducerii Corpului National al Politistilor

Recommended Posts

amadeus

Pentru a usura munca colegilor care vor sa gaseasca raspuns la aceasta intrebare iata de unde va puteti documenta:

CNP ROMANIA

Edited by amadeus
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Octavian

Ce parere are conducerea CNP despre aceasta recenta masura luata de conducerea ministerului privind taierea veniturilor politistilor cu 500 de lei ?

radusandu

@Octavian

In luna iunie 2011se retin 500 lei din Norma de Hrana pentru a putea fi platite si posturile nebugetate , pana se va efectua disponibilizarea.

Suma va fi restituita in trimestrul III- 2011.

Eduard

Asa au spus si cu cei 25 % , doar pentru 6 luni, pana la 01.01.2011 dupa care vom lua salar normal si uite ca nici astazi nu avem salariul intreg !

Observ ca la acesta guvernare a devenit o practica taierea din salar si promisiunea ca il vom recupera ! :angry:

Edited by Eduard

radusandu

I. - Consideraţii generale:

Prin art.28, alin.1 lit. c din Legea nr. 360/2002 privind statutul potrivit poliţistului s-a instituit dreptul poliţistului la uniformă, echipament specific, alocaţii pentru hrană, asistenţă medicală şi psihologică, proteze şi medicamente gratuit, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului.

Prin art. 1 din H.G. nr. 65/23.01.2003 privind stabilirea drepturilor de hrană în timp de pace, ale personalului aparţinând structurilor M.A.I. căruia i se aplică Statutul Poliţistului, se prevede că aceste categorii de personal beneficiază pentru perioada în care se află în activitate de o alocaţie de hrană zilnică, în limita unor plafoane calorice, diferenţiată pe categorii care constituie norme de hrană.

În anexă, se precizează sunt prevăzute norme de hrană zilnice plafoanele calorice şi categoriile de personal pentru care se acordă alocaţia de hrană zilnică,

Conform art. 4 din H.G. nr. 65/2003/2003, se arată, normele de hrană aplicare ale acestei hotărâri precum şi structura normelor de hrană se stabilesc prin ordin al ministrului de interne.

De altfel, se arată, Ordinul Ministrului Administraţiei şi Internelor nr. 440/05.05.2003 privind hrănirea efectivelor M.A.I, pe timp de pace la art. 6 prevede următoarele:

- cadrele militare în activitate,

- poliţiştii, militarii angajaţi pe bază de contract;

- salariaţii civili;

Aceştia au dreptul la hrană potrivit normelor, atunci când nu beneficiază de alimente, primesc în locul produselor agro-alimentare prevăzute de norme valoarea financiară neimpozabilă a normei de hrană la care au dreptul.

Art. 24 din ordinul M.A.I. nr. 440/05.05.2003 stipulează în mod expres că alocarea de dreptului de hrană a personalului M.A.I. care beneficiază de norme de hrană se face în toate situaţiile, nominal, prin ordin de zi pe unitate/dispoziţie zilnică a şefului unităţii.

Totodată prin art.10 alin 1 din Legea nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011

II. – Consideraţii punctuale

În conformitate cu prevederile Notei raport nr. 3.034.630/01.06.2011 , pentru încadrarea în prevederile bugetare pentru semestrul I 2011, în baza Legii nr. 286/2010 a bugetului de stat pe anul 2011, având în vedere prevederile art. 4 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, art. XIX din OG nr. 35/2009 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul cheltuielilor de personal în sectorul bugetar şi art.10 din Legea nr. 69/2010 a responsabilităţii fiscal-bugetare, s-a propus:

- acordarea în luna iunie 2011 a sumei de 130 lei/indicator, reprezentînd cotă parte din valoarea financiară a normelor de hrană aferente acestei luni, stabilită conform Ordinului ministrului apărării nr. M.S./117/03.12.2008;

- aplicarea măsurii de mai sus întregului personal al ministerului finanţat din surse bugetare;

- regularizarea diferenţei dintre valoarea financiară a normei de hrană, cu suma acordată, în trimestrul III -2011;

Marius

În conformitate cu prevederile Notei raport nr. 3.034.630/01.06.2011, pentru încadrarea în prevederile bugetare pentru semestrul I 2011, în baza Legii nr. 286/2010 a bugetului de stat pe anul 2011, având în vedere prevederile art. 4 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, art. XIX din OG nr. 35/2009 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul cheltuielilor de personal în sectorul bugetar şi art.10 din Legea nr. 69/2010 a responsabilităţii fiscal-bugetare, s-a propus:

- acordarea în luna iunie 2011 a sumei de 130 lei/indicator, reprezentînd cotă parte din valoarea financiară a normelor de hrană aferente acestei luni, stabilită conform Ordinului ministrului apărării nr. M.S./117/03.12.2008;

- aplicarea măsurii de mai sus întregului personal al ministerului finanţat din surse bugetare;

- regularizarea diferenţei dintre valoarea financiară a normei de hrană, cu suma acordată, în trimestrul III -2011;

Nu inteleg. E doar o propunere? :unsure:

Dan

Domnilor lideri sindicali care este reactia dvs. la faptul ca ne va fi taiata norma de hrana cu aprox. 550 lei?! Ce masuri veti lua?! Cat vom mai astepta sa fim batjocoriti?!

Marius

copman

Uite aici:

radusandu

@Marius

Nu a fost decat un raspuns la discutiile de mai sus.

Corpul National al politistilor a intrunit Biroul Executiv Central si o parte din Consiliul National, iar in urma discutiilor si punctelor de vedere le legislatia in vigoare privind acordarea Normei de Hrana si a Notei Raport a MAI prin care se reduce Norma de Hrana pe luna iunie 2011, a adoptat un COMUNICAT, care se poste vedea aici:

scan Comunicat din 2 iunie catre membri CNP.doc

Edited by radusandu

florin

Bun, ati facut oficiul de secretara/purtator de cuvant si ati transmis raspunsul. Acum va adresez urmatoarea intrebare: ce face CNP pentru cei care de data viitoare primesc cu 500 de lei mai putini bani pe luna? Concret, daca se poate. Unde se va tine si cand protestul organizat de CNP?

metalu

protest organizat de CNP?

vreau sa vad si eu asta pana a :ner: puc sa/mi dau demisia

radusandu

@florin

Studiati si prevederile art. 4 si 47 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice.

@metalu

Daca studiati atributiile CNP-ului vedeti ca nu se poate confunda cu un sindicat...

Protest nu poate organiza CNP-ul. Vedeti comunicatul.

Cu stima,

Tyropol

Pai domnule radusandu in comunicatul la care faceti referire se precizeaza ca: " C.N.P. sustine si se raliaza tuturor formelor legale de protest..."

Haideti sa nu incurcam oalele si sa explicam pe larg sensul acestei fraze, fara sa ne mai ascundem dupa deget si sa adaugam zeci de interpretari cuvintelor.

ralia - RALIÁ, raliez, vb. I. Refl. A se aduna, a se strânge în jurul cuiva sau a ceva în vederea realizării unei acţiuni comune. ♦ A adera la o părere, la o propunere etc.; a se alătura unei persoane sau unei idei. [Pr.: -li-a] – Din fr. rallier.. sursa: DEX

Bun! Din cate stiu o forma de protest LEGALA este si mitingul. Deci? Nu vad nici punctul, nici ghilimele si nici macar virgula.

Tot ceea ce inteleg eu, este ca in lupta asta, toate sindicatele au bate de baseball in mana. iar C.N.P.-ul s-a inarmat cu un bat (si ala rupt), pe care il tine la spate.

Nu sunteti politist?

Daca sunteti politist, dvs nu sunteti afectat de aceste masuri?

metalu

da, stiu atributiile CNP :emo-box: -ului, o struto-camila, asa zisa organizatie profesionala a politistilor, facuta si infiintata cu acceptul dinozaurilor, deoarece doar latra si nu musca

florin

Domnule radusandu, hai sa incercam inca o data, mai cu atentie sa citim intrebarea mea, respectiv " ce face CNP pentru cei care luna asta vor primi mai putini bani, si unde se va desfasura protestul organizat de CNP?" si sa incercam sa raspundem intr-o fraza clara si concisa ca un om cu carte, ce spuneti?

Daca aveti pretentia ca sunteti o organizatie a politistilor, carora pretindeti ca le aparati interesele, atunci explicati membrilor care va platesc cotizatia cum le aparati interesele in acest conflict.

serhente Garcia
Daca aveti pretentia ca sunteti o organizatie a politistilor, carora pretindeti ca le aparati interesele, atunci explicati membrilor care va platesc cotizatia cum le aparati interesele in acest conflict.

Daca sunteti in stare sa-mi evidentiati UN SINGUR INTERES sau O SINGURA DATA in care respectiva organizatie s-a evidentiat prin APARAREA chiar si a celui mai mic interes al membrilor cotizanti, va permit sa-i adresati (organizatiei si/sau reprezentantilor ei) intrebarea de mai sus, altfel aceasta este lovita de nulitate chiar de la punctul de dinaintea inceperii frazei ;)

radusandu

Domnilor colegi,

CNP-ul a solicitat prin cerere, revocarea NOTEI RAPORT si urmeaza sa efectueze plangere prealabila, conform legii, dar numai dupa producerea efectelor, daca nu se va revoca de ordonatorul principal de credite.

Apoi, conform procedurii si termenului va putea fi atacata in contenciosul administrativ.

Da, ne vom raliala actiunile sindicatelor cu care avem si Protocol incheiat si care pot efectua mitingul de protest, etc

Cu stima,

serhente Garcia

Da, ne vom raliala actiunile sindicatelor cu care avem si Protocol incheiat si care pot efectua mitingul de protest

Altfel spus, dam cu pietre, dar aruncati "voi" primul bolovan ;) astfel incit in caz de "nasoale" sa nu putem fi acuzati ca am aprins fitilul protestelor si sa putem s-o intoarcem in functie de cum bate vintul.

INTELIGENT SI SUBTIL!! ;) .... sa mi se arda sursa !

Vip3R

as avea si eu o intrebare care ma macina....

de cand cu noua organizare a politiei, de la op au plecat cativa la proximitate si restu ramasi in "strada" conform ordinelor fac numai de noapte toata luna, tot anul. pana acum stiu ca se plateau doar 80 de ore de noapte pe luna. acum cand lucram doar de noapte toata luna, ni se platesc toate 160-168 ore de noapte? sau muncim degeaba pentru patrie?

in primul rand se incalca contractul colectiv de munca, codul muncii, dispozitia 7, si inca cateva alte legi si dispozitii interne. ce se poate face daca suntem platiti doar 80 de ore din 160?

• Downvote 2

drAGO5

Nu inteleg de ce trebuie sa postezi aceleasi lucruri peste tot.Este de ajuns o singura postare si asteapta raspunsurile.Forumistii citesc toate postarile.

• Downvote 2

Vip3R

rog moderatorii sa ma scuze dar nu ma pot abtine sa nu dau un reply: nici eu nu inteleg de ce te bagi in seama daca n-ai nici un raspuns coerent si la obiect.

• Downvote 1

Marius

Vip3R, chiar daca nu iti convine, drAGO5 are dreptate.

Daca vrei sa te convingi de acest lucru, citeste in Regulamentul acestui site:

Inainte de a posta un mesaj ori un subiect nou, alege categoria cea mai potrivita in care se incadreaza acesta si verifica daca acesta nu exista deja. Postarea aceluiasi mesaj ori postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie este interzisa.

Vip3R

am pus acelasi mesaj pe mai multe topicuri deoarece vroiam sa vad raspunsul de la snppc, raspunsul de la cnp si raspunsul distinsilor colegi care in loc sa ma ajute ma trag de urechi.

probabil cel mai bine faceam un topic nou in care sa postez intrebarea. dar poate cei de la cnp au o varianta de raspuns, cei de la snppc, alta, sau poate vreun coleg stie mai multe decat mine, asa ca postand pe topicurile dedicate sindicatelor m-am asigurat ca reprezentantii vor citi si vor raspunde. poate reprezentantul de la cnp nu trece prin thread-ul "discutii" iar daca postam acolo, poate nici nu vedea vreodata intrebarea mea. de aceea am postat in mai multe locuri.

ps: vine omu cu o problema, care nu-l afecteaza doar pe el, si pe viitor poate ca va fi afectat tot OP-ul(cei care patruleaza) si voi in loc sa ajutati dati in cap cu regulamentul.

Edited by Vip3R

radusandu

In ziua de 07 iunie 2011, reprezentanţii Corpului Naţional al Poliţiştilor au solicitat şi au fost invitaţi să participle la întîlnirea dintre Ministrul Administraţiei şi Internelor d-l Traian IGAŞ, toţi factorii de conducere din M.A.I. şi reprezentanţi ai sindicatelor poliţiştilor şi personalului contractual, reprezentative din cadrul M.A.I. (Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual, Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Vameşilor „Pro Lex”, Sindicatului Naţional al Agenţilor de Poliţie, Sindicatului Poliţiştilor din România „Diamantul”, Federaţiei Poliţiştilor „Sed Lex”), ocazie cu care au fost abordate următoarele probleme:

1.- Respectarea dialogului cu sindicatele şi între toţi partenerii de dialog social;

2.- Disponibilizările din sistem, ce urmează a fi luate pentru încadrarea în numărul de indicatori financiari în plată de la 01 aprilie 2011, prevăzuţi în legea bugetului de stat pentru anul 2011 şi şi asupra căreia nu se mai poate reveni;

3.- Plata parţială a normei de hrană pentru luna iunie 2011.

S-au propus unele soluţii alternative, care urmeză a fi luate în calcul, în perioada următoare, la stdiul procesului de reorganizare a M.A.I. şi stabilirea unor variante legale.

În urma discuţiilor purtate s-au stabilit următoarele:

1.- Efectuarea unei întîlniri a unui Grup de Lucru, în data de 10.06.2011, ora 09,00 pentru discuţii referitoare la restructurare, reorganizare şi modernizarea M.A.I., întrucît s-a conturat o variantă cu privire la selecţia celor care vor fi disponibilizaţi din sistem, pentru deciyiile ce urmeayă a fi luate ca măsuri excepţionale;

2.- Referitor la acordarea redusă a normei de hrană pentru luna iunie 2011, urmează a fi emis un OMAI, ministrul reafirmînd că măsura acordării a 130 de lei din valoarea financiară a normei de hrană pentru lucrătorii M.A.I. va fi aplicată numai în luna iunie, urmând ca din trimestrul III al anului în curs să se acorde diferenţa aferentă, în urma discuţiilor cu Ministrul de Finanţe.

Totodată s-a stabilit emiterea Normelor Metodologice de aplicare a legii de salarizare unitară pentru anul 2011;

3.- La propunerea sindicatelor, ministrul Traian Igaş a fost de acord ca, în perioada următoare, să înainteze Guvernului un proiect de act normativ care să reglementeze ca, la încetarea raporturilor de muncă cu M.A.I. înainte de expirarea angajamentului încheiat cu instituţia, absolvenţii instituţiilor de învăţământ care aparţin Ministerului să nu mai fie obligaţi să plătească taxele de şcolarizare.

Aspectele legate de modificarea Statutului poliţistului şi variantele de Proiect se vor discuta şi analiza întrun Grup de Lucru separat.