Jump to content
POLITISTI.ro

Derogare inaltime

AdrianaDumitra

Recommended Posts

AdrianaDumitra

Buna! As vrea ca anul viitor sa dau la Campina, la subofiteri, dar am o problema: Inaltimea minima este de 1.65 la fete, iar eu am 1.63. Se poate face ceva in privinta asta? Am inteles ca pot face o derogare, sau cam asa ceva. Cum procedez? Ce sa fac? Multumesc

• Membru

Este o problema delicata si sincer nu prea sunt lucruri care sa te incurajeze. este posibil sa obtii derogare teoretic, insa acest lucru se stabileste an de an cu ocazia admiterii, de 2 ani nu s a auzit de derogari!

• Membru

La Campina este o scoala de Agenti de Politie nu de subofiteri.... si se poate cere derogare insa prima data este nevoie sa ajungi la vizita medicala de la ipj-ul unde ai domiciliul!Daca medicul de la Centrul Medical Judetean isi da acordul vei putea sa ceri si derogare!Asta daca nu cumva se va urca sau scadea pragul minim pentru inaltime!

Edited by cipri83

Asta cu derogarile mi se pare cea mai mare aberatie!

Dupa tot felul de exceptii si derogari ne mai miram ca media de inaltinme a scazut atat de mult in Politia Romana incat in curand povestea Alba ca Zapada si cei sapte pitici o sa se poata turna cu succes in fiecare inspectorat din tara.

Anul asta nu s-au dat derogari si bine au facut.

Au ajuns politistii sa arate ca bibliotecari 1,60 si 50 de kilograme. In curand le vor da caramizi in dotare ca bate vantul si nu se stie!

De manechine nu mai vorbesc ca m-am saturat, vor drepturi egale, dar nu cand vine vorba de probele sportive................

Nu proceda in niciun fel, alege-ti alta meserie!

• Upvote 1
AdrianaDumitra

Hai sa nu fim impertinenti ok? Am inteles ce vrei sa spui, insa nu cred ca inaltimea conteaza cel mai mult, daca tot vrei sa ne spunem parerea. Cu ce ma ajuta pe mine ca am 1.70-1.80 si nu sunt in stare sa leg doua cuvinte? Sa nu mai vorbim de cum intra unii, pe pile sau cunostinte ;)

• Downvote 4

Încearcă să mergi la înot, baschet şi poate mai câştigi 2cm. Nu te mai preocupa de metodele prin care sunt admişi unii, mai ok ar fi să te preocupi de tine. Te contrazic, te ajută înălţimea mai ales când va trebui să-l priveşti pe unul de 2m. Multă baftă !

• Upvote 2
  • Membru

AdrianaDumitra, esti constienta ca dupa ce termini scoala de politie de la Campina vei ajunge sa lucrezi in strada la Ordine Publica si nicidecum intr-un birou, cel putin pentru inceput sau daca nu ai pile foarte mari (tot ai vorbit de pile). In strada va trebui sa faci fata diverselor situatii, care fie vorba intre noi doi nu sunt cele mai roz sau elegante. Bagabontul din colt de strada nu da doi bani pe gramatica ta sau ca stii sa legi mai mult de doua cuvinte, din contra te mai vede si cu vreo 5 cm sub nivelul marii nici nu ezita sa-si umfle muschii. Mai nasol este si pentru colegul tau care pe langa fapta ca ramane singur intr-o situatie de asta trebuie sa te apere si pe tine. Sunt cazuri destul in ziua de astazi si crede-ma ca nu bat campii.

Poate ca ti s-a explicat situatia verde-n fata si pe un ton mai putin decat prietenos sau elegant dar este mai bine sa-ti dai seama de niste lucruri acum decat atunci cand este mult prea tarziu. Mult succes oricum!!

• Membru

Adriana sa sti ca ar fi de preferat 1.80 si sa stii sa legi si 2 cuvinte!Fara suparare dar am lucrat cu o colega care avea aproximativ 1.60 si stia sa lege mai mult de 2 cuvinte...chiar ii umbla gura mai rau ca o moara stricata!iar pe langa faptul ca trebuia sa ma preocup sa aplanez scandalurile trebuia sa am grija ca ea sa nu primeasca una pentru ca era foarte "limboasa" dar in sensul rau al cuvantului!Nu te supara dar daca s-ar scoate la examen si posturi pt personal contractual,ai fi buna de secretara si atat!

Edited by cipri83

Tanara si frumoasa domnisoara Adriana vei intalnii in viata foarte multi,,impertinenti" dar crede-ma ca nu-ti vor vorbi cum ti-am vorbit eu.

Ca tu deja te vezi superpolitista este decat parerea ta, pentru ca stii sa legi doua vorbe.

Nu conteaza cel mai mult inaltimea ..........dar totusi conteaza.

Datorita acestor televizuini care zi de zi implementeaza in moralul colectiv idea ca oricine poate sa fie politist imi spui tu aici ca inaltimea nu conteaza.

Ba conteaza domnisoara Adriana. Mai mult decat crezi.

Cand nu ne convine aratam cu degetul cum intra unii..........asta este o scuza, nu? Cam penibila scuza.

Noi romanii vrem sa se respecte legea dar nu incepand cu noi ......cu urmatorul!

Realitatea este una singura, tu ai 1,63 cm, din ce ne spui tu.

Raman la parerea mea, alege-ti alta meserie!

• Moderator
Catalin

Nu vă înţeleg de ce îi mai răspundeţi încercând să-i explicaţi ceva ce oricum nu o să înţeleagă vreodată. A reacţionat tipic româneşte, exact după şabloanele generate de frustrarea ce apare când realizezi că nu îndeplineşti nişte bareme clare. Până la un anumit punct e de înţeles, dar mai departe deja apar acele stereotipuri arhicunoscute.

Nu aţi observat că toţi spun exact acelaşi lucru: nu înălţimea contează, ci inteligenţa, să legi două sau mai multe cuvinte, etc, etc Ca şi cum inteligenţa sau abilitatea de a lega nişte cuvinte s-ar pierde şi ar fi invers proporţionale cu înălţimea. Un raţionament lipsit de vreo logică, pe care dacă cineva l-ar lua în serios ar însemna că toţi pigmeii sunt, de la primul până la ultimul, adevărate genii.

Cât despre cei ce intră şi cum se intră, din nou se confirmă povestea cu vulpea şi strugurii.

AdrianaDumitra

Se pare ca niciunul nu poate da un raspuns pe susbiect. Daca nu aveti un raspuns legat de ceea ce am intrebat, de ce va bagati in discutie? Numai de dragul de a creea polemici si de a jigni? Va multumesc

Cu atitudinea asta arogantă nu ajungi prea departe. Ţi s-a răspuns cât se poate de clar, ca nu vrei tu să înţelegi e altă treabă. Încearcă cu sport cum ţi-am zis.

• Membru

AdrianaDumitra, se pare ca nici cu gramatica nu stai atat de bine precum crezi.

*dragul de a crea polemici

MariusAcademy

Nici prin sport nu prea mai poti face mare lucru , de fapt chiar nimic tinand cont si de varsta. :)