Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inmatricularea unui autovehicul nou achizitionat din Romania

Postare recomandată

Marius

Documentele necesare inmatricularii unui autovehicul nou achizitionat din Romania

• cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
  • fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
  • cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
  • documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
  • actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  • copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
  • persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal, în copie
  • dovada de plată a taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a taxei pe poluare pentru autoturisme şi autovehicule, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
  • dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
  • procură specială, după caz.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

lauralra

Buna seara,

In cazul achizitionarii unui autoturism nou direct din reprezentanta prin programul "Rabla" pe numele prietenului exista posibilitatea inmatricularii pe numele meu sau trebuie mai intai inmatriculata pe numele lui si apoi schimbarea proprietarului? Momentan avem autorizatie de circulatie provizorie impreuna cu numerele provizorii oferite de reprezentanta timp in care ar trebui sa facem inmatricularea si nu stim exact care sunt pasii de urmat sau cui ne putem adresa. Se poate face contract de vanzare-cumparare in aceasta situatie?

Multumesc anticipat.

Link către postare
Sache

Vă puteţi adresa Serviciului Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din judeţul de domiciliu, serviciu ce face parte din cadrul prefecturii. Cei de acolo sunt în măsură să vă ofere toate informaţiile necesare pentru înmatricularea unui autovehicul.

Link către postare
RaduGeorgi

Buna ziua! Daca vreau sa cumpar un autoturism si buletinu meu e pe jud. Dambovita, dar de curand m-am mutat in jud. Arges, unde trebuie sa inscriu masina? Pot in jud in care locuiesc sau unde am domiciliul pe buletin? multumesc

Link către postare
Marius

Înmatricularea se efectuează de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, în a căror rază de competenţa proprietarii îşi au domiciliul.

Link către postare
cocorico

Ceau, imi cumpar o masina noua de la dealer (prin credit bancar, nu stiu daca asta este important). Eu am buletin de Bucuresti dar locuiesc si lucrez in Timisoara. Mentionez ca in buletin am avut resedinta in Timisoara dar a expirat in Ianuarie acest an. Pot sa depun actele de inmatriculare masina aici in Timisoara sau sint obligat sa merg la Bucuresti. Multumesc, anticipat.

Link către postare
Sache

Înmatricularea autovehiculului o vei face la serviciul înmatriculări din municipiul Bucureşti, care este localitatea ta de domiciliu.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.