Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vatamare corporala din culpa accident rutier

gmihai
 Share

Question

• Membru

Un prieten de-al meu a facut accident cu masina (a dat intr-un cap de pod) in urma caruia pasagerul din dreapta a fost transportat cu ambulanta la spital. Pasagerul nu s-a lovit grav, i s-a dizlocat umarul drept.

Pasagerul nu a facut plangere impotriva soferului deoarece erau prieteni, deci a intervenit impacarea partilor. Soferul nu consumase bauturi alcoolice. Politia i-a retinut permisul soferului iar dupa 2 saptamani de la accident a primit de la serviciul rutier o instiintare conform careia a savarsit infractiunea de vatamare corporala din culpa.

Ce se intampla cu permisul ? Cat timp este suspendat ? Cum isi poate recupera permisul ? In situatia aceasta se da neinceperea urmaririi penale, nu ? Fapta i se trece in cazierul judiciar ? Ce amenda va primi ?

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Victima a solicitat eliberarea unui certificat medico-legal?

Pentru a se stabili corect incadrarea juridica a faptei (accidentului), este absolut necesara eliberarea de catre IML a unui certificat medico-legal, care sa ateste ca victima are nevoie de un anumit numar de zile de ingrijire medicala.

In functie de acest numar de zile se stabileste daca fapta este infractiune, ce fel de infractiune, etc.

• 0

Daca prietenul da declaratie ca nu depune plangere si nu are pretentii dosarul penal va fi solutionat cu neanceperea urmaririi penale.De la Parchet prietenul va lua o confirmare a neanceperii urmaririi penale si de la Serviciul politiei rutiere va primi permisul inapoi.Asta daca nu a incalcat ,cu prieljul accidentului,vreo regula de circulatie pentru care se suspenda dreptul de a conduce.

• 0
  • Membru

Pasagerul nu a solicitat eliberarea unui certificat medico-legal dar in instiintarea primita scria ca a savarsit infractiunea prev. si ped. de art 184 C.P. ( vatamare corporala din culpa).

Era noaptea, nu au fost martori care sa vada momentul accidentului. Era o denivelare pe sensul de mers cat banda si a incercat sa o ocoleasca scurt trecand pe contrasens si a pierdut controlul autovehiculului. Era in localitate si avea aproximativ 90-100 km/h dar nu a fost pus sa scrie acest lucru in declaratie, a fost doar intrebat verbal spunand ca avea 70-80 km/h, deci nu se poate demonstra ce viteza avea... poate doar dupa lungimea urmelor franarii. Alte reguli de circulatie nu vad ce ar fi putut incalca. Nu stiu daca era linie continua, a intrat in capul de pod de pe partea cealalta a drumului.

Cam cat timp dureaza pana se da neinceperea urmaririi penale pentru a primi permisul inapoi ?

• 0

OUG 195/02 rep , art 103 alin.1 lit c) :

Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:

c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Pt circulatie pe sensul opus se suspenda dreptul de a conduce... Si nu imi spune ca a intrat pe sensul opus fortat pt ca a declarat singur ca avea 70-80 in localitate!

• 0
  • Membru

A declarat ca avea 70-80 km/h doar verbal cand a venit la fata locului agentul, nu l-a pus sa scrie in declaratie nimic legat de viteza pe care o avea.

• 0
  • Moderator

gmihai daca victima a fost consultata de medic la spital, o sa fie necesar la dosar un certificat medico-legal (asta daca victima solicita la IML) ori un raport medico-legal ce se elibereaza la solicitarea politiei.

Cum situatia financiara a acestei institutii este dezastruoasa, poate dura foarte mult pana la primirea raportului medico-legal, intrucat acesta se elibereaza contra cost.

• 0
  • Membru

Da, urmele de franare sunt pe sensul opus.

Intre timp pana la solutionare poate sa solicite o dovada sau ceva si sa circule in continuare ?

• 0

In momentul ridicarii p.c., politistul i-a eliberat o dovada valabila15 zile, el trebuie sa mearga la procuror pentru prelungire.

• 0

Daca partile s-au inteles si nu depune nimeni plangere nu este necesar certificat medico-legal, e suficient sa scrie in declaratie partea vatamata ca refuza sa se prezinte la medicina legala pentru eliberarea documentului si ca nu depune plangere impotriva soferului si nu are nici o pretentie. Daca sunt toate actele in dosar inclusiv alcoolemia (daca asta nu e platitata dosarul va sta mult si bine pentru ca politia nu are bani, e bine sa o plateasca el daca vrea sa se termine mai repede), dupa toate astea va primii solutia de neincepere a urmaririi penale. Daca vrea sa conduca, trebuie sa solicite de judecatoria unde se instrumenteaza, un certificat de grefa cu care se prezinta la politia rutiera unde i se va prelungii dovada, cate 30 zile, pana la solutionarea cauzei. Dupa ce va primii acasa o scrisorica prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale se prezinta frumos cu ea la politia rutiera unde agentul de acolo ii va comunica perioada de repaus si de cand incepe, garantat minim 30 zile. Daca nu a solicitat certificat de grefa pentru a conduce perioada de suspendare se considera cea din timpul solutionarii cauzei, fiind circulatie pe sens opus maxim 60 de zile, minim 30 de zile, daca solicitata asta in scis si nu a avut abateri grave in ultimii 2 ani. Un astfel de dosar poate dura ani sau minim doua luni, depinde mult si de partile implicate, cat de dispusi sunt sa plateasca aceste expertize, care le solicita politia. Nu este obligatia lui sa plateasca aceste expertize, este obligatia politiei (eu am avut un dosar din asta, la prima vedere foarte simplu dar am stat cu el 1 an si 3 luni din cauza ca nu erau bani sa se plateasca expertizele) dar nu este nimic ilegal sa le plateasca el daca doreste solutionarea cauzei mai repede si sa scape de dosar.

• 0

Salut ,  stie careva dintre voi cat poate dura o solutionare la vatamare corporala din culpa ? ( am stat 90 de zile fara a imi reinoi dovada, adica stau..pe 11 decembrie expira cele 90 de zile ) Si pot merge cu cei 2 prieteni cu care am avut necazul la un notar precum nu au pretentii materiala..sa pot rezolva cat mai repede ? Va rog indrumati-ma ca este pentru prima data cand o patesc. 

Edited by Mario97pft
gramatica

• 0

Buna ziua,

Sunt vinovata de producerea unui accident rutier prin  neacordare de prioritate unei alte masini. In cealalta masina, mai exact un taxi , se afla pe bancheta din spate o pasagera, care nu a suferit nici-o leziune, insa a vrut sa mearga la spital pentru investigatii.

Am discutat ulterior cu doamna, este in regula, nu a necesitat internare, nu va depune plangere penala.

Mi s-a retinut permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile, incadrarea fiind vatamare corporala din culpa.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. In functie de referatul domnului politist depus la dosar care ar fi pedeapsa pe care o pot primi si daca va fi vorba de amenda, va fi penala sau administrativa?

Apare amenda in cazierul judiciar?

Dupa inchiderea cazului voi primi si contraventie rutiera?

Va multumesc anticipat!

• 0

Buna ziua,

In zilele trecute am accidentat un biclist, din nefericire. Doream sa ies de pe o strada secundara pe una principala, spre dreapta. Dupa ce am oprit la indicatorul STOP, m-am asigurat, am dat sa plec de pe loc,  masina s-a miscat cel mult 1.5 m din pozitia STOP, moment in care un bicilist a intrat in bara fata stanga, a zgariat putin bara fata masina pana in dreptul numarului de inmatriculare (cu pedala biciletei)  moment in care s-a dezechilibrat si a cazut. Am chemat ambulanta si Politia. S-a intocmit un proces verbal cu mentiunea - neacordare de prioritate fata de bicilist. Biciclistul este internat in spital deoarece a suferit o fractura. Masina in afara a cateva zgarieturi in bara fata stanga nu are nimic.

Dupa producerea accidentului, la cateva zile, dupa ce m-am linistit, am refacut traseul, am urmarit atenta intersectia respectiva, am reanalizat cele intamlate in acea zi si cred ca acel bicilist a venit de pe trotuar din partea stanga a mea, a dorit sa traverseze pe bicicleta zona in care trotuarul era intrerupt de strada secundara (cu 2 benzi de circulatie) de pe care doream sa ies si sa urce din nou pe trotuar dupa parasirea intersectiei. Ambele trotuare sunt prevazute cu zone de trecere pt. persoane cu dizabilitati, ceea ce poate facilita coborarea / urcarea facila a unei bicilete aflate in mers. Acea intrerupere de trotuar nu este prevazuta cu trece pt. pietoni sau pista pt. biciclete. Pe acel trotuar exista o dunga de demarcatie, a existat un proiect pt. amplasarea unei piste de biclitele pe trotuar dar nu s-a concretizat, doar ca dunga de demarcatie a ramas. Acesta este si motivul pt. care multi bicilisti folosesc acea parte a trotuarului ca pista de biciclete.  Biciclistul nu avea lumina alba in fata bicicletei, ci un ochi de pisica rosu + o lumina intermitenta rosie in fata. Bicicleta nu este prevazuta cu frane pe ghidon, ci doar frana din pedale, biciclistul avea vesta desfacuta ceea ce m-a impiedicat sa il observ. Accidentul s-a produs pe intuneric. In masina se mai aflau 2 persoane. Alti martori au existat in masinile care cirulau si au oprit imediat dupa producerea accidentului dar va fi greu sa dau de acestea.

In acest caz se poate vorbi de neacordare de prioritate din partea mea fata de bicilist? Culpa imi apartine?

Care sunt obligatiile unui bicilist cand doreste sa faca o astfel de manevra?

Lumina alba in fata biciletei este obligatorie sau poate fi inlocuita si cu lumini de alte culori?

Cum pot demonstra ca acest biciclist a coborat de pe trotuar si nu circula pe strada? 

Edited by ebagrea

• 0

Bună!

În urmă cu câteva zile am alunecat cu scuterul pe nisip, în timp ce luam o curbă spre stânga. Prin urmare, am căzut de pe acesta și 112 a fost sunat deoarece nu am putut să stau pe un picior (după constatare s-a aflat că am o simplă endorsa la genunchi și în acest moment am piciorul în ghips)

Dispeceratul pe lângă SMURD a trimis și o mașină de politie rutieră, un lucru absolut normal. Domnul polițist a vorbit frumos cu mine și mi-a luat nivelul de alcool din respiratie în timp ce paramediciii mă pregăteau de transport. 

Acesta mi-a confiscat permisul. În următoarea zi, acesta mi-a adus acasă o dovadă pe 14 zile și o foaie pe care scrie cum că îmi e reținut permisul cât timp investigația este în curs.

După cum am zis, acesta s-a comportat foarte frumos cu mine, dar sunt puțin nelămurit, având impresia că acesta a făcut o greșeală: pe foaie scrie cum că permisul este reținut conform art. 196 al. 2) si 3), dar după înțelesul mu, acesta este pentru lovirea unei alte persoane, nu?

Îmi este frică să nu mă aleg din greșeală cu un dosar penal și să fiu nevoit să merg în judecată să pierd timpul.

Scuzați textul lung și mulțumesc anticipat răspunsurile dumneavoastră!