Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vatamare corporala

Anaconstantin
 Share

Question

Buna ziua din nou. Imi cer scuze daca am deschis un topic nou degeaba si subiectul s-a discutata deja in alta parte, dar eu nu am gasit . Rog administratorii sa mute postarea daca e nevoie. Iata ce problema am:

Pe 24-06-2013, baiatul meu in varsta de 15 ani si jumatate a fost lovit cu piciorul in ochi de catre un ''amic" in timp ce se afla la pescuit. Exista doi martori, minori la randul lor. Copilul meu statea pe vine si pregatea momeala pentru peste cand in urma unor discutii in contradictoriu, batausul care se afla in picioare, i-a aplicat o lovitura de picior in zona ochiului. 

Dupa 30 de minute, baiatul meu a ajuns acasa si am plecat spre sectia de politie de care apartinem pentru a depune o plangere. 

Am mentionat si numele unuia dintre martori, urmand ca a doua zi sa mergem la INML pentru certificat medico-legal. Pe acesta din urma l-am obtinut dupa 10 zile, conform procedurii standard si l-am depus la dosar. Au rezultat doar 2-3 zile de ingrijiri medicale. 

In seara in care am depus plangerea, fiul meu l-a recunoscut pe atacator cand i-a fost prezentata o fisa scoasa din calculatorul ofiterului de serviciu si mentionez ca inainte de a vedea aceasta fisa, le-am spus celor de la sectie numele complet al atacatorului precum si liceul unde invata acesta, astfel ca nu a fost nici un dubiu la confruntarea intre poza si numele indicat de noi.

Acum  doua zile, am fost sunata de politistul care se ocupa de caz si care de altfel mi-a luat si declaratia in sera cu pricina  si mi-a spus ca nu are ce sa-i faca deoarece nu mai locuieste la adresa din buletin. Mi se pare anormal asa ceva si in orice caz nu am de gand sa las lucrurile astfel, putand chiar la nevoie, sa-l caut eu pe agresor. 

Intrebarea mea pt dumneavoastra este daca, nascut fiind in 1997, agresorul poate raspunde penal, fie si doar printr-o amenda. Avocatul meu spune ca da. Eu cred ca nu. Sunt bulversata si extrem de dezamagita. Adica un minor poate face ce vrea ca nu raspunde penal? Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca dvs fiind din interiorul sistemului, cunoasteti mai bine procedurile. Va multumesc anticipat tuturor.

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Conform legislaţiei româneşti în privinţa răspunderii penale a minorului avem:

• Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
  • Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
  • Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.

În concluzie, agresorul fiului tău răspunde pentru fapta comisă.

Nu comentez afirmaţia "că nu are ce să-i facă deoarece nu mai locuieşte la adresa din buletin" pentru că nu are nicio legătură cu realitatea. Urmează o cercetare penală (poliţistul îl citează pe făptuitor, i se iau declaraţii, vă citează pe dvs. şi pe martori, vi se iau declaraţii, se strang probe, etc), apoi se trimite dosarul la parchet. Procurorul dispune dacă îl trimite în judecata sau nu. Acesta îl poate scoate de sub urmărire sau poate dispune neînceperea urmăririi penale, îl poate trimite în judecată, etc. Abia de atunci putem discuta dacă va exista un proces sau nu.

Dacă nu vă convine rezoluţia (decizia) magistratului, puteţi face contestaţie.

• Upvote 2

• 0
  • Moderator

Mă îndoiesc că poliţistul a făcut o astfel de afirmaţie şi sunt uimit de seninătatea cu care pot minţi unii.

• 0

Marius, iti multumesc inca odata pentru ajutor.

Cristi, mai bine taci decat sa vorbesti ce nu trebuie. Fix asa a zis cum am relatat eu si mai mult chiar, in seara cu pricina nu a vrut sa imi preia declaratia intrebandu-ma insa de ce nu l-am sunat pe politistul de proximitate. Crezi ca pun intrebari de proasta, dand date mincinoase? Cu ce m-ati mai putea ajuta voi daca eu v-as relata fapte ireale? As primi banuiesc, un raspuns eronat, conform cu afirmatiile mele.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Moderator

Eu vorbesc ce trebuie. Din nefericire, chiar există unii care, pentru a-şi justifica frustrările, inventează stereotipii şi le aruncă în cârca poliţiştilor. O fi bine să trăieşti într-o lume imaginară? 

• Upvote 1

• 0

Da Cristi, bravo, ai dreptate esti un geniu. Stiu ca va tineti partea intre voi cat puteti, nu e o surpriza si o mirare. Eu as, din lumea mea imaginara, am sa-i fac o plangere politistului in cauza si o sa mai vedem ce va fi. 

• Upvote 1
  • Downvote 7

• 0
  • Moderator

Eu vorbesc ce trebuie. Din nefericire, chiar există unii care, pentru a-şi justifica frustrările, inventează stereotipii şi le aruncă în cârca poliţiştilor. O fi bine să trăieşti într-o lume imaginară? 

Da Cristi, bravo, ai dreptate esti un geniu. Stiu ca va tineti partea intre voi cat puteti, nu e o surpriza si o mirare. Eu as, din lumea mea imaginara, am sa-i fac o plangere politistului in cauza si o sa mai vedem ce va fi. 

Quod erat demonstrandum.

Edited by Cristi
  • Upvote 1

• 0
  • Moderator

Tipic româneşte, o dovadă de ipocrizie fără margini a românului şi îţi explic şi de ce.

Aceste cazuri în care "victima" posedă un certificat medico-legal cu 2-3 zile îngrijiri medicale nu este decât o muncă în zadar din partea poliţistului şi o risipă fără rost de resurse, pentru că aceste dosare de cercetare nu au absolut nicio finalitate.

Codul penal prevede:

ART. 180
[ ... ]
Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Iar în 99.9% din cazuri, poliţistul face cercetări, audiază persoane, martori şi aşa mai departe pentru a strânge probatoriului necesar, iar "victima" la final se împacă cu făptuitorul şi răspunderea penală este înlăturată.

Asta înseamnă că el munceşte în zadar, doar aşa la mişto şi pentru mofturile unora, pentru că acesti stimabili cetăţeni care depun asemenea plângeri, subit după ce primesc ceva bănuţi nu mai doresc ca agresorul să suporte consecinţele faptelor sale.

Mai mult, chiar dacă se ajunge până la parchet, magistratul nu consideră că fapta prezintă gradul de pericol social al unei infracţiuni şi în cele mai multe cazuri dispune neînceperea urmăririi penale, ori în cel mai fericit caz aplică o amendă administrativă.

Într-un cuvânt, poliţistul munceşte degeaba şi desfăşoară aceleaşi activităţi de cercetare penală ca la oricare alt dosar penal, dar la final "victima" face pipi pe toată munca lui, pentru că îşi retrage plângerea din dorinţa de a căpăta ceva rapid, iar din ruşine şi din dorinţa de a ascunde acest lucru caută tot felul de justificări penibile.

Asta va fi şi finalitatea cazului tău, după ce vei primi o sumă de bani (câteva sute de lei) de la părinţii agresorului, vei uita cu desăvârşire suferinţele copilului şi vei fi foarte tolerantă cu micul derbedeu ce ţi-a agresat copilul, motivând că nu vrei să-i strici viitorul.

Asta nu e altceva decât ipocrizie, tipic pentru cetăţeanul român plin de ifose şi drepturi ce nu vede decât paiul din ochiul altuia.

• Upvote 5

• 0
  • Moderator

Chiar dacă am presupune că poliţistul a spus aşa ceva: "nu o să păţească nimic ... pentru că minorul şi-a schimbat domiciliul", nu are nicio logică sau vreo legătură. Cel mai probabil omul i-a explicat altceva, dar asta a reuşit să înţeleagă. Atât poate femeia să pricepaă, nu vă mai pierdeţi vremea, e îndoctrinată ...

• 0

Si cine ti-a zis tie vreodata ca eu am nevoie de banii mizerabilului ala. Daca eu am avocati si el nu, mintea ta ce-ti spune? Ca eu am bani si el nu. Simplu. Lucrez in media, pot face cazul public si chiar o voi face. Nu vreau banii nimanui, ci doar sa plateasca o amenda la bugetul statului, acel buget din care va luati si voi salariile.

• Downvote 4

• 0
  • Moderator

Într-adevăr se vede că lucrezi în media, pentru că voi ăştia din media vă consideraţi mai cu moţ, mai speciali decât omul de rând. E o vorbă: "deşteptul parcă nu e deştept dacă nu e şi fudul" ce vi se potriveşte ca o mănuşă celor ce lucrează în media.

• Upvote 1

• 0

Chiar nu intelegeam cum, dincolo de explicatiile echilibrate, argumentate, pe care le oferiti cu bunavointa, dintr-o data tonul devine usturator de sarcastic la adresa "cetateanului onorabil platitor de taxe". Acum am inteles. Voi chiar ne vedeti, din pacate probabil foarte des, in cele mai penibile ipostaze, cand limitele bunei-cuviinte sunt cu mult depasite.

• Upvote 2

• 0

Nu doar atat, dar ne cam prindem in general de vrajeala asta expirata, sau de exagerarile prostesti... Insa cum ”toti sunt egali in fata legii” iar in Romania nu se intampla ca in tarile civilizate ca ”Mintirea politistului” sa fie infractiune... iata rezultatul!  :))

Asa ca aplicam strategia:  sarcasm  :pfft:

• 0
  • Moderator
On 18.07.2013 at 22:21, tsa a scris:

Chiar nu intelegeam cum, dincolo de explicatiile echilibrate, argumentate, pe care le oferiti cu bunavointa, dintr-o data tonul devine usturator de sarcastic la adresa "cetateanului onorabil platitor de taxe". Acum am inteles. Voi chiar ne vedeti, din pacate probabil foarte des, in cele mai penibile ipostaze, cand limitele bunei-cuviinte sunt cu mult depasite.

Îţi explic eu care e adevărata poveste cu această stimabilă doamnă.

În urmă cu ceva vreme, prin decembrie anul trecut, această doamnă a postat pe acest site topicul ăsta

în care se plângea că i-a fost furat un smartphone, iar întrucât la început nu a avut încredere că poliţistul de la secţie o va ajuta, s-a grăbit să ne bălăcărească şi să ne facă cu ou şi cu oţet pe blogul unui fătălău penibil.

Nu după mult timp, aproximativ câteva zile, a fost surprinsă să constate singurică că lucrurile nu stau chiar aşa cum se văd din afară, iar domnia sa şi-a recuperat telefonul. Cu toate astea, NU a mai scris nici măcar un cuvânt pe blogul frustratului despre poliţist, prin care să arate adevăratul deznodământ al cazului.

Azi, de la bun început a considerat că trebuie să-şi exprime frustrările şi limitările, pentru că doar o persoană cu o educaţie precară poate etala o astfel de opinie prin care consideră că cei ce sunt bugetari sunt o rasă inferioară, un fel de sclavi şi datori în permanenţă să-i pupe partea dorsală.

Un om sănătos, cu o educaţie normală oferă respect dacă doreşte să fie respectat.

• Upvote 3

• 0
  • Moderator

Din cauza ăstora care lucrează în media nu am mai deschis televizorul pe o televiziune românească de vreo cinci luni de zile. Pentru că în media românească au ajuns toate moluştele şi nevertebratele cerebrale, toţi mâncătorii de rahat care nu sunt capabili să facă jurnalism în adevărata sa esenţă şi se limitează la a bombarda publicul tâmp cu ştiri despre cosciugul de nşpe mii de euro al afaceristului călcat de tren şi despre noile ţâţe ale lui Sânziana Buruiană. Pentru că efectiv mi-e greaţă când văd toţi cvasideontologii şi "formatorii de opinie" cum îşi dau cu părerea în domenii despre care nu au nici cel mai mic habar. Pentru că integritatea şi onoarea, respectul faţă de demnitatea unei persoane sau al unei categorii profesionale sunt lucruri din domeniul ştiinţifico-fantasticului pentru realizatorii de emisiuni. Pentru că bălăcărirea, aruncarea cu noroi, minciunile, omisiunile intenţionate, titlurile pompoase şi fără esenţă sunt la ordinea zilei. Pentru că în momentul de faţă absolut orice televiziune din ţara asta seamănă cu o toaletă înfundată care a dat pe dinafară. Nu mai există jurnalism, există căcănărism. 

Edited by Cristi
  • Upvote 5

• 0

Se vede clar ca acei angajati in "media" cum ne-a dezvaluit "distinsa doamna" initiatoare a topicului, sunt atat de ingamfati si anunta cu emfaza, ori de cate ori au ocazia "lucrez in media", iar daca ceri amanunte, afli ca de fapt e un slujbas marunt! Nu contest faptul ca anaconstantin poate sa aiba un job bun in media, dar insolenta de care a dat dovada arata contrariul!

• 0

Cristi, de regula, treci cu mult umor peste tot felul de derapaje, acum esti chiar aprig. Cum voiai sa fii jurnalist, dezamagirea ta e si mai mare. Probabil, exista si-n profesia asta oameni care-si fac treaba onorabil; e drept ca nu-i prea vedem, fara circ nu fac rating.