Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
mikii09

Permis de conducere cat C

Question

mikii09

sint posesor de permis cat c,c1,si as vrea sa stiu daca dupa ultimul cod rutier pot conduce masini care fac parte din categoria b,intrucit la art24 al2 litera b scrie ca posesori de permise din cat ce,c1e,de,die pot conduce vehicolecare fac parte din cat be plus ca a aparut o noua specificatie la cat c 8 persoane plus unul

Recommended Posts

• 0
mikii09

voi intradevar ati incercat,dar daca nu vreti sa va uitati si la catc1 si c ,unde scrie foarte clar ce poti sa conduci,masini tr marfa peste 3500kg si persoane 8+1,si tr sa intelegi ca in vechiul cod nu exista asa ceva

• 0
Marius

Ce scrie acolo e valabil pentru cei care au deja categoria B şi C, ori cei care obţin categoria C după ultimele modificări ale legislaţiei rutiere.

Citeştu TU cu multă atenţie:

Art.23. - (1) Dreptul de a conduce un autovehicul sau tramvai pe drumurile publice îl are numai persoana care posedă permis de conducere valabil, corespunzător categoriei ori subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv, sau dovada înlocuitoare a acestuia cu drept de circulaţie.

Doar nu îţi imaginezi că dacă acum nu se mai poate obţine categoria C, fără a avea B-ul, cei care au doar categoria C, primesc şi categoria B, aşa peste noapte fără a susţine exemen.

• 0
cipri83

Conform Art.24 alin. 2 din LEGEA nr. 203 din 9 noiembrie 2012 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, permisele de conducere care dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile  publice sunt:

a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;

..............

Dupa cum ti-a spus si eti tu ai doar ca.t C si C1 ,iar pt cat. BE este nevoie de C1E !Ce este asa greu?

• 0
mikii09

si daca tai e de la b ce iti trebuie,va-m sfatuit sa va uitati la cat c1,c si sa imi spuneti ce pot sa conduc cu respectivele cat,acolo scrie si de persoane8+1,eu in germania conduc b cu c si tot directive europene sint,

• 0
Cezar

Miki, de ce nu meri tu in pipera si acolo spune-le sa-ti bifeze si B-ul, sa vedem ce-ti vor spune.

Si eu am permisul luat de mult. Atunci era posibil sa ai C-ul si CE-ul fara sa ai B.

La mine a fost la fel, dar am convins pilitistul, atunci cand mi-am depus dosarul sa-mi treaca examen si pentru B, daca tot am facut scoala pentru C.

Am fost si am sustinut examen si pentru B (teorie, poligon, traseu) si pentru CE (teorie, poligon cu camion si traseu cu camion cu remorca)

Cand am revenit in tara si permisul eliberat de mult era pierdut, mi s-a trecut pe noul permis, A, B, C, BE si CE, desi examenul l-am sustinut traseu cu C1E daca e sa ma iau de pe schema de pe noul permis.

Daca cineva m-ar ruga maine sa ma urc la bordul unui vehicul C1, sau tren C1E, stiu ca legislatia imi permite (art 24, C si F)

Daca as avea doar CE sau doar C1E as avea dreptul numai pentru BE, nu si pentru B

Daca "tai" E-ul de la BE, e o operatiune pe hartie, matematica, n-are legatura cu realitatea.

Legea asta e in Romania.

Poate in Germania e altceva.

In Germania pot circula legal cu 200+km/h, in Romania nu, si tot in Comunitatea Europeana este.

Si diferente mai sunt.

• 0
silvi

Buna ziua ma adresez cu o intrebare :Am 24 de ani si am permis categoria c de un an jumatate intrebarea mea este daca pot conduce o masina 8*4 de 20 t transport piatra fara atestat transport marfa si daca da care este greutatea maxima pe care o pot transporta cu acest model de masina fara atestat

• 0
Mihai9412

Silvi, conform reglementărilor de la nivel european în vigoare un posesor de permis categoria C/CE sau C1/C1E poate conduce un autovehicul/ansamblu peste 3500 kg cu condiția să respecte în mod cumulativ următoarele condiții:

1. Autovehiculul sau ansamblul respectiv are masa totală maxim admisă de 7500 kg;

2. Autovehiculul sau ansamblul NU este înmatriculat în numele unei societăți comerciale.

3. Transportul NU reprezintă în niciun fel un serviciu comercial, din care să reiasă bani sau alte foloase materiale;

4. Dacă vehiculul este dotat cu tahograf digital este obligatorie utilizarea acestuia și respectarea timpilor de odihnă;

5. În cazul în care conducătorul auto are eliberat pe numele său un card tahograf, trebuie să îl aibă asupra sa pentru control, indiferent dacă autovehiculul este dotat cu un tahograf digital.

Sub nicio formă nu este permis în România condusul unui camion de 20 t fără a avea un atestat profesional, indiferent dacă mașina este sau nu pe persoană fizică 

Edited by Mihai9412

• 0
Stangabriel

Bună ziua as dori sa știu ce acte trebuie să dai pentru școală de șoferi categoria c și d 

• 0
Marius

Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestor documente NU se mai realizează de către Poliţia Română încă din anul 2002 (de mai bine de 18 ani). 

• 0
Iulian1970

Bună ziua! 

Am permis de conducere eliberat la data de 8 martie 1990. Categoria C+E. Categoria B nu am. 

Permisul este expirat. 

Dacă e să dau de categoria B ce pași trebuie să urmez?

Multumesc anticipat pentru răspuns!