Jump to content
POLITISTI.ro

Noua strategie a politiei romane in lupta cu clanurile interlope

Cristi
 Share

Recommended Posts

• Moderator

La numirea in functie a noului sef de la I.P.J. Neamt, a fost prezent si noul sef al Politiei Romane, Liviu Popa, care a anuntat masuri drastice in problema clanurilor: "Trebuie sa mergem pana acolo incat sa stim ca avem masini de politie inscriptionate, care sa stea dupa ei. Merg la film - masina sa-i astepte, merg la club - la fel. Sa facem filaje la vedere, sa fim ostentativi si sa-i sicanam si noi".

Ce parere aveti de aceasta afirmatie a noului sef al Politiei Romane?

Edited by Kmcoio

• Moderator

Să nu fim răutăcioși acum, ideea nu e deloc rea.

Când lucram la rutieră, pe toți „jmekerii” orașului (cunoscuți pentru relațiile și legăturile lor cu mai marii orașului), pe unde-i vedeam, îi și opream imediat. Și găseam imediat să-i încalț frumos cu o sancțiune minimă, pentru că în cazul acestor gen de sancțiuni, pur și simplu, nu merita să o conteste, deoarece l-ar fi costat mai mult și nici nu mai merita să se ducă pe la șefii cu care erau prieteni la cataramă, să-mi bage strâmbe ... doar era o amărâtă de amendă. Iar după o vreme, după ce îi șicanam așa și se săturau de drumuri la financiar pentru a plăti niște amenzi, se fereau de mine ca dracu de tămâie.

catalin, sa nu exageram..

adica atunci cand lucrai la rutiera le dadeai tu amenzi " baietilor destepti" ? :ner:

nu i-ai sanctionat, oare, si pe colegii tai care comiteau abateri?

sau pe dl. prefect, sau pe presedintele CJ, sau pe primarul orasului?

sa fim seriosi, sunt niste categorii sociale pe care rutiera nu-i sanctioneaza....

:emo-yessir:

• Downvote 2

• Membru

Maximo, tu vorbesti in numele tau si nu ai trecut prin ce a trecut Catalin, iar de sanctionat am sanctionat si pe subprefectul judetului, pe colegi nu i-am sanctionat, sunt cu capul pe umeri si nu calca stramb, nu ai cum sa stii ce e aia munca la rutiera, de fapt cu tine imi cam pierd timpul!

• Moderator

maximo vorbești doar ca să te bagi în seamă.

Observ că pricepi mai greu, dar mai citește încă o dată ca să observi despre ce persoane se discută aici, poate ai norocul să pricepi, deși am mari semne de îndoială în privința capacităților tale.

În al doilea rând, dacă nu ai habar, măcar nu mai face afirmații, doar te faci de râs.

Primarii, președinții consiliilor județene sau prefecții, nu prea conduc mașini, au șofer. Așa că șansele să cadă în abatere sunt minime dacă nu chiar inexistente.

Și pentru a putea să dormi tu liniștit, da, să știi că am sancționat chiar și colegi polițiști, în special pe cei ce nu-i ducea mintea să înțeleagă că trebuie să-mi respecte munca. Tu de exemplu, îndeplinești toate acele condiții cu brio.

• Upvote 3

@catalin - nu am spus ca ideea este rea, dimpotriva. eu ma gindesc la realitate, la modul de aplicare al acesteia. Tot voi, aici pe forum, va plingeti de lipsa de benzina, de masini care sa mearga, etc. Si atunci normal ca am pus intrebarea - cu ce face aceasta urmarire? de unde bani de benzina, de oameni care sa stea 24/7 pe urmele lor si care astfel nu vor face alte lucrari, etc etc. Stii mai bine decit mine ce inseamna un filaj 24/7. totul costa bani si resurse umane. Poate ca a cistigat la loto si nu s-a aflat in presa :)

• Moderator

adica atunci cand lucrai la rutiera le dadeai tu amenzi " baietilor destepti" ? :ner:

nu i-ai sanctionat, oare, si pe colegii tai care comiteau abateri?

sau pe dl. prefect, sau pe presedintele CJ, sau pe primarul orasului?

sa fim seriosi, sunt niste categorii sociale pe care rutiera nu-i sanctioneaza...

maximo, prin aceste afirmatii vrei sa elimini orice indoiala in privinta imaginii creeate de mass media despre IPJ Neamt.

Daca toti ganditi si va comportati asa, atunci au dreptate ziaristii.

colegilor, de ce ati luat foc?!

nu ne mai jigniti pe noi din Neamt, ca gresiti..

sau pe mine personal..

ii spuneam lui catalin ca nu cred ca el a sanctionat pe toti cei care au cazut in abatere, ma refer la interlopi, oameni politici..care mai au si masini personale, nu numai conduse de soferi..

nu va inteleg rationamentul de a jigni niste colegi de ai vostri, pe care nici nu-i cunoasteti..

si nu va mai luati dupa tot ce scrie in mass-media..

cu stima, dragi colegi,

• Upvote 1
  • Downvote 1

ii spuneam lui catalin ca nu cred ca el a sanctionat pe toti cei care au cazut in abatere, ma refer la interlopi, oameni politici..care mai au si masini personale, nu numai conduse de soferi..

de ce nu ii acorzi prezumtia de bunacredinta, adica sa credem ce spune ptr simplul motiv ca nu exista nimic care sa il discrediteze. in plus, este asa de anormal ca un politist sa amendeze tot ce misca peste limita legii incit a devenit o chestie incredibila? nashpa :blink:

• Downvote 1

• Moderator

maximo

Cu ce te-am jignit? Iti place sa te autovictimizezi.

Lege trebuie sa fie la fel pentru toti, indiferent de ce rang poarta, asta trebuie sa intelegi.

Sincer iti spun, nu as vrea sa plec in serviciu cu un coleg care gandeste ca tine.

marius, gresesti..

viata e plina de compromisuri..asta e realitatea..

si nu ma autovictimizez..insa nu mi se pare normal ca voi sa jigniti tot ipj neamt..ca ati citit voi in mass media,,

daca m-ai cunoaste cu adevarat, a-i vedea ce inseamna sa iesim in patrula aman2..

stima, :emo-yessir:

pt. ety79ety: prin ce a trecut catalin?-offtopic

• Membru

Maximo tu vorbesti sa nu adormi, du-te si prinde hoti, de jignit nu te-a jignit nimeni, tu te jignesti singur si jignesti toata institutia! nu au ce cauta in sistem unii ca tine, ai o minte bolnava, singurul care greseste esti tu, nu Catalin, nu Marius, nu nimeni...sau poate natura.

Edited by eti79ety
  • Downvote 1

ar merge maximo sa prinda hoti dar nu are ce ca i-a prins pe toti :lol:

e sef pp la comun cu cea mai scazuta infractionalitate din judet

de ce?

pentru ca politia de acolo si-a facut treba la timp :P

Edited by nicuno1

pt ety79ety: ai alte argumente, in afara de a jigni?

pt marius, catalin, maxu08, ety79ety: traiti intr-o lume utopica, in care supercop sanctioneaza pe toti cei care incalca legea, chiar si pe colegi, subprefecti etc..

hai sa fim seriosi...

• Membru

nicuno!, tu esti ajutorul lui? hoti sunt peste tot, iar daca nu mai sunt locali, vin din alte parti... :naughty:

maximo, fata de tine eu sunt supercop! :ner:

te supara adevarul?

Edited by eti79ety

nu sunt ajutorul lui

si nu am vrut sa il ridic in slavi pe maximo.

a fost doar o afirmatie privind infractionalitatea de la el din comuna iar cand am zis ca i-a prins pe toti a fost doar o forma de apreciere a muncii depuse

hotii nu i-am inventat noi si oricat de buni am fi nu se termina la noi

daca tu esti supercop, imi scot cascheta in fata ta..

eu nu ma consider un supercop, spre deosebire de tine, imi fac treaba pentru care sunt platit..

peste tot exista compromisuri, chiar si in politie..sau asta e numai in jud. Neamt?!

daca v-am gresit cu ceva, colegilor din Oltenia, imi cer scuze !

stima,

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Maximo, din nou ma dezamagesti teribil...daca in lumea ta acolo la Neamt, nu se sanctioneaza prefectii si subprefectii, hai sa iti explic eu cate ceva...in restul lumii se poate face acest lucru. Tin sa iti amintesc sau daca nu il stiai sa iti aduc la cunostinta continutul articolului 16, punctul 2 din Constitutia Romaniai, care stipuleaza ca : "Nimeni nu este mai presus de lege!". Acum imi dau seama ca sunteti croiti(unii dintre voi) dupa chipul si asemanarea lui Sorici...daca aluia i se pareau normale faptele de camatarie, voua vi se pare normal ca un subprefect sa incalce legea doar fiindca e subprefect. Din cate imi aduc eu aminte, a fi subprefect nu reprezinta un caz de inlaturare a raspunderii contraventionale/penale. As vrea sa spun cu stima, dar nu pot.

Edited by Kmcoio

• Moderator

maximo, stii de ce esti platit, de ce primesti salariu? Iti spun eu: sa aplici legea.

Cum o aplici tu, cand prin afirmatiile facute iti recunosti neputinta. Nu trebuie sa te superi, dar din ce vad ai o problema de perceptie. Probabil ex-seful "mult iubit" a transmis si subordonatilor sai aceste principii "sanatoase".

Te rog mult, cand ai timp, citeste Codul deontologic si dupa mai vorbim.

kmcoio, gresesti..

nu am spus ca prefectul sau altcineva dfin neamt nu greseste...

doar ca nu am vazut sa fie sanctionat atunci cand greseste..

pt ca atunci intervin anumiti factori politici..

nu-mi trebuie stima ta..stai linistit

" respecta-te pe tine insuti ! "

iar in ceea ce priveste "noua strategie a politiei romane" probabil ca noul sef al pol romane nu a aflat inca de deficitul de cadre al pol

la o comuna cu 4500 de oameni si doi luratori crezi ca ai timp sa mergi dupa fiecare?

si mai era ceva ca sa mergem dupa ei la cluburi si in orice alte locuri in care merg interlopii. mai inainte ni se spunea sa evitam asemenea locuri.

de azi inainte daca ma prinde cu loganul la vreun bar sa-mi cumpar tigari sau ceva, o sa zic ca tachinez interlopu'

;)

Edited by nicuno1

marius, nu o lua ca pe un afront personal..

stiu sa-mi fac meseria, insa cateaodata, nu poti sa ti-o faci pt ca intervin anumiti factori politici..

asa e in Neamt, poate la voi e totul roz..

• Moderator

iar in ceea ce priveste "noua strategie a politiei romane" probabil ca noul sef al pol romane nu a aflat inca de deficitul de cadre al polla o comuna cu 4500 de oameni si doi luratori crezi ca ai timp sa mergi dupa fiecare?si mai era ceva ca sa mergem dupa ei la cluburi si in orice alte locuri in care merg interlopii. mai inainte ni se spunea sa evitam asemenea locuri.de azi inainte daca ma prinde cu loganul la vreun bar sa-mi cumpar tigari sau ceva, o sa zic ca tachinez interlopu';)

Just...ai dreptate cu deficitul de personal. Legat de cluburi, baruri. La noi niciodata nu s-au evitat aceste locuri, cine e lucrator operativ stie de ce si cum. Si nu ma refer la baut.

marius, nu o lua ca pe un afront personal..stiu sa-mi fac meseria, insa cateaodata, nu poti sa ti-o faci pt ca intervin anumiti factori politici..asa e in Neamt, poate la voi e totul roz..

Maximo, vezi 'mneata, factorii politici nici aia nu sunt mai presus de lege. Ori suntem politisti ori nu mai suntem.