Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Suspendarea raporturilor de serviciu pentru politisti

Recommended Posts

Horia

Puteti sa-mi spuneti care sunt conditiile si care este procedura ce trebuie urmata pentru suspendarea raporturilor de serviciu?

Nu e cazul meu, ma interesez pentru un coleg de serviciu ce are probleme de sanatate cu copilul si trebuie sa mearga cu el in strainatate pentru tratament.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Din cate stiu Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, nu are astfel de prevederi, in schimb aceasta se completeaza cu prev. Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici si care spune:

Art. 95

(1) Raportul de serviciu se suspenda la initiativa functionarului public in urmatoarele situatii:

a. concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, in conditiile legii;

b. concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;

c. desfasurarea unei activitati in cadrul unor organisme sau institutii internationale, in alte situatii decat cele prevazute la art. 94 alin. (1) lit. c);

d. pentru participare la campania electorala;

e. pentru participarea la greva, in conditiile legii.

(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.

(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face in scris, cu cel putin 15 zile calendaristice inainte de data cand se solicita suspendarea, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. e, cand cererea de suspendare se face cu 48 de ore inainte de declansarea grevei.

(4) Suspendarea raportului de serviciu se constata in cazurile prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), precum si in alte cazuri reglementate prin legi speciale, respectiv se aproba in cazul prevazut la alin. (2), prin act administrativ al persoanei care are competenta numirii in functia publica.

(5) Dispozitiile art. 94 alin. (2) se aplica in mod corespunzator si pentru cazurile prevazute la alin. (1) si (2).

Elvis

Domnule Horia, daca ai lecturat ce a scris Marius cred ca ti-ai facut o parere. Insa procedura este mai greoaie.

Colegul tau sa faca raportul pentru suspendarea raporturilor de serviciu cu cel putin 30 de zile inainte de data plecarii daca nu mai mult. Sfatul meu este sa il faca din timp pentru a nu se trezi cu surprize.

Termenul legal pt raspuns la un raport este de 30 de zile si trebuie sa ia in calcul ca intotdeauna Bucurestiul este foarte departe. Asa ca va inainta un raport bine motivat la care va atasa in xerox documente medicale justificative privind problemele de sanatate ale copilului (diagnostic, bilet de trimitere etc) ,il va depune la registratura sau la registru unic de inregistrare al I.P.J.-ului de care apartine si va astepta raspunsul in scris.

Foarte important sa nu uite sa obtina nr. de inregistrare. Insa la cate am vazut eu, l-as indemna sa mearga si in audienta la inspectorul sef.

Cu deosebit respect.

• Upvote 1

irina

Buna seara!

Referitor la acest topic, poate sa-mi spuna cineva daca exista posibilitatea suspendarii serviciului pentru cursuri desfasurate in strainatate (cursuri universitare/postuniversitare)?

Merci anticipat!

SkuriN

tot cu o intrebare ma adresez si eu : Daca in prezent sunt agent si vreau sa dau la academie la ZI...si sa zicem ca iau examenu pot sa imi suspend activitatea pana ce termin academia?

Rookie

Nu. Nici nu cred ca vei fi primit la examen pentru forma de invatamant la zi, daca esti deja politist. :(

Edited by Rookie

Marius

SkuriN, fiind politist in activitate poti sustine examen la f.f. din cadrul AdP.

SkuriN

Stiu ce zici dar inca nu am implinit inca 3 ani si sincer tot trebuie sa sustin un examen dupa terminare academiei pt ocuparea functiei si sa fim sinceri stim in ce masura se tine cont de concurs. Apare altu cu oooo mai mari si ocupa functia. Asa prefer sa dau la zi...sunt tanar si nu am nimic de pierdut din punctul meu de vedere.

LE : In vara anului 2010 am participat la academie la concurs forma de invatamant de ZI...a fost pt experienta fiindca nu am fost pregatit. In schimb anul acesta sunt pregatit :)

Edited by SkuriN

adydaniel

imi permit sa va contrazic.....un coleg de-al meu,politist de 4 ani.....a data anul trecut la academie,la ZI.....deci nu FR.....ci ZI.....va sigur de asta!!! partea prosta este ca nu a luat examenul... :emo-yessir:

Elvis

Irina pana acum nu am auzit de asa ceva .

Poti sa faci aceste cursuri numai daca te trimite institutia.

SkuriN eu zic sa faci academia la FF.

Nu poti sa iti suspenzi activitatea pana termini academia.

Spui ca nu ai nimic de pierdut?

Si daca nu intrii , crezi ca te mai poti intoarce ?

Sa zicem ca intrii , dai peste un profesor care nu ii place fata ta si nu termini academia.

Dai iar examen la scoala de agenti?

Adydaniel daca colegul tau lua examenul mai putea ramane in activitate ?

Skurin a intrebat daca isi poate suspenda activitatea pana termina nu daca poate da examen.

Edited by Elvis

cocoru1977

cine ma poate ajuta cu baza legala privind suspendarea activitatii, avand in vedere ca zvonurile spun ca putem sa ne suspendam activitatea pe max. 2 ani. la serviciul MRU nu am primit decat raspunsul obijnuit NU. va multumesc. sa nu uit cocoru1977@yahoo.com

Edited by cocoru1977

rahoul

art 78 alin 1 din Legea Nr. 360 din 6 iunie 2002 privind Statutul poliţistului

ART. 78

(1) Dispoziţiile prezentei legi se completează cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale altor acte normative în vigoare aplicabile funcţionarului public, în situaţia în care domeniile respective nu sunt reglementate în legislaţia specifică poliţistului.coroborat cu Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici

coroborat cu

art 95 alin. 2 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici

Art. 95

(1) Raportul de serviciu se suspenda la initiativa functionarului public in urmatoarele situatii:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, in conditiile legii;

B) concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;

c) desfasurarea unei activitati in cadrul unor organisme sau institutii internationale, in alte situatii decat cele prevazute la art. 94 alin. (1) lit. c);

d) pentru participare la campania electorala;

e) pentru participarea la greva, in conditiile legii.

(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.

(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face in scris, cu cel putin 15 zile calendaristice inainte de data cand se solicita suspendarea, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. e), cand cererea de suspendare se face cu 48 de ore inainte de declansarea grevei.

(4) Suspendarea raportului de serviciu se constata in cazurile prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), precum si in alte cazuri reglementate prin legi speciale, respectiv se aproba in cazul prevazut la alin. (2), prin act administrativ al persoanei care are competenta numirii in functia publica.

(5) Dispozitiile art. 94 alin. (2) se aplica in mod corespunzator si pentru cazurile prevazute la alin. (1) si (2).

faci raport motivat temeinic si apoi insisti la diferite "instante"...

Edited by rahoul

cipri83

din cate stiu eu se poate doar daca ai probleme personale foarte importante!

drAGO5

Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici care completeaza Legea 360/2002

Art. 95

a. concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, in conditiile legii;

b. concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;

c. desfasurarea unei activitati in cadrul unor organisme sau institutii internationale, in alte situatii decat cele prevazute la art. 94 alin. (1) lit. c);

d. pentru participare la campania electorala;

e. pentru participarea la greva, in conditiile legii.

(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face in scris, cu cel putin 15 zile calendaristice inainte de data cand se solicita suspendarea, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. e, cand cererea de suspendare se face cu 48 de ore inainte de declansarea grevei.

(4) Suspendarea raportului de serviciu se constata in cazurile prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), precum si in alte cazuri reglementate prin legi speciale, respectiv se aproba in cazul prevazut la alin. (2), prin act administrativ al persoanei care are competenta numirii in functia publica.(5) Dispozitiile art. 94 alin. (2) se aplica in mod corespunzator si pentru cazurile prevazute la alin. (1) si (2).

HOTĂRÂRE Nr. 1578 din 18 decembrie 2002

privind condiţiile în baza cărora poliţistul are dreptul la concedii de odihnă, concedii de studii şi învoiri plătite, concedii fără plată, bilete de odihnă, tratament şi recuperare

(2) Concedii fără plată cu durata de până la 30 de zile calendaristice anual pot fi acordate şi pentru rezolvarea altor probleme personale ale poliţiştilor.

(3) În mod excepţional, poliţiştii au dreptul la concedii fără plată, cu durată însumată între 30 şi 90 de zile calendaristice anual, în următoarele situaţii:

a) tratament medical efectuat în străinătate pe durata recomandată de medic, fără a depăşi însă 90 de zile, dacă cel în cauză nu beneficiază, potrivit legii, de concediu medical şi de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, precum şi pentru însoţirea soţului sau, după caz, a soţiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, soră, părinte - pe timpul cât aceştia se află la tratament în străinătate;

B) pentru alte motive temeinic fundamentate.

(4) Concediile fără plată se aprobă de conducerea unităţii, la cererea poliţistului, şi se comunică compartimentelor financiar-contabilitate şi resurse umane.

ART. 22

(1) Pe perioada concediilor fără plată poliţiştii îşi păstrează calitatea avută.

(2) Perioadele concediilor fără plată acordate în condiţiile art. 21 nu constituie vechime în serviciu şi nu se iau în calcul la stabilirea stagiului minim în gradul profesional.

Problema este ca ai nevoie de aprobarea sefului IPJ, pe care nu o sa o obtii.

Edited by drAGO5

cocoru1977

concediul fara plata imi era necesar sa plec la munca in strainatate pentru a-mi putea plati ratele, mai ales ca acum ne-au taiat si sporul de antena si se mai aude si de cei 25% din norma de hrana..........., deci nu se mai poate asa. SARBATORI FERICITE TUTUROR SI LA FAMILIILE ACESTORA!!!!

panther67

Cine ma poate ajuta, sa-mi spuna, daca s-a aprobat la vreun politist suspendarea raporturilor de serviciu pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani. In ce baza legala , deoarece alin. 2 al art. 95 din Legea 188/199 este abrogat

alchimist911

Lg.188\1999 art.95 alin 2 (actualizata prin: Lege-cadru nr. 284/2010)

(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 6 luni, fără ca perioadele cumulate de suspendare să depăşească 3 ani în cariera funcţionarului public în cadrul aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice. Conducătorul autorităţii sau instituţiei publice nu poate aproba cererea de suspendare a raportului de serviciu al funcţionarului public dacă interesul personal legitim este justificat prin desfăşurarea de activităţi remunerate pe perioada suspendării raporturilor de serviciu.

Edited by alchimist911

julian17

Salutare domnilor...cineva sa ma ajute cu un raspuns la o intrebare...conform carui OMAI sauce art. din legea 360 cu modificarile de rigoare poate suspenda concediul de odihna si cine poate suspenda concediul de odihna daca esti detasat pentru o perioada de 2 luni intr-o alta subunitate de politie? va rog sa ma ajutati, am nevoie sa depun in instanta de judecata..Multumesc mult...

Edited by julian17

julian17

Haos total la sectia 4 politie...seful sectiei 4 politie , impreuna cu seful BOP, fac ravagi...nimeni nu ea nicio masura...DGA ce fac in acest timp?...Cei in cauza au incalcat toate drepturile admise la legea 360....cine e cu ei sunt buni..cine sunt contra lor, vor fi dati afara cat mai curand daca se poate...taie si spanzura...Nu stim ce se va intampla la acasta sectie de politie...nu mai ai voie la libere cand ai dreptul conform dispozitiei sfului politie capitale, nu ai voie la CO cand ai nevoie, etc..Deci protectia cadreleo dorm pe ei, dar iau masuri impotriva celor mici...Stima..

• Upvote 1
  • Downvote 1

DanielBAD

Ilustrul Ciocarlan loveste din nou sa inteleg :doh: .... daca nu sunteti uniti si va puneti cu plangerile pe ei nu aveti nicio sansa sa se schimbe ceva pentru ca ei merg numai la intimidare, daca tine bine, daca nu se lasa pagubasi. :emo-box:

bulibasha

vad ca lumea e in tema, stiu ca e off-topic dar intreb : daca am fost acceptat la o facultate in afara tarii, pentru a-mi termina studiile mi s-ar accepta suspendarea activitatii pe o perioada de x ani?

axle15
....am fost acceptat la o facultate in afara tarii......mi s-ar accepta suspendarea activitatii pe o perioada de x ani?

Daca ai aceasta fantastica posibilitate du-te si nu te mai uita in urma si cauta-ti un rost pe diploma pe care o vei obtine....la ce te vei intoarce???La pomana clasei politice ,la mârlaneala ,maneleala si pitiponceala?Trage tare si ramai unde vei studia !

Poti sa intrerupi activitatea un an sub forma de concediu fara plata si in baza de raport motivat aprobat.....cu ce posibilitate ai, pot sa-ti spun ca deja oameni pentru care nu prezentai interes deja te dusmanesc("This is Sp....

.Rrom anelia ! ")

Edited by axle15

bulibasha

multumesc mult!!! la acel raport motivat o sa atasez si actele doveditoare de inscriere la acea facultate?

axle15

Mda.....

Btw ,mai gandeste-te si ce sansa ai sa parasesti definitiv barcazu'....ma rog ,e optiunea dumitale.....

bulibasha

sansele mi le fac eu cum mi-am facut-o si pe asta , doar ca vreau totusi suspendarea activitatii, din siguranta.

Edited by Catalin
Postări mutate din topicul - "Emigrare în Canada"