Jump to content
POLITISTI.ro

Trei culori cunosc pe lume...

Cristi
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Aflată în pregătiri pentru Ziua Naţională, Primăria Alba Iulia a arborat, zilele trecute, pe faţada Catedralei Reîntregirii, un drapel care are şase culori: bleumarin, albastru, galben, portocaliu, vişiniu, roşu. Steagul a stârnit nemulţumiri printre politicienii din localitate, astfel încât primarul Mircea Hava a hotărât, ieri, să-l dea jos de pe Catedrală.

drapel.jpg

Ei...maine, poimaine punem si stema inapoi pe drapel. :naughty:

Edited by Kmcoio

• Moderator

Primarul municipiului Alba-Iulia a justificat intr-un interviu ca nu are nicio legatura steagul respectiv cu insemnele nationale si ca acele culori ar fi fost adaugate pentru constituirea unui efect de miscare a drapelului, ca si cum ar fi fost in vant. Acum, rog expertii in Photoshop sa imi explice, culorile alea dau iluzia de miscare? Mie nu mi se pare.

Edited by Kmcoio

Sunt din Alba-Iulia si urasc acest lucru facut de primar. Este un PD-list mizer si corupt bagat in afaceri pana-n gat! Ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca isi face reclama pe Clopotnita Catedralei Intregirii Neamului!!! Asa sa-i ajute D-zeu!

Simbolul National al Romaniei, drapelul, pe care multi dintre noi am jurat.... , in cazul in care se aduc modificari cu privire la dimensiuni, model, alte culori decat cele stabilite cfm .legii se sanctioneaza cu contraventie intre 500 - 1500...si se mai aplica si OG 2/2001...de rasul lumii !!!...fa sa ceva pe la americani....

Ce atata mare scandal cu drapelul?

Hai frate, a avut şi primarul din Alba Iulia o mică idee de a pune şi nişte portocaliu lângă galbenul de pe steagul naţional şi i-au sărit toţi în cap! Ce mare brânză? E steagul înregistrat la OSIM, ce-are?

Omul a vrut doar să repare o situaţie nefericită. PSD-ul e cu roşu şi roşul e pe steag :naughty: . PNL-ul e cu galben şi galbenul e pe steag :naughty: . Păi şi tocmai PDL-ul, partidul de la putere, să nu fie? Tocmai PDL-ul?!? :blink: Nu se poate frate aşa ceva, e jignirea supremă pentru partidul lui Băsescu şi al primarului din Alba Iulia. Aşa că a înghesuit primarul un pic de portocaliu şi acum îi sare toată ţara în cap de parcă l-ar fi făcut gay pe Mihai Viteazu sau ar fi zis că Eminescu era de fapt ungur. În loc să primească o primă pentru o idee ingenioasă avută la masa de brainstorming, acum ia şuturi în ziare.

Ştiţi care-a fost greşeala lui capitală? Trebuia să facă direct steagul în roșu-portocaliu-albastru, apoi să facă o glumă pe ideea “hăh-hăh-hăh au greşit culorile de la tipografie, dar mie îmi place şi aşa pentru că-s de la PDL”. O dădea în umor şi se trecea peste, dar lumea îşi amintea şi de PDL la ziua naţională. :ner: :ner:

sursa : nwradu blog

au contraire, mon amie :) In SUA ai dreptul sa faci ce vrei cu steagul - Curtea Suprema a decis ca arderea steagului SUA in public este o manifestare a dreptului la exprimare si nu poate fi ingradit. daca te uiti pe net la organizatiile paramilitare (mai ales cele din Sud) ai sa vezi tot felul de chestii facute steagului SUA :)

Personal nu sunt de acord cu asta insa prefer asa decit sa vad infractiunile comuniste de "ofensa adusa autoritatii" sau alte inventii bolsevice.

• Membru

eba a purtat uniforma militara cu insemne militare, deci si primarul de la Alba are dezlegare sa faca ce vrea cu drapelul tarii, doar traim in dictatura!

Intr-o tara ca Romania unde anormalul devine normalul cotidian, ne-am obisnuit cu orice. Ca o picanterie, steagul comunitatilor gay este un curcubeu cu mai multe culori, deci in concluzie si noi suntem curve.( cel putin asa spun nemtii despre pozitia noastra in al doilea razboi mondial) . In ceea ce priveste savarsirea vreunei infractiuni, s-ar pune problema de ofensa adusa insemnelor statului, dar cum primarul este de-al guvernantilor, solutia va fi un art. 18 ind.1, cu o motivatie de exemplu ca fiind criza, bugetul primariei mic, s-a cusut material de care s-a gasit, sau eventual stEagul s-a decolorat sub actiunea razelor U.V.

Aflată în pregătiri pentru Ziua Naţională, Primăria Alba Iulia a arborat, zilele trecute, pe faţada Catedralei Reîntregirii, un drapel care are şase culori: bleumarin, albastru, galben, portocaliu, vişiniu, roşu. Steagul a stârnit nemulţumiri printre politicienii din localitate, astfel încât primarul Mircea Hava a hotărât, ieri, să-l dea jos de pe Catedrală.

drapel.jpg

Ei...maine, poimaine punem si stema inapoi pe drapel. :naughty:

... sau poate sa poarte copiii nostri la gat o cravata cu ... cele 4 (patru culori) ? :wacko:

a pomenit careva de expert in photoshop?! prezent! :D Prea tare...dar cum de ia trecut prin cap sa-l coloreze pentru ai adauga un efect de "in vant" ...deci...nu blamez, nu instig, dar unii oameni chiar au probleme. Asta e prea tare :D , pot sa vand pontul mai departe?! Glumesc dar nu prea ma amuza. Este vorba despre ceea ce eu numesc idei de la om idi. Sincer ar fi fost ok daca gafa se facea insa aduceai nene un argument de genu "sa luat la spalat..ce sa-i faci...material decolorat" Oricum debordam de imaginatie...macar de ramanea la stadiul de photoshop!

Tare postul, felicitari :emo-yessir:

imaginatie bogata, nu zic nu, dar... de ce n.a pus si verde? sa o luam logic... e portocaliu intre galben si rosu, de ce sa nu fie si verde intre galben si albastru... macar sa.l distruga calumea... sau se voia ca rosul sa fie in trei tonuri? hmm.... da... cred ca varianta "curcubeu" era mai inspirata

lasand cromatica la o parte... ce pretentii aveti ca altii sa "respecte" steagul daca noi, asa-zisii romani, ne -scuzati- "c..." pe el.

Edited by bestkyky
Limbaj neadecvat! Pe viitor, te-as ruga sa acorzi mai multa atentie limbajului pe care il folosesti, multumesc!

Kmcoio, de ce te miri?

intr-o comuna nou infiintata din Neamt, nu-i dau numele, primarul a facut bine si a dat 2 camere pt. postul de politie, de 2X6 m, si le-a vopsit...portocaliu :ner:

sigla clubului de fotbal FC. CEAHLAUL Piatra Neamt era inainte in culorile galben-negru..acum culorile s-au schimbat in...

stadionul Ceahlaul, pe care l-ati vazut la tv, este vopsit in culoarea...

ne mai mira ceva in tara asta?!

ma uit pe net la revolutie,la mineriade si la alte forme de protest ale romanilor de-a lungul anilor si im vine totodata sa plang dar si sa vomit,imi provoaca o senzatie de mila si de dispret in acelasi timp.....ce sa mai vorbim de DRAPELUL NEAMULUI ROMANESC...spunea maxu08 ca in US cetatenii acestei tari au dreptul sa faca cam ce vor cu stegul lor,dar totodata ati vazut cand se intoneaza Imnul reprezentativ si se arboreaza drapul USA cam cum se comporta ei?cati dintre romani au drapelul afisat in casele lor...uitati-va la americani ca daca la o casa nu exista drapelul la a doua sunt vreo trei......una e sa atasezi imagii drapelului tarii tale o stema militara pe langa culorile reprezentative si alta e sa adugi tot felul de elemente sfidatoare...nu stiu....parerea mea

RESPECT

cred ca se da importanta prea mare acestei situatii

faceau precizare ca este a doua capitala, probabil ala era al doilea drapel

da-i inainte...