Jump to content
POLITISTI.ro

Scandalul continuu la nivelul conducerii din MAI si Politia Romana

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Scandalul continuă la Ministerul de Interne.

Şeful Poliţiei Române, Petre Tobă şi Aurelian Şoric, şeful IPJ Neamţ, ar putea fi schimbaţi din funcţie în scurt timp. Între timp, secretarul de stat în Ministerul de Interne Dan Valentin Fătuloiu iese cu declaraţii interesante. Acesta este de părere că Petre Tobă ar fi trebuit să ştie de corupţia din MAI, în calitatea sa de manager.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, i-a recomandat secretarului de stat în MAI Dan Fătuloiu să se abţină de la declaraţii până la finalizarea raportului intern.

Prefectul de Neamţ, Mihai Archip, a avizat favorabil solicitarea Inspectoratului General al Poliţiei Române de eliberare din funcţie a şefului IPJ Neamţ, Aurelian Vasea Şoric.

Avizul respectiv este unul consultativ, nu presupune o demitere iminentă a şefului IPJ Neamţ, decizia în acest sens aparţine ministrului Administraţiei şi Internelor.

Şefii din Ministerul Administraţiei şi Internelor se întâlnesc azi pentru a finaliza raportul în cazul IPJ Neamţ.

Oare pe vremea cand era Fatu seful IGPR stia tot ce se intampla (Ca manager)? Oare interlopii au aparut peste noapte de cand au intrat soric si cu toba? De ce nu a facut nimic in acest sens la acea vreme?

Are consilieri buni dl. Igas :good:

pe naiba, tremura sunca in el ca poate il capaceste Base si il trimite inapoi la Arad, la restaurant, sa isi preia meseria de baza.

• Membru

este inadmisibil ce facea acest domn soric de porc cu subalternii sai!astfel de ofiteri cu inalte functii de comanda ar trebui sa fie inchisi cel putin 10 ani pentru legaturi cu lumea interlopa.anexez raportul înaintat ministrului Blaga de comisarul Nechita si raportul înaintat ministrului Blaga de subofiţerul Anton, doi subalterni de-ai lui soric pe care i-a traumatizat pur si simplu pentru ca acestia au avut tupeul sa tina piept celor din clanul mararu!

si cel mai dureros este ca soric nu va pati nimic!

138615-sesizaremai.pdf

138616-informare-ministru-blaga.pdf

• Upvote 2

• Membru

Ha, Ha, ce "baiat" bun e Soric asta de la Neamt!, afara si el si Fatuloiu si toti cei de teapa lor, rusine!

anton si nechita sunt niste papagali..

anton facea avansuri soferitelor si-si amenda colegii de la rutiera..anton lucra tot la rutiera.. :ner:

nichita a lucrat la 2,15 si a bagat colegi de ai nostri la puscarie...acum el este lezat?!

inca ceva..ce inseamna un aviz consultativ ?

• Downvote 4

• Membru

maximo, daca ala a bagat la puscarie colegi de ai nostrii, inseamna ca si-a facut meseria si a incercat sa starpeasca Politia de specimene, de infractori, iar daca celalalt si-a amendat colegii, inseamna ca aceia au incalcat o norma rutiera, ai luat cumva amenda si tu?

Auzi, papagali, de ce? ca au avut curaj sa se opuna carcatitei sa-i sanctioneze pe interlopi?

Parerea mea despre tine e ca....mai bine ma abtin, deocamdata! dar nu scapi!

hihihi miroase a :emo-box:

eti79ety ai fost cercetat vreodata de cei de la 2.15 sa stii ce inseamna? sau poate lucrezi acolo si vezi altfel problema.

Edited by nicuno1
  • Downvote 2

• Moderator

nicuno1, iti pot garanta ca eti79ety nu lucreaza si nu a lucrat niciodata la 2.15.

Respirati adanc inainte de a posta, nu scrieti sub influenta impulsului de moment si nu uitati ca aici suntem colegi si prieteni. Nu e vorba de nicio :emo-box:

Dezbatem ideile, nu persoanele care le expun.

sunt din 2000 in IPJ Neamt, metalule..tu unde lucrezi? Nu cumva tu esti anton, incheietorul de batalion? :ner:

ety79ety...nu o sa scap?! de ce sau de cine?!

nu va doresc sa ajungeti sa fiti supravegheati sau mai rau cercetati de doi s-oleaca..

in rest, numai de bine !

:emo-yessir:

• Downvote 2

• Membru

ner.gifner.gifner.gif

Nu lucrez la 2,15 si nu am fost cercetat, supravegheat, cred ca da, dar nu au avut motive de cercetare

nu caut emo-box.gif, asa cum zice Marius, dezbatem ideii, dar daca ar fi cazul.......rezolvam

beer.gif hai sa ne revenim cu o coca-cola!

Edited by eti79ety

Nu miroase deloc a :emo-box: .

Dar atata timp cand cineva ii ia apararea unuia care vorbeste frumos de interlopi ( camatarii ) - aia cu care eu am probleme pe strada de orice natura. Lucrez la municipiu de 15 ani . De aceia nu sunt de acord cu voi, cei care il sustineti pe soric .

Ala are vila ( langa mararu ), masina ( pe care o tine in curtea lui mararu ). Ceva nu miroase bine !!!

Masina mea sta in spatele blocului , unde am gasit-o zgariata, scuipata . De ce ? Ca am avut sange in .......... sa ma pun contra interlopilor din localit. unde lucrez !! ( cei drept unii mai fricosi decat ai vostrii :ner: )

Vreti sa ma faceti sa inteleg ca soric este un om curat si nevinovat :ner: . Nu o sa ma convingeti nici dupa ancheta ministerului . Prieteni stiu de ce ....!

PS - maximo, sincer iti spun ca nu am nimic cu tine ca om, numai asupra modului in care ii ei apararea lui soric.

Fii mai rezervat ! Sigur nici tu nu-l cunosti destul de bine . Decat in cazul in care esti langa el tot timpul , ceea ce nu cred !

maximo, iar vorbesti mult si in plus.

daca ai studia un pic serviciile secrete, ai vedea ca sunt 2 componente: informatii si contrainformatii.

cei de la 2.15 nu au cum sa te cerceteze pe tine. ei culeg informatii.

nu face confuzie cu Inspectia Interna.

sau poate la voi, haisuc le face pe toate?si inca aceva, nu cred ca am avut onoarea sa ne cunostem.

totusi, vad ca ai avut o ascensiune fulminanta, daca, ca tanar agent, ai ajuns sef de post.bravo tie

• Downvote 1

• Moderator

Iaca ce scrie in documentele prezentate de Cipre83...Maximo, citisi nene? Nu stiu de ce ii cred pe baietii aia doi mai mult decat il cred pe Sorici si pe voi, cei 78 de magnifici rupti de realitate, adusi din fundul judetului de la posturile de politie, unde nu aveati cum sa stiti ce legaturi are Sorici cu interlopii...de ce nu a fost sustinut de politistii de la municipiu, de politistii din IPJ? :naughty:

• Membru

eu personal nu cred ca agentul de politie,adica talpasul,se ia el si face sesizari directe M.A.I.-ului,d-lui ministru blaga ca asa i se scoala lui!

si oricum ce am vazut la TV referitor la reportajul in care sunt prezentati acei stimabili sefi de post care-l aplaudau pe soric de porc si strigau"NU VA DATI DEMISIA",este ceva de domeniul penibilului!si as fi vrut sa-i vad pe acei domni daca si-ar fi parasit functia intradevar pt domnul soric de porc?( probabil nevestele lor i-ar fi trimis sa stea cu soric)ori acesta din urma le-a promis ca vor ramane pe "tronurile posturilor comunale" pana la adanci batraneti,sau nu pot sa-mi dau sema de ce au actionat ca si copii de clasa a-II-a! :ner:

mda, e usor sa vb din umbra..esti din Neamt?

sau acum tuturor pol din Neamt le e rusine sa spuna ca sunt din acelasi judet cu dl. Soric.. :ner:

cipri83 se vede ca te pasioneaza stirile si ca esti un fan al lui Dan Senazationescu. Sefii de post care au fost intervievati si-au spus motivele pentru care il sustin pe soric dar se pare ca tu ai fost mai atent la namolul cu care a fost improscat acesta. Iar daca mai cauti prin arhive ai sa vezi ca spre seara, cand a fost soric intervievat de antena 3, langa el erau sefii de serviciii, ceilalti lucratori din ipj si unii de la op pn. Si mai sunt unii pentru care "tronul postului comunal" nu reprezinta decat o asumare inutila a responsabilitatilor, care nu se compenseaza corespunzator

• Membru

nicuno1 daca tu esti de la ipj neamt ,ar fi bine sa incetezi sa il aperi pe soric.ca nu il prezentau realitatea si antena 3 (ca poate la OTV te uiti tu )de bun ce este.si nu si-ar fi dat demisia cica de onoare daca era cinstit.si sefii de post acuma ce fac ?tremura fiindca ministrul igas a precizat ca ar fi bine sa se tina de cuvant cu privire la demisia lor!si spune-mi tu oare soric o sa ii angajeze la biroul notarial al sotiei lui ca si agenti de paza?

Edited by cipri83

Mai tineti minte? .... http://www.ziare.com/basescu/presedinte/t-basescu-in-caz-de-suspendare-imi-dau-demisia-dupa-5-minute-82033

sau asta http://ro.wikipedia.org/wiki/Referendumul_pentru_demiterea_pre%C8%99edintelui,_2007

"Demisie controversată

Cu două zile înainte de suspendarea de catre Parlament președintele Băsescu declarase că va demisiona „la cinci minute” dacă Parlamentul îl va suspenda [5]. După ce Curtea Constituțională a validat suspendarea, Traian Băsescu declară că s-a răzgândit motivând că „o demisie ar fi accentuat criza politică până în iulie-august” [6] și că "se pregătea o lege care să-mi interzică să mai candidez"."

Pentru ce sa se tina de cuvant acei 78 de sefi de post daca nici presedintele nu are cuvant?

• Upvote 1