Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Vip3R

ma flatezi cand postezi doar pentru mine...dar din pacate(pentru tine probabil) raman la intrebarea mea: si ce daca suntem 2 la mia de locuitori in realitate iar politicienii spun ca suntem 100?

chestia asta nu te incalzeste nici pe tine nici pe mine, e o simpla statistica invartita si interpretata cum vor politicienii...e un pretext ca sa ne dea afara. ori e asta ori e altul, pretexte se vor gasi intotdeauna

chiar daca stie toata populatia din romania ca suntem putini politisti la mia de locuitori, politicienii tot vor continua cu disponibilizarile. si atunci mai are rost sa-ti racesti gura cu acel numar? intreb si eu in "inoportunitatea mea". si parca era vorba sa nu ne jignim...eu ti-am respectat opinia si mi-am exprimat o alta argumentata pe care chiar daca nu o accepti macar sa o respecti, si sa o combati cu idei nu cu "inoportunitati"

Azi cand a iesit Igas de la comisii a declarat ca politistiii vor fi evaluati in parte, insa nu a dat detalii in ce forma va fi aceasta evaluare. Aveti idee despre cum ar putea face asta ?

zvonacii de serviciu spun ca se va da un interviu.

• Downvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Baldur

Si vor intreba : " Cine te reprezinta? "

Raspuns: Vocea si talentul... :ner:

• Downvote 1

hefaistos

Se zvoneste ca ne ia si sporul de antena ?

hefaistos

OUG 100 din 199 a ramas in vigoare ?

SandoKhan

Are careva Monitorul Oficial al Imperiului Roman? In 199, teritoriul actual al Romaniei (cam 30% din el) era parte din Imperiul Roman.

Elvis

O sa te mai flatez viper .............poate o sa pricepi.

Sa fiu impacat ca eu am incercat.

Tu ca si politist ar trebui sa iubesti adevarul, sa fie prietenul tau cel mai bun.

,,Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decât cel care-l caută."

shokima

Buna ziua ! Ma poate, va rog, lamuri si pe mine cineva in legatura cu autosuspendarea asta pe durata de 2 sau 3 ani, in ce termeni si cu ce conditii se acorda ? Ce inseamna mai exact si cum pot fi sigur ca pot fi reincadrat in momentul in care sa terminat durata de autosuspendare ? Caci nu as vrea sa ma apuc sa fac cerere si apoi sa ma trezesc ca postul meu sa radiat sau ca unitatea mea a fost transformata si postul meu nu se mai regaseste in stat ! Va multumesc !

innuendo

Acea suspendare e doar la nivel de discutie, si e putin probabil ca ea sa fie pusa in aplicare !

Marius

shokima,

In prezent sunt doar propuneri si discutii pe aceasta tema, nu a fost luata inca nicio decizie.

Poti vedea care sunt conditiile (inca nemodificate) in prezent aici:

shokima

Intreb deoarece astazi am fost informat ca pana maine trebuie sa fac raport de autosuspendare in cazul in care doresc acest lucru, dar eu nu cunosc toate conditiile. In concluzie mi se pare destul de ciudat si de aiurea sa ma apuc sa fac raport in lipsa unor informatii destul de concrete. Multumesc pentru informatii !

innuendo

Domnilor lideri de sindicat , de ce nu se fac analize reale in teritoriu cu privire la numarul de politisti efectiv prezenti pe o TURA, suprafata de asigurat, probleme reale care chiar sunt cu efectivele, pe care sa le inaintati (de exemplu azi la CEJAI), unde se poate prezenta situatia reala, si, cu riscul de a ne afecta pe noi toti, macar nu am mai sta ascunsi dupa deget. De ce nu numiti la nivelul fiecarei sectii(sector) un simplu reprezentant(colaborator) SNPPC care sa simta pulsul in tot teritoriul tarii si sa aveti o situatie mai precisa asupra starii de spirit...

Cristi

Intreb deoarece astazi am fost informat ca pana maine trebuie sa fac raport de autosuspendare in cazul in care doresc acest lucru, dar eu nu cunosc toate conditiile. In concluzie mi se pare destul de ciudat si de aiurea sa ma apuc sa fac raport in lipsa unor informatii destul de concrete. Multumesc pentru informatii !

Sa nu faci tampenia asta. :blink:

Edited by Kmcoio
  • Downvote 1

rahoul

din cate stiu raportul de suspendare te asimileaza oarecum concediului de crestere a copilului. cunosc un caz in care un ofiter a fost suspendat 1 an si a revenit pe o functie identica. dar, in conditiile actuale poate ar trebui sa precizezi ca te suspenzi cu conditia de a fi reintegrat dupa x luni pe un functie similara si corespunzatoare pregatirii tale.

Elvis

Domnilor lideri de sindicat , de ce nu se fac analize reale in teritoriu cu privire la numarul de politisti efectiv prezenti pe o TURA, suprafata de asigurat, probleme reale care chiar sunt cu efectivele, pe care sa le inaintati (de exemplu azi la CEJAI), unde se poate prezenta situatia reala, si, cu riscul de a ne afecta pe noi toti, macar nu am mai sta ascunsi dupa deget. De ce nu numiti la nivelul fiecarei sectii(sector) un simplu reprezentant(colaborator) SNPPC care sa simta pulsul in tot teritoriul tarii si sa aveti o situatie mai precisa asupra starii de spirit...

Innuendo ai fost in Piata Revolutiei marti?

Daca nu, eu zic sa nu mai arunci cu noroi.

Sa faca liderii sindicali o situatie? Pai asta este treaba lor sa faca situatii cu cine trebuie dat afara?

Nu crezi ca sunt unii platiti cu sute de milioane pentru asta? Chiar servicii specializate care au indicii mult prea mari pentru ce fac, indici la care tu nici macar nu visezi.

Tu te auzi ce spui? De ce ?

Ca sa stie pe cine dau afara?

Sa stie care au alternative si sa mearga la sigur?

Sa le usuram munca?

Deci tu propui sa ii ajutam pe cei din minister sa dea niste politisti afara?

Hai sa te lamuresc .

Liderii din teritoriu stiu cine a solicitat concedii fara plata sau cine a vrut sa o faca.

E o alta petarda de consternare aruncata pentru a fi inghitita, sa uitam de taierea normei de hrana.

In ultima videoconferinta cu inspectorii sefi chiar Popa a recunoscut ca nu o sa puna in aplicare suspendarea pe o perioada de 2 ani fiindca le este frica ca o sa plece prea multi politisti.

Problema este cand se intorc cei suspendati, unde o sa ii mai angajeze in conditiile in care elevii din promotie nu se stie daca vor fi incadrati la 01.01.2012.

Si inca ceva , multi politisti de pe acest forum nu stau ascunsi dupa deget.

Nu isi pun cagule la mitinguri. Ies in fata si lupta pentru toti.

Patru dintre liderii aia despre care tu spui ca trebuie sa faca situatii au intrat in greva foamei pentru a determina ministerul sa renunte la disponibilizari.

Unul chiar a vrut sa isi dea foc.

Ai putea tu sa ii vorbesti despre liste si situatii?

• Downvote 1

innuendo

Elvis, tot ce am scris se referea la faptul ca nu se face nimic pentru a se evidentia LIPSA efectivelor .EX. 30 km de frontiera a uniunii europene este deseori (mai tot timpul )asigurata cu 2-3-4 patrule! Oare cei de la UE, vor fi multumiti cu conditiile in care asiguram noi frontierele ori vor face presiuni asupra politicienilor de la noi.

Edited by innuendo

hefaistos

Ma poate lamuri cineva de ce conducerea sindicatelor nu pune un autobuze ca sa venim la Bucuresti ? N-am bani de masina si ca mine sunt multi !

Elvis

Hefaistos iti promit ca daca imi spui din ce judet esti la urmatorul miting vorbesc eu cu liderii de la tine din judet sa puna la dispozitia colegilor tai un autocar.

Numai sa vreti sa veniti in Bucuresti.

Dar tare mi-e frica ca nu se va umple............autocarul.

Dorin17

Intrebare: Nu am putea organiza o actiune de protest la nivel national, ceva de genul : o plaie torentiala de demisii ( demisii in bloc) toti in aceeasi zi? Sau o ploaie de cereri de emigrare la o anumita ambasada, toti lucratorii MAI in aceeasi zi, sa se faca o coada uriasa la acea ambasada , ca sa vuiasca planeta asta de ce se intampla pe la noi?

Elvis

La ambasada americana sa faca coada cumva politistii din Bucuresti?

Pai ei nu au timp cateva ore sa vina in centru la mitinguri.......

Demisii in bloc?

Pe bune?

Dorin17

Era doar o idee!

Elvis

Dorin trebuie sa folosim caile legale de protest.

Nu trebuie sa expunem oamenii.

Ne lipseste :

Unitate,unitate, unitate!!!

• Upvote 1

Dan

Intrebare: Nu am putea organiza o actiune de protest la nivel national, ceva de genul : o plaie torentiala de demisii ( demisii in bloc) toti in aceeasi zi? Sau o ploaie de cereri de emigrare la o anumita ambasada, toti lucratorii MAI in aceeasi zi, sa se faca o coada uriasa la acea ambasada , ca sa vuiasca planeta asta de ce se intampla pe la noi?

Dorin17 nu trebuie sa le dam satisfactia asta de a ne da demisiile. Asa cum a postat si Elvis nu putem protesta decat daca suntem uniti si sa iesim cat mai multi in strada. Iti aduci aminte de episodul celor de la finante cand toti, absolut toti angajatii ce lucrau in minister il sechestrasera pe Blejnar in birou de nu mai iesea de frica afara pentru ca le taiasera din sporuri? Ceva de genul asta trebuie sa facem, bineinteles pastrand proportiile si legalitatea.

hefaistos

ELVIS ,autocarul trebuia pus de la inceput ,poate cineva gandeste ca suntem plini de bani , pur si simplu pui un autobuz sa mearga pe traseu Iasi ,Vaslui ,Galati ,Vrancea , Buzau , Ploiesti,si vor veni multi .

A doua problema : fratele meu e pompier ,nu a lipit afise ,are 18 ani vechime ,a facut scoala nu a fost angajat direct , PE MILITARI CINE-I APARA? Vom fi ipocriti?

Dorin17

Dorin trebuie sa folosim caile legale de protest.

Nu trebuie sa expunem oamenii.

Ne lipseste :

Unitate,unitate, unitate!!!

La acest capitol suferim noi cel mai tare!

Elvis

Hefaistos am lipsit la un singur mitig al politistilor pana acum, la restul am fost la toate.

La primul organizat in fata MAI in 2007 au fost 2 oameni din judetul Dolj.

Unul dintre ei am fost eu.

Te rog frumos sa nu incerci sa gasesti motive.

La ultimul miting eu mi-am luat recuperare a orelor lucrate in plus sa pot sa merg.

Asta cu traseul.........se vede ca nu prea ai fost la mitinguri.

Cel care inchiriaza autocarul este si raspunzator pentru cei care urca in el.

Daca vrei sa-ti detaliez iti stau la dispozitie. :emo-yessir: