Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Vip3R

as avea si eu o intrebare care ma macina....

de cand cu noua organizare a politiei, de la op au plecat cativa la proximitate si restu ramasi in "strada" conform ordinelor fac numai de noapte toata luna, tot anul. pana acum stiu ca se plateau doar 80 de ore de noapte pe luna. acum cand lucram doar de noapte toata luna, ni se platesc toate 160-168 ore de noapte? sau muncim degeaba pentru patrie?

in primul rand se incalca contractul colectiv de munca, codul muncii, dispozitia 7, si inca cateva alte legi si dispozitii interne. ce se poate face daca suntem platiti doar 80 de ore din 160?

ps: bucuci vasile refuza sa dea detalii sau sa ma lamureasca cu privire la aceste aspecte pe motiv ca nu sunt membru de sindicat...desi in afara de mine sunt multi alti membrii snppc care sunt in aceeasi situatie ca si mine.

Edited by Vip3R
  • Downvote 3

SandoKhan

Ori ne crezi prosti, ori tampiti. Eu cred ca ajunge sa postezi problema pe un singur topic, nu pe toate topicele forumului. Vezi ca ai scapat cateva topice unde nu ai postat problema.

drAGO5

Vip3R :

1) Nu inteleg cum au plecat colegii tai la proximitate, cand nu au aparut actele normative ce erau prevazute in Conceptia de reorganizare , deci Dispozitia nr 7 nu a fost inca modificata si nici nu s-au primit avizele de organe ale politiei judiciare;

2) Cine ti-a spus ca nu ti se platesc toate orele de noapte din luna respectiva si ca ar fi un plafon de 80 ore? Spune-mi un act normativ care reglementeaza aceasta situatie.

3) Cine va obliga sa lucrati doar sch.III si in ce baza? Cine asigura interventiile la sch.I si II? Daca la sindicat nu ai gasit raspunsuri, la CNP ai fost sau nu esti nici membru CNP?

Vip3R

1. nu e problema mea si nici nu ma intereseaza

2.de la finaciarul de la IPJ am aflat ca lucrand pe schimburi poti sa ai maxim 80 de ore de noapte platite, de facut poti face mai multe dar nu ti le plateste. stiu ca e si un act normativ care reglementeaza ca poti face maxim 80 de ore de noapte pe luna dar nu-mi aduc aminte acum care e. si partea cea mai interesanta e ca am facut scandal toti colegii anul trecut pe tema asta si de atunci pana acum in fiecare luna aveam 2 saptamani de zi 2 de noapte indiferent in ce ordine sau ce schimb( 1 sau 2) de zi....puteai sa ai 3-3-2-2 sau 3-2-1-3, etc..

3.seful de la OP, in baza planificarii. nu ma intereseaza cine asigura interventia, nu e problema mea de aia exista ofiteri si sefi...sa gandeasca. si am fost la si la liderul de la cnp pe care il doare in cot de op el fiind la rural.

Ori ne crezi prosti, ori tampiti. Eu cred ca ajunge sa postezi problema pe un singur topic.

daca te simti, n-ai decat.

cand o sa-mi spuna un moderator ca am gresit postant in 3 locuri diferite, cu subiecte diferite, am sa-i explic motivul in PM si daca e nevoie am sa-i cer scuze si am sa accept consecintele daca am gresit ata de grav.

te rog respectuos sa lasi aroganta si ironia deoparte si daca nu stii sa raspunzi sa te abti de la oftopic. am o problema reala pe care incerc sa o rezolv cumva in favoarea mea, dar intreband aici ma gandeam ca reusesc mai repede sa ajung la rezolvare.

dar, se pare ca sunteti exact ca liderii de sindicat cu care am discutat...cel de la prolex nu ma inghite si baga strambe la sefu, cel de la snppc nu m-a bagat in seama nici macar cand m-am dus cu hartia de adeziune gata completat doar sa o inregistreze, iar cel de la cnp o mare durere in cot. daca nu stiti sau nu vreti sa ajutati macar nu va bagti in seama.

• Downvote 3

bozo

Sa inteleg ca sefii gandesc si pentru tine? Atunci e grav, ca ei nu gandesc nici pentru ei cum trebuie. Cum sa scoti asemenea aberatii, ca toti de la OP lucreaza numai noaptea si ziua nu mai ramane nimeni?

Din cauza unora ca tine apar bancuri cu politisti. Decat sa jignesti pe SandoKhan mai bine iti atribui singur adjectivele in cauza, ca noi nu ne permitem sa jignim un coleg, chiar daca am zice adevarul.

Edited by bozo

erasmus

Nu vor plati decat cel mult 80 ore de noapte/luna doarece noul cod al muncii prevede ca astfel de ore sa fie platite cu un procent mai mare decat inainte.Asfel politaii nostri inalti dregatori au gasit o modalitate sa eludeze si aceste noi prevederi care sunt in favoarea angajatului.In concluzie au inventat ceea ce sustii tu ca ti se intampla.

Edited by stelistman

drAGO5

SECTIUNEA a 3-a - Noul Cod al muncii

Munca de noapte

Art. 122. - (1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.

(11) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:

a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;

B) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

(2) Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul saptamanal.

21) Durata normală a timpului de lucru pentru salariaţii de noapte a căror activitate se desfăşoară în condiţii speciale sau deosebite de muncă nu va depăşi 8 ore pe parcursul oricărei perioade de 24 de ore decât în cazul în care majorarea acestei durate este prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil şi numai în situaţia în care o astfel de prevedere nu contravine unor prevederi exprese stabilite în contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior."

(22) În situaţia prevăzută la alin. (21), angajatorul este obligat să acorde perioade de repaus compensatorii echivalente sau compensare în bani a orelor de noapte lucrate peste durata de 8 ore."

(3) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca .

Art. 123. - Salariaţii de noapte beneficiază:

a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;

B) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru."

Art. 124. - (1) Salariatii care urmeaza sa desfasoare munca de noapte in conditiile art. 122 alin. (11) sunt supusi unui examen medical gratuit inainte de inceperea activitatii si dupa aceea, periodic.

(2) Conditiile de efectuare a examenului medical si periodicitatea acestuia se stabilesc prin regulament aprobat prin ordin comun al ministrului muncii si solidaritatii sociale si al ministrului sanatatii si familiei.

(3) Salariatii care desfasoara munca de noapte si au probleme de sanatate recunoscute ca avand legatura cu aceasta vor fi trecuti la o munca de zi pentru care sunt apti.

Art. 125. - (1) Tinerii care nu au implinit varsta de 18 ani nu pot presta munca de noapte.

(2) Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte.

De unde reiese ca nu ai voie sa lucrezi mai mult de 80 ore pe timpul noptii? Poate este vorba si de alte acte normative. Nu trebuie insa sa ne enervam si daca am pus o intrebare, asteptam cu rabdare si raspunsuri si pareri. Isi vor spune punctul de vedere si speciliastii in domeniu si avocatii care sunt membrii ai acestui forum. Concluzia, o tragem la final. :emo-yessir:

Vip3R

Sa inteleg ca sefii gandesc si pentru tine? Atunci e grav, ca ei nu gandesc nici pentru ei cum trebuie. Cum sa scoti asemenea aberatii, ca toti de la OP lucreaza numai noaptea si ziua nu mai ramane nimeni?

Din cauza unora ca tine apar bancuri cu politisti. Decat sa jignesti pe SandoKhan mai bine iti atribui singur adjectivele in cauza, ca noi nu ne permitem sa jignim un coleg, chiar daca am zice adevarul.

nu...din fericire am invatat sa andesc pentru mine, si inca chiar foarte bine. nu scot absolut nici o aberatie...chiar te invit pe cheltuiala mea si la cazare si la masa si la transport sa vezi cu ochii tai la fata locului cum sta treaba. nu-mi sta in fire sa spun bancuri cu politisti, mai ales cand drepturile mele salariale sunt afectate. din OP face parte si proximitatea...dar sunt doua entitati separate, cei care fac in strada patrula si proximistii. diferenta e ca proximistii fac doar de zi, sambata duminica liber iar pulimea numai de noapte. pacat ca nu pot sa-ti atasez un print cu graficul pe luna asta dar ti-am spus...te invit sa vezi cu ochii tai.

si nu jignesc pe nimeni, departe de mine gandul asta...daca omu se desconsidera singur e problema lui. asta nu inseamna ca eu l-am jignit.

ps: ce e cu atitudinea asta negativista si impotriva colegilor care cer ajutor?

Nu vor plati decat cel mult 80 ore de noapte/luna doarece noul cod al muncii prevede ca astfel de ore sa fie platite cu un procent mai mare decat inainte.Asfel politaii nostri inalti dregatori au gasit o modalitate sa eludeze si aceste noi prevederi care sunt in favoarea angajatului.In concluzie au inventat ceea ce sustii tu ca ti se intampla.

adica ce sustin eu inseamna ca ne vor baga pe toti de noapte si plata aferenta orelor de noapte va fi un vis?

• Downvote 1

erasmus

Daca formulezi intrebarile asa nu cred ca vei primi un raspuns clar si complet.Nu stiu.

Vip3R

da-mi te rog frumos o idee despre cum pot sa pun intrebarile ca sa fiu inteles si sa mi se raspunda... faptele sunt urmatoarele:

de la 1 iunie cativa de la op au trecut la proximitate si si-au intrat in drepturi....restul patrula de noapte toata luna. avand in vedere ca stiu sigur ca pe luna se platesc doar 80 de ore de noapte cred ca sunt indreptatit sa caut niste raspunsuri. intrebarea simpla e : ce acte normative in afara de codul muncii reglementeaza plata si efectuarea orelor de noapte. caut in special ordine de ministru, dispozitii, note raport, etc...ca astfel cu acele documente sa ma duc pregatit sa intreb la financiar apoi sa ma indrept catre seful IPJ-ului cu un raport in care sa cer (pe buna dreptate in baza actelor) respectarea drepturilor mele salariale.

erasmus

Nu stiu ordinele interne care reglementeaza plata orelor de noapte, dar poti merge cu curaj la financiar si sa-l intrebi pe politistul-contabil-sef de acolo de ce seplatesc doar 80 de ore de noapte si in ce baza?Trebuie sa-ti raspunda iar daca e acoperit de regulament, ii aduci la cunostinta si sefului tau asta pentru a face pl;anificarea corespunzator.

Un raspuns corespunzator ar putea sa-ti dea si un finantist membru SNPPc dar vad ca nu prea se oboseste.

Edited by stelistman

Administrator

Vip3R nu trebuie sa-ti spuna neaparat un moderator ceea ce este mentionat si in regulamentul acestui forum. In mod normal ar fi trebuit sa-l citesti si sa-l respecti.

Aici nu suntem ca la serviciu, suntem sau cel putin dorim sa fim, o comunitate de prieteni, nu avem grade ori ierarhii, iar faptul ca ceilalti colegi te-au atentionat demonstreaza ca au inteles acest lucru si doar doresc sa avem un forum curat si ordonat care sa fie un loc unde sa ne putem petrece timpul intr-un mod cat mai placut, util si relaxant.

Aici, dupa cum poti observa, echipa administrativa nu este si nici nu-si doreste a fi un paznic pentru ceilalti, interventiile noastre sunt foarte rare, intrucat credem cu tarie ca toti cei ce frecventeaza acest forum sunt niste oameni cerebrali si inteligenti, care au inteles adevaratul scop al acestui site si se comporta ca atare.

De asemenea, te asigur ca acest site nu apartine niciunei organizatii sindicale sau profesionale, iar aceste sectiuni sunt oferite in mod gratuit celor ce si-au manifestat interesul in a-si populariza activitatea si a fi intr-un contact mult mai direct si facil cu cei pe care-i reprezinta. Dar toate acestea tin si de interesul pe care il acorda discutiilor purtate aici, iar echipa administrativa a acestui forum nu le poate impune sa raspunda cuiva, toata activitatea celor doi reprezentanti oficiali pe acest forum se face benevol si in functie de interesele domniilor lor.

Vip3R

Nu stiu ordinele interne care reglementeaza plata orelor de noapte, dar poti merge cu curaj la financiar si sa-l intrebi pe politistul-contabil-sef de acolo de ce seplatesc doar 80 de ore de noapte si in ce baza?Trebuie sa-ti raspunda iar daca e acoperit de regulament, ii aduci la cunostinta si sefului tau asta pentru a face pl;anificarea corespunzator.

Un raspuns corespunzator ar putea sa-ti dea si un finantist membru SNPPc dar vad ca nu prea se oboseste.

as prefera sa ma duc cat de cat pregatit la financiar sa pun intrebarea aia....altfel risc sa intru bou si sa ies vaca, neavand absolut nici o idee despre ce a vorbit contabilul sef purtator de insigna.

sunt multe legi care de exemplu la un articol spun "nu se poate" iar cateva articole mai jos : "nu se poate, dar daca indeplinesti anumite conditii se poate" . n-as vrea sa intru la financiar si sa mi se spuna: conform OMAI xyz art xy beneficiati/nu beneficiati de plata integrala a orelor de noapte si eu habar sa n-am despre ce vrea sa zica ordinul ala.

plus ca in afara de partea financiara ma ingrozesc ca voi lucra doar de noapte pana la comanda ho. si ma intereseaza si cate ore de noapte se pot executa pe luna.

Vip3R nu trebuie sa-ti spuna neaparat un moderator ceea ce este mentionat si in regulamentul acestui forum. In mod normal ar fi trebuit sa-l citesti si sa-l respecti.

imi cer scuze, voi fi mai atent pe viitor

• Upvote 1

rustic

Unde lucrez eu la OP sunt doar cativa "lingai" care fac serviciul indiferent de schimb numai pe auto, iar restul oamenilor de prin iarna tot baga pedestru pana li se rod talpile la pantofi.Ce au in plus "lingaii" , poate astfel vede ce se scrie pe aici si cei care ar cam trebui sa vada de pe la Bucuresti si sa verifice putin prin tara de ce numai anumiti oameni fac de serviciu pe auto si restul pedestru.

bozo

ma bucur ca toata lumea ignora problema cu nr de politisti la 100000 locuitori... e un nimic oricum...

Vip3R

si cu ce neajuta sa stim acel numar?

• Downvote 3

Elvis

Viper eu zic sa analizezi foarte bine ce postezi pe aici.

Nu de alta dar poate credem ca ne iei peste picior sau ca ne jignesti inteligenta.

Pai cand lunetistul ii aduna pe jandarmi ,pompieri si politistii comunitari spunand despre ei ca sunt politisti chiar nu ai nicio apasare?

Ii avem pe ai nostrii doctrori, lautari, sportivi, secretare, soferi, cameramani, ziaristi, purtatori de polonice, plimbatori de hartiute, agenti procedurali, purtatori de grija etc , care mai toti au grade de comisari sefi chiar de chestor in unele cazuri, pe care trebuie sa ii numaram ca si politisti :blink: , tu pui intrebarea asta ,,inoportuna" ca sa folosesc un termen bland. :slapb:

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Vip3R

nu stiu de ce toata lumea crede ca ii iau peste picior sau ii jignesc...poate imi explicati si mie mai pe indelete intr-un PM.

nu stiu de ce bagi pompierii in tagma "politistilor". nu cred ca a facut-o nimeni pana acum intentionat sau neintentionat.

si simplu motiv pentru care suntem bagati in aceeasi oala cu jandarmii si localii e ca mirificii nostrii parlamentari au infiintat mai multe structuri care fac exact acelasi lucru. si atunci pentru ei e normal ca suntem multi politisti, avand in vedere ca pe un sector vezi patrula de politie, patrula de jandarmi si patrula de locali, caci fiecare isi face itinerariul separat fara a se consulta cu politia romana. era excelent de nu se infiinta politia locala/comunitara/gardienii...asa eram si noi mai putini decat media europeana si cel mai important nu erau guri in plus de hranit. guri care oricum nu fac nimic.

si intrebam cu ce ne ajuta ca stim ca sunt multi "poitisti" sau ca localii si jandarmii sunt bagati in tagma politistilor in sensul ca oricum se vor face disponibilizari, iar acel numar e numai un pretext. daca nu era acel numar se gasea alt pretext.

• Upvote 1
  • Downvote 2

bozo

ai citit aici http://www.politisti.ro/index.php?app=forums&module=post&section=post&do=reply_post&f=20&t=1179 ?

Suntem mult mai putini decat media europeana. Este doar o manipulare cu numarul acela dat de guvernanti, si nimeni nu vede, nu ii pasa sau nu are voie sa vada...

Nu vreau sa mai discut aspectul asta aici, putem discuta pe topicul celalalt.

Si Vip3r, sincer ma mir si eu de ce iti mai explic tie, ca iti explic degeaba. Nu pot sa cred ca doar atat te duce capul nici eu si nici ceilalti colegi, de-aia avem impresia ce ne iei la misto.

• Upvote 1
  • Downvote 1

videosuzy

.................................

Ii avem pe ai nostrii doctrori, lautari, sportivi, secretare, soferi, cameramani, ziaristi, purtatori de polonice, plimbatori de hartiute, agenti procedurali, purtatori de grija etc , care mai toti au grade de comisari sefi chiar de chestor in unele cazuri, pe care trebuie sa ii numaram ca si politisti :blink: , tu pui intrebarea asta ,,inoportuna" ca sa folosesc un termen bland. :slapb:

Nu-i nimeni vinovat ca un Lupu Rednic, Ghita Turda sau chiar madam Lipa au ajus comisari sau chestori. Probabil ca mai marii Politiei Romane se mandresc cu acestia, chiar daca unii au fost facuti la apelul bocancilor. Personal, cu acest gen de activare nu sunt deloc de acord. Celelalte servicii insa, respectiv presa, tv si poate chiar si cei cu polonice, sunt servicii indispensabile care, odata externalizate, ar conduce la redirijari de fonduri catre acestea (in bransa mea toti redactorii, operatorii si chiar cameramanii sunt ofiteri si subofiteri de cariera ce au absolvit cursuri sau chiar facultati de profil).

La noi se vrea ca din 2015 sa ne oblige sa mancam la popota o masa pe zi, asta insemnand eliminarea normei de hrana. Pe mine, care fac misiuni atat in tara cat si in afara, m-ar dezavantaja enorm aceasta masa ordonata.

Motivul amanarii este acela ca nu exista inca baza legala insa nu cred ca se cramponeaza ei de asa ceva. Au ei in plan sa modifice Constitutia Romaniei, asa ca nu-mi fac iluzii ca se vor crampona asa de tare de o banala baza legala...

Edited by videosuzy

user10

"Sindicatul Ambulanţei vâlcene este primul din ţară care a câştigat, la Curtea de Apel Pitesti, drepturile salariale reduse în vara anului 2010 cu 25%, după cum a declarat, sâmbătă, liderul acestuia, Petre Duinea.

'Este un drept economic pe care era normal să-l câştigăm. Suntem prima instituţie cu personalitate juridică din România care a câştigat şi recursul la Curtea de Apel. Nu rămâne decât ca statul român, potrivit directivelor europene, să ofere aceste drepturi salariale începând cu 2012', a precizat Duinea.

În primă fază, ambulanţierii au câştigat la Tribunalul Vâlcea tăierile salariale din 2010 cu 25%, conducerea instituţiei a făcut recurs la Curtea de Apel Piteşti, dar şi acolo decizia a fost definitivă şi irevocabilă în favoarea sindicatului.

Statul este obligat să le dea ambulanţierilor vâlceni suma de 1,2 milioane lei pe şase luni iunie - decembrie 2010, această sumă urmând să le fie acordată eşalonat începând cu 2012.

În cazul funcţionarilor publici ai primăriei din Voineasa, este de subliniat faptul că a fost primul proces din România, unde, în primă etapă, Tribunalul a dat câştig de cauză unor bugetari cu privire la tăierile salariale operate în vara lui 2010."

Cu procesul nostru ce se mai aude?

Dan

Vip3R poti face o cerere sau adresa catre Serviciul Financiar al IPJ-ului de care apartii si sa ceri sa ti se comunice cate ore de noapte si care este nr. maxim al acestora care se platesc lunar, vei primi raspuns garantat. Nu uita sa ceri nr. de inregistrare cand depui cererea sau adresa. Avand in vedere ca aici pe acest forum activeaza mai mult politisti operativi si aproape niciunul de pe la Serviciile Financiar (cel putin din cate cunosc eu), este aproape improbabil sa ti se raspunda la problema pe care ai ridicat-o. Referitor la discutiile pe care le-ai avut cu colegii tai cred ca ar fi mai bine sa pastrezi limitele bunului simt. Este de ajuns ca ne jignesc altii pe la tv, pe strada, etc. pentru a ne mai jigni si noi in bucataria noastra. :emo-yessir:

Elvis

intrebam cu ce ne ajuta ca stim ca sunt multi "poitisti" sau ca localii si jandarmii sunt bagati in tagma politistilor in sensul ca oricum se vor face disponibilizari, iar acel numar e numai un pretext. daca nu era acel numar se gasea alt pretext.

Mai nou, viper, sunt numarati si civilii, adica personalul contractual din cele patru structuri, politie, jandarmerie, politie comunitara si pompieri ca ofiteri de politie.

Si asta o confirma un presedinte de federatie a politistilor din Europa, Președintele Federației Sindicatelor Europene a polițiștilor EPU, Gerrit van de Kamp.

Daca nici acum nu te-am convins inseamna ca .....restul e tacere.

Videosuzy este parerea ta ,o respect ,dar nu trebuie sa fiu de acord cu ea.

Suntem vinovati toti politistii din operativ ca asemenea lautari sunt comisari de politie.

Cat priveste purtatorii de polonice ..........te rog frumos.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Pentru viper.

Sper sa nu mai pui intrebari inoportune..........

Nu sunt fan al politicii romanesti.Ma dezgusta majoritatea politicienilor.

Singurul pe care l-am votat pana acum, Vadim Tudor, m-a dezamagit.

"Publicat de Valeriu Zgonea pe 7 iunie 2011

Doamnelor şi domnilor,

Stimaţi colegi,

Planul PDL pentru câştigarea alegerilor locale constă în pomparea susţinută de fonduri în primăriile portocalii şi susţinătorii lor, precum şi în bulversarea sistemului de ordine publică. Concedierea a 10.000 de poliţişti din structurile MAI este un exemplu în acest sens. Decizia face parte dintr-un plan bine pus la punct de către actuala guvernare, prin care se încearcă intimidarea politiştilor înainte de alegerile din 2012.

Poliţiştii sunt scoşi de sub protecţia statutului funcţionarului public cu statut special, care reglementa anumite drepturi şi condiţiile în care poate fi disponibilizat un funcţionar public şi care asigura stabilitate pe funcţie şi anumite garanţii. Sunt măsuri abuzive care calcă în picioare drepturile angajatului şi care îi lasă pe poliţişti fără nicio protecţie în faţa intereselor şi a subiectivităţii şefilor de la Interne. Strategia Naţională de Ordine Publică 2010-2013, aprobată în CSAT şi aprobată prin Hotărâre de către Guvernul României, Guvernul Emil Boc, în 2010, vorbea tocmai despre faptul că avem un deficit de 13% personal în cadrul Poliţiei. Acum adopţi reglementări prin care reduci numărul poliţiştilor!

În plus, poliţiştilor le este redusă şi norma de hrană, fiind astfel pedepsiţi de două ori. În mai puţin de un an, li s-au tăiat de două ori veniturile. Este o acţiune prin care se urmăreşte spargerea solidarităţii între poliţişti, prin aducerea acestora la starea de disperare!

Guvernul insistă pe necesitatea de a reduce numărul de poliţişti pentru a fi în media UE. Ultima statistică Eurostat arată faptul că România se află pe locul 18 în Uniunea Europeană ca număr de poliţişti la mia de locuitori. Italia are 5,66 de poliţişti la mia de locuitori, Spania – 5,39, Bulgaria – 4,36, Ungaria 3,44, Polonia – 2,36, iar Romania – 2,28. Sunt convins că guvernanţii cunosc aceste date. Aşa cum am spus, miza este distrugerea sistemului de ordine publică, în preajma alegerilor. Poliţiştii rămaşi nu vor avea curajul să acţioneze potrivit legii, sub spectrul ameninţării cu pierderea locului de muncă, dar nici nu vor răspunde la plângerile opoziţiei, numeroase şi în zone diferite ale comunităţii. Când vei dori să depui contestaţiile la poliţia din localitate în timp util vei constata că nu ai cui!

Cândva, miniştrii se luptau pentru subordonaţii lor, se mai certau cu cei de la Finanţe când cereau bani. Acum miniştrii arată ca un pluton de execuţie. Ei privesc lumea cu ochelari de cal şi sunt gata să tragă şi în propriii oameni. Fiecare bugetar a devenit un „surplus pentru bugetul auster”. Aceasta este România condusă de Băsescu, Boc şi Udrea, ţara în care guvernanţii nu dau doi bani pe democraţie şi pe viaţa oamenilor, ţara în care se închid şcolile şi spitalele, ţara în care un tren este reparat, sub ochii ministrului Transporturilor, cu o creanga ruptă din copac, o sârma luată de pe marginea drumului şi un scotch. Iar apoi acel tren pleacă mai departe cu ministru cu tot…"

Incercati sa stati de vorba si cu Valeriu Zgonea domnilor care conduceti SNPPC-ul.

Nu se stie niciodata.

• Upvote 1
  • Downvote 1

innuendo

Azi cand a iesit Igas de la comisii a declarat ca politistiii vor fi evaluati in parte, insa nu a dat detalii in ce forma va fi aceasta evaluare. Aveti idee despre cum ar putea face asta ?