Jump to content
POLITISTI.ro

bulibasha

Raport suspendare neaprobat - trepte pana la demisie?

Postare recomandată

Catalin

Eu unul sunt curios ce te-a presat mai intai sa obtii suspendarea si apoi demisia? Se vede clar ca ai fost hotarat.

A fost admis la o universitate din Anglia şi vrea omul să îşi continue studiile.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

drAGO5

Daca acesta este motivul du-te frate fara regrete! Sa nu uiti mai tarziu ca ai fost candva bugetar :clip:  

Link către postare
Paul90

Și să nu uiți nici faptul că directorul adjunct de la Câmpina ți-a pomenit numele de user la careu, atunci când făcea trimitere la indignarea noastră din perioada nefericită de 10 luni de stat acasă. :lol::))

Link către postare
bulibasha

Multumesc, sunt de putin timp plecat , o sa mai frecventez site-ul chiar daca nu mai sunt politist de la sfarsitul lunii, daca o sa mai am voie. Sunt curios cat sunt cheltuielile de scolarizare si care sunt masurile care se vor lua contra mea( ca doar asupra mea se pot indrepta astea nu si a familiei mele)? Am plecat deoarece sunt  alte oportunitati aici. Succes in continuare!

Link către postare
Catalin

Aşa ne trebuie! Poliţiei Române îi strica să aibă un angajat cu studii în străinătate. 

• Apreciez 2

Link către postare
bulibasha

Dintre categoriile de personal din Politia Romana fac parte:

• agenti de politie ( talpa institutiei, carora nu le trebuie studii superioare , ca oricum nu au ce sa faca cu ele , ei trebuie sa ramana la tara si mai ales daca au terminat si o facultate la stat inainte sa ramana agenti),
  • ofiterii de politie cu studii superioare( sa ma scuze , nu este cu nici o directie aceasta remarca).
  • Apreciez 3

Link către postare
bulibasha

nu mi-au aprobat raportul de demisie, trebuie sa deschid alt topic " raport demisie neaprobat " mdea.

Link către postare
25tess

Din cate stiu eu demisia este un act unilateral pentru care nu ai nevoie de aprobare. Cum au motivat acest lucru?

Link către postare
bulibasha

motivul neaprobarii este ca nu am specificat motivul demisionarii concret.

Link către postare
25tess

Uite ce zice codul muncii referitor la demisie:

Art.81 - Definiţia legală, procedura şi efectele demisiei

(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.

(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.

• Apreciez 3

Link către postare
bulibasha

foarte bine atunci, multumesc.

Link către postare
Mateuta

Sa ne spui si noua ce se intampla mai departe cu privire la cheltuielile de scolarizare. Sau nu-i intereseaza prea mult si o lasa asa desi nu cred?

Link către postare
bulibasha

sigur le pasa eu astept si va comunic :emo-yessir:

Link către postare
bulibasha

Da am zis ca va voi comunica ce se va intampla cu mine dupa demisie, Dupa aproximativ o luna si jumatate , au venit doi fosti colegi(politisti) la mine acasa m-au cautat, au intrebat daca mai locuiesc acolo si au cerut numarul meu de telefon. 

Acum cateva zile am primit o instiintare de la SRU cum ca in luna a 8.13  au fost incetate raportorile de servicul din dispozitia insp. sef si sa ma prezint in termen de 30 de zile la unitate sa predau ce am de predat(dar eu am predat tot, ca am facut si fisa de lichidare), in caz contrar vor fi stabilite debite pe numele meu. 

Atat pentru moment , nimic inca de plata scolarizarii sau alte  aspecte.

• Apreciez 1

Link către postare
bulibasha

Au trecut cateva luni si da am primit cateva scrisori acasa iar in ultima sunt instiintat ca trebuie sa platesc 18 500 lei cheltuieli de scolarizare, cu drept de contestatie in 15 zile , problema e daca stie cineva daca aceasta datorie va creste ? daca e o suma de bani care pentru recuperare se recurge la anumite prooceduri folosite de FISC? daca este considerata o amenda sau un credit? care e etapa urmatoare? multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către postare
rahor2012

nu iti creste suma. intri in baza de date a anaf cu datoria respectiva. vei fi introdus cu datoria respectiva si in Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare care este disponibila spre consultare online. daca ai bunuri sau venituri pe numele tau se pune proprire/executare pe acele bunuri. de la data emiterii titlului (verifici in arhiva data) in termen de 5 ani datoria se prescrie DACA anaf nu intreprinde masuri pentru recuperare: scrisori cu conf de primire, etc termenul de 5 ani se reseteaza la fiecare masura intreprinsa de anaf pt recuperare. daca nu mai ai adresa in romania - respectiv devii cetatean roman cu domiciliul in strainatate, si nimeni nu iti mai preia corespondenta datoria se prescrie dupa cei 5 ani

pentru fiecare actiune de mai sus exista materiale detaliate pe siteurile de consultatii juridice, asa ca documenteaza-te cu prietenul "gugle"

• Apreciez 1

Link către postare
bulibasha

Decizia de imputare...nr... 

Avand in vedere procesul verbal de cercetare  administrativa nr,........, incheiat de insp.......... din cadrul IPJ ..., cu ocazia efectarii cercetarii administrative privind stabilirea si recuperarea cheltuielilor de scolarizare pt ... : in temeiul OUG  nr 121 /28.08.1998 privind raspunderea materiala a militarilor aprobat prin legea nr 25/1999.

Dispun cf :

Art. 1 imputarea sumei 18.562,64 lei in sarcina... cnp … , posesor carte identitate,., domiciliat in ..., respectiv cheltuieli de scolarizare, raspunderea  materiala se stabilieste in conformitate cu art 20/alin 1, din OG nr.128 din 28 august1998,

Art 2. Contabilul sef de la IPJ... va lua masuri de indeplinirea a procedurii de comunicare a prezentei decizii si de efectuarea a retinerilor legale din salariu celui obligat la plata.

Art 3. Cel obligat la plata are drept de contestare in termen de cel mult 30 zile de la data comunicarii prezentei deciziei de imputare, la comisia de solutionare a contestatiilor din cadrul IPJ....

Acesta este continutul ultimei corespondente primite, cu decizie de confirmare la domiciliul meu anterior, la care nu mai locuiam inainte sa plec din RO. de cativa ani.

PS. Ms rahor pentru raspuns.

Link către postare
bulibasha

Da

Salut rog administratorul sa mă indrume pentru a putea posta pe site. Mersi.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.