Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
maria92

Ridicare permis de conducere suspendat

Question

maria92

Buna ziua.Va deranjez cu o intrebare.Prietenului meu i-a fost suspendat permisul 30 de zile  pentru neacordarea prioritatii pe trecerea de pieteoni.Suspendarea expira pe 6.06.2013 iar pemisul ar trebui sa il ridice pe 07.06.2013 insa pica intr-o zi de duminica fix cand avem un eveniment in famile.Existe vreo posibilitate de ridicare a permisului in ziua de 07 sau mai devreme?Sau macar posibilitatea sa luam o dovada pentru ziua de 07 cand teoretic a terminat perioada de suspendare?Multumesc.

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Nu se poate. Restituirea permisului se face după expirarea perioadei de suspendare.

În schimb, dacă sunteţi 100% siguri că perioada de suspendare este expirată în ziua de 6.06.2013, are dreptul să conducă în ziua respectivă cu riscul de a primi o amendă pentru lipsa documentelor în cazul în care este oprit de poliţie.

• 0
Catalin

Din câte stiu eu, nu există o astfel de posibilitate.

• 0
alex523

Buna ziua,

Am incasat o amenda+suspendare permis pt. 30 de zile pt. neacordare prioritate pietoni si am mai multe intrebari.

Avand in vedere ca fapta a avut loc in data de 09.11.2016 si am primit dovada de 15 zile, permisul este retinut pana in data de 24.11.2016,  pe data de 24.12.2016 ar trebui sa pot redobandi permisul, insa in intervalul 24.12.2016 - 05.01.2017 am inteles ca este inchis, program de sarbatori. 

Pot circula incepand cu data de 25.12.2016 avand in vedere ca nu din vina mea nu pot intra in posesia permisului?

Pot face ceva in acest sens, mi se poate emite o dovada  cu valabilitate 25.12.2016 - 05.01.2017?

Pot circula fara permis?

Cum pot rezolva problema?

Multumesc

• 0
genessys30

Nu ți se poate elibera nicio dovadă în acest sens dar atât timp cat perioada de suspendare a expirat, poți conduce chiar dacă nu ți-ai ridicat permisul de conducere.

În cazul tău, da, poți. Probabil că dacă vei fi oprit, vor înțelege colegii situația dată și nu te vor sancționa contravențional pentru lipsa documentului.

Fapta nu reprezintă infracțiune dacă perioada de suspendare a expirat.

• 0
alex523

Va multumesc pentru raspuns.

Am uitat sa intreb daca trebuie sa mai sustin examenul  teoretic 13 din 15 pentru a nu primi inca 30 de zile ?

Edited by alex523

• 0
alex1988

Citește art. 106 alin. (1) din OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice pentru cazurile privind susținerea examenului de verificare a cunoașterii regulilor de circulație. 

• 0
genessys30

Nu, pentru această contravenție nu se susține examen.

După expirarea perioadei de suspendare, cu dovada înlocuitoare și buletinul, mergi la poliția rutieră pe raza cărei îți ai domiciliul iar colegii de la ghișeu ți-l vor restitui. Nu trebuie decât să semnezi de primire și pe viitor să fii mai atent.

Cm zice și colegul de mai sus, citește acel articol pentru reîmprospătarea cunoștințelor.

• 0
alex523

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri .

Am sa incerc sa fiu mai atent pe viitor.

• 0
genessys30

Atenție!

Este recomandat ca după expirarea perioadei de suspendare cel în cauză să meargă să-și ridice documentul pentru a se putea opera în baza de date unde se face mențiunea că respectivul nu mai are probleme. Altfel, deși suspendarea a expirat iar șoferul are dreptul de a conduce, el figurează în baza de date cu permisul reținut iar asta îi va determina pe polițiști, dacă oprește în trafic acea persoană, să facă investigații amănunțite pe timpul șoferului respectiv, însoțite de recomandarea să meargă la ghișeu pentru a-și rezolva problema. Există posibilitatea să încasezi și o amendă dacă perioada de suspendare expiră pe, să zicem 10.01. 2016, iar tu nici în 10.10 2016 nu ai mers să-ți ridici permisul, amendă potrivit art. 101/1/18 din OUG 195/2002 de la 750 la 1000 de lei.

Edited by genessys30

• 0
alex523

On 11/28/2016 at 10:31, alex523 a scris:

Avand in vedere ca fapta a avut loc in data de 09.11.2016 si am primit dovada de 15 zile, permisul este retinut pana in data de 24.11.2016,  pe data de 24.12.2016 ar trebui sa pot redobandi permisul

Am inteles, dar eu am fost la politie la Udriste la biroul de informatii unde am intrebat de programul de sarbatori, avand in vedere ca trebuie sa ridic permisul incepand cu data de 25.12.2016, iar raspunsul a fost ca in intervalul 24.12.2016 - 05.01.2017 este inchis .

Acum eu ce vina am ca institutia este inchisa?

Chiar este posibil sa fie inchisa institutia o perioada atat de mare?

• 0
genessys30

Posibil. Fiind considerată sărbătoare legală această perioadă, potrivit legii, în astfel de situații bugetarii au liber. Este ceva normal.  Dacă se suprapune și cu un weekend, ghișeul poate fi închis câteva zile bune.

Repet! Având în vedere că perioada de suspendare expiră, poți circula și dacă nu îți ridici documentul, evident că nu este vina ta, colegii, dacă te vor opri, îți vor înțelege cu siguranță situația, însă, cât mai repede posibil după trecerea sărbătorilor de iarnă, mergi de-ți ridică documentul.

• 0
alex523

Normal ca am sa ma duc imediat dupa ce trec sarbatorile de iarna sa ridic documentul

• 0
Yannis

Va salut, mi s a suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile, menționez ca dovada îmi expira pe 01 12 2018,dupa calculul meu 30 de zile ar fi pe 31 12 2018,exista posibilitatea sa îmi ridic permisul de conducere pe aceea dată? Menționez ca 31 este luni, sunt foarte curios ținând cont de faptul ca este revelionul? Mulțumesc anticipat. 

• 0
georgenegoita

Buna ziua, 

am permisul de conducere suspendat. Am primit o ordonanta de la parchet cu mențiunea că dosarul s-a clasat. Mai trebuie să astept alt document cu care sa pot ridica permisul sau il pot ridica cu această ordonanță?

Va multumesc!