Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
silviuionel

Reclamaţie împotriva unor vecini gălăgioşi

Question

silviuionel

incep prin a-mi cere scuze pentru deranj. locuiesc intr-un bloc din sectorul 4 si in fiecare sambata si duminica presedintele blocului, vicepresedintele si inca o familie de la parter fac gratar si consuma bauturi alcoolice in curtea din fata blocului pana la ore tarzii din noapte . sfarsind prin a injura si ameninta vecinii care le fac observatie. Nu doresc sa fac relamatie telefonica la Sectia 16 politie , deoarece am mai facut-o odata iar domnii politisti m-au chemat la confruntare cu vecinii in fata blocului (ceea ce nu m-i se pare absolut normal din moment ce mi-am exprimat dorinta de a ramane sub anonimat).Am un baiat de 16 ani si nu as vrea sa se lege de el acesti vecini nesimtiti care in opinia lor se cred stapanii blocului. Cum as putea rezolva aceasta problema ? Va multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi acest mesaj , cu deosebit respect va salut.

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
25tess

Cu siguranta tu nu esti singura persoana deranjata de comportamentul acestor persoane. Trebuie sa fiti uniti 3-4 locatari din acelasi bloc veti putea schimba ceva. Nu ramana sub anonimat si sesizeaza politia de fiecare data cand acestia tulbura ordinea si linistea publica. Azi o amenda , maine alta si doar asa poti schimba ceva. Daca nu veti face asa veti fi nevoiti sa ii suportati cu totii asa in continuare. Discuta  cazul si cu politistul de proximitate.

• 0
Dan

Silviu nici mie nu mi se pare normal să arunci pisica în grădina noastră. Dacă tot te deranjează vecinii ăia, ai puțină coloană vertebrală în tine, mergi la secție și depune mărturie. Nimeni nu poate visa ce se întâmplă în fața blocului tău. Mai mult de atât petițiile anonime se clasează, dacă nu știai până acum. E ca și cum nu vă plac bețivii prinși de noi la volan, dar nicunul din voi nu vrea să fie martor. În calitate de cetățeni, trebuie să vă mai asumați și niște răspunderi, nu numai să arătați cu degetul. Mergi și fă reclamație la polițistul de proximitate, mai departe el va ști ce măsuri trebuie luate. Îți garantez că dacă vei face acest lucru, necazurile tale vor înceta.

Edited by Dan

• 0
silviuionel

ultima oara nu au primit amenda si a doua zi au facut chef mai mare...in fine. Probabil ca o sa-i chem pe cei de la primarie sa scoata bancile si masa din fata blocului.

apropo...chiar acum au inceput distractia :) S-au adunat in fata blocului cu zeci de sticle da bautura..la 20 de metri este Piata Resita(politie, jandarmi, politie locala, etc) .Nimeni nu vede nimeni nu aude nimic. Oricum va multumesc de sfaturi.Cred ca o sa-mi iau si eu o sticla , o sa cobor si o sa ma injur cu ei pana la miezul noptii .

• Downvote 5

• 0
Catalin

Superbă atitudine! Cetăteanul vrea ca politistul sa-i rezolve problemele, fără ca el să fie implicat in vreun fel sau să-si asume vreo responsabilitate. Desi sistemul legislativ si in special cel juridic se bazează pe depozitii, mărturii sau denunturi.

• Upvote 1

• 0
cipri83

Eu sincer domnule silviuionel nici nu ma deplasez la o sesizare facuta de un anonim...pe motiv ca poate este doar o simpla farsa, sau o plangere care este neintemeiata iar pentru ca nu am persoana care  a facut sesizarea si nu am cine sa ma lamureasca cu privire la reclamatie nici nu ma deranjez !Te asigur ca  in acel moment sunt alte persoane care au mai mare nevoie de noi si care nu sunt anonimi!

• 0
silviuionel

domnule cipri83 cred ca nu ma-ti inteles pe deplin.nu am facut reclamatie anonima..ci am am vrut sa nu fiu pus de fata cu persoanele respective..mi sa promis acest lucru, iar cand organele de politie au venit la bloc..surpriza ! m-au sunat sa cobor jos daca nu vin dansii cu respectivii vecini ca sa ma puna de fata cu acestia..acest aspect am vrut sa-l scot in evidenta si nu faptul ca am sunat anonim.am sunat de pe un abonament deci nu aveam cum sa evit ulteriorul telefon al domnilor agenti care au venit la fata locului.nu inteleg acest aspect..dc trebuie sa ma puna de fata, atata timp cand dansii stiu cine sunt cu atat mai mult ca la venirea  acestora i-au gasit pe respectivii vecini cu mesele intainse, bautura din belsug si un casetofon dat la maxim la ora 23:30 .masura luata a fost de ai ruga pe acestia sa se duca la casele lor ...iar ei au considerat ca mai intai trebuie sa treaca pe la mine pe la usa sa scuipe pe usa si sa-si lase fecalele pe presul de la intrare...sunt din ce in ce mai dezamagit.ma asteptam la cu totul altceva in favoarea mea(de fapt a dreptatii).multumesc si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva.RESPECT.

Edited by silviuionel

• 0
teolucian63

Chiar nu inteleg de ce nu vrei sa-ti asumi responsabilitatea unei sesizari? Nu-ti ramane de facut decat un drum la sectie, iei legatura cu politistul de proximitate, vezi ca in avizier este o hartie imprimata cu numele si numarul de telefon al acestuia, vorbesti si spui omului ce probleme ai la bloc.

• 0
geutz

Ai inceput o treaba si ai lasat-o fix la jumate; ai ramas si cu linistea deranjata, si cu usa scuipata, si cu vecinii nesanctionati.

- Este clar ca vecinii stiu cine i-a reclamat; ca dai o declaratie in scris sau ca dai inapoi, anonim nu mai esti, nu mai ai nimic de pierdut.

- Mai demult am vazut o stire la TV cu un scenariu asemanator: unii au facut chef de au trezit tot cartierul, vecinii au chemat politia, politia a dat amenzi, aia au contestat amenzile in instanta, vecinii au refuzat sa se prezinte ca martori, aia au castigat procesul inclusiv cheltuieli de judecata, cheluielile au fost imputate politistilor care au aplicat sanctiunea. Tu crezi ca politistii respectivi mai risca sa piarda jumate de salariu pentru un cetatean care insista sa "ramana anonim"?

- Mai mult decat sigur, vecinii tai sunt niste lași; arsenalul lor se rezuma la a face gura, la flegme si la glume de liceu. Cand ti-au lasat rahatul la usa, trebuia sa te duci la sectia de politie, sa dai declaratie in care iti sustii reclamatia initiala cu galagia, si sa mai faci inca una pentru scuipat si rahat. Ei se bazeaza laitmotivul ca "politia nu le face nimic" si politia nu-i sanctioneza pentru ca nu-ti sustii reclamatia in scris. Ia sa fie cheful si amenda, si o sa-si bage mintile in cap. Nu mai zic ca, daca se aduna destule reclamatii, se poate ajunge la dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri, cum zice Dan

• 0
silviuionel

vecinii mei nu vor sa se implice.majoritatea sunt pensionari.o sa le fac reclamatie peste reclamatie de acum incolo.nu ma tem pentru mine.am 44 de ani si sunt cat casa poporului.ma tem insa ca in lashitatea lor se vor lua de copilul meu, iar eu nu voi putea sta cu mainile in san sa astept 2-3 ani sa mi se faca dreptate.am mai patito o data cu un nenorocit care mi-a lovit  sotia insarcinata...si mi-am vazut copilul dupa un an de la nastere.nu vreau sa ma pun la mintea lor.de 2 zile tot repet un lucru.politistul care vine la reclamatie este obligat sa le spuna cine ia reclamat sau sa te cheme in fata lor?nu cred ca exista vreo lege in sensul acesta.asta tot nu inteleg si vreu sa aflu.daca organul de ordine este obligat sa te arate cu degetul ca tu esti cel care a facut reclamatia.

si apropo domnule geutz

credeti dumneavoastra ca cineva  ar fi venit sa ia rahatul la analize si sa-l compare cu cel al vecinilor..nee:)

• Upvote 2

• 0
EveDana

Buna ziua, de curand am achizitionat un apartament in Arad, prin programul Prima Casa si surpriza, vecinii de deasupra sunt cei ma adorabili oameni de Neanderthal pe care i-am cunoscut vreodata. Au un copil de 3-4 ani care alearga prin casa in fiecare zi cateva ore bune si cand am mers la ei intr-o noapte pe la ora 23:45 sa ii rugam sa inceteze cu alergatul prin casa, a inceput razboiul, ca sa zic asa. In fiecare dimineata la ora 6:30 vecina se pune si tranteste ritmic un sertar/usa de dulap in dormitor pana se asigura ca ne-a trezit. Apoi, incep tropaielile ei si alergatul copilului pana pe la ora 23, dupa care liniste si pace pana la ora 6:30.

Intrebarea mea ar fi ce e de facut intr-o situatie ca aceasta? E clar ca prin discutii amiabile nu se va putea rezolva nimic cu doamna respectiva si as dori sa stiu care este perspectiva legala a solutionarii acestei probleme majore a noastre.

Va multumesc anticipat.

• 0
Sache

Cel mai indicat ar fi sa mergi la unitatea de politie pe raza caruia locuiesti si sa vorbesti cu politistul de proximitate. Poti sa faci o reclamatie cu privire la cele prezentate de tine. Incearca, pe cat posibil, sa eviti discutiile cu vecinii care te deranjeaza pentru a nu degenera conflictul intr-o incaierare.

• 0
Ecou

Conform art. 7 din OG 27/2002 privind petițiile

Petițiile anonime nu se iau in considerare si se clasează...

• 0
EveDana

Nu stiu ce sa mai fac, sunt ingrozitori, ma intorc cu groaza acasa in fiecare zi, sunt deprimata din cauza aceasta.

Ma tem ca mergand la politie sa nu ii provoc si mai tare si sa nu mai am liniste nici cele 6 ore pe zi (ma rog, noaptea de la 12 la 6) pe care le am acum.

Toate persoanele cu care am vorbit pana acum mi-au spus ca nu am ce face, ca asa e viata la bloc, ca suntem noi prea sensibili. Cred ca o sa incepem sa aducem martori in apartament si o sa ii dam in judecata, pana la urma, asta nu e viata, sa imi petrec fiecare moment in stres si sa simt ca se darama casa peste mine.

Daca mai exista vreo persoana care a intentat o actiune in tribunal impotriva unor vecini zgomotosi,va rog sa imi povestiti care a fost rezultatul, as vrea sa stiu daca are rost sa ma gandesc la varianta aceasta.

Multumesc!

• 0
cristi82

Buna ziua,

Am achizitionat un apartament in bucuresti in sector 6,Ghencea.

La inceput totul bine si frumos insa deasupra mea am niste pensionari draguti care tropeie,trantesc usi la jumatatea noptii.

Mentionez ca am un copil  de 3 ani si jumatate . Am fost la ei intr-o seara la ora 23.45 sa le spun sa se termine cu zgomotul si am primit niste injuraturi de la draguta pensionara.

Aceeasi problema si in dimineata asta dracuituri ,injurii etc la adresa mea dar colac peste pupaza batrana doamna a inceput sa loveasca in usa cu pumni,picioare.

Bun inteleg ca dupa ce am citit spusele unor domni politisti lucrul corect ar fi fost sa sun direct la politie sa nu merg la dragutii mei vecini ca se poate ajunge la conflict.

Domnii politisti care au dat raspunsurile au DREPTATE.

Ideea este ca minunatii pensionari au chemat politia spunand ca eu am batut in usa cu pumnii si picioarele si binenteles ca eu nefiind acolo DL.Politist a tras concluzia ca eu as fi deranjat(eu stau etajul 2 ,pensionarii relaxati etajul 3).I-as fi recomandat dl politist sa verifice daca usa are urme de picioare sau lovituri sau sa imi spuna sa iau legatura cu dumnealui.

In alta ordine de idei daca esti venit nou intr-un bloc multi dintre colocatari au impresia ca pot sa faca orice si tu sa inghiti,am fost impresionat de parsivitatea dl/dnei pensionare si in acelasi fel si al administratorei careia m-am plans de problemele mele cu 2 saptamani inainte.

Mai atrag atentia aici pt cine doreste sa ma povatuiasca /sa ma combata au mai fost pe scara incidente ,unele chiar de data recenta.

Chiar nu pot sa ma odihnesc sa ma concetrez la servici din cauza oboselii ...nu stiu ce sa mai fac.Tare imi este teama ca daca si eu o sa le fac reclamatie la politie sa nu se escaladeze mai rau situatia si insa la fel de teama imi este ca batranii mei complexati sa nu capete si mai mult tupeu in a ma deranja

• 0
aliss

Buna,

Stiu ca forum-ul e mai vechi, dar sper ca va citi mesajul meu cineva si voi primi cateva indrumari.

Si eu am probleme cu vecinii de deasupra in ceea ce priveste zgomotul.

In sensul ca vecina si-a cumparat papuci cu talpa groasa/grea si o aud mergand prin toata casa, incluzand noaptea cand merge la baie (ai senzatia ca sunt artificii sau ca arunca o mana de umerase pe jos). Acum 2 nopti m-a trezit zgomotul la 4 AM si am crezut ca e revolutie, ca se aud focuri de arma. :)) Imaginati-va ca cineva merge cu tocuri tot timpul in casa, fix asa se aude.

De asemenea, cred ca au si un scaun pe rotile din fier ca se aude foarte puternic mereu cand il misca (nu stiu exact daca chiar e zgomot de scaun, pare mai degraba ca si cum ar deserta un sac de cartofi, dar se produce cam la 10-15-20 minute in fiecare zi, pana la 2-3 AM) 

Aceste doua actiuni sunt in camere diferite, deci practic statul in liniste in casa e compromis. Partea naspa e ca singura perioada de liniste e cand dorm ei, daca se trezesc, automat ne trezim si noi (chiar daca se trezesc peste noapte pentru a merge la baie).

Acum o saptamana la 7 AM au bagat flexul, ieri la 9 AM ao bagat bormasina.

Discutatul cu ei e imposibil, au avut diverse conflicte si cu restul vecinilor, dosar pentru neplata intretinerii.

Deci ce ramane de facut? Pot sa merg sa fac o reclamatie fara a avea martori/dovezi?

Nu pot chema politia pentru ca nu e un zgomot constant si stiu ca mereu cand ceilalti vecini au chemat politia, ei nu au raspuns la usa. Sincer cred ca preferam sa stiu ca asculta muzica 2h si apoi se potolesc decat sa fie zgomot pe toata perioada zilei si a noptii.

Ca o incheiere, stiu ca fiecare e stapan in casa lui, insa exista o limita de bun-simt si de respect pentru vecini.

• 0
john300

Buna ziua!

Daca cineva suna la sectia de politie (nu 112) sa reclame ca un vecin tulbura linistea publica sau asculta muzica tare in orele de liniste, politia in va informa pe faptas cine a facut reclamatia?