Jump to content
POLITISTI.ro

calinB

Reactivarea politistilor aflati in rezerva

Postare recomandată

Ben

E o situatie regretabila intr-adevar, dar sa dai vina pe cei din scoli, cand problema e cu totul si cu totul alta ... Mai aduci si argumente pentru care sa nu fie angajati cei din scoli, ci cadrele care au fost disponibilizate :wacko:

Probabil ca cei de la Scoala de la Oradea, elevii din anul I sunt cei care au decis disponibilizarile, nu?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

calinB

pai tie ti se pare normal sa ai atatea locuri la scolii si tu .statul.sa dai oameni afara.nu au nici o vina elevi.dar daca nu ii incadreaza nici pe ei anul asta ce fac.au facut scoala degiaba...nu Eu nu am nici o treaba nu sunt in nici una fin cauze .lucrez ....de vreo 15 ani.dat pot pati si eu ca colegi mei fosti din pacate.

Link către postare
Dan

Dacă ne arunci pe aici și pe colo câte una așa, nu putem să îți răspundem concret. Expune concret situația ta.

ceva de genul ce zici tu Dan.dar colegi nu au dat examen si nu aveau cum sa-l cada .li sa-a desfintat doar posrurile..infine....si reorganizarea a avut loc in 2011

au dat in instanta sa terminat ca nefondata plangerea si auma ce ii de facut ..se poate aplica ORD.300

Citește și tu postările tale, dacă înțelegi ceva. Ceva de genul.......

Link către postare
calinB

politist de frontiera disponibilizat in 2011 pe motiv ca sao desfintat postul si nemai gasind alta functie in MAI .trimis in rezerva .dat in instanta ministerul.proces terminat .lipsa probe.Nefondat.P.S.vechime 13ani studii scoala facuta de Ag.de Pol.de Frt.A.I Oradea....vinovati cei care iau angajat de pe strada in Perioada 2005-2007 ....Se poate reactiva in minister ? spet ca acuma mai inteles Dan

sau ce alternative ar fi?

Link către postare
Dan

Călin nu vreau să par răutăcios, dar sper să tastezi de pe telefon. Nu te grăbi să tastezi, pentru că aici vede toată lumea ceea ce postăm și nu vrem să perpetuăm folclorul fals cu polițiștii agramați, etc. Ca să revenim la oile noastre, pot să îți spun cu siguranță că la acea dată toți polițiștii au fost puși la dispoziție pe o perioadă de 3 luni, cu posibilitatea prelungirii cu încă 30 de zile în cazul în care nu găseai post în cele 3 luni. Nu are rost să mai dezgropăm morții să te întreb ce ai făcut 3 luni de nu ai găsit o funcție pe undeva în țara asta mare. Dacă acțiunea ta în instanță a fost respinsă, înseamnă că ai avut un avocat slab sau nu ai avut deloc. La IJPF Constanța 99% din agenții disponibilizați au câștigat procesele și acum se află la muncă, iar o parte și-au căutat funcții prin alte părți.

Dacă te încadrezi la art. 19/alin.1 și 2, respectiv art. 20 din OMAI 300/2004, teoretic ar trebui să te reprimească. Numai că aici intervine un șir de probleme. În primul rând trebuie să găsești un post disponibil căruia să îi corespunzi. Din ce cunosc până la acest moment nimeni nu a fost reprimit în minister. Poți merge în audiență la ministru să încerci chiar. Într-adevăr în sistem au fost mulți angajați din sursă externă, de pe stradă așa cum susții chiar tu, dar țin să te asigur că nici vina lor nu este, ci a celor care au ales acest sistem de angajări. Și eu sunt unul dintre cei angajați din sursă externă. Îmi pare rău că ai ajuns să fii unul dintre cei disponibilizați, dar cred că mai util ar fi să cauți soluții decât să dai vina pe cei care au rămas. Succes !

Modificat de Dan

Link către postare
teolucian63

CalinB, nu renuntat la stil telegrafic. nu inteles nimic. Dan nici o vina tu nu redactezi postare. Nu necesar pus intrebare in mai multe topicuri. Iti place postarea? Ai inteles ceva din ea?

Link către postare
rahor2012

calin, teoretic se poate reveni. practic nu se poate si nici nu se va putea cativa ani buni de acum incolo. ca sa iti faci o idee, nici macar mentinerea in activitate peste varsta de pensionare nu se mai aproba (deci oameni in activitate), cu atat mai mult nu vor accepta niciun fel de angajari externe.

in acest moment in Romania singurii "politisti" la care se fac angajari sunt guardienii publici

Link către postare
mars31m

Este foarte greu asta..Ar fi o premiera, pentru "valul" 2011, cred.

Modificat de mars31m

Link către postare
calinB

scuzati scrierea de pana acum.au fost conditii mai nasoale de scris.ok...mai departe.au fost in jur de 8000 de disponibilizati..dintre care aprox.4000 politisti ..au castigat procesele definitiv vreo 15 politisti de frontiera....deci .toti ceilalti au avut avocati slabi?nu altele au fost motivele..infine...nu am treaba cu cei ce au ramas fiecare s-a descurcat cum a putut.Va multumesc de raspunsuri si scuze daca v-am jignit cumva..!

Link către postare
Sache

Calin, de ce postezi in mai multe topicuri acelasi subiect?

Crezi ca ai sa primesti raspunsuri diferite? Citeste regulamentul site-ului si atentie la exprimare.

Link către postare
dantes

Se pare ca discutia principala se poarta in jurul subiectului"gramatica limbii romane",cu care sunt total de acord dar,pe un forum destinat acestui scop! Sper ca ati deschis acest forum in alte scopuri si nu pentru a mai invata si noi din desteptaciunea dovlecului care nici nu paraie de increzut ce este! "Colegul"s-a exprimat cum a stiut(si e bine de criticat acest fapt),dar nu cred ca e cazul ca si in momentele astea foarte urate pt. noi sa ne intrecem in mistocarie! Din cauza acestei"uniuni colegiale"am si patit ceea ce am patit cu totii;cred ca ar fi bine sa ne dam seama odata si-odata ca,concurenta dintre noi este impotriva interesului nostru,mai ales cand "paseste"in afara sistemului!Va salut!

• Apreciez 1
  • Displace 6

Link către postare
Sache

EXTRAS DIN REGULAMENTUL ACESTUI SITE:

"Cunoaşterea limbii române scrise este obligatorie. În general, ţine cont de faptul că un post trebuie să poată fi citit rapid! Exprimarea scrisă este, prin definiţie, mai complexă decât cea orală şi, prin urmare, încearcă să te faci înţeles prin ceea ce scrii.
Este necesară cunoaşterea şi respectarea regulilor de baza ale limbajului scris, după cum urmează:
- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisă;
- se lasă spaţiu după, nu înaintea semnelor de punctuaţie;
- nu se lasă spaţiu după prima paranteză, nici înaintea celei de-a două; se lasă, în schimb, înaintea primei paranteze;
- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un număr mai mare ducând la enervarea cititorului;
- orice titlu şi propoziţie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare;
- numărul punctelor de suspensie este trei, nu două şi nici mai mult de trei;
- scrierea cu diacritice este opţională;
- scrierea nejustificată cu majuscule, litere îngroşate, italice, subliniate, folosind culori, alte mărimi ori alte artificii este interzisă.
Verifica-ţi textul înainte de a postă! Astfel te poţi asigură că este uşor de citit şi poate fi înţeles de către ceilalţi membri ai forumului.
Punem accent pe calitatea mesajului (atât din punct de vedere al conţinutului, cât şi că mod corect de redactare în limba română) şi nu pe "cantitatea" sa. De aceea, nu trebuie să te grăbeşti în momentul în care postezi, e preferabil să foloseşti funcţia "Preview Post" pentru a reciti ce doreşti să postezi, iar în felul acesta îţi poţi rectifică erorile gramaticale sau de orice altă natură."

Link către postare
fiord

Buna ziua, si bafta celor aproape 1000 de viitori noi recruti in scolile M.A.I.-ului...Regrete amare, ptr cei care au fost disponibilizati in urma cu 3 ani (doar!)...victime ale sonorului ''mars de protest'' al Sindica(ca)tului (inventat!)...huo! Dumnezeu sa ne aibe in paza!

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare