Jump to content
POLITISTI.ro

pokemonu

Acordarea sporului pt lucrari de exceptie, salariul de merit ori excelenta in 2011

Recommended Posts

SandoKhan

Nu spune nimeni ca nu ai dreptul sa primesti salariul de merit mai multi ani consecutiv.

Stii cine spune? Ai ghicit. Legea, care ii abroga acordarea de la 01.01.2010!

Eu nu spun ca nimeni nu merita aceasta bonificatie, am afirmat ca eu nu cunosc nici o persoana care sa il merite. Asta nu inseamna ca ea nu exista.

Stii care va fi absurdul situatiei? Desi impozitele si contributiile au fost calculate la nivelul salariului normal+salariu de merit (brut), iar omul a luat in mana suma neta rezultata, cand i se va calcula ce are de returnat i se va retine din salariul net suma bruta. Doar nu te astepti ca statul sa returneze catre inspectorate impozitele si contributiile retinute. Banuiesc ca asa se va intampla, tinand cont de tara in care traim.

Eu sper totusi sa nu se intample asta (si celelalte!), cu toate ca sunt mai mucalit din fire si am dorit sa moara capra vecinului, dar eu, de obicei, iau in calcul raul cel mai mare care se poate intampla si e pe cale sa se intample.

@stelistman, cunosc si eu cel putin doua-trei cazuri. Cat despre meteorit, ce bine ar prinde planetei unul macar cu diametrul de 1 km. Ar rezolva o gramada de probleme, iar eu as vinde ochelari 3D si bilete in randul intai la spectacolul cu sfarsitul lumii.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

rahoul

@ SandoKhan

pentru ca pari un om serios si ai si argumente, poate ar trebui sa faci o petitie catre corpul de control al primului ministru cu datele pe care le detii. asta ca sa nu ramanem la stadiul de discutie pe un forum

si poate cu petitia omori si capra, sau mai multe capre, sau macar contribui la moartea caprei/caprelor :D

Eduard

... iar eu as vinde ochelari 3D si bilete in randul intai la spectacolul cu sfarsitul lumii.

... la poarta RAIULUI sau a IADULUI ?

SandoKhan

@Rahoul, te crezi in Germania sau Franta? Sefii de inspectorate au puterea aproape absoluta, asa ca nu are rost sa faci sesizari si alte balarii. E treaba "serviciului" sa informeze "conducerea". Sa nu le luam painea de la gura, desi eu personal cred ca situatia se cunoaste si se tolereaza in mod voit tocmai pentru a baga zanzanie intre noi. Au reusit.

fryerman

Domnilor, situatia cu salariile de merit este cunoscuta si tolerata la nivel ministerial si guvernamental. Nu s-a dorit inlaturarea nedreptatii cu privire la includerea "pe viata" a salariului de merit in salariul de baza deoarece clientii abonati la aceasta bonificatie ( sefii si oamenii lor) au o influenta si o anumita putere de care guvernantii se tem. Dupa taierea cu 25% a veniturilor, pentru a nu supara prea tare sefimea din minister( MAI, MAPN, MJ, SRI, etc ) cu sistarea si a salariilor de merit, s-a acceptat aceasta situatie care dureaza de trei ani si care va mai tine mult timp. Bineinteles ca situatia s-a generalizat si in teritoriu iar multi care "s-au vazut cu sacii in caruta" stau cuminti in banca si nu se mai agita cu munca. Asa ca unii sunt fraieri iar altii smecheri. :naughty:

• Upvote 2

Eduard

Veste bomba!!!

Salariul de lucrari de exceptie, care  il primeau numai anumite persoane din 2010, le va fi luat, iar din 2014 va fi redistribuit altor persoane, pe vechiul principiu.

Ce credeti?

stefan73

nu mai cred asa ceva.dar sa speram ca asa va fi.

pavelnicu

E pe bune, am confirmarea de la inspectorul-sef. Ma gandesc,   insa,  ca daca nu se prea stie in teritoriu inseamna ca iar o sa se dea numai la cei care se lupta cu lenea :good:

georgedi

S-a reintrodus sporul de 50% din salariu pentru lucrari de excelenta; azi i se intocmea nota de fundamentare, pentru ca este vorba de unul pe sector( functie de conducere- cel nominalizat)...

Edited by georgedi

pavelnicu

Da se da in limita a 5% din personalul unitatii. Nu se da neaparat in cuantum de 50%, ci de 30%, 40%, 50%. Se da in proportie mai mare la cei cu functii de conducere, deci implicit ofiteri. La agenti desi sunt mai multi se dau la mai putini si se vehiculeaza ca numai in cuantum de :doh:  30%.

vinetu

si sunt impozabili 

pavelnicu

Din nou sporul pentru lucrari de exceptie sinecuri pentru sefi .

Catalin

S-au dat si la IPJ-ul nostru. Cine credeti voi că a luat?

Deci pentru lucrări de exceptie a fost recompensat magazionerul IPJ-ului. Tare nu? Oare ce lucrări de exceptie poti face la magazie? Probabil că dacă nu iesi lipsă în gestiune se consideră a fi ceva exceptional. Altceva nu-mi dau seama ce ar putea face un astfel de "politist". Aaa, am uitat să mentionez că are o functie pe la corpul national al politistilor. Dar ... sigur nu a contat acest mic detaliu, aha.

• Upvote 3

Sache

Deci pentru lucrări de exceptie a fost recompensat magazionerul IPJ-ului. Tare nu? Oare ce lucrări de exceptie poti face la magazie?

Stie foarte multe! Cum se fac achizitiile, de unde, la ce preturi, cu ce comisioane!

Aaa, am uitat să mentionez că are o functie pe la corpul national al politistilor. Dar ... sigur nu a contat acest mic detaliu, aha.

Nuuu! N-are nicio legatura! Este doar un detaliu. Mic de tot, cam ca un cnp intr-un ipj. :))

La structura noastra a primit acest spor un "nene" de doi lei, deoarece asa a vrut inspectorul sef. La sedinta de acordare, cei din sindicate nu au fost de acord cu criteriile de acordare, dar, in cazul acestui individ, inspectorul sef a avut un argument care i-a lasat pe toti cu gura cascata: "Domnul (cenzurat) corespunde unui criteriu despre care nu putem discuta!". :shock:

Moise

săptămâna asta s-au făcut propuneri pentru polițiștii ce vor beneficia în perioada următoare de sporul pentru lucrări de excepţie (salariul de excelenta) în cuantum de 50% din salariul de baza și pentru salariu de merit  (20%).

cunoaște cineva baza legală (actul normativ) pentru aceste două stimulări financiare? Sau perioada pentru care beneficiază polițistul ?

Am înțeles că au rămas beneficiari ai sporului pentru lucrări de excepţie, multe persoane ce au avut acest spor încă din 2009 și care urmează să cumulează în viitor și aceste sporuri pentru lucrări de excepţie sau salariu de merit (50%+20%).

Edited by Moise

sorinel

meserie! au ramas cu salariul de merit 5 ani si acum mai primesc un salariu de merit, adicatalea salariu de merit la salariu de merit; este ca trebe sa fii tare merituos!

Elvis

săptămâna asta s-au făcut propuneri pentru polițiștii ce vor beneficia în perioada următoare de sporul pentru lucrări de excepţie (salariul de excelenta) în cuantum de 50% din salariul de baza și pentru salariu de merit  (20%).

cunoaște cineva baza legală (actul normativ) pentru aceste două stimulări financiare? Sau perioada pentru care beneficiază polițistul ?

Am înțeles că au rămas beneficiari ai sporului pentru lucrări de excepţie, multe persoane ce au avut acest spor încă din 2009 și care urmează să cumulează în viitor și aceste sporuri pentru lucrări de excepţie sau salariu de merit (50%+20%).

Moise salariul pentru lucrari de exceptie este de trei feluri, 50%,40% si 30% si se acorda prin O.M.A.I.

Cu precizarea ca ofiterii cu functii de comanda nu au voie la cele ce 30% pentru ca fac cosuri pe dinti!

Salariul de merit este alta mancare de peste si nu mai exista ca spor salarial dupa stotocamila de lege data de BOC-POC-COC!

Salariul de merit a ramas in salariul functiei de baza, la cei care au fost norocosi sau pilosi, dupa marea ,,inghetare" din decembrie 2009.

Ca cei care au salariul de ,,merit inghetat" il iau si pe cel de exceptie este adevarat!

Sindicatul din care fac parte de fiecare data a cerut sa se treaca in procesul verbal de sedinta ca nu este de acord cu astfel de practici, cumulari! 

Mie imi este scarba de sefii care au 7000 de lei pe luna dar se uita sa ia si ,,excelenta" cumulata cu ,,meritul inghetat".

I-as scuipa dar imi este frica ca imi murdaresc saliva!

Edited by Elvis
  • Upvote 2

pavelnicu

Si sindicatul din care fac parte a cerut sa nu se dea salariu de lucrari de exceptie la cei cu salariu de merit" inghetat". Replica conducatorului de sedinta a fost:"dar nu scrie nicaieri ca nu pot primi". Cand am auzit,  am ramas interzis. Nu credeam ca in Politia Romana poate exista atata inteligenta.  Bre! da morala mai e in militia asta!?

• Upvote 1

Reptor

Sunt curios daca o sa se aplice aceasta lege a salarizarii unitare, din ianuarie 2016, cei care au ramas cu acele salarii de merit, de 20% o sa le mai aiba si dupa? Spun asta pentru ca Rovana Plumb a declarat ca nimeni nu o sa aiba, dupa aplicarea legii un salariu mai mic decat cel pe care il are in prezent. 

pavelnicu

Nu intelegi ? Vor iesi cu ele la pensie. Se considera ca nu le-au avut, iar din ianuarie 2016 la acest "venit inghetat" se poate adauga un nou salariu de merit plus salariul de lucrari de exceptie.

Elvis

Nu prea cred....dar sa vedem , totul este posibil in frumosul nostru minister!