Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Folosirea armelor personale in serviciu

Postare recomandată

cristm

Din pacate Dorian are dreptate

ART. 44

Procurarea munitiei de catre titularii dreptului de port si folosire a armelor letale

(1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme de aparare si paza, de vanatoare sau de tir pot

procura de la armurierii autorizati numai munitia aferenta armelor inscrise in permisul de arma.

(2) Cantitatea de munitie care poate fi detinuta de persoanele prevazute la alin. (1) se inscrie in

permisul de arma de catre organul de politie care elibereaza acest document, dupa cum urmeaza:

a) pentru armele de aparare si paza, cel mult 50 de cartuse cu glont si 50 de cartuse fara proiectil,

pentru cate o singura arma de fiecare calibru;

B) pentru armele de vanatoare, cel mult 300 de cartuse pentru cate o singura arma de fiecare

calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port si folosire;

c) pentru armele de tir, cel mult 500 de cartuse pentru fiecare arma pentru care are dreptul de

port si folosinta, in functie de proba de concurs.

(3) Persoanele care detin arme de aparare si paza pot purta asupra lor, in afara domiciliului sau

resedintei unde este depozitata munitia, cel mult 12 cartuse.

(4) Este interzisa instrainarea munitiei prevazute la alin. (2) de catre persoana care a procurat-o,

cu exceptia cazurilor in care aceasta este depusa la armurier sau la organele de politie competente.

(5) Este interzisa comercializarea sau instrainarea sub alta forma, precum si detinerea ori

utilizarea de munitie expirata sau degradata care, prin pastrare sau folosire, ar putea pune in pericol

viata sau integritatea corporala a persoanelor.

Cred ca in tara asta numai Tampiti fac legi :doh:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bozo

Gresit, nu ei ne autorizeaza, ei aplica legea atat. (ma refer la legea adevarata nu la inventiile lor)

Cat despre sanctionare... eu am tot cautat in lege si nu gasesc nici o sanctiune la nerespectarea acelui articol si anume : art. 42 pct. 3 :

"Persoanele care deţin arme de apărare şi pază pot purta asupra lor, în afara domiciliului sau reşedinţei unde este depozitată muniţia, cel mult 12 cartuşe."(nu specifica nicaieri de 6 in incarcator)

Dupa textul asta de lege ar trebui sa cumparam cate 12 cartuse , le ducem la domiciliu, apoi iar cumparam 12, iar le ducem acasa, si tot asa pana strangem 50, sa nu ne prinda cu mai mult de 12 asupra noastra...

Astea sunt legile, dar hai sa revenim la subiect, si sa gasim o solutie prin care sa putem sa folosim arma personala la serviciu.

Modificat de bozo
  • Apreciez 1

Link către postare
Motoboom

@dorian, eu in arma de serviciu, rasul de Md 74, am 8 cartuse(in pistol) si 4 in rezerva, nu am vazut negru pe alb ca nu am voie cu 8+4.

Modificat de eti

Link către postare
livu

In plus cunosc persoane care au facut contracte de comodat cu firme pentru folosirea autoturismului personal in timpul serviciului, iar dupa ce se termina serviciul il foloseste cum vrea, deci posibilitatea legala exista. Am auzit ca sunt si politisti care au facut acest lucru cu autoturisme proprietate personala.

sunt curios cum fac foaia de parcurs politistii care au incheiat contract de comodat avand ca obiect autoturismul proprietate personala, si mai ales cine suporta celelalte cheltuielile de intretinere, in cazul in care dupa program folosesc autoturismul in interes personal.

Link către postare
bozo

o sa ma interesez si iti spun.

Link către postare
maxu08

imi dau si cu parerea ptr ca speta este interesanta.

incep cu o concluzie - nu cred ca poti folosi arme personale in timpul serviciului.

art 28 din Statut prevede faptul ca politistul poate avea asupra sa armamanetul din dotare SAU cel achizitionat personal. Legiuitorul face o diferentiere clara intre cele 2 categorii de arme - importanta in analiza mea de mai jos :)

In privinta achizitiei se precizeaza faptul ca aceasta trebuie sa respecte "conditiile legii" -aici se aplica legea speciala in domeniu si anume lg 295.

Problema aici apare - din cite am citit eu (sper sa nu gresesc) - NU EXISTA nici un regim derogatoriu cu privire la utilizarea armelor personale de catre politisti. Art 32 din lege arata in mod clar si limitativ cind poti folosi o arma letala personala: poligon, stare de necesitate si legitima aparare.

Utilizarea armelor personale in interesul serviciului nu este aceeptata de catre lege - in opinia mea - deoarece art 35 din lg 218 prevede un caz SPECIAL de inlaturare a raspunderii penale, separat de cele comune si anume îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, în condiţiile şi în situaţiile prevăzute de lege. Acest motiv nu este mentionat in legea 295 deci legiuitorul nici nu a luat in considerare aceasta optiune.

art 35 din lg 218 prevede in mod limitativ ca inlaturarea raspunderii penale are loc NUMAI dupa folosirea armei din dotare excluzind in mod clar armele achizitionata personal, in caz contrar ar fi pastrat ambii termeni in compunerea prevederii legale - "din dotare" si "achizitionate personal" astfel cum ele apar in art 28 din Statut.

Parerea mea este ca legiuitorul nu a intentionat ca politistii sa aibe arme personale in exercitarea serviciului. Daca ar fi avut aceasta intentie, ar fi inserat macar un articol ce ar fi mentionat o derogare. De remarcat ca dintre toti cei care au dreptul la arme letale, politistii sunt singurii care le pot folosi in sistem "ofensiv" prin natura functiei lor (ma refer la folosirea armelor ptr imobilizarea unui infractor, stit voi la ce ma refer) insa nu exista o asemenea delimitare in lege.

sper ca am fost explicit, cam greu sa scrii pe Ipad :)

Modificat de maxu08
  • Apreciez 1

Link către postare
bozo

Ok atunci hai sa facem o petitie catre minister, care sa emita un ordin, prin care sa ne dea voie sa folosim arma personala la serviciu. Cum sunt atatea ordine care fac derogari de la lege sa faca si unul care sa ne ajute.

• Apreciez 2

Link către postare
maxu08

daca Ordinul va deroga de la lege prin adaugare sau modificare, nu va vad bine intr-o eventuala ancheta penala ptr un prost impuscat in cap cu o asemenea arma. Un Ordin vadit nelegal nu inlatura raspunderea penala, asa-i?

in schimb as depune o petitie in baza lg 554 si as solicita o interpretare a legii sau o pozitie oficiala. Apoi as merge in instanta ptr refuzul de a raspunde unei petitii. nu este chiar solutia ideala dar poate ca ar trebui lamurita problema definitiv.

Sau as face o cerere in baza legii 544 si as cere o situatie a politistilor care folosesc arme personale. daca exista asa ceva, atunci este posibil si puteti cere fie un raspuns privind baza legala fie depuneti rapoarte ptr a beneficia de aceeasi situatie.

• Apreciez 2

Link către postare
bozo

mai pun aici cateva articole din lg 295/2004, care au legatura cu subiectul si ne pot ajuta sa gasim o solutie:

art 1 (2) Prevederile prezentei legi nu se aplică operaţiunilor cu arme şi muniţii efectuate de către instituţiile publice cu atribuţii în domeniul apărării, siguranţei naţionale şi ordinii publice.

art 99 (2) Unităţile din subordonarea sau coordonarea instituţiilor publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice şi siguranţei naţionale pot efectua operaţiuni cu arme, piese şi muniţii, în condiţiile stabilite prin ordin al conducătorului fiecăreia dintre aceste instituţii.

Eu zic sa incepem sa formulam petitia.

Modificat de bozo
  • Apreciez 1

Link către postare
maxu08

revin - ai dreptate dar asta nu se refera la armele personale ale politistilor ci la armele achizitionate direct de catre MAI. un comodat nu schimba regimul juridic al armei - un politist dobindeste arma ca arma personala pe lg 295 si un comodat nu o face arma "din dotare". Si avem un conflict de reglementare - daca ptr politist arma se transfera (ca proprietate/folosinta) catre MAI numai in conditiile lg 295 iar ptr MAI in conditiile unei legi distincte (care este aceea?) atunci ce lege aplicam? Daca nu exista o lege distincta si aplicabila MAI ptr achizitia de arme in sensul folosirii unui comodat atunci cum rezolvam vidul legislativ avind in vedere ca politistul nu poate instraina folosinta decit in baza lg 295, fiind pasibil de pedeapsa prevazuta de lege in caz contrar.

O intrebare - presupunind ca MAI poate prelua arme prin comodat, asta se face in baza carei legislatii? Ordinul conducatorului institutiei se da in EXECUTAREA unor acte normative superioare si nu in reglementarea unor situatii. Stiti asemenea legi/ordonante? poate ma mai lamuresc cu citeva aspecte.

Link către postare
bozo

Cine mai are informatii sau idei sa le posteze aici. Trebuie sa gasim o rezolvare. Nu am reusit sa iau legatura cu Videosuzi sa cer detalii.

Eu stiu ca pentru fiecare achiitie de armament in parte se emite Ordin. Nu cunosc sa existe alte legi care sa reglementeze achizitionarea armelor de catre institutiile publice cu atribuţii în domeniul apărării, siguranţei naţionale şi ordinii publice.

Modificat de bozo

Link către postare
Catalin

Maxu de ce zici că acele prevederi se referă strict la armele achiziționate direct de către MAI?

Eu nu văd în acele rânduri o astfel de limitare.

De exemplu, dacă eu, aș fi vreun colecționar și mi-am cumpărat o armă trăznet, dar consider că poate fi utilă poliției și o ofer prin comodat acestora să o folosească, ei nu o pot folosi decât în scopul în care am achiziționat-o eu pentru că nu este cumpărată direct de ei?

Link către postare
maxu08

daca aceste norme or fi secrete si nepublicate in MO, nici nu vei afla :) ca si in cazul OMAI 400, mergem pe burta ca sa vedem ce contine :)

Link către postare
bozo

Ordinul 300 din 10 decembrie 2009

Modificat de bozo

Link către postare
maxu08

@catalin - orice act al MAI trebuie sa fie permis printr-o lege, o autoritate publica nu poate incheia acte juridice daca nu are aceasta atributie expres mentionata. Vezi de exemplu atribuirea in folosinta gratuita a unor imobile catre diferite institutii ale statului - se emite un HG. Iar ptr bunuri cu regim special sa nu fie necesar asa ceva? :hmmmt:

nu cred ca se poate lasa la latitudinea unui conducator de IPJ (daca are aceasta atributie, nu stiu exact, este doar un exemplu) sa scoata un ordin ca sa cumpere arme fara sa existe anumite limite privind pretul si caracteristicile armelor intr-un act normativ cu valoare de reglementare.

Ordinul 300 din 10 decembrie 2009

este abrogat in 2011, prin ordinul 29 :)

Link către postare
bozo

:))

ahaha mai cautam atunci

Link către postare
maxu08

si se aplica in tandem cu licitatiile publice OUG 34/2006 ceea ce exclude comodatul deoarece OUG 34 se refera la achizitii (adica pe bani) :)

Link către postare
bozo

pai de ce nu e invers, adica comodatul exclude prevederile OUG 34/2006, fiindca e gratuit

Modificat de bozo

Link către postare
maxu08

ORDIN nr. 29 din 4 februarie 2011 privind competenţele de achiziţie a produselor şi serviciilor în Ministerul Administraţiei şi Internelor

În vederea eficientizării activităţii de achiziţii publice de bunuri şi servicii desfăşurate de structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor şi pentru aplicarea unitară a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 337/2006, cu modificările şi completările ulterioare,

În temeiul art. 7 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Administraţiei şi Internelor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 15/2008, cu modificările şi completările ulterioare,

ministrul administraţiei şi internelor emite următorul ordin:

Art. 1

În Ministerul Administraţiei şi Internelor achiziţiile publice de bunuri şi servicii se realizează la nivel centralizat, teritorial şi local, astfel:

a)la nivel centralizat, de către Direcţia generală logistică pentru toate unităţile Ministerului Administraţiei şi Internelor;

a)la nivel centralizat, de către Direcţia generală logistică şi Direcţia administrare şi achiziţii pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei din subordinea Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, fiecare pe domeniul său de competenţă, pentru toate unităţile Ministerului Administraţiei şi Internelor;

l.gif(la data 16-aug-2011 Art. 1, litera A. modificat de Art. I din Ordinul 161/2011 )

b)la nivel teritorial, de către instituţiile ai căror conducători au calitatea de ordonatori secundari de credite sau ordonatori terţiari din finanţarea directă a ordonatorului principal, pentru nevoile proprii, pentru unităţile din structură şi pentru cele cărora le asigură suportul logistic;

c)la nivel local, de către structurile ai căror conducători au calitatea de ordonatori de credite, pentru nevoile proprii şi pentru unităţile cărora le asigură suportul logistic.

Art. 2

(1)Produsele şi serviciile a căror achiziţie se realizează la nivel centralizat sunt cuprinse în lista prevăzută în anexa nr. 1.

(2)Specificaţiile tehnice ale produselor şi serviciilor prevăzute la lit. A din anexa nr. 1 se elaborează de către specialiştii Direcţiei generale logistice, pe baza propunerilor înaintate de inspectoratele generale sau de alte unităţi beneficiare, şi se aprobă de către directorul general al Direcţiei generale logistice.

(3)Specificaţiile tehnice ale produselor prevăzute la lit. B din anexa nr. 1 se elaborează de către specialiştii Direcţiei generale management operaţional, pe baza propunerilor înaintate de inspectoratele generale sau de alte unităţi beneficiare, şi se aprobă de către directorul general al Direcţiei generale management operaţional.

(4)Specificaţiile tehnice ale produselor prevăzute la lit. C din anexa nr. 1 se elaborează de către specialiştii Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, pe baza propunerilor înaintate de inspectoratele generale sau de alte unităţi beneficiare, şi se aprobă de către directorul general al Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei.

(5)Specificaţiile tehnice ale produselor prevăzute la lit. D din anexa nr. 1 se elaborează de către specialiştii Direcţiei medicale, pe baza propunerilor înaintate de unităţile beneficiare, şi se aprobă de către directorul Direcţiei medicale.

Art. 3

(1)Produsele şi serviciile a căror achiziţie se realizează la nivel teritorial şi/sau local şi ale căror specificaţii tehnice se avizează de către directorii generali/directorii direcţiilor centrale de specialitate, respectiv Direcţia generală logistică, Direcţia generală management operaţional, Direcţia medicală şi Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, fiecare pe domeniul său de competenţă, şi se aprobă de către conducătorul unităţii beneficiare sunt cuprinse în listele prevăzute în anexele nr. 2 şi 3.

(2)Avizul pentru specificaţiile tehnice ale produselor şi serviciilor prevăzute în anexa nr. 4 se acordă de către ordonatorii secundari de credite sau de către ordonatorii terţiari de credite din finanţarea directă a ordonatorului principal, după caz.

(3)Specificaţiile tehnice ale produselor care ţin de competenţa Direcţiei generale logistice şi Direcţiei medicale, prevăzute la alin. (1), sunt elaborate, după caz, la nivelul ordonatorilor secundari de credite, pentru aparatul propriu şi pentru ordonatorii terţiari din subordine, şi la nivelul ordonatorilor terţiari de credite din finanţarea directă a ordonatorului principal de credite, fiind întocmite în două exemplare, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5.

(4)Pentru produsele şi serviciile prevăzute în anexele nr. 2 şi 3, a căror achiziţie se realizează pentru ordonatorul principal de credite, specificaţiile tehnice se elaborează la nivelul unităţii beneficiare, se avizează de către directorii generali/directorii direcţiilor centrale de specialitate prevăzute la alin. (1), fiecare pe domeniul său de competenţă, şi se aprobă de către conducătorul unităţii beneficiare.

Art. 4

(1)Specificaţiile tehnice ale produselor de resortul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiilor, prevăzute la lit. E din anexa nr. 3, se elaborează la nivelul ordonatorilor secundari sau terţiari de credite, conform modelului prevăzut în anexa nr. 6, şi se avizează de către directorul general al Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, prin aplicarea ştampilei "AVIZAT TEHNIC".

(2)Specificaţiile tehnice ale produselor de resortul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiilor, elaborate de către ordonatorii terţiari de credite aflaţi în subordinea ordonatorului secundar de credite, se avizează din punct de vedere tehnic de către directorul general al Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, după avizarea acestora de către organele de specialitate din structura ordonatorului secundar.

(3)Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei este abilitată să emită semestrial cataloage de specificaţii tehnice pentru produse şi servicii din domeniul tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor, denumit în continuare domeniul TIC. Specificaţiile tehnice trimise spre avizare Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei trebuie să îndeplinească minimum cerinţele consemnate în cataloagele semestriale.

(4)În situaţia în care ordonatorii de credite achiziţionează produse de natura celor prevăzute în anexa nr. 3 lit. E ale căror caracteristici sunt identice cu cele cuprinse în cataloagele de specificaţii tehnice pentru produsele din domeniul TIC, emise de către Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, avizele prevăzute la alin. (1) şi (2) nu mai sunt necesare.

(5)În cazul în care, pe perioada derulării procedurii de achiziţie, mai mulţi operatori economici sesizează o restrângere a competiţiei generată de specificaţiile tehnice avizate de către Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei, autoritatea contractantă este obligată să se adreseze acestei direcţii pentru consultanţă tehnică. Direcţia generală pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei are obligaţia să analizeze contextul creat şi să formuleze recomandări tehnice.

Art. 5

Specificaţiile tehnice ale produselor cuprinse în listele prevăzute în anexele nr. 2, 3 şi 4 se aprobă de către conducătorul unităţii beneficiare.

Art. 6

Directorul general al Direcţiei generale logistice este abilitat să emită dispoziţii, vizate pentru control financiar preventiv propriu de către directorul general al Direcţiei generale financiare, cu privire la modificarea listelor produselor şi serviciilor care fac obiectul achiziţiilor la nivel centralizat şi teritorial, ale căror specificaţii tehnice sunt în competenţa de avizare a acestuia.

Art. 7

(1)Bunurile şi serviciile care nu se regăsesc în listele prevăzute în anexele nr. 1-4 se achiziţionează la nivel local.

(2)Ordonatorii secundari de credite pot stabili competenţe structurilor din subordine pe linia realizării achiziţiilor de bunuri şi servicii, la nivel local, cu respectarea prevederilor prezentului ordin referitoare la elaborarea şi avizarea specificaţiilor tehnice.

(3)Pe bază de eficienţă economică, instituţiile ai căror conducători au calitatea de ordonatori secundari de credite pot achiziţiona, la nivel teritorial, carburant pentru mijloace de mobilitate.

Art. 8

(1)Direcţia generală de informaţii şi protecţie internă şi Direcţia generală anticorupţie achiziţionează produsele şi serviciile destinate obţinerii şi verificării informaţiilor pentru îndeplinirea atribuţiilor specifice, iar specificaţiile tehnice ale acestora se avizează de către directorii generali ai acestor structuri.

(2)Specificaţiile tehnice ale produselor destinate obţinerii şi verificării informaţiilor pentru îndeplinirea atribuţiilor specifice ale unor structuri stabilite la nivelul conducerii Inspectoratului General al Poliţiei Române şi Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră se avizează de către inspectorii generali, fiecare pe domeniul său de competenţă.

(3)Specificaţiile tehnice ale echipamentelor din domeniul TIC care nu sunt destinate obţinerii şi verificării informaţiilor pentru îndeplinirea atribuţiilor specifice, achiziţionate de structurile prevăzute la alin. (1) şi (2), se avizează de către directorul general al Direcţiei generale pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei.

Art. 9

Tehnica şi bunurile materiale necesare structurilor Ministerului Administraţiei şi Internelor, care constituie rezerve proprii, precum stocuri de siguranţă, rezerve de înlocuire, rezerve de mobilizare şi rezerve operative, se achiziţionează la nivel centralizat, teritorial şi local, conform prevederilor prezentului ordin.

Art. 10

Anexele nr. 1-6 fac parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 11

La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul viceprim-ministrului, ministrul administraţiei şi internelor, interimar, nr. 300/2009 privind competenţele de achiziţie a produselor şi serviciilor în Ministerul Administraţiei şi Internelor, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 880 din 16 decembrie 2009.

Art. 12

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

-****-

Ministrul administraţiei şi internelor,

Constantin-Traian Igaş

pai de ce nu e invers, adica comodatul exclude prevederile OUG 34/2006, fiindca e gratuit

ptr ca asa spune ordinul chiar in preambul :)

Link către postare
bozo

achizitia e diferita de imprumut de folosinta.

art 22 pct 2 din oug 63/2003 :

(2) Ministerul Administratiei si Internelor si unitatile din structura acestuia pot beneficia de donatii, sponsorizari sau bunuri oferite prin contract de comodat, in conditiile legii.

Link către postare
maxu08

ok, care lege? in general se refera la legile ( in intelesul de act normativ lato sensu) care insotesc o asemenea donatie. vezi exemplul meu cu imobilele date in comodat catre diferite institutii. de analizat si aprofundat problema.

m-am uitat in og 63 si imi intareste opinia ca este vorba de o lege ce insoteste orice dare in comodat si nu se refera la o lege deja existenta.

macar la modul general in sensul de a reglementa comodatul armelor ( nu ma refer la o lege ptr fiecare arma in parte).

Modificat de maxu08

Link către postare
bozo

Donatiile, sponsorizarile, contractele de comodat nu au cum sa fie supuse conditiilor OUG 34, pentru ca acolo se prevad alte forme de contracte, iar despre cele in cauza noastra nu mentioneaza nimic si nu reglementeaza nimic in ceea ce le priveste. De asemenea ar fi ridicol sa organizezi licitatie pentru donatie, sau sponsorizare.

Despre sponsorizari pot sa ma interesez in mod direct cum se fac, pentru ca am primit la sectie o sponsorizare recent.

Dupa ce am citit azi o groaza de legi, am decis ca deocamdata sa renunt la aceasta idee.

Daca totusi da dori cineva in viitor sa faca o petitie (in care sa expunem cat mai multe motive cat si variante de rezolvare) sunt dispus sa contribui si eu.

• Apreciez 2

Link către postare
maxu08

nu am spus ca donatiile se supun oug 34 ci unui alt act normativ care in acest moment nu exista sau trebuie emis ptr a reglementa donatiile sau comodatul privind armele.

parerea mea este ca aveti un vid legislativ si cum sunt bunuri cunregim special nu putem merge pe ordine ale conducatorilor (btw, exista asemenea cazuri - de ordine emise in domeniul armelor?) sau asimilari cu comodate de masini.

parerea mea este ca nu merita riscul deoarece la o viitoare ancheta penala, daca parchetul va considera ca sunteti nevinovat ptr impuscarea unui hot s-ar putea sa nu aibe aceeasi parere si despre respectarea regimului armei.

Link către postare
bozo

Dar daca unul vine cu un topor hotarat sa il infiga in capul meu si carpatiul se blocheaza?

Sunt cartuse la care le scot proiectilul cu mana goala, iar la trageri da incidente ingrijorator de des.

Mai bine sa ma scoata procurorul vinovat decat sa ma declare legistul mort.

Link către postare
maxu08

asta ma depaseste :) nu ma pronunt.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.