Jump to content
POLITISTI.ro

Horia

Folosirea armelor personale in serviciu

Postare recomandată

cristiand20

Ideea este foarte simplă. Dacă ne facem treaba, ce relevanţă are faptul că am tras după un infractor cu arma de serviciu sau personală, când oricum trebuia folosită? Cum am mai spus şi mai sus, dacă am două glockuri la mine, la fel, sau alte pistoale, legea îmi dă voie să le port şi pe cel personal şi cel de serviciu şi eşti într-un moment în care chiar e nevoie să foloseşti arma mai contează aşa mult cu care tragi? Mie unul nu mi se pare relevant în anumite condiţii justificate. părerea mea :emo-yessir:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

videosuzy

Din pacate, conteaza Cristi... :(

Arma de serviciu o poti folosi si daca esti in aparare si daca trebuie sa blochezi fuga unui infractor. Arma de aparare o poti folosi doar in primul caz pentru ca ti-a fost acordat dreptul sa o porti si sa o folosesti doar in conditii de APARARE (a ta, a celor dragi tie sau chiar a persoanelor necunoscute aflate intr-o situatie critica).

Nu ma crede ca pactizez cu o lege deloc prietenoasa cu cetateanul de rand ci doar incerc sa lamuresc (si pentru mine, chiar) diferenta intre a folosi arma de serviciu si arma de aparare personala, intr-o situatie ce tine strict de indeplinirea atributiunilor de serviciu.

Poate intr-o viitoare propunere de modificare a legii sa fie inclus un articol care sa ofere dreptul de folosire a armei de aparare si in alta situatie decat cea de...APARARE.

Stima :emo-yessir:

Link către postare
bozo

Da, dar totusi e incerta treaba.

Se pare ca Videosuzi are arma personala, pe care o foloseste in timpul serviciului. Varianta legala exista, si anume incheierea unui contract de comodat intre minister si posesorul armei, astfel incat pe durata executarii serviciului arma devine astfel proprietate a ministerului si e considerata din dotare. Important e sa se vrea si sa existe un sef deschis care sa aprobe.

Nu ar fi rau sa mai incercam sa obtinem acest drept, si eu as fi interesat.

Link către postare
cristiand20

Poate dacă am face o petiţie către MAI, în care să le explicăm cu argumente în fapt şi în drept de ce vrem să purtăm şi folosim armele personale la serviciu. Peti'ie pe care sa o semnăm cât mai mulţi.

• Apreciez 2

Link către postare
livu

din cate stiu @videosuzi nu lucreaza la MAI.

o solutie ar fi contractul de comodat, pe durata contractului ramai proprietar al armei, ministerul avand doar drept de posesie, nu de proprietate.

aici mai intervine problema luarii acasa a armei data in comodat.

• Apreciez 1

Link către postare
dorian

Mai stie cineva alte solutii in afara contractului de comodat?

Link către postare
Catalin

Dorin în privința acestei probleme, te vei convinge că te lupți cu morile de vânt. Încă avem mulți șefi cu viziuni înguste, ce apleacă urechea la toți lingăii inadaptați vremurilor în care trăim și care regretă vremurile apuse.

Link către postare
bozo

Liviu, in cazul cuntractului de comodat tu donezi arma ministerului pe timpul executarii serviciului, cu conditia sa o folosesti tu. Asta e singura varianta sa poti folosii arma personala in timpul serviciului.

Dupa terminarea programului iei arma acasa, si e arma ta, nu mai e a ministerului pana intrii din nou de servici.

Nu strica sa incercam, daca argumentam bine s-ar putea sa reusim sa ii facem sa inteleaga.

Daca aveti talent redactati o petitie aici si mai modificam dupa cum mai are cineva alte idei, punem si o simulare de contract de comodat, si o trimitem la minister.

• Apreciez 2

Link către postare
livu

nu poti sa iei arma acasa dupa incheierea serviciului, pentru ca, proprietarul de arma a piedut unul din cele trei atributele ale proprietatii, si anume posesia, care o are ministerul in calitate de comodatar.

conditia ca doar tu sa folosesti arma, se poate specifica in contractul de comodat - a nu se confunda cu donatia, care este un contract translativ de proprietate-

o poti lua acasa, doar daca ti se aproba portul permanent al armei de serviciu, ceea ce include si luarea acasa dupa terminarea programului.

aceasta este parerea mea, dupa ce am recitit codul civi: art. 555, 556, 2146-2157.

oricum si pe mine ma intereseaza gasirea uni solutii la aceasta problema.

decat sa ne apucam de petitii la incuiatii de la minister, eu zic sa ne documentam, sa citim, sa intrebam niste avocati, etc, abia dupa aceea sa ne apucam de hartii.

Link către postare
bozo

Nu e transfer de proprietate, e transfer de folosinta.

Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.

Perioada stipulata in contract poate fi variabila, si anume: "in timpul executarii serviciului" in cazul nostru.

De asemenea se pot stipula clauze in acest contract, mentionand in med expres anumite conditii.

Modificat de bozo
  • Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Aici poate ne lămurește și pe noi maxu, pentru că e domeniu lui și e mult mai calificat decât noi. Ce părere ai maxu?

Link către postare
livu

in postul anterior m-am grabit si am gresit: la contractul de comodat proprietarul pierde dreptul de folosinta, nu posesia cum am scris eu. :doh:

perioada variabila se refera la o zi, o luna, un an, etc, nu la o perioada variabila dintr-o unitate de timp.

Link către postare
dorian

Perioada stipulata in contract poate fi variabila, si anume: "in timpul executarii serviciului" in cazul nostru.

Serviciul politienesc are caracter permanent.

Link către postare
arcan

Ideea este foarte simplă. Dacă ne facem treaba, ce relevanţă are faptul că am tras după un infractor cu arma de serviciu sau personală, când oricum trebuia folosită? Cum am mai spus şi mai sus, dacă am două glockuri la mine, la fel, sau alte pistoale, legea îmi dă voie să le port şi pe cel personal şi cel de serviciu şi eşti într-un moment în care chiar e nevoie să foloseşti arma mai contează aşa mult cu care tragi? Mie unul nu mi se pare relevant în anumite condiţii justificate. părerea mea :emo-yessir:

De acord.Ce importanta are din ce arma a iesit glontul, daca toate celelalte conditii au fost respectate?Daca glontul il loveste pe individ,efectul va fi acelasi.Invers, daca nu sunt lasati politistii sa isi foloseasca armele detinute legal in locul pistoletelor Md 74, nu fac decat sa puna viata acestor politisti in pericol.

Va reamintesc cazul Sasa Disici, in care politistul a murit cu carpatiul in mana pentru ca trebuind sa schimbe incarcatorul dupa cele 6 gloante trase (un numar infim) incarcatorul s-a blocat...

Daca avea in mana un Glock 17 de exemplu cu 19 cartuse in el si cu posibilitatea de a schimba foarte rapid incaractorul alta era situtia.Ca sa nu mai zic ca toate 6 gloante trase de el inspre masina agresorilor au trecut prin tabla portierei dar s-au oprit in fata interioara de usa. Si astfel au ramas in usa ,iar baietii cu Skorpio au putut sa il execute...

Birocratii se incurca in semantica si cauta justificari in sensuri ale cuvintelor, fara sa stie ca mor oameni din cauza lor.

Modificat de arcan
  • Apreciez 1

Link către postare
dorian

Arcan, stii foarte bine ca legal nu ai voie sa detii mai mult de 6 cartuse in incarcator. Deci putea saracul Sasa Disici (Dumnezeu sa-l ierte) sa aibe Glock 17 cu 19 cartuse in incarcator, ca mintile luminate l-ar fi executat pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor.

• Apreciez 2
  • Displace 2

Link către postare
arcan

Serios? Pai sa ma duc sa predau restul cartuselor la magazie, daca spui ca la Glock nu am voie sa am mai mult de 6...

Dumnezeule !!!

:doh:

• Apreciez 2

Link către postare
bozo

Cum sa nu ai voie sa ai mai mult de 6 in incarcator? :ner:

Link către postare
dorian

Nu am scos-o eu. Chiar baietii de la arme ne-au atras atentia in acest sens. Binenteles ca pe un ton de superioritate si cu un ranjet in coltul gurii de ca si cum "daca te prinde, te fac". Ai dreptul sa detii 50 sau mai multe cartuse, dar numai cite 6 in incarcator.

Modificat de dorian

Link către postare
bozo

unde scrie asa ceva?

In lege scrie ca ai voie sa ai pentru paza si aparare 12, nu specifica sa ai cate 6 in incarcator, dar nu se refera la institutii publice.

Link către postare
dorian

Probabil ca baietii de la arme se bazeaza ca ai dreptul la 12 cartuse si nu ai decit 2 incarcatoare, deci 6/incarcator.

Link către postare
bozo

in postul anterior m-am grabit si am gresit: la contractul de comodat proprietarul pierde dreptul de folosinta, nu posesia cum am scris eu.

perioada variabila se refera la o zi, o luna, un an, etc, nu la o perioada variabila dintr-o unitate de timp.

Studiaza codul civil si o sa vezi ca nu apare nicaieri ce zici tu.

In plus cunosc persoane care au facut contracte de comodat cu firme pentru folosirea autoturismului personal in timpul serviciului, iar dupa ce se termina serviciul il foloseste cum vrea, deci posibilitatea legala exista. Am auzit ca sunt si politisti care au facut acest lucru cu autoturisme proprietate personala.

Probabil ca baietii de la arme se bazeaza ca ai dreptul la 12 cartuse si nu ai decit 2 incarcatoare, deci 6/incarcator.

In primul rand vorbim de lucruri diferite, una e arma de serviciu, pe care o detii si folosesti ca reprezentant al unei institutii (acolo se incadreaza in lege), alta e arma ersonala(de paza si aparare).

In al doilea rand de ce ar tine doua incarcatoare cu cate 6 cartuse, si nu as tine 12 intr-un singur incarcator?

Link către postare
arcan

...

In al doilea rand de ce ar tine doua incarcatoare cu cate 6 cartuse, si nu as tine 12 intr-un singur incarcator?

Buna intrebare.

Dumnezeule!!! ..again...

:doh:

De unde scot unii asa ineptii, nu pricep in ruptul capului....

Modificat de arcan

Link către postare
bozo

era interesant daca aveai 12 incarcatoare

:ner:

PS:dorian sper sa nu te superi ne mai amuzam si noi

Modificat de bozo
  • Apreciez 2

Link către postare
dorian

Fratilor, eu cred ca nu m-ati inteles. Nu vorbeam de arma de serviciu, ci de cea personala. Ceea ce am redat mai sus, sunt afirmatiile unor colegi de la arme. Ei sunt cei care ne autorizeaza si tot cei care ne retrag dreptul de a detine arma letala. Aceste afirmatii le-au facut inainte de celebrele verificari la domiciliile noastre, declarind sus si tare ca pe cei pe care ii vor gasi cu mai mult de 6 cartuse in incarcator ii vor amenda. Acum am fost destul de clar?

Deci, pe baza acestor afirmatii vroiam sa stiu daca aceasta cutuma este intalnita si in alte parti ale tarii. Multumesc pentru intelegere.

bozo nu ma supar, numai ca am ajuns la concluzia ca nu e de glumit cu baietii astia, putin cam obtuzi uneori. Ce sa spun, pe mine m-au tinut mai bine de 2 luni pina mi-au emis permisul de arma, iar pentru "altii" se merge pe banda rulanta. Ce concluzie sa trag? E coleg cu mine sau cu "ceilalti"?

Modificat de dorian

Link către postare
Kayne

desi nu e cazul aici.. cum ramane cu cei care au ak-47 care are incarcatorul de 30 cartuse...? vb lui Arcan... sa le predea la magazie....

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.