Jump to content
POLITISTI.ro
marinellu

Program de lucru non-stop.

Recommended Posts

marinellu

Intrebare: lucrez la post de la 8-16,iar apoi fac parte din echipa operativa pt interventia la evenimente, aflandu.ma acasa si intervenind doar in caz de nevoie.se considera ore suplimentare perioada in care fac parte din aceasta echipa?. Precizez ca seful sectiei a instituit noul program de cateva zile printr.o dispozitie.practic vrea programul cu permanenta care era acum cativa ani la post.cat de legala e chestia asta si ce se poate face?multumesc

marinellu

rog mutarea topicului in aria dedicata discutiilor profesionale

Edited by marinellu

RPG

Cat de des iti vine randul la grupa operativa?

Din ce am mai vazut eu prin locurile unde grupa se face de acasa( de regula in localitatile mici) daca nu erai chemat sa intervii la vreun eveniment nu iti trecea nimeni ore suplimentare si ziua urmatoare veneai la program normal. Daca interveneai la eveniment, in functie de durata interventiei, iti luai liber ziua urmatoare sau ti se reducea din program corespunzator.

In locurile unde grupa se face in unitate se da liber ziua urmatoare(sau mai mult, depinde de durata grupei).

Mentionez ca eu vorbesc despre ce se practica de obicei, nu despre ce e prevazut prin vreun regulament.

Edited by RPG
  • Upvote 1

Elvis

Daca seful tau a dat dispozitie scrisa va raspunde pentru orele lucrate suplimentar daca nu ti le va compensa cu timp liber corespunzator.

Tot ce depaseste 160 ore / luna este in plus.

Dar trebuie sa-ti faci copii dupa graficele de lucru ca sa poti dovedi ca ai lucrat suplimentar si sa soliciti printr-un raport scris compensarea orelor lucrate din timpul tau liber, cu timp liber ,,corespunzator".

Trebuie sa intocmiti la post un registru pentru ore suplimentare unde sa va evidentiati orele lucrate in plus cu o rubrica in care sa consemnati ,,din dispozitia scrisa a ,,donului" sef".

Edited by Elvis
  • Upvote 1

marinellu

El considera ore suplimentare decat timpul petrecut la interventie,asa ca daca nu am niciun eveniment nu imi acorda acele ore.ca idee,saptamana asta din 5 zile lucrate de la 8 la 16, in 4 din ele am fost si la echipa,astazi fiind chiar singur la echipa de interventie.

RPG

Nu e normal. Daca vrei sa iesi cu copilul in parc sau vrei sa pleci din localitate nu poti ca trebuie sa stai "pe telefon".

• Upvote 1

Elvis

Marinellu ma cam doare undeva despre ce considera sefutul tau.........

Iar daca tu accepti sa faci singur,,echipa", Dumnezeule mare, cred ca vina iti apartine si tie!

De curiozitate verifica spre exemplu la magistrati, procurori si judecatori, cum sunt considerate,,echipele " la ei.

O sa ai mari surprize!

Nu mai revin asupra motivelor de ce se intampla asa ca deja risc sa plictisesc membrii mai vechi.

Dar trebuie sa intelegeti ca fara sa punem umarul toti nu vom misca caruta asta numita Politia Romana care dupa umila mea parere se afla in moarte clinica.

Sufutul tau in loc sa puna mana pe pixulet si sa informeze ca nu se poate face performanta fara functii, adica oameni si bani la posturile de politie prefera sa-si tina de scaunul capitonat de sub fundulet cu amandoua mainile si daca s-ar putea in pozitia ghiocelului......cand vine vorba de ,,sefi".

Cand vine vorba de subalterni............calca pe cadavre!

Numai ca vezi tu Marinellu refacerea capacitatii de munca se calculeaza dupa niste formule simple elaborate de catre doctorii in medicina.

Si crede-ma ca sanatatea ta este mai importanata decat orice.....sefulet!

Edited by Elvis
  • Upvote 3
  • Downvote 1

marinellu

Da,treaba e ca pana luna trecuta aveam program de 12/24, 12/24, facand patrule care actionau pe raza mai multor comune,exact cum era acum un an cand s-au infiintat sectiile.Si de luna asta a dat el dispozitie ca programul va fi de 8 ore pe zi,iar la cateva zile da cate o dispozitie in care formeaza echipele de interventie si programul pt cateva zile.nu e nimeni multumit,ca majoritatea suntem din oras si nu ne convine sa stam condamnati in comuna.

• Upvote 1

Cristi

Știe cineva care este ordinul care reglementează grupa operativa, cum se infiinteaza si cum funcționează?

iav

Este un ordin care are caracter secret,eu am încercat să fac rost de el ca să-l studiez,dar nu am reușit.Mai este ceva(foarte vag) prevăzut în ordinul 577 și în Acordul privnd raporturile de serviciu.Nu mi se pare corectă chestia cu „permanența la domiciliu” pentru că ori ești liber și faci ce vrei,ori ești la serviciu adică stai la post și dacă ai evenimente pleci de acolo.Șefii nostrii emit dispoziții aiurea,contrar tuturor dispozițiilor,dar le lasă „în coadă de pește”.Să-i văd dacă Doamne ferește, unui polițist care face așazisa echipă operativă de la domiciliu i se întâmplă ceva pe drumul de la domiciliu spre locul intervenției sau spre post(pentru a lua autovehicolulu de serviciu,întrucât nu cred că au emis dispoziție în sensul că poți lua autovehicolul de serviciu la domiciliul tău,chiar dacă ai locuința pe raza comunei unde-ți desfășori activitatea),vor considera accident de muncă sau nu?!

Chestia este că au demilitarizat poliția,dar mențin chestiile care se aplicau în perioada când eram militari și ne rupeau 24 din 24.După demilitarizare trebuia triplat numărul polițiștilor (dacă nu chiar împătrit) și aici mă refer stric la numărul celor care lucrează efectiv (posturi de poliție,siguranță publică,investigații criminale,criminalistic,poliție rutieră)în stradă,pentru a asigura prezența polițiștilor în teren și totodată să șe fie asigurate și drepturile.

În această problemă ar trebui să se implice sindicatele,dar acestea se mulțumesc doar să negocieze la modul general și nu să clarifice anumite probleme care apar. 

Elvis

In cazul in care, pe parcursul deplasari de la si la loculul de munca, se intampla un accident este considerat accident de munca.

Cristi da-mi mai multe detalii, grupa operativa, permanenta, echipa de cercetare la fata locului ...lumineaza-ma ca sa stiu ce caut. 

Cristi

Grupa operativa pentru CFL, ca pentru judiciar.

Ecou

Nu veti gasi nimic concret.

Doar unele mențiuni vagi in ordinul cu CFL...

Incercati totuși. Poate o exista ceva :/

Cristi

Care e ordinul cu CFL?

Ecou

Pm

Elvis

Cristi cred ca cel mai probabil este vorba despre O.M.A.I. S nr. 108.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ecou

N-ai ghicit, mai baga un google, pardon, mai baga o fisa...

Asa e cand nu te ocupi cu d-astea...

• Upvote 2
  • Downvote 1

Eduard

Este vorba de Ordinul MAI nr. 182 /14.08.2009 - privind procedura cercetării la faţa locului, il gasiti

Elvis

Ecou nu am de unde sa le stiu pe toate.

Il am ...dar nu mi-am dat seama!

Edited by Elvis

Ecou

Te mai tachinez și eu :)

Roby

Pana la urma, e legala permanenta !? Adica dupa ce mi-am terminat programul de la 8 la 16, sunt 100% obligat sa intervin la vreun eventual apel 112 ? Nu ca nu m-as duce, ca ma duc mereu.....dar intreb pt ca, poate se gaseste vreunul d-asta care se plictiseste pe la birou pe la IPJ sa ma verifice odata... Ca s-au mai intamplat "testari" d-astea.

Eu am mers la fiecare sesizare, fie pin SNUAU 112, fie pe telefonul de serviciu.. Insa, ma gandesc ca poate vreodata se intampla sa intarzai, sau poate nu ma duc la vreo porcarie de apel gen "am trecut pe drum si m-a injurat vecinul, zicandu-mi ca o sa ma bata", si nu as vrea sa am probleme... Si mai e chestia ca de fiecare data intervin singur.... Si am vazut eu cum sunt astia, mai-marii de la IPJ...merg la intimidare, daca te vad ca nu stii ce drepturi ai sau nu esti sigur pe tine, nu ezita sa te arda.

Cavani

100% nu este legală! Juriștii și capetele luminate din conducere se folosesc de art. 8 alin. 3 din OMAI 577/2008, respectiv:

(2)  In situaţii neprevăzute, care impun desfăşurarea de activităţi peste durata normală a programului de lucru, şeful unităţii dispune în scris, cu justificarea temeinică a hotărârii sale, efectuarea de ore suplimentare.”, transformând excepția în regulă... ca peste tot în țărișoara asta!

Ori codul muncii definește astfel timpul de muncă „Art. 111 Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.” prin urmare ar fi legală permanența, de la domiciliu sau de la post, dacă pentru fiecare week-nd lucrat, s-ar recupera 6 zile lucrătoare!

• Upvote 2

apocalipse

Am si eu urmatoarea speta: Programul meu de lucru este de 08-16, activitati de c.p. la rutiera. Dupa ce in data de 25 dec. am lucrat 24 h, in cadrul serviciului de permanenta - dispecerat, ma suna comandantul, duminica 28 dec., ocazie cu care ma cheama verbal la munca sa intocmesc acte pentru o retinere intrucat pe raza unei localitatii rurale, colegii de la post au oprit in trafic, utilizand focuri de arma, un cetatean care a condus fara permis si care avea cazier. Eu i-am spus ca am fost de serviciu 24 ore in ziua de Craciun si la momentul cand m-a sunat eram intr-o alta localitate fata de cea de domiciliu, la 25 km, unde am consumat alcool (2 pahare de vin). Mi-a spus ca nu aveam voie sa consum alcool, intrucat in astfel de zile trebuie "sa stau" pe telefon daca este nevoie de mine sa ma prezint de urgenta :angry: !!! Dupa ce m-am certat un pic cu el prin telefon, spunandu-mi ca ce se intampla cu mine de nu il mai recunosc de comandant, ca el este inca comandant, i-am cerut sa emita o dispozitie scrisa si sa imi trimita soferul de serviciu intrucat eu nu pot conduce, fiind sub influenta alcoolului. Deasemenea, i-am spus ca si cei de la post pot face retineri intrucat si ei au calitatea de organe de cercetare penala ale politiei judiciare, mi-a spus ca vrea ca acest dosar sa il preia rutiera. Bineinteles ca ulterior, dupa ce a tot "cautat" pe altcineva, aflat la comanda sectiei de politie rurala, ma suna si imi spune ca nu mai e nevoie de mine, dandu-mi de inteles ca va "avea grija de mine" la calificativ! Acum am cateva intrebari:

1. in ce baza se emite o dispozitie scrisa, eventual care sunt acele cazuri? 

2. Situatia in care ma aflam eu se poate incadra in acest tipar?

3. Cum ati fi procedat in situatia mea?

4. Cum pot ataca calificativul, avand in vedere ca tot anul mi-am facut treaba ca la carte?

Sa auzim de bine!

• Upvote 1

Elvis

Apocalipse dai in cap cu legea. Codul muncii si O.M.A.I. nr. 577 .

Nu cred ca erau inundatii sau stare de necesitate ca sa te cheme la serviciu si nu esti obligat sa vorbesti pe telefonul personal cu ,,donul" comandant in timpul tau liber. Te sfatuiesc sa inchizi telefonul data viitoare si sa te treci in Registrul de parasire a localitatii.

Dispozitia scrisa se emite de catre comandantul unitatii sau subunitratii care te cheama la serviciu din timpul liber. 

In cazul in care se va intampla sa te treci in Registrul de ore suplimentare si sa ii soliciti plata orelor suplimentare sau recuperarea lor.

Situatia in care te aflai tu nu se poate incadra in niciun tipar, erai acasa in timpul liber si ai consumat alcool.

Nu exista nicio lege care sa stipuleze ca nu ai voie sa consumi alcool in timpul liber.

In situatia ta l-as fi inregistrat pe domnul comandat sau as fi facut in asa fel incat sa auda toata discutia oamenii de la petrecere, sa am martori si as fi facut o sesizare catre Corpul de Control al Ministrului.

Ai grija sa iti scoti activitatea pe indicatori, asta ar trebui sa faceti toti, sa aveti grija sa nu va fie furata, munca iar daca se intampla sa ,,te arda la calificativ" pe fisa de evaluare exista doua patratele....sunt de acord...nu sunt de acord cu calificativul acordat, bifezi casuta cu nu sunt de acord dupa care in scris te adresezi inspectorului sef cu o contestatie cu numar de inregistrare si redactata in doua exemplare.

S.M.R.U. are obligatia in baza unei dispozitii sa analizeze contestatia ta in cadrul unei comisii.

Daca aceasta comisie valideaza calificativul contestat te adresezi I.G.P.R. iar a doua zi contesti in instanta .

Edited by Elvis
  • Upvote 4

LORD

De acord cu Elvis, cu o mica completare :

Te treci in Registrul de parasire, doar daca parasesti ,,unitatea,, adica aria de competenta a acesteia respectiv judetul . In cazul meu fiind la o politie oraseneasca ma trec in acel registru, doar daca parasesc judetul Suceava. Deoarece nu mai exista termenul de garnizoana ( nu suntem militari) ne raportam la unitate care este IPJ. Cel putin asa procedam noi la Suceava. Nu ma trec daca merg intr-o localitate in interiorul judetului, doar daca plec in exteriorul judetului.

• Upvote 2