Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
GeorgeFlorin

Accident rutier cu vatamare corporala

Question

GeorgeFlorin

Buna ziua,

Am nevoie de un raspuns de la un politist, o persoana acreditata sa ma lamureasca intr-o problema.

In Ianuarie 2013 am tamponat din spate un autoturism, in urma caruia persoana vatamata din autoturism a avut nevoie de 45 de zile de ingrijiri medicale, certificat IML.

A primit de la siguraor RCA bani pentru fiecare zi de ingrijire medicala si a dat declaratie ca nu mai are pretentii materiale de la mine sau de la asigurator si ca nu a depus plangre penala. Am primit aceasta confirmare de la cei de la asigurari.

Permisul meu este suspendat din Ianuarie si circul cu dovada de la procuror, prelungita de politia rutiera la 30 de zile. Mentionez ca am platit analize de sange, recoltarea probelor biologice si expertiza auto pentru a urgenta cazul. Alcoolemie 0 la ambii soferi.

Trebuie sa imi fac grji pentru aceasta problema, se va solutiona cu NUP, imi va fi suspendat carnetul, exista termen legal de solutionare a dosarului ? Lucrez in vanzari si am mare nevoie de carnet fiind ca nu pot iesi afara din tara.

Va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune.

Cu respect,

George Florin

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Dan

Unde a dat acea declarație partea vătămată, la poliție sau la societatea de asigurări ?

• 0
GeorgeFlorin

La societatea de asigurari.

• 0
Catalin

Pentru ca dosarul să fie soluţionat prin neînceperea urmării penale (asta înseamnă NUP) trebuia să dea o astfel de declaraţie la poliţie sau parchet.

• Upvote 1

• 0
Marius

Compania de asigurare nu desfășoară activități de cercetare penală. Declarația dată de victimă la ei nu are absolut nicio valoare din punct de vedere juridic.

• 0
25tess

Mergi impreuna cu persoana vatamata la politistul caruia i-a fost repartizat spre solutionare acel dosar si vei primi de acolo indicatiile necesare.

• 0
ebagrea

La multi ani!

Zilele trecute am produs un accident rutier, nefericit. Doream sa ies in partea dreapta de pe o strada secundara pe una principala, am oprit la STOP, m-am asigurat si am accelerat usor. In acel moment un biciclist mi-a aparut in stanga masinii, m-a atins cu bicileta, s-a dezechilibrat si a cazut. A fost transportat cu ambulanta la spital avand o fractura. Imediat dupa producerea accidentului ma interesa starea acestui domn, nu alte detalii. Sanatatea este mai importanta decat orice altceva in aceste momente.  Ulterior, analizand situatia, unele chestii precizate de victima si revenind in acea intersectie, am suspiciunea ca acest biciclist a venit din partea stanga dar pe trotuar, m-a observat, a crezut ca ii voi da prioritate si si-a continuat drumul dorind sa treaca de pe acel trotuar pe partea cealalta a trotuarului de dupa intersectie in sensul sau de mers. Intreruperea trotuarului nu este prevazuta cu trece de pietoni sau pista pt. bicilete. In primul moment de dupa accident era foarte agitat si dorea sa se ridice si sa plece chiar daca avea dureri. L-am impiedicat sa o faca pana la sosirea ambulantei. Masina a iesit putin (cred ca putin peste 1 m) in strada principala inspre dreapta, biciclistul nu avea bec alb in fata (s-a intammplat seara, pe intuneric), vesta refelctorizanta a biciclistului era descheiata - pur si simplu nu am obsevat nimic in partea stanga in momentul in care m-am asigurat ci doar cand a aparut in fata masinii am observat acest biciclist. Politiei nu am declarat aceste aspecte deoarece nu mi s-a luat inca o declaratie. Partea vatamata sustine cu jumatate de gura ca era pe strada, nu am insistat asupra acestui aspect deoarece se afla in spital si doresc sa sa faca bine mai intai dupa care sa avem alte discutii. Pana in prezent m-am implicat in recuperarea acestuia.

Intrebarea mea este, in aceasta situatie vina producerii accidentului cui apartine? Pana in prezent nu ni s-au luat declaratii, doar am semnat procesul verbal de constatare in care se mentioneaza doar ca nu am acordat prioritate de trecere biciclistului. Biciclistul avea dreptul sa treaca de pe un trotuar pe celalalt inaintea sau dupa mine in aceasta situatie? Cum as putea demonstra ca acesta s-a aflat pe trotuar si nu pe strada? In masina se mai aflau 2 persoane in acel moment.

• 0
mirabelanicoleta

Buna ziua. In data de 22.02.2019,am fost implicata intr-un accident rutier cu o victima(vătămare corporala). S-a produs în felul urmator: ma aflam pe prima bandă sa intru in sensul giratoriu,pe cea de a2a banda era o mașină mai mare,iar in sens s-a angajat un biciclist. Atat masina mare A plecat cat si eu,( am luat in considerare ca s-a asigurat),doar ca a franat brusc pt ca a vazut biciclistul tarziu. Eu nu am mai avut posibilitatea să îl văd si a intrat in aripa stanga din fata. Biciclistul avea vestă reflectorizanta. Am sunat la salvare,politie-biciclistul este internat (piciorul rupt si arcadă sparta). Nu stiu ce se poate intampla pe viitor,am luat legatura cu rudele si tot ce ne-ai intrebat este de asigurare. Cum pot proceda? Ce se intampla daca da declarație si daca nu,care sunt mersurile..Nu stiu ce sa fac,Va rog,daca ma puteti îndruma. (Trebuie sa mentionez faptul ca omul era bolnav si cu diabetul si alte boli Si ca acum nu stim daca sta in spital pt celelalte boli sau din cauza accidentului-rudele ne spun doar de asigurare).

• 0
andreimalageanu

Salutare. În data de 17.09.2019 am avut un accident rutier cu o bicicleta care se deplasa regulamentar. Biciclistul se deplasa regulamentar pe parte dreapta, iar eu eram în drum spre școală, viteza mea de deplasare fiind în jur de 105-110 km/h în localitate(rezultata din măsurătorile polițistilor de la fata locului). Mi a fost suspendat permisul de conducere, eliberându se o dovada de 15 zile după care sa pot circula cu ordonanță de la parchet în fiecare luna. Biciclistul a necesitat 80 zile de ingrijiri medicale. In cele din urma am recurs la o împăcare cu victima în schimbul unei sume de bani, urmând sa nu depună plângere. Am înțeles ca dosarul se va clasa cu soluția de NUP, iar acum intervine problema:ce se va întâmpla cu permisul de conducere(mentionez ca nu consumasem băuturi alcoolice). Am mers la politie pentru a ma informa și mi s a spun ca după clasarea dosarului voi merge cu Ordonanta la șeful brigăzii rutiere și mi se va suspenda permisul, dar pe ce perioada? (în procesul verbal se menționează ca nu am păstrat o distanta regulamentara fata de bicilist(s ar considera depășire) și mi s a spus ca permisul va fi suspendat pe 4 luni(120) dar orice contravenție prevede suspendarea maxima pe 3 luni(90 zile) 

Pe cât timp mi se va retine permisul? 

Mulțumesc anticipat!