Jump to content
POLITISTI.ro

XoFt

Brigada Rutiera vs. Ordine Publica (ambele in Bucuresti)

Recommended Posts

XoFt

Buna ziua!

Sunt elev la scoala de politie din Campina si urmeaza sa fiu incadrat cat de curand, intentionand sa aleg Bucurestiul. Toata promotia este specializata pe ordine publica, insa, am inteles ca in fiecare an se scot locuri si la brigada rutiera a capitalei. As dori sa stiu ce presupune pentru inceput brigada rutiera, daca sunt adevarate zvonurile cum ca stai in intersectie 8 ore pe zi fiind scuipat si injurat de catre participantii la trafic. Cu alte cuvinte as vrea sa stiu daca merita brigada in dauna o.p.-ului.

Voi lua in considerare si posibilitatea de a ramane la o.p. si as vrea sa imi recomandati cateva sectii.

Astept raspunsuri, bineinteles, de la politisti din Bucuresti.

Va multumesc anticipat!

Edited by XoFt

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Câteva discuții care te ajută să-ți formezi o părere găsești aici:

• Upvote 1

cipri83

Nu stiu cine ti-a povestit tie ca un politist este scuipat sau injurat stand in intersectie ?Sau acela nu poate fi numit politist care a indurat asa ceva si nu a luat masuri...deoarece acele specimene care se comporta asa si nu este pedepsit devine pentru el un precedent si va continua cu acelasi comportament!

Sigur nu ai stat de vorba cu vreun cocalar local! :hmmmt:

Eu nu sunt din Bucuresti...dar te sfatuiesc sa alegi ce iti place tie ,pentru ca daca alegi ceva ce nu iti place atunci o sa faci de mantuiala totul!

Bafta!

• Upvote 3

teolucian63

XoFt, nici eu nu stiu vreun caz de genul mentionat de tine, iar Cipri83 are dreptate, daca s-a intamplat asa ceva, sigur a fost sanctionat! Cat despre alegere, e greu sa ma pronunt, sunt doua specialitati diferite, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei. Doar tu poti sa le pui in balanta si sa alegi ce se potriveste cu caracterul tau. Nici un membru al forumului nu te cunoaste si nu ar face altceva decat sa sustina varianta care i se potriveste si care-i place. Numai tu poti alege! Succes in continuare!

• Upvote 1

XoFt

Va multumesc pentru opinii! Legat de continutul link-urilor ce mi le-a expus Marius, am reusit sa extrag 4 sectii: Sectia 13(Titan), Sectia 21(Militari) si sectiile 22, 25(Drumul Taberei). As dori un clasament argumentat, (de la cea mai "linistita" la cea mai "nelinistita), al celor 4 sectii. Mentionez faptul ca am renuntat la ideea de ruriera.

Ecou

S26

CITADELA

Linistit?! La ce te referi... un loc caldut, un colectiv unit! Daca tot esti nou un cariera, poate ca ar fi bine sa incepi la o sectie unde se face meserie, unde te poti forma profesional, ulterior putand sa alegi ceva mai "linistit". Daca te decizi sa faci meserie si nu sa arzi gazul "pe la politie", iti recomanda sectiile 7, 8 si 9 din Sectorul 2 sau Sectia 19 (Ferentari)

Edited by CITADELA
  • Upvote 3

teolucian63

Sectie "usoara" nu vei gasi in Bucuresti, toate sectiile de politie au de munca, au zonele lor rau famate, asta pe langa lipsa de personal. Nu cred ca exista sectie sa aiba toate functiile ocupate! Oriunde vei fi repartizat, va fi o sectie buna, depinde numai de tine sa te integrezi in colectiv!

XoFt

Daca nu ati facut un clasament, macar spuneti-mi cate ceva despre sectiile din titan, militari, drumul taberei, dar si cele din sectorul 1. Rog sa imi raspunda cei care au cunostinta de cauza!

Va multumesc anticipat!

Edited by XoFt
  • Downvote 3

Ben

Daca nu ati facut un clasament, [...] Rog sa imi raspunda cei care au cunostinta de cauza!

Bai, ce dracu`, mai oameni buni? Se intoarce baiatul si voi n-aveti temele facute? Ia, hai, data viitoare sa nu se mai intample si sa nu-si mai dea cu parerea toti ageamii, ca omul nu are nevoie de asa ceva.

XYZ, eu cred ca oamenii, din bunavointa si colegialitate, ti-au raspuns. Daca tie iti trebuie mura-n gura, ca sa stii unde e cu usurica, e problema ta si o sa ai o problema pe viitor si la serviciu.

Daca nu vrei "sa fii injurat si scuipat in intersectie" si te intereseaza un clasament al sectiilor (cerut pe un ton imperativ, desi nu esti in masura) privind cat de greu ar fi, fa-te bucatar, inca mai ai timp, nu politist.

Faptul ca astepti raspunsuri doar de la politistii din Bucuresti, de parca restul n-ar avea habar, iarasi gresesti. Daca te-ar fi interesat munca, prima intrebare ar fi fost "bai, unde se invata munca de politie in Bucuresti?", nu "faceti-mi un clasament al sectiilor de la cea mai linistita la cea mai nelinistita" si nici teama de injurat nu ti-ar fi fost. Daca esti injurat ca politist inseamna ca ai deranjat, ca ai contat, ca n-ai trecut neobservat si ca ti-ai facut treaba. Nu ma refer la abuzuri sau nesimtiri din partea politistului. Evident sunt si acestea motive de a fi injurat.

• Upvote 7
  • Downvote 1

arcan

XoFT incearca la paznicii primariei.Acolo daca pupi la primar,vei fi tare linistit.

• Upvote 2
  • Downvote 4

Anonymous

Omul a spus că este elev la Câmpina şi urmează să fie încadrat, este un viitor coleg. Este perfect normal şi nu e nimic de condamnat să întrebe aşa ceva, aşa că lăsaţi-l mai uşor. Ăsta ar trebui să fie principalul scop al forumului, să comunicăm între noi.

XoFt

Se pare ca am fost inteles gresit. Nefiind din localitate, am vrut sa ma ajutati pentru a nu ajunge la "dracu-n praznic". Va multumesc pentru comentarii, inclusiv cele negative.

O zi buna!

Edited by XoFt
  • Upvote 1

alex1988

XoFt .... nu exista "locuri bune si locuri rele" ci numai oameni care fug de munca si oameni constiinciosi, oameni care se intregreaza usor si cei care nu se pot integra deloc! daca iti vezi de ale tale, iti faci treaba cum trebuie, putin respect si dai dovada de implicare o sa-ti fie bine oriunde!

Acum...numai tu stii in ce categorie de incadrezi!

Judiciaristul de face cel putin 60h lucrate pe saptamana spune ca e ok, daca il intrebi cum e la munca .... cei de la financiar si toate celelalte structuri unde se vine la "9 si se pleaca la 2" spun ca nu mai pot de atata munca! concluzia o tragi tu...

Bafta!

• Upvote 3

XoFt

Multumesc Alex! Referitor la cele spuse de tine, sa stii ca ai dreptate. Am avut ocazia sa vorbesc de curand cu cineva din Bucuresti si mi-a zis acelasi lucru.

O zi buna!