Jump to content
POLITISTI.ro
MariusPetcu

Probleme vizita medicala

Recommended Posts

MariusPetcu

salut ,am 18 ani si de curand am fost operat de fiere (laparoscopic),vreau sa dau la academie si am inteles ca as putea sa pic la vizita medicala...ma puteti lamurii si pe mine va rog ? Adica se poate pica doar pentru asta ?...sunt sportiv de 3 ani fac sala intensiv si nam avut nici o problema de cand mam operat...ma puteti lamurii ? multumesc

Elvis

Stai linistit ca nu este o problema.

Dupa cu spui tu daca te operezi de apendicita te resping la vizita medicala.

danpin

s-ar putea sa fie o problema. mergi la policlinica militara din judetul tau si intreaba un medic. daca acolo se face vizita medicala pentru dosarul de inscriere, sigur te va lamuri cineva.

bafta!

runya

Controlul medical care se efectueaza candidatilor la Academie are 2 faze:

1. Controlul medical efectuat la intocmirea Fisei medicale tip MAI , care, pe langa examenele medicale si analizele specificate contin vizita medicala efectuata de medicul Centrului Medical Judetean respectiv

2. Contravizita medicala efectuata la Academie

In concluzie, trebuie sa te adresezi Centrului Medical care deserveste unitatile MAI din judetul tau (nu policlinici militare sau alti medici). Concluzia de apt/inapt este data numai de medicii acestor Centre Medicale in ceea ce priveste faza 1. Tot acolo ti se pot da amanunte referitoare la contravizita medicala (faza 2).

Off... nu te supara, MariusPetcu dar daca tot ti-am dat un raspuns (competent, poti verifica), trebuie sa-ti spun si ce problema ai, pe langa cea medicala: cu limba romana. In postarea ta ai 4 greseli (bine, una se repeta). Examenul la Academie presupune sa ai cunostinte solide (de fapt, foarte -foarte bune) de limba romana , care sa nu iti dea voie sa faci astfel de greseli. Chiar daca te grabesti , chiar daca scrii pe mess...

castana

eu cred ca nu trebuie sa-ti faci griji din cauza sportului ci din cauza gramaticii tale... vai mama ei!... asta sigur o sa te pice...

Edited by castana

MariusPetcu

Mam interesat si exista un ordin clar, exact pe chestia asta...am vorbit cu mai multe persoane si am inteles ca se pot obtine derogari,eu cred ca ordinu ala se refera la metoda traditionala de operat . Si DA.. stiu ca am scris gresit da am dat send direct ca ma grabeam

castana

erata: sportului/operatiei

Andrey46

Buna seara as dori sa stiu si eu ceva despre proba medicala(eliminatorie) pentru admiterea la scoala de agenti .

Am facut acum cateva zile, un EKG si mi-a zis doctorul ca am un blocaj minor de ramura dreapta ,oare pot sa trec cu asa ceva mai departe

Va multuesc

Marius

Blocajul minor de ramura este o tulburare cardiaca care se traduce printr-o incetinire sau chiar o intrerupere a conductiei influxului nervos spre unul dintre cele doua ventricule.

Aceasta tulburare este destul de des intalnita la tineri, fiind de multe ori congenitala si nu pune probleme, de aceea nici nu trebuie tratata.

Nu iti pot spune daca aceasta afectiune te va impidica sa mergi la Scoala de politie, pentru ca acest lucru il va decide doar comisia medicala.

Andrey46

multumesc mult Marius ,vineri o sa mai fac un film cardic sau cum ii zice si apoi merg la doamna doctor la politie si o intreb

Marius

Asta e cea mai buna solutie. Sa ne spui si noua.

Bafta!

Andrey46

O sa va spun ,multumesc mult inca o data

O seara placuta

Andrey46

Dupa cum am spus, am revenit cu informatii ,am fost la medic am facut un eco-doppler cord si a iesit foarte bine ,

am fost apoi la doamna doctor la recrutari si mi-a dat permisiunea sa merg mai departe cu vizitele, multumesc inca o data Marius pt ca m-ai ascultat

O zi buna la toti!!!