Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Schimbarea actelor dupa cununia civila

tania
 Share

Question

buna ziua,am nevoie de niste raspunsuri pt ca nimeni nu imi spune ce trebuie sa fac exact,dupa cununia civila vreau sa am numele sotului,deci trebuie sa schimb buletinul obligatoriu ,dar permisul de conducere il pot tine cu numele vechi?pentru ca nu putem sta in tara decat 10 zile si nu am timp sa schimb permisul,oare pot circula cu el cu numele vechi?si daca da pe ce perioada?multumesc

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

În cazul în care vă schimbaţi numele, aveţi obligaţia să solicitaţi eliberarea unui duplicat al permisului de conducere.

Documentele necesare eliberării permisului de conducere duplicat (duplicatul se eliberează ca urmare a deteriorării, pierderii / furtului sau schimbării numelui) sunt:

1) fişa deţinătorului permisului de conducere completată lizibil, cu majuscule sau tehnoredactată, semnată de titular;
2) actul de identitate al titularului, în original şi copie;
3) dovada plăţii taxelor şi tarifelor aferente eliberării permisului de conducere;
4) declaraţia pe propria răspundere a titularului din care rezultă, după caz, pierderea ori furtul permisului, dată sub sancţiunea prevăzută la art. 292 Cod penal; - nu este cazul în situaţia dvs.
5) permisul de conducere în original, în cazul în care acesta nu a fost pierdut sau furat.

- Documentele pentru eliberarea duplicatului se depun personal de către deţinătorul permisului.
- Valabilitatea duplicatului nu poate depăşi data valabilităţii administrative a permisului de conducere pe care îl înlocuieşte.
- În cazul schimbării numelui, solicitantul prezintă şi documentul care atestă acest lucru, în original şi copie.

• 0

pentru ca nu putem sta in tara decat 10 zile si nu am timp sa schimb permisul..

În 10 zile ai timp de zece ori să îl schimbi. Acum, în cazul schimbării numelui, dimiciliului, etc. preschimbarea permisului durează doar două ore după depunerea actelor postate de Marius. Succes !