Jump to content
POLITISTI.ro

Stefans

Mutare la crimă organizată - bcco

Recommended Posts

Stefans

buna seara , adresez aceasta intrebare colegilor ...    

nu prea stiu care e treaba cu cei de la bcco si ce concursuri sau conditii trebuie intrunite ,varsta , experienta in domeniu asa ca va intreb : Cum se poate ajunge a lucra de la un post de politie la bcco?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

Ești polițist ? Pentru că îmi vine greu să cred că ai văzut vreodată un anunț postat pe intrapol.

Edited by Dan

minutzu

Păi dacă nu ştii "care e treaba cu cei de la bcco" de ce vrei să lucrezi acolo?

Edited by minutzu

Stefans

am vazut anunturi postate pe intrapol , la sectiunea mru nu am vazut niciodata locuri la bcco , si la rubrica dgcco nu am vazut decat dispozitii sau alte documente care trebuiau prelucrate plus ca nu am intrapol la postul de politie.

Păi dacă nu ştii "care e treaba cu cei de la bcco" de ce vrei să lucrezi acolo?

tu ce faci acum interpretezi limba romana cuvant cu cuvant ca sa imi demonstrezi ce?

citeste in continuare toata postarea si raspunde pe tema topicului , fara a te abate la subiect cu vrajeli sau caterinci de 2 lei.

stiu care e treaba la bcco si cu ce se ocupa, daca citeai atent poate intelegeai exact ce vreau sa aflu si de ce 

danpin

...    nu prea stiu care e treaba cu cei de la bcco ...

...stiu care e treaba la bcco si cu ce se ocupa... 

:shock:

Daca vrei sa lucrezi acolo, mai bine mergi si vorbeste direct cu seful serviciului despre dorinta ta decat sa verifici zilnic anunturi pe Intrapol. 

Dan

am vazut anunturi postate pe intrapol , la sectiunea mru nu am vazut niciodata locuri la bcco , si la rubrica dgcco nu am vazut decat dispozitii sau alte documente care trebuiau prelucrate plus ca nu am intrapol la postul de politie.

tu ce faci acum interpretezi limba romana cuvant cu cuvant ca sa imi demonstrezi ce?

citeste in continuare toata postarea si raspunde pe tema topicului , fara a te abate la subiect cu vrajeli sau caterinci de 2 lei.

stiu care e treaba la bcco si cu ce se ocupa, daca citeai atent poate intelegeai exact ce vreau sa aflu si de ce 

Ca să ajungi la o astfel de structură îți trebuie ceva experiență. și aici nu vb. de cunoștințe specifice pentru că nimeni nu s-a născut învățat. De obicei lucrurile sunt cam invers. Adică cei de la BCCO recrutează oameni pentru acestă structură. Asta nu este o regulă bineînțeles. Ia legătura cu șeful BCCO de la tine din zonă, vorbește deschis, spune-i de ce vrei să mergi acolo, iar dacă acesta te acceptă, mai rămâne să îți depui raportul de mutare. Aici sunt mai mulți factori care ar putea să îți fie potrivnici. Din experiență îți spun că foarte greu se aprobă plecări din rural la structuri în urban. Succes !

minutzu

Stefans, trebuie să te dezamăgesc dar văd că te cam încurci tu în limba română, contrazicându-te, aşa cum a mai observat încă un coleg mai sus.

Dacă dovedeşti că eşti un poliţist bun poate te vor căuta cei de la BCCO. De obicei când au locuri disponibile îşi punctează ei oamenii pe care îi vor. Eşti mulţumit acum?

Şi la MRU nu o să vezi niciodată nici un anunţ de la BCCO, fiindcă nu au ei treabă cu personalul de acolo. Dacă eşti poliţist trebuie să ştii unde sunt "cadrele" DCCO.

Edited by minutzu
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Stefans

cum poti demonstra lucrand la rural ca esti potrivit pentru un bcco? :))) in timp ce prinzi hotul de gaini in flagrant? - vad ca majoritatea inca mai sunteti pe stilul vechi 

o sa incerc cu seful serviciului sa vorbesc , poate am noroc si nu ies afara in suturi .... 

Edited by Stefans
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Dacă ai multe flagrante, chiar şi pe hoţi de găini, lemne sau alte astfel de infracţiuni specifice mendiului rural, să ştii că poţi fi remarcat, chiar dacă acum ţi se pare o prostie. De asemenea şi dacă stai bine la capitolul muncă specială şi apari cu câteva 5x5 adevărate, nu vrăjeală, poţi fi remarcat.

Te asigur că dacă vei avea multe flagrante, chiar dacă sunt pentru infracţiuni cu prejudiciu mic, şefi te vor remarca, vei căpăta un renume "că ai lipici la hoţi" (să-i prinzi, bineînţeles), iar şefii ăia nu sunt retarzi, ca să nu realizeze că la un post de poliţie acestea sunt genurile de infracţiuni ce se constată.

Dar când te vei duce la şeful serviciului să-l întrebi dacă te-ar lua la el acolo, spre deosebire de unul care nu are nici măcar flagrante la hoţi de găini, tu vei avea un avantaj de care orice şef va ţine cont.

În schimb dacă te vei duce să vorbeşti şi te va întreba ăla ceva despre rezultatele tale obţinute, în cazul în care îi spui că nu ai fost interesat să prinzi găinari, ci vrei direct să prinzi peştii mari ... eu sincer mă îndoiesc că vei fi luat în serios.

• Upvote 6

minutzu

Stefans, te-am suparat cu ceva? Eu sau adevarul?!

emilw12

Stefans, cati ani de politie rurala ai? 

teolucian63

Sigur nu-ti va raspunde...esti pe stilul vechi!

Soundsofcold

Salut, domnilor!

Am o întrebare ce îmi tot bântuie mintea de ceva timp.. Care este procedura pentru a mă muta la BCCO? Am terminat Academia în iulie pe ordine publică și îmi doresc mult să ajung acolo. Știu că trebuie să termin perioada de tutela mai întâi, dar aș vrea ca atunci când o termin să știu deja ce am de făcut, plus că poate trebuie să ma pregătesc pentru un eventual concurs intre timp. 

Ideea e că din experienta dumneavoastră se poate să mă mut de la op la bcco sau trebuie mai întâi sa trec și pe la judiciar? Eu sunt deja organ de cercetare penală, îmi desfășor activitatea în mediu urban. Sunt foarte hotărât să mă îndrept spre această linie de munca, de aceea mă cam implic în toate activitățile de pe la secție, stau peste program cât cuprinde, întreb mereu și mă informez a.i. să fiu cât mai pregătit. 

Mulțumesc mult!

RPG

1. Termini tutela

2. Vorbesti cu cei de la CCO si le spui ca ti-ai dori sa lucrezi cu ei. Cei de acolo o sa faca verificari in randul colegilor sa vada daca esti serios si muncitor si daca apreciaza ca te-ai plia pe ce fac ei o sa faca o nota de fundamentare sa te mute.

3. Ideal e sa vrea si cei de la OP sa iti dea drumul.

• Upvote 1

Soundsofcold
în urmă cu 10 ore, RPG a scris:

Ideal e sa vrea si cei de la OP sa iti dea drumul.

În principiu știu că ar vrea cineva să vină pe funcția pe care sunt deci sper sa nu fie probleme în acest sens. Mulțumesc!