Jump to content
POLITISTI.ro

Cele mai bune şi rezistente cătuşe pentru serviciu

cristiand20

Recommended Posts

• Moderator
Catalin

Readuc la viaţă acest topic, cine ştie, poate mai sunt colegi interesaţi de acest subiect.

De curând mi-am comandat de pe ebay o pereche de cătuşe. Am studiat puţin piaţa şi m-am hotărât să-mi iau o pereche de cătuşe Peerless 701C - Chain Link Handcuff - Black Oxide Finish

M-am hotărât să-mi iau modelul negru din două motive, să diferite de cele ale colegilor, deci să le recunosc uşor şi să le pot purta ceva mai uşor la ţinuta civilă, întrucât nu ies aşa uşor în evidenţă ca cele convenţionale.

Într-adevăr sunt mai mici sau cel puţin aşa par acum la prima vedere, în comparaţie cu mizeriile "MAI" pe care le primim în dotare, dar caitatea nu se compară şi mă şi avantajează dpdv al faptului că le voi folosi în ţinută civilă unde e bine să fie cât mai puţin remarcabile, cât mai uşoare, etc.
Azi mi-a ajuns pachetul:

IMG_0465.JPEG IMG_0466.JPEG

Promit să vă ţin la curent cu modul cum se comportă, cu plusuri şi mai ales cu minusurile pe care le găsesc la ele.

Cert este că dpdv al calităţii se vede că sunt ... altceva, încă de la prima vedere se observă altă calitate a fabricaţiei.

Aaa ... mi-am mai comandat şi un port pentru ele, un model ce nu l-am găsit pe-aici prin Europa, din cauza asta o să ajungă ceva mai târziu. Este vorba de un port de cătuşe cu buzunare separate pentru fiecare cătuşă, astfel încât să nu facă zgomot. Un model de la Gould & Goodrich, destul de scumpicel, aproape cât au costat cătuşele, plus drumul ... cred că o să ajungă portul mai scump decât am dat pe cătuşe. :D

• Upvote 7
  • 3 months later...
  • Moderator
Catalin

Aşa cum ziceam mai sus, am comandat şi un port pentru cătuşe, care m-a costat mai mult decât câtuşele. A ajuns pe 20 martie, i-am făcut poze ca să vi-l arăt dar am uitat ... abia cum am văzut acest topic şi mi-am adus aminte.

Deci portul arată exact aşa:

IMG_0479.jpg IMG_0480.jpg IMG_0481.jpg IMG_0482.jpg 

Şi îl folosesc de atunci. Se vede că e ... altceva. Nu regret că am dat atâţia bani pe el.

• Upvote 3
  • Moderator
Catalin

Nu, e un port simplu din piele, diferenţa este că fiecare cătuşă intră în buzunarul ei. Nu intră atât de uşor, deci stau destul de fix acolo.

• Upvote 1