Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Valabilitate dovada inlocuitoare a permisului

Flavius89
 Share

Question

Buna seara,

Mi-a fost suspendat permisul pe durata de 30 de zile.Am prmit dovada de circulatie de 15 zile.Pe dovada scrie doar:  Prezenta s-a eliberat la data de 23.04.2013 ora 10:07.

Intrebarea mea este cat pot sa circul propiuzis cu aceasta dovada fara sa fie fapta penala.Pana la data de 07.05.2013 ora 10:07?

Va multumesc,

Flavius Sfirlea.

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Da-ne mai multe detalii,respectiv pentru ce fapta ti s-a retinut permisul de conducere?

Aceste sunt contraventiile pentru care se retine permisul pentru 30 de zile:

art 100 oug 195/2002

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii
contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către
conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) depăşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;
b) neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate
şi semnalizate, aflaţi pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
c) neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept;
d) nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului;
e) nerespectarea regulilor privind depăşirea;
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;
g) neprezentarea la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat numai
pagube materiale, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).

COnform art 111 alin (5) În situaţiile prevăzute la  art. 100 alin. (3), la art. 101 alin. (3) şi art. 102 alin. (3) lit. b) şi e),

dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile.
Poti conduce inclusiv in data de 08.05.2013,iar din data de 09.05.2013 curg zilele de suspendare,respectiv 30 de zile.
Edited by Panter

• 0

Pe dovada scrie pana când este valabila sau poate nu este cu valabilitate.

• 0

Permisul mi-a fost suspendat pt pct 3 b)neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate

Pe dovada scrie clar :Prezenta s-a eliberat la data de:23.04.2013 ora 10:07 fiind valabila 15 zile .Deci este dovada cu valabilitate. Dar nu scrie exact ce inseamna aceste 15 zile.

Deci pot sigur sa conduc inclusiv in data de 8.05?Ca nu as vrea sa imi risc permisul pt o perioada mai lunga in caz ca nu este in regula.

Va multumesc.

• 0

Nu, poti sa conduci doar pana pe 07.05.2013, se socoteste si ziua cand ai primit dovada. Ma mir totusi ca nu scrie, pt ca in dovezi exista rubrica, valabil de la data de pana la data de.

Edited by Rusy

• 0

Da, pana la ora 23:59.

Edited by Rusy

• 0

Mi-a fost suspendat permisul pe durata de 30 de zile.Am prmit dovada de circulatie de 15 zile. de pe data de 04.03.2016 pana la data 19.03.2016.

Intrebarea mea este cat pot sa circul propiuzis cu aceasta dovada.Pana la data de 19.03.2016 inclusiv????

• 0
  • Membru

Exact ! Daca scrie pana pa 19.03, poti circula pana in acea zi, la ora 23:59

• 0

buna ziua,

Mi-a fost suspendat permisul pe durata de 30 de zile.Am prmit dovada de circulatie de 15 zile. de pe data de 12.03.2016 pana la data 27.03.2016.

intrebarea este :  as putea renunta acum la acea dovada, pentru a primi permisul mai repede? adica: renunt in data de 20.03.2016 si sa il iau dupa 30 zile pe data de 19.03.2016?

cu respect.

• 0

Buna ziua,

Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru durata de 30 de zile pentru intentia de a depasii pe linie continua. Dupa trecerea celor 30 de zile in care nu am voie sa conduc , as putea conduce cu dovada pana la resedinta judetului care se afla la 70 de km , de unde trebuie sa imi ridic permisul de conducere ?  

• 0

buna ziua,

in legatura cu intrebarea mea de mai sus?

"intrebarea este :  as putea renunta acum la acea dovada, pentru a primi permisul mai repede? adica: renunt in data de 20.03.2016 si sa il iau dupa 30 zile pe data de 19.03.2016?"

multumesc.