Jump to content
POLITISTI.ro

Concediu suplimentar


alyn

Recommended Posts

Concediu suplimentar se acorda in functie de vechime si de specialitatea unde lucrezi, op, judiciar ciminialistica. De exemplu eu cu peste 10 ani vechime la bic, am avut 44 zile c.o.

Din cate retin in afara concediului se acorda maximum 6 zile concediu suplimentar in functie de profilul unde lucrezi. Inclusiv daca beneficiezi de spor de antena automat iti mai da zile de concediu, adica tot in cele maximum 6 zile.

Link to comment

Numarul maxim al zilelor din concediul de antena este 6 .

Si se ia in functie de cat ai lucrat efectiv intr-un an.

Daca ai avut concedii medicale, invoiri, detasari unde nu sunt radiatii, etc seful direct ti-l poate reduce.

Nu se ia in calcul concediul de odihna. Pana la 10 ani 32 de zile calendaristice concediu de odihna, peste 10 ani 38 de zile concediu de odihna.

Cu respect. :emo-yessir:

  • Upvote 1
Link to comment
  • Member

Nu aţi avut cazuri în care să fie acordate doar 5 zile de antenă din cele 6 posibile?

Nu s-a invocat considerentul "O lună de antenă se acordă la 2 luni de lucru în medii cu radiaţii. Dar cum ai concediu de odihnă 32 respectiv 38 zile / an => o lună nu lucrezi efectiv. În concluzie ţi se acordă, pe an, doar 5 zile de antenă, pentru că pe luna aceea lucrată <<separat>> ( că în una ai fost în concediu ) nu ţi se poate acorda jumătate de zi de antenă" ?

Voi aţi întâlnit în judeţul în care lucraţi aşa ceva ?

Link to comment

Sefii se bazeaza pe necunoasterea dispozitiilor legale de catre noi.

Ba au fost cazuri si la noi ,unde a mers, unde nu...........s-au acordat 6 zile.

Ai cerut sefului sa iti arate unde scrie treaba cu o zi de antena la 2 luni lucrate? :hmmmt:

Link to comment

Normal ar trebui sa se dea.

Practic nu prea cred ca sefii de post au cerut asa ceva.

Este la fel ca in cazul normei 12B.

Ministerul a transmis printr-o adresa ca politistii de la posturi nu beneficiaza de norma 12B pentru ca nu lucreaza in ture.

Pai si atunci cei care lucreaza la posturi la ora 16.00 nu trebuie sa puna lacatul pe posturi pana a doua zi dimineata la 08.00?.

Link to comment
  • Member

In zona mea au statii, inclusiv pe auto din dotare, dar au si staii Motorola din cele mici, si toti ajutorii si sefii de post beneficiaza de acest cancediu

Link to comment
  • Member

Sefii se bazeaza pe necunoasterea dispozitiilor legale de catre noi.

Ba au fost cazuri si la noi ,unde a mers, unde nu...........s-au acordat 6 zile.

Ai cerut sefului sa iti arate unde scrie treaba cu o zi de antena la 2 luni lucrate? :hmmmt:

În cazul meu ( tutela profesională ) nu se poate pune problema de aşa ceva. Însă am înteles au fost cazuri atât la Ordine şi Siguranţă Publică cât şi la judiciar care au întâmpinat problema asta.

Totuşi, unde e prevăzut legal şi expres existenţa celor 6 zile de concendiu de antenă ? :unsure:

Link to comment

Totuşi, unde e prevăzut legal şi expres existenţa celor 6 zile de concendiu de antenă ? :unsure:

Conform art.23 din Ordonanta Guvernului 38/2003 cu completarile si modificarile ulterioare si avizelor Ministerului Muncii,Familiei si Egalitatii de Sanse nr.MS/644 din 16.02.2003 si nr.1320 din 22.04.2008

Ordinul MAI nr 629/2008 completat cu Ordinul MAI nr.692/2008

  • Upvote 2
Link to comment

Lucrez la un serviciu de evidenta a persoanelor. Exista buletin de masuratori a radiatiilor electro-magnetice, care sunt efecuate anual, primim spor pentru acest fapt, insa nu primim concediu suplimentar, din anul 2005, pentru ca nu vrea dl. primar al urbei.

Link to comment

La noi se respecta concediul suplimentar, de 4 ani de cand lucrez nu au fost niciodata probleme! Incepand cu 1 octombrie se pot lua cele 6 zile de antena pentru agenti si ofiteri si 5 zile pentru personalul contractual! Daca nu reusim sa le luam pana la sfarsitul anuului, se dau si in primul trimestru al anului urmator! Si niciodata nu a fost vreun caz de reducere a acestor zile, din cauza vreunui concediu medical sau chestii din astea, avand in vedere ca e 1 zi de antena la 2 luni lucrate, ar trebui sa stai macar 2 luni in medical pentru a ti se scadea 1 zi antena, ceea ce nu a fost cazul la noi la subunitate! De anul acesta au inceput sa se dea aceste zile de antena si lucratorilor de la posturile de politie arondate, lucru care inainte nu se intampla, motivat si de faptul ca nu toate aveau auto in dotare :doh: , asta in primul rand, iar in al doilea rand, nici nu stiau ei de asa ceva, pt ca nu a avut nimeni bunavointa de a le aduce la cunostinta acest lucru, nici macar celor care aveau auto ori statii in dotare! :emo-yessir: Sa auzim de bine!

  • Downvote 2
Link to comment
  • 1 year later...

Daca nu reusim sa le luam pana la sfarsitul anuului, se dau si in primul trimestru al anului urmator!

Mie tocmai mi s-a comunicat ca concediul suplimentar nu se reporteaza.

Am avut concediu de odihna in decembrie, in continuarea caruia era si concediul suplimentar. Concediul de odihna a fost intrerupt de concediu medical, iar acum mi s-a spus ca nu mai pot beneficia de concediul suplimentar de pe 2011, ca nu se reporteaza. O sa caut prin baza legala data mai sus, dar daca intre timp ma poate ajuta cineva cu trimitere exact la articol, as aprecia.

LE: Am gasit baza legala: Hotararea 1578/2002, art. 16, alin. 2

Numai mie mi se pare absurd?!

Edited by username
Link to comment
  • Moderator

Din păcate, aşa este. Acolo scrie:

(2) De regula, concediul de odihna suplimentar se acorda in cea de-a doua parte a anului in curs si nu poate fi reesalonat in anul urmator.

Acum, dacă ni se pare aberant ori ba, nu cred că mai contează.

Link to comment
  • 1 year later...

stie cineva daca poti beneficia de concediul suplimentar chiar daca nu ai luat tot concediul de odihna?

Edited by s3rgiu
Link to comment

Da, poti! Concediul suplimentar nu are nicio legatura cu cel de odihna.

De exemplu, poti avea zile de concediu de odihna, aferent anului 2012, in prima parte a anului 2013.

Link to comment
  • Member

Mai exact, în speța ta, poți beneficia până inclusiv în luna martie 2013 de zilele de concediu rămase din anul 2012.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.