Jump to content
POLITISTI.ro

Topicul utilizatorilor de iPhone & iPad - aplicatii, sfaturi, stiri, etc

adyante
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Daca ma hotarasc sa iau unul de pe okazii sau ebay, la ce trebuie sa fiu atent, pentru ca am vazut ca sunt si foarte multe replici?

Sunt si exemplare necodate pentru un anumit operator direct (adica fara interventii ulterioare ale ex-proprietarilor) ?

Daca iei de pe okazii ai sanse mari sa gasesti in pachet o caramida. De pe e-Bay e mai sigur, mai ales daca esti atent la ratingul si vechimea vanzatorului. Dar un telefon luat de acolo e posibil sa nu fie compatibil cu retelele din Romania.

[...] la ce trebuie sa fiu atent, pentru ca am vazut ca sunt si foarte multe replici?

Sunt si exemplare necodate pentru un anumit operator direct (adica fara interventii ulterioare ale ex-proprietarilor) ?

In primul rand ar trebui sa fii atent la calificativele vanzatorului, deoarece acestea spun multe si pot preveni aparitia unei surprize neplacute. Oricand poti discuta cu vanzatorul prin mesaje direct pe site-ul de licitatii, sau la telefon, pentru a afla mai multe detalii despre produs (este replica, este codat, are urme de uzura, ce mai primesti pe langa telefon (incarcator, husa, casti etc.), ore vorbite etc.). Indicat ar fi sa poti ajunge la o intelegere cu vanzatorul sa trimita pachetul folosind o firma de curierat ce accepta sa deschizi coletul inainte de a plati, iar daca este din aceeasi localitate cu tine, sau din imprejurimi, sa il poti ridica personal si cu proba.

Bafta :emo-yessir:

P.S.: Aceasta este doar parerea mea.

Daca iei de pe okazii ai sanse mari sa gasesti in pachet o caramida. De pe e-Bay e mai sigur, mai ales daca esti atent la ratingul si vechimea vanzatorului. Dar un telefon luat de acolo e posibil sa nu fie compatibil cu retelele din Romania.

Stai linistit, ca si pe okazii s-a implementat un sistem prin care cumparatorul depunde banii intr-un cont "apartinand" okazii, apoi vanzatorul trimite pachetul, cumparatorul il verifica, anunta okazii daca totul este in regula, iar apoi banii sunt virati in contul vanzatorului (doar ca nu toti sunt de acord cu acesta, deorece trebuie platit un comision in plus). Oricand se poate alege si varianta unei firme de curierat ce permite deschiderea coletului inainte de a plati. Iar daca totusi este achizitionat de pe ebay, trebuie avut in vedere sa nu fie codat, iar calificativele vanzatorului sa fie cat mai mari.

O zi buna :emo-yessir:

• Moderator

Pe mine m-ar interesa niste ponturi privind deosebirea dintre un iphone si o replica.

Inteleg...din pacate, in ziua de astazi, datorita tehnologiei avansate si a "priceperii" oamenilor, daca nu cunosti produsul foarte bine, poti avea "norocul" de a cumpara o replica "veritabila". :angry:

In primul rand ar trebui sa vezi produsul original 100% (in cazul iPhone-ului, poti merge la Orange Store, sau la alte magazine), sa fii atent la finisaje, la meniu, la intensitatea culorilor, la interiorul acestuia (mai mult de a-i scoate bateria sa nu incerci...glumesc) etc., pentru ca mai apoi, sa poti face o comparatie cu cel pe care doresti sa il achizitionezi. Din nefericire, nu exista pasi "ca la carte" pentru a diferentia un original de o replica.

Poate exista alte persoane care stiu alte moduri de a recunoaste 100% un original fata de o replica si te vor putea ajuta.

Bafta :emo-yessir:

Edited by Ionutz88

iphone - memoria de 8, 16, 32,

camera de 2, 3,2 sau 5 megapixeli,

touch-ul functioneaza doar cu degetul

dislayul si rezolutia ecranului

are wi-fi

replica - 1 gb plus card

camera de 640x800 sau 1 mega pixel

touch-ul poate fi pus in functiune si cu "stylus" sau alte plastice, etc

rezolutia ecranului neclara si slaba

nu are wi-fi

astea asa ... la prima vedere, restul se observa in timpul butonarii iphone-ului.

• Upvote 1

Se mai poate verifica si prin functionarea si afisajul meniului, cat si prin functia capacitiva a touchscreen-ului specifica Iphone-ului. Daca e replica, in cea mai mare maoritate ecranul este de tip rezistiv.

Altfel spus, ecranul capacitiv permite folosirea a mai multor functii.

• Upvote 1

• Moderator

Producatorii unor carcase pentru iPad, denumite G-Form Extreme au vrut sa demonstreze calitatile produsului lor, in comparatie cu concurenta printr-un test mai neobisnuit. Au aruncat tableta de la 18m inaltime, pe asfalt, in dorinta de a demonstra calitatile obiectului creat de ei. Rezultatul?

Il puteti vedea in clipul de mai jos:

Catalin, desi pare interesant, cred ca si-au bagat nasu' un pic prin filmare.

Cel putin mie asa mi s-a parut. Daca privesti atent la a doua "aruncare" vei observa faptul ca iPad-ul pica exact langa roata camionului aluia, cadrul se termina, revine jos cand obiectul cu pricina e la o distanta considerabila fata de punctul initial. In plus o asemenea distanta nu era perceputa ca fiind mare de la o asa inaltime. Fizica asta actioneaza in cazul in care inaltimea este mult mai mare, de aici si iluzia optica.

Am un amic care are iPad si nu e genul de om care sa aiba grija de lucruri :lol: , si nu foloseste nici-o husa de protectie. Probabil husele sunt pentru termen mai lung ca rezistenta, dar in orice caz mie cel putin mi s-a parut fake.

E un pic aiurea.

• 1 month later...
  • Moderator

Cica americanii de la Apple vor lansa, in cateva saptamani, o versiune mai ieftina a iPhone 4, cu memorie de 8GB.

In prezent, telefonul este disponibil numai in versiunile de 16sau 32 GB.

• 2 months later...
  • Moderator

Posesorii de iPhone din Bucureşti pot afla de eventualitatea unui cutremur cu 30 de secunde inainte de producerea acestuia.

Cei din Timisoara au timp de reactie un minut, interval ce le poate salva viata.

Datorita unui nou serviciu de avertizare seismica, disponibil pe smartphone-urile produse de Apple.

Institutul Roman de Seismologie Aplicata impreuna cu App&Go Mobile lanseaza serviciul de avertizare seismica pe iPhone.

Serviciul de avertizare seismica se gaseste in Appstore, sub denumirea de “Alerta Cutremur Vrancea” si functioneaza pe baza unui abonament lunar de 9,99 euro sau a unui abonament anual de 99,99 euro

• Moderator

Deci daca vedeti vreun burtos cu ciocate si cu Iphone in mana ca se ridica precipitat de la masa si iese din pizzerie, sa stiti ca are motiv serios :naughty:

• 4 months later...
  • Moderator

Ați folosit careva în poligon telefonul pe post de timer?

Există mai multe aplicații în apple-store ce îți transformă iphone-ul într-un shooting timer.

Eu am descărcat aplicația ShotTimer a celor de la SureFire. Este free și cea mai populară, simplu de folosit dar nici nu are opțiunile celor ce sunt contracost. Există și unele mai profi dar după cum spuneam sunt pe bani.

Aplicația arată cam așa pe telefon:

mzl.tqwwwyai.320x480-75.jpgmzl.xuwcuilu.320x480-75.jpgmzl.qvznfmnv.320x480-75.jpgmzl.lkgsnqxj.320x480-75.jpg

Aici puteți vedea cam cum funcționează și ce știe să facă:

Am descărcat-o și eu și întradevăr funcționează exact ca în clip. Eram curios dacă cineva a folosit-o și în poligon?

• 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Moderator

Au apărut două aplicaţii de recunoaştere vocală, care oferă suport pentru dictarea şi căutarea vocală în limba română.

Dragon Dictation şi Dragon Search

Ambele pot fi descărcate din App Store gratuit.
Propoziţiile şi frazele rostite în limba română sunt convertite în text printr-un algoritm avansat de tip "speech to text" şi, după caz, procesate.

http://youtu.be/gs0BX7YVfn0

Acurateţea, deşi nu este de 100%, se ridică peste aşteptări.
Pentru a le putea utiliza, aveţi nevoie de un dispozitiv cu iOS 5.0 sau mai nou.
Puteţi vedea în clipul de mai jos cum funcţionează în practică

http://youtu.be/aN85MzZTjbg

sursa: go4it.ro

• Upvote 1

• 2 weeks later...

O aplicație utila pentru iPhone este GPS Nav2

Chiar si doar după nume va dați seama ca e un navigator GPS.

Este o aplicație plătită dar costul este de o cifra inainte de virgula, deci sub 10 RON.

Se pot cumpara si hărți, harta întregii lumi fiind cam 11 euro. Are asistenta vocala. Practic, asez telefonul pe bord (am un spațiu de depozitare pe consola care are o ușița care se deschide ca un torpedou) si go ahead.

Partea neplacuta este ca mănâncă bateria cu pâine, cam 10% in 15 minute așa ca trebuie folosit cu incarcatorul culcat.

Nu pot sa atasez o poza deoarece scriu de pe pad si nu m-am prins inca cum pot face atasamente

• Moderator

Kosmeticus

De ce as cumpara apliatia asta GPS Nav2 cand pot folosi google maps, care e gratuit? Ce are in plus?

Marius,

Am încercat sa folosesc Google Maps. Dar nu este o aplicație dinamica, nu are asistenta vocala. Avem un GPS la firma dar si trei colege si ne cam batem pe el. Eu am renunțat si folosesc aceasta aplicație care este, ca si experiența de utilizare, extrem de apropiată de un GPS dedicat. Iar prețul este chiar mic - vreo 8 lei....

Google Search: motor de cautare pentru iPhone, iPod touch si iPad

mza3258281090342661351.jpg

Ieri Google a lansat o noua aplicatie pentru iPhone, iPod touch si iPad. Noua aplicatie se numeste Google Search si cu ea puteti sa cautati informatii in motorul de cautare Google, aveti acces rapid la aplicatii Google si puteti folosi propria voce ca sa cautati in Google.

Descarca Google Search

• 3 weeks later...
  • Moderator

Dropbox a actualizat aplicatia sa pentru iOS iar acum aceasta include și încărcarea automată de fotografii, o nouă interfață pentru galerie, şi posibilitatea de a obţine mai mult spaţiu liber prin încărcarea de fotografii şi clipuri video.

Cu ajutorul aplicației gratuite Dropbox veți putea încărca în mod automat fotografiile şi clipurile video noi de fiecare dată când se deschide, iar o dată cu folosirea acestei aplicații veți obține până la 3 GB spațiu de stocare gratuit. Totodată există și posibilitatea de a muta şi şterge mai multe fişiere simultan. Puteți decărca aplicația din Apple Store, mai exat de aici: http://itunes.apple.com/us/app/dropbox/id327630330?mt=8

• Moderator

Se pare că și becurile le vom putea controla cu telefonul.

În ultima vreme becurile cu LED câștigă tot mai mult teren în fața becurilor economice, datorită duratei de viață și a lipsei pericolului existent în caz de spargere, dar cei de la INSTEON doresc să meargă mai departe și să ne ofere becuri LED ce pot fi controlate de pe telefon.

Puteți vedea aici:

• 4 weeks later...
  • Moderator

Pentru cei ce doriți să vă aplicați o folie protectoare, am găsit un clip în care puteți vedea cum trebuie procedat

• Moderator

Priviți aici o carcasă pentru cei ce îl utilizează în medii ostile iphone-ul.

Îl face puțin cam butucănos, dar nu le poți avea pe toate

• Marius changed the title to iOS 9 - discuţii şi noutăţi ale sistemului de operare pentru iPhone, iPad etc.