Jump to content
POLITISTI.ro

Alexandra080808

Recommended Posts

Buna ziua ! 

Mi-a fost si mi-e telefonul furat acum o luna.. dar nu am apucat sa ma duc sa depun plangeri sau altceva ca a trebuit  sa plec din tara ..

Daca ma duc acum sa depun o plangere ? Am contract-ul + IME-ul de la telefon .. se mai poate face ceva? 

Sincer sa fiu nu ma  mai intereseaza telefonul cat ma intereseaza cel care la furat si sa plateasca , sa invete ca nu e frumos sa furi :) 

• 1 year later...

Buna ziua, am avut un s9 plus luat la abonament pe care vroiam sa al vand, am dormit într-o seară la un prieten acasa, eu si inca 2 prieteni, cand ne-am trezit Am plecat toți de la el si cand am vrut să iau telefonul din cutie nu mai era acolo, mentionez ca telefonul nu era configurat cu vreun cont de samsung.... este vro sansa sa imi recuperez telefonul ?

• 2 weeks later...

Dacă mi sa furat un s9plus ( la abonament), ma poate ajuta poliția sa al găsesc după IMEI?

Telefonul urma sa fie facut cadou si prin urmare nu a fost configurat cu un cont de samsung.

• 7 months later...

Bună ziua! Mi s-a furat telefonul mobil din tren cu o suma de bani în valoare de 300 de euro pe care o aveam în husa telefonului și as dori sa stiu daca politia ar putea face ceva în acest caz.
Situația sta în felul următor: Am rămas fără baterie. Toate prizele ocupate. În spatele meu se afla un domn în vârstă, un cuplu însoțit de o fata (acea fata fiind prietena lor) m am dus și am întrebat politicos dacă mi pot lăsa telefonul la încărcat pentru ca toate prizele sunt ocupate. Toate bune telefonul a rămas la încărcat. Surpriza a venit după ce au coborât, la aproximativ 5 minute după ce au coborât m am dus sa mi iau telefonul. Telefonul dispăruse. Domnul acela se uita dezorientat.
Având în vedere ca sunt câteva detalii care probabil pot ajuta la identificarea persoanelor, mai puțin numele acestora. Detalii cum ar fi: Gara de unde s-au urcat, gara unde au coborât, vârste cuprinse între 20-25 ani, posibil studenți, hainele cu care erau îmbrăcați, însoțiți de un cățel.
Întrebarea mea este urmatoarea: se pot identifica persoane pe baza camerelor de supraveghere din gara? Având în vedere ca eu le pot oferi aceste detalii? 

• Marius changed the title to Telefon mobil furat
  • Active member

Se pot identifica autorii și prin alte mijloace. Nu-ti garantează nimeni ca iti vor fi recuperate bunurile, dar prima condiție e sa depui plangere. Și cu cât mai repede, cu atât mai multe șanse ai. 

Ideal este sa depui plangerea la Postul de Politie TF din gara unde crezi ca s-a comis fapta sau la unitatea de parchet arondata. 

Va salut , sambata am constatat ca am ajuns acasa si nu mai aveam telefonul la mine . Se poate rezolva ceva in cazul acesta ? Nu am mers pana acum sa depun plangere pentru ca am incercat sa-l localizez singur , dar rezultatele au fost 0 . Ideea este ca am primit si niste e-mail-uri cum ca mi-ar fi fost schimbata parola contului , adaugat un numar de telefon respectiv ********10 si aplicatia "find my iphone " dezactivata . Am cutia telefonului, fiind cumparat de nou , deci prin urmare stiu IMEI-ul, se poate face ceva pe baza IMEI-ului ? Nu stiu ce relevanta are , dar zic sa precizez , telefonul era un Iphone 8 plus . Prin urmare , am vreo sansa sa-l mai gasesc sau deja imi pot lua gandul si ma pot gandi serios sa-mi achizitionez alt telefon ?

22.png

Untitled.png

Untitled1.png

Untitled23213123.png

• 7 months later...

Mulțumesc pentru interesul acordat ! Am rămas fără telefon ( aka mi s a furat in autobuz ), asta prin octombrie si pana acum nu am primit nicio veste de la nimeni . Are sens sa aștept vreun răspuns sau dau mail celor de Apple cu emai ul sa mi l treacă in blacklist - gen blochează telefonul ei definitiv . 

• 2 weeks later...

Buna seara!Vă rog dacă mă puteți ajuta cu niște sfaturi!Am fost la o zi o omastică restrânsă,și mi-a fost furat telefonul din buzunarul hanoracului!Am constatat după ce am ajuns acasă ,adresa fiind vis a vis(am făcut 1 minut )că telefonul nu a mai fost de găsit .Întrebarea este ?daca am toate actele cutie imei tot,furtul s-a petrecut azi noapte ,se poate face ceva?sau este un caz infirm...și nu își bate nimeni capul?Sunt foarte curioasă cine a îndrăznit să îmi bage mâna in buzunar să mă jefuiască!Vă mulțumesc anticipat pt răspuns!

• Member

Trimiteti plangerea prin fax sau email la unitatea de politie teritoriala, impreuna cu copii ale actelor de proprietate (cutia ambalaj cu seria IMEI)!

• Upvote 1
  • 1 year later...

Ieri mi-a fost furat telefonul in microbuz. Il aveam in buzunar iar hotul l-a tras afara si nu am simtit. Am vobit cu soferul de pe microbuz dar nu are inregistrarea video cu persoanele care au urcat. Cand am apelat pe numarul meu, telefonul era inchis. 

Mai exista vreo sansa sa imi recuperez telefonul cu ajutorul codului IMEI? Mentionez ca nu mai am factura de cumparare a telefonului dar inca am cutia cu codul imei si contul de icould pe care a fost conectat dispozitivul de 2 ani. Exista vreo sansa sa il recuperez cu ajutorul politiei? Va multumesc 

• 6 months later...

Bună ziua. Mi s-a furat telefonul și am o întrebare. Știu că se găsește greu dar se poate măcar bloca la poliție prin IMEI?

• Moderator

Poliţia nu poate bloca telefonul, pentru că nu are asemenea posibilităţi tehnice, iar pentru localizarea şi urmărirea telefonului furat este necesară existenţa unei decizii emise de judecător. 

• Member
în urmă cu 4 ore, elena15 a scris:

Bună ziua. Mi s-a furat telefonul și am o întrebare. Știu că se găsește greu dar se poate măcar bloca la poliție prin IMEI?

Nu se poate bloca  ...între timp, tu suna la operatorul de telefonie mobila sa blocheze cartela SIM și mergi la politie și depune plângere pt furt.

• 1 month later...

Unui baiat din orasul meu ia fost furat telefonul (iphone 13 pro max). Acesta a mers la politie , si a  facut plangeri. Baiatul care ia furat telefonul (minor) a fost prins si totusi lasat sa plece 2 zile mai tarziu , telefonul a fost deja vandut iar saracul copil nu mai poate face nimic. Politia nu isi mai da interesul. Eu avand acelasi telefon nu inghit asta prea bine , avand in vedere ca stiu persoana care ia luat telefonul. Aceasta persoana pe langa ca fura, consuma si droguri. Cand a fost saltat nu a fost prins singur , au mai luat un baiat (major) care era cautat pentru vindere de droguri. Supriza este ca amandoi sunt liberi azi , si au fost prins acum 2 zile. Ce se poate face daca mi se intampla aceasi problema?

• Member

Dacă e minor sub 14 ani, nu răspunde penal.

Dacă are între 14-16 ani, răspunde în anumite condiții.

Chiar dacă răspunde, nu înseamnă că după ce a fost identificat ca fiind autor al faptei, este automat și reținut (arestat), pt ca, ce sa vezi !? Asa prevede legea, iar infractorii au și drepturi.

Edited by Roby