Jump to content

Vreţi desfiinţarea patrulelor mixte - echipe formate doar din poliţişti?

Marius
 Share

Instituţionalizarea parteneriatului între poliţişti şi formarea echipelor de acţiune doar din poliţişti  

224 members have voted

1. 1. Doriţi desfiinţarea patrulelor mixte cu lucrători din cadrul altor instituţii?

Recommended Posts

Greu de crezut da uite asa sunt calculate infractiunile la biroul ordine publica in care imi desfasor activitatatea. Saptamana trecuta am avut bilantul pe primele trei luni si stiam ca am un nr de X infractiuni constatate si dupa sedinta am aflat ca s-au redus la jumatate, ca este o noua metoda brevetata de calcul.......... Si la intrebarea daca si spargerile in post se impart la 2 raspunsul a fost ca nu. :)

nu stiam de existenta vreunei dispozitii care sa reglemeteze vreun sistem de calcul pentru....pentru ce de fapt? calificativele la sfarsit de an se fac dupa dispozitie si se calculeaza la sfarsit de an nu dupa ideile unuia sau altuia

OMAI 60/2010, din cate stiu, se refera doar la executarea serviciului cu jandarmii. Orice ordin se poate schimba daca prevederile sale nu se pot aplica. Ordinul este facut pentru a justifica numarul mare de jandarmi. Indiferent de ordin tot voi refuza!

Te contrazic, nu stii totul. Ordinul se refera la executarea serviciului cu participarea Jandarmeriei si Politiei de Frontiera sub comanda si coordonarea Politiei Romane iar prevederile lui se aplica de 3(trei) ani cu brio. Nu stiu daca este facut pentru a justifica numarul mare de jandarmi sau politisti de frontiera dar nu prea vad cum ai putea tu sa refuzi din moment ce seful tau de sectie sau structura solicita lunar jandarmi sau politisti de frontiera cu ocazia sedintelor de analiza pe ordine publica la nivel de inspectorate judetene. Asa cum poate ti-ai dat seama sunt politist de frontiera si sunt total impotriva acestor amestecuri de uniforme pe strada. Anul trecut am ”beneficiat” de prevederile lui Omai 60/2010 cand am fost obligat/fortat sa imi desfasor activitatea in cadrul unei sectii de politie din orasul unde locuiesc. Am primit dispozitie scrisa si timp de 2 saptamani m-am mutat cu tot cu pistolul din dotare la aceasta sectie de politie si DA, aveti dreptate, rolul meu acolo era de decor, politistul facea totul eu doar il insoteam la toate solicitarile. Sunt multe de povestit pe tema asta dar nu mai intru in amanunte. Personal va spun ca sunt impotriva acestui gen de cooperare dar totul pleaca de acolo de sus. Sefii dumneavoatra solicita sprijin pe baza acestui ordin si in functie de evolutia situatiei operative iar sefii nostri nu au cum sa refuze. Restul e cancan si vom discuta aici la infinit inflamandu-ne degeaba. Va salut cu respect...

• Upvote 2
  • Downvote 1

• Moderator

Dragul meu, ordinul respectiv oferă legitimitate colaborărilor, însă nu le impune. Niciun act normativ nu poate impune unui polițist să-și desfășoare activitatea cu un alt personaj dubios de gen jandar, cocalocal sau altă specie, atâta vreme cât ăla, prin lege, nu are aceleași atribuții cu polițistul, deci îndeplinește rolul de mobilă. Spune-mi și mie unde poate fi încadrat ca abatere un polițist care vine la muncă, refuză să ia jindarul sau localul în logan sau în patrula pedestră dar pleacă în sectorul său de responsabilitate?

• Upvote 1

Asa-i MTK ai pus punctul pe ,,i" pana nu se desteapta cineva acolo SUS ,pana nu fac sindicatele scandal nu vom scapa de sistemul integrat.Iar refuzul de a iesi in patrulare cu jac,local sau fronterist este incalcarea ordinului de mai sus ce atragea Cercetarea Prealabila unde sefii nostri deabea apuca sa ne bage.

daca ei asa sunt trecuti impreuna in buletinul posturilor nu cred ca e bine sa pleci singur pentru ca asta ar insemna sa nu respecti cele consemnate acolo. Sunt alte metode mai eficiente de protest dar pentru asta trebuie sa actionam cum a spus Arcan intr-o postare pe pagina precedenta.

La mine acum un an si ceva,TOTI rutieristii s-au ridicat si au iesit din sala in care venisera comunitarii pentru patrulele mixte.Si asa s-a terminat de atunci cu ,,cooperarea,,.

• Moderator

Păi normal, e o chestie de unitate, nu trebuie să se găsească unul singur să facă așa ceva, pentru că pică în ridicol.

Sincer sa fiu, eu de cate ori am fost in patrula mixta cu colegi de la jandarmerie, acestia au fost de fiecare data mai loiali mie, decat colegii de pe schimbul pe care am fost. Pe schimbul unde am fost mutat din din 2007 pana in 2012, din cei trei colegi pe care-i aveam, doi erau plaseri si ciripitori la seful de sectie, plaseri in sensul ca duceau de la tuica, pana la bani, anvelope,plateau servicii medicale si alte cele. Asa ca nu consider politia mai presus cu nimic decat jandarmeria. Este normal sa fie interesul mai mare manifestat de un politis pe un anumit sector de responsabilitate, decat un jandar, atributiunile difera.

• Downvote 12

Mai priveste la tine in gradina !!! si mai povestim de impostori....in 2007 am terminat scoala de politie, de sase ani vad destui impostori si diversionisti in politie, nu te mai agita ca pepsi

• Downvote 8

• Moderator

Şi marmota?.. Nu vezi că te dai singur de gol? Poate, dacă erai poliţist, ziceai să mă uit la noi în grădină, nu la mine în grădină. Şi cum eu sunt sigur poliţist, rămâne că tu eşti jăndar.

Sincer sa fiu, eu de cate ori am fost in patrula mixta cu colegi de la jandarmerie, acestia au fost de fiecare data mai loiali mie, decat colegii de pe schimbul pe care am fost. Pe schimbul unde am fost mutat din din 2007 pana in 2012, din cei trei colegi pe care-i aveam, doi erau plaseri si ciripitori la seful de sectie, plaseri in sensul ca duceau de la tuica, pana la bani, anvelope,plateau servicii medicale si alte cele. Asa ca nu consider politia mai presus cu nimic decat jandarmeria. Este normal sa fie interesul mai mare manifestat de un politis pe un anumit sector de responsabilitate, decat un jandar, atributiunile difera.

Daca iti place asa de mult de jandarmi, de ce nu te muti la Jandarmerie! "Ai fi o pierdere pentru noi si un castig pentru ei!" Desi, eu cred ca esti doar un jindar frustrat ca nu este politist!

Edited by Sache

La ce concluzii pripite ai tras, sigur esti vreun investigator de doi bani, ajuns cu plasele pe la birou. :)

• Downvote 10

@ bazganbd daca nu ai remarcat pana acum, politistii de pe acest site au un plus rosu pe profil. Tu nu il ai, motiv pentru care e clar pentru toata lumea ca esti un jandar disperat ca nu o sa mai poata fura munca politistului.

Scuteste-ne de parerile tale, pentru ca nu intereseaza pe nimeni.

• Upvote 1

Bazganbd, ai o mare problema cu cei care o duc mai bine ca tine sau lucreaza pe functii mai mari. Ai impresia ca toti cara, ciripesc, povestesc ca sa ocupe anumite posturi, iar tu esti virgina din poveste. Tu esti binele, iar ceilalti raul! Poate ar trebui ca impostorul asta sa nu mai posteze aici!

De unde sa stie el ce inseamna un plus rosu, ca doar nu a citit regulamentul. Iar daca a facut-o a inceput sa planga pentru ca el nu este politist si nu poate primi asa ceva. :pfft:

Bazganbd nu are cum sa aiba plusul cu rosu, deoarece are doar 14 postari. In schimb are o foarte mare obraznicie vis-a-vis de breasla din care, zice el ca face parte din 2007, ori este un frustrat! Sunt curios ce inseamna pentru el loialitate, daca denigreaza politistii...

Oricum nu ma astept sa-mi raspunda...a dat bir cu fugitii!

La ce vechime are, sigur a vazut multe...

• Membru

Sistemul mixt va exista din pacate cat timp vor exista atributii de mentinere a ordinii publice si pentru alte institutii inafara Politiei Romane.

• Membru

Va exista cat sefii nostrii vor sta cocosati.....................

Pentru desfiintarea sistemului mixt este necesara modificarea Legii nr. 550/2004 si 155/2010 in sensul aliminarii atributiilor pe linie de mentinere a ordinii publice.

Daca intr-adevar vrei sa devii un lider adevarat incearca macar sa privesti problema in ansamblu. Stiu ca este greu, dar este un obiectiv pentru viitor.

Edited by Ecou
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Ecou, la ce articol din L 550 ai găsit căci m-am uitat peste lege și nu am văzut în atribuțiile lor menținerea OP?

Ei au atribuții ca atribuții doar asigurarea și restabilirea OP.

• Moderator

Poate citim noi altă lege, dar te asigur că singurele atribuții ale jandarilor în privința menținerii op, sunt condiționate și se fac numai în baza planurilor de cooperare aprobate de ministrul administraţiei şi internelor.

Nu scrie niciunde că trebuie să execute serviciul împreună cu un polițist. Singuri se rătăcesc?!?!

CAPITOLUL III-

• Art. 19.-
    • (1)-
      • e)

e) execută, pe baza planurilor de cooperare aprobate de ministrul administraţiei şi internelor, misiuni de menţinere a ordinii publice pentru prevenirea şi descoperirea infracţiunilor în staţiuni montane şi pe trasee turistice din zona acestora, precum şi pe litoralul Mării Negre, în Delta Dunării ori în staţiuni balneare sau în alte zone de interes operativ;

si ceva cu misiunile internationale...in rest...?

• Moderator

Nu e deloc necesară modificarea vreunei legi. Pentru că această invenţie tipic românească a sistemului mixt, nu este prevăzută în legile menţionate. Dacă mai multe instituţii au aceleaşi atribuţii, asta nu înseamnă automat că trebuie să lucreze în sistem mixt. Este doar o modalitate prin care jandarii şi locali mimează munca.

În loc să se suplimenteze schemele şi să se angajeze poliţişti pregătiţi, formaţi în şcolile de poliţie, oameni ce au fost capabili să trecă de un examen de admitere şi care sunt calificaţi, se menţine acest sistem păgubos pentru a se justifica existenţa unor instituţii de tip căpuşe, pline cu impostori, a căror condiţie la angajare a fost existenţa unui buletin de identitate, ce nu sunt buni la nimic.

Care o fi rostul menţinerii a inspectoratelor judeţene de jandari şi a grupărilor de mobilă, populate cu foşti jaci? Intri într-o astfel de unitate şi găseşti două rânduri de comandanţi şi două rânduri de mari şefi de oşti, ce se calcă pe bombeuri în aceeaşi curte.

Asta în timp ce schemele de personal din Poliţia Română în loc să fie mărite, au fost reduse şi deficitul de personal nu a fost niciodată atât de mare.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Va exista cat sefii nostrii vor sta cocosati

Din păcate pentru noi, Elvis are dreptate. Atât timp cât șefii noștrii se complac în situația actuală, tremură precum cățeaua la vacin în fața superiorilor și NU raporează situația reală, NU fac rapoarte/solicitări pentru suplimentarea funcțiilor, șansele sunt aproape nule să scăpăm de aceste "colaborări".