Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Voi putea sa mai dau de permis daca am fost prins conducand un scuter?

bogdan21
 Share

Question

Am si eu o intrebare...am fost prins in timp ce mergeam cu scuterul si am fost chemat la sectie sa dau o declaratie.intrebarea este urnatoarea voi putea sa mai dau de permis?am fost princ cam acum 2 sapt-3....am intrebat pe cei de acolo de la sectie si mi-au zis ca voi primi o amenda dar de permis voi putea da...eu fac 18 ani in iunie..si mi-a zis un instructor chiar daca voi avea ceva la cazoer cand il.scot pe al 2-lea pot face o copie legalaizata dupa primu.asta e singura chestie care ma framanta permisu.in rest amenda nu conteaza o platesc.si ma gandesc ca daca era sa imi faca dosar penal nu mi-l faceau pe loc?si inca o intrebare cam dupa cat timp apare fapta in cazier?

1 answer to this question

Recommended Posts

• 0

in prezent esti posesor al unui dosar penal si esti cercetat pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fara a poseda permis de conducere.

oug 195/2002 prevede urmatoarele:

Art.86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

art 24- (6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).

Succes la examen, respecta legea pe viitor si vei avea doar de castigat din asta.

Edited by 25tess