Jump to content
POLITISTI.ro

Formatarea si recuperarea datelor de pe un hard disk extern

Dan
 Share

Recommended Posts

Se dă un HD extern de la Western Digital de 600 gb care nu mai este vizibil în computer (unde se află partițiile C, D, etc.) decât în disk management. Problema este că nu poate fi nici accesat, formatat, etc. Cunoaște cineva o soluție, program, soft, pentru accesarea/formatarea acestuia precum și pentru recuperarea datelor ? Mulțumesc anticipat pentru orice sfat.

• Membru

Incearca sa folosesti EASEUS Data Recovery Wizard 5.0.1. Eu mi-am formatat hdd-ul din greseala si am recuperat toate datele. Nu sunt sigur ca este bun insa merita sa incerci.E foarte simplu de utilizat, gratis si kit-ul ocupa doar 3 mega . Daca nu il gasesti pe internet, pot sa ti-l trimit pe mail.

Problema este că HD-ul extern nu este vizibil în PC. Nu pot recupera datele până nu îl fac vizibil în ”My Computer”. Aceasta este marea problemă.

Dan, cu parere de rau, dar eu am pierdut increderea in HDD externe. Am patit exact ce ai patit si tu cu 2 HDD-uri, unul de 1,5 TB (Seagate) si unul de 2 TB (Western Digital), anul trecut. Asa ca nu mai cred in solutiile externe de pastrare a datelor pe hard-disk. Am optat pentru un Blu-Ray Writer, prefer sa imi salvez datele pe discuri optice bluray de 25 GB, mai ales ca preturile au scazut foarte mult.

P.S. - Ultimul HDD, de 2 Tb inca il aveam in garantie si baietii mi-au confirmat ca este ars si mi-au oferit posibilitatea sa aleg altceva. Asa ca am ales un Blu-Ray Writer extern, pe SATA 2, plus o gramada de blank-uri blu-ray, de 25 GB.

Edited by McNally

scoate-l din "carcasa" si incearca sa-l accesezi cuplindu-l direct "pe panglica" la placa de baza a calculatorului. posibil sa se fi ars adaptorul usb-sata ...

Am făcut și asta. Nu merge nici așa. Am să încerc un soft numit HDD Regenerator. A folosit cineva așa ceva ? Am înțeles de la un coleg că a reușit după aproximativ 15 ore cu un HD de 500 de gb să îl formateze dar nu mai poate recupera datele din el.

• Membru

Eu folosesc in mod constant HDD regenerator, e un soft care ajuta la recuperarea sectoarelor "Bad" de pe HDD si de multe ori a dat rezultate bune.

Il gasesti pe cd-urile alea cu mai multe softuri, "Hiren Boot Disk".

Oricum nu ai nimic de pierdut, rau nu-i faci in mod sigur dar la 500 de GB dureaza f mult, mai ales daca gaseste si sectoare pe care sa le repare.

Dan, incearca pe la un service poate gasesti un Hdd similar si ii inlocuiesti partea electronica.Poate asa reusesti ceva!

• Membru

HDD Regenerator nu are o functie de genul asta, el "regenereaza" sectoarele BAD si in urma repararii e posibil sa poti sa il accesezi din "my computer".

Daca nu apare poti incerca un soft pt recuperare de date, gen "Get data back for NTFS" - presupun ca partitia era NTFS.

Intai ruleaza HDD Regenerator, vezi daca gaseste ceva, si vedem dupa cu datele.

Bafta

• Upvote 1

Dan, incearca sa intri in Control Panel\Administrative Tools\Computer Management\Storage\Disk Management si aici ar trebui sa ai afisate partitiile HDD-ul-ui tau. Daca scrie la status in dreapta "Healthly" e perfect, da-i click dreapta pe partitie si alege Change drive letter and path si pune-i o litera (C, D etc.) si iti va fi apoi afisata in My Computer, cu tot ce are pe ea (daca nu are bad-uri hard-ul din pricina socurilor fizice). Succes.

• 5 months later...

Cateva intrebari ai un PC/laptop nou la care ai conectat HDD-ul extern? Daca da atuncea problema vine de la placa de baza care nu da destul curent spre HDD pentru a putea fi citit complet. Placile de baza mai noi vin din fabrica cu o limita de curent pe care o trimit pe USB-uri , acesta limita este setat pentru a evita arderea plaici de baza. Incearca sa legi HDD-ul si la un alt PC sau laptop si sa vezi daca merge. Si sa imi spui ce sistem de operare ai.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Daca datele sunt foarte importante, parerea mea este ca merita sa platesti pentru serviciul unui centru de recuperare date. Altfel, incearca soft-uri de recuperare data pana te plictisesti (sunt unele care merg chiar daca filesystem-ul este dat peste cap sau inexistent). Oricum, dupa un anumit punct fisierele sunt inlocuite si dispar din "carnea" HDD-ului, ramanand in cel mai bun caz inregistrarile lor.

• 2 months later...

pentru problema asta exista 2 solutii:

1 daca calculatorul dispune de o unitate floppy atunci se poate folosi o disketa sistem ce contine fdisk..dar mai greu

2 un cd/dvd cu bootmanager 9 sau 10...iar acolo e o lista cu programe gen hdd regenerator!

sper ca am fost de folos!

Cel mai bun program de recuperare a datelor de pe Hard Disk pe care l-am folosit este Restorer Ultimate (Îl pot pune la dispoziție doritorilor).

În caz că știți pe cineva la vreun BCCO prin apropiere, vă poate ajuta cu o percheziție informatică cu programul EnCase, care funcționează doar cu o cheie USB care e foarte scumpă.

Mai multe detalii despre recuperarea datelor, dar și programe gratuite, aici.

Succes!

• 4 months later...
  • Membru

As putea recupera fisierele de pe un memory stick defect?

Mi-am bagat stick-ul in alt pc si nu l-a recunoscut, acum nici pc-ul meu nu-l mai recunoaste. :angry:

• Membru

Pun o întrebare banală.Ai testat HDD-ul pe alt computer? Poate fi o problemă din windows sau a driverilor.Poți încerca să îl dezinstalezi din Device Manager și să îl reinstalezi ulterior(Dacă ai driverii la el).Dacă nu funcționează e mai mult ca sigur defect, am pățit și eu același lucru cu un HDD extern și nenumărate stick-uri.

Edited by bogdancrrn

@BGeorge, da, insa sunt sanse mari ca fisierele sa nu-si pastreze numele sau locatia relativa pe disc.

Edited by Antoniev

Ce intelegi prin "nu-l recunoaste"? Nu apare deloc in My Computer? Daca apare, poti incerca Stellar Windows Data Recovery. Este util cand filesystem-ul este dat peste cap.

Daca nu este recunoscut deloc, poti incerca o distributie linux, de preferabil PuppyLinux sau BackTrack. Cea din urma este o distributie de tip forensics, s-ar putea sa ajute. 

Pe de alta parte, pe Windows, chiar daca stick-ul nu apare in My Computer, poti incerca ISOBuster, are niste algoritmi interesanti cu care "gaseste" diferite device-uri.

LE: PhotoRec este, din review-uri, teoretic cel mai puternic pentru recuperare date. Mie nu mi-a functionat.

Edited by Antoniev