Jump to content
POLITISTI.ro

Financiarul refuza sa vireze salariul pe card la BCR


marius25byu
 Share

Recommended Posts

exista un temei legal pentru ca cei de la financiar sa refuze virarea salariului pe card la o anumita banca?

Link to comment
Share on other sites

Eu am cardul de salariu la BCR si nu e nici o problema! Nu cred ca iti pot limita dreptul de a alege banca cu care sa lucrezi.....

Link to comment
Share on other sites

fa o cerere in scris la serviciul financiar, nu au cum sa spuna nu, pentru ca este contrar legii.

este o lege care obliga angajatorul sa incheie o conventie pentru virarea salariului cu o banca, dar totodata in aceeasi lege se specifica clar ca angajatul nu este obligat sa incaseze salariul intr-un cont deschis la banca cu care angajatorul are conventie si angajatorul nu poate sa oblige angajatul sa incaseze salariul intr-un cont dintr-o anumita banca.

momentan nu mai stiu legea, dar o caut si te informez dac nu se rezolva problema.

eu imi primesc salariul la alta banca decat cea cu care angajatorul are conventie, de prin anul 2006, 2007 nu mai retin exact.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit legea dar nu imi mai pot edita postul precedent:

ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr.149 din 19 decembrie 2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice aprobata de Pralament prin LEGEA nr.150 din 11 iulie 2008 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice

Intre timp Avocatul Poporului a contestat articolele 5-8 prin care angajatorul era obligat sa-si deschida un cont bancar pentru virarea salariului, Curtea Constitutionala declarand articolele 5-8 ca fiind neconstituionale prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 859/2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 5-8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor masuri in domeniul finantelor publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 520, din 29 iulie 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

dupa ce a fost data decizia Curtii Constitutionale in 2009, ordonanta a fost modificata prin  LEGEA nr. 77 din 6 mai 2010
pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice
.

Modificarea s-a aplicat pentru articolul 5, (a fost introdus textul "... pentru angajaţii care optează pentru această modalitate de plată.") tocmai pentru a o scoate din neconstitutionalitatea stabilita de CC. Cauza declararii neconstitutionalitatii au fost art 5-8, care obligau primirea salariilor doar pe card. Totodata au fost aborgate articolele 6 si 8.

 

Momentan am aceasi problema, doresc salariul la alta banca fata de cele cu care angajatorul are conventie.

S-a mai confruntat cineva cu problema descrisa initial de marius? daca da, cum a fost (sau nu) rezolvata?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

dupa ce a fost data decizia Curtii Constitutionale in 2009, ordonanta a fost modificata prin  LEGEA nr. 77 din 6 mai 2010

pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice.

Modificarea s-a aplicat pentru articolul 5, (a fost introdus textul "... pentru angajaţii care optează pentru această modalitate de plată.") tocmai pentru a o scoate din neconstitutionalitatea stabilita de CC. Cauza declararii neconstitutionalitatii au fost art 5-8, care obligau primirea salariilor doar pe card. Totodata au fost aborgate articolele 6 si 8.

Momentan am aceasi problema, doresc salariul la alta banca fata de cele cu care angajatorul are conventie.

S-a mai confruntat cineva cu problema descrisa initial de marius? daca da, cum a fost (sau nu) rezolvata?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

@Marius: nu ramane decat sa faci o notificare oficiala catre financiar prin care le aduci la cunostinta contul IBAN unde vrei sa-ti vireze drepturile financiare...o precizare foarte importanta: contul trebuie sa fie deschis pe numele tau! (un coleg de-al nostru s-a certat cu Financiarul care nu vroia sa vireze in contul sotiei, motivand ca nu mai vrea sa-si deschida inca un alt cont). Dupa notificare si in eventualitatea ca nu iti vireaza banii, poti sa faci inclusiv plangere penala!

Din experienta proprie: una iti transmit verbal cei de la Financiar si alta trec pe hartie! ( de exemplu, mi-au spus ca nu imi compenseaza in bani concediul neefectuat, insa dupa ce am trimis raportul motivat, mi-au virat banii in cont?!)

Edited by CITADELA
Link to comment
Share on other sites

wait wait wait

Cum adica nu iti compenseaza in bani concediul neefectuat ? Nu ai efectuat toate zilele de concediu de odihna anului in curs si pt zilele ramase poti primi bani ?

Link to comment
Share on other sites

Exista o procedura legala prin care ordonatorul de credite poate sa iti plateasca concediul de odihna, pe care, din motive neimputabile tie, nu ti l-ai luat .

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.