Jump to content
POLITISTI.ro

Cristi

SNPPC "revolutioneaza" programul de lucru

Optiunea membrilor Politisti.ro in privinta programului de lucru  

38 members have voted

1. 1. Sunteti de acord cu modificarea programului de lucru pentru intervalul 09-17?

Recommended Posts

cincin

ok peace brother K

si eu sunt un pic stresat

deh, lipsa banilor...

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Motoboom

gigabyte dar tu nu intelegi ca eu nu vreau sa citesc scrisurile voastre, la subunitatea noastra din 60-70 de mambrii cati suntem la SNPPC cati au fost consultati?

aaa sa nu zici ca urma sa fim consultati....

gigabyte

Te contrazici in doar 2 postari. Multumesc pentru raspuns, si consider incheiata discutia pe aceasta tema.

Marius

SNPPC a anuntat pe site, ca nu va susţine argumentele şi proiectul angajatorului de a vă modifica programul orar de lucru.

lionn

Am putea afirma despre cei care au solicitat consultări pe tema modificarii programului de lucru că sunt niște idioți, dar nu o să facem așa ceva pentru că suntem niște oameni respectabili, am pute afirma că sunt niște proști dar nici așa ceva nu o să spunem pentru că încă nu suntem în posesia unei unități de măsură. Am putea, de asemenea, să afirmăm despre ei că sunt niște pleve din sistemul bugetar și pentru a justifica banii pe care îi primesc degeaba își ocupă timpul cu ceva, dar nici așa ceva nu o să spunem pentru că datorită lor noi mâncăm pâinea cea de toate zilele.

Totuși, putem afirma că în urmă cu doi sau trei ani, nu mai rețin exact, programul de lucru a fost modificat, astfel că acesta începea la orele 09:00 și se termina la orele 17:00. În urma consultărilor efectuate în teritoriu s-a revenit la cel prezent.

Prin urmare, se poate spune despre ei, că sunt TOTUL sau NIMIC?

gigabyte

In urma cu 5 ani, Fatuloiu a dorit modificarea programului de lucru. Cine isi aduce aminte, stie ca programul incepea la ora 8.00, in jurul pranzului aparea pauza de masa de 1 ora, apoi programul de lucru se incheia la ora 17.00.

Acum, acelasi domn a inceput preumblarile prin tara, solicita sefilor ca in salile de sedinte ale unitatilor sa fie politisti care lucreaza in operativ, dar ce face el in sedinte?

Invariabil, incepe cu realizarile sale, cu dorinta de a atrage fonduri europene astfel incat politistii sa lucreze mult mai bine. Daca nimeni nu il intreaba nimic, ajunge si la tema cu programul de lucru. E mai bine sa se inceapa la ora 9.00, se armonizeaza cu programul altor institutii, politistii sunt mai odihniti, dimineata cand isi beau cafeaua, arunca un ochi pe internet, pot merge la un bazin pentru ca, la ora 9.00 sa fie pregatiti la o noua zi de munca.

La Politia Capitalei, aceasta consultare a avut 7 interlocutori pentru mr. Fatuloiu. Incerc sa va redau ordinea si temele:

1. Introducerea lui Fatuloiu asa cum v-am spus.

2. Un subcomisar din sala care a cerut armonizarile bazelor de date din Politia Romana si finantare din fonduri europene, astfel incat i-a ridicat mingea la fileu secretarului de stat pentru 15 minute, in care a spus ce si cum a facut pentru a atrage fonduri europene.

3. O doamna de la resurse umane care a cerut extinderea termenului pentru eliberarea adeverintelor pentru pensionari, motivand ca pana in decembrie nu se poate termina aceasta actiune.

4. Valentin Riciu, reprezentant SNPPC, care a pus in discutie mai multe probleme existente, care pot fi grupate astfel:

- finantarea MAI astfel incat povestile frumoase pe care ni le spune sa poata deveni adevarate (a revenit cu fondurile europene)

- restantele MAI fata de angajati (se incearca in luna decembrie plata banilor de haine, apoi celelalte restante)

- minciunile cu impunerea taierilor salariale de catre FMI, avand in vedere ca SNPPC are raspunsul acestui organism prin care ne informeaza ca reducerile salariale au fost hotarate de regimul politic din Romania.

- minciuni ca Germania se afla la a treia reducere a salariilor, pentru ca l-am informat ca SNPPC a participat cu delegati la protestele de la sfarsitul lunii septembrie din Bruxelles si acolo, 120.000 de sindicalisti au protestat pentru reduceri salariale de 10%.

- a fost rugat sa spuna cum ne sprijina la Legea salarizarii, avand in vedere faptul ca, de fiecare data, dupa intalnirile cu sindicatele, dupa ce acestea fac propuneri referitoare la coeficienti, in zilele urmatoare intalnirilor apar cu totul alte bazaconii (aici a intervenit dl. Ciocoiu care a spus ca modificarile se fac in functie de cati bani ai in buzunar)

- la solicitarea dlui Fatuloiu de a prezenta cazuri concrete de abuzuri in MAI, l-am informat despre concursul trucat de la DOMO, concurs care a fost prezentat si pe site-ul SNPPC, in care singurul candidat, a obtinut 7 derogari din 13 conditii (Fatuloiu i-a pasat cazul lui Ciocoiu care nu a raspuns nimic)

5. Au mai luat cuvantul Zlat Mihai si Istrate Dumitru, de asemeni reprezentanti ai SNPPC, care au adus in discutie alte probleme cu care se confrunta angajatii MAI.

6. Idita Marius, reprezentant Prolex - aripa Lincu, a ridicat probleme legate de recuperarile in instanta ale cheltuielilor judiciare din institutie.

7. Un alt coleg din sala a spus ca ar fi bine sa incerce sa aplice pentru o perioada exemplul politiei italiene care s-a finantat din confiscari.

In timpul discutiilor, am ramas surprins de atitudinea dlui Surugiu, reprezentant SNAP care, la solicitarea directa a dlui Fatuloiu a mers sa aduca niste apa (aici vreau să precizez că nu dl Surugiu a adus apa). Apoi, pe parcursul discutiilor, radea de ceea ce expuneau reprezentantii celorlalte sindicate, nu a luat cuvantul... Si bine a facut ca nu a vorbit. Se facea de ras. Asa cum se amuza cand Fatuloiu incerca sa blocheze reprezentantii celorlalte sindicate care au inteles ca se afla acolo pentru a discuta probleme care ii intereseaza pe politisti si nu numai.

Edited by gigabyte

Elvis

Gigabyte sa stii ca nu toti suntem asa de cumintei la sedintele cu domnul Fatuloiu.

La Dolj nu a apucat sa vorbeasca despre programul de lucru.

Motoboom

Cred ca a avut emotii Fatuloiu la voi...din cauza programului...ner.gif

Catalin

A plecat un pic cam indispus și surprins ... domnia sa. :naughty:

gigabyte

Stii, am mentionat despre Surugiu pentru ca, sincer m-a surprins. A plecat sa comande apa pentru Fatuloiu si cand s-a intors in sala, eu eram in fata, la microfon. Tot timpul, imi facea semn sa plec in sala. Si radea mânzeşte la glumele lui Fatuloiu, când acesta din urma, întreba retoric "unde au fost sindicatele" ori de câte ori îi aduceam aminte de nereguli. De aceea am ajuns la speţa de la DOMO, pentru că a întrebat de ce nu demascăm abuzurile.

Dar, ca să revin, nu înţeleg ce poate face Surugiu pentru poliţişti. E atât de nepregătit şi de slab... Însă atât, e treaba lor... Nu vreau să mai vorbesc despre un asemenea personaj.

Mi-ar fi făcut plăcere ca atunci cînd am întrebat pe Fătuloiu de ce agenţii au, în Legea salarizării o plajă atât de mică a coeficienţilor, un coleg reprezentant al agenţilor cum se pretinde, să vină cu alte argumente, astfel încât să-l punem în încurcătură pe unul dintre cei care ne conduc.

Dar, n-a fost să fie.

Edited by gigabyte

cincin
5. Au mai luat cuvantul Zlat Mihai si Istrate Dumitru, de asemeni reprezentanti ai SNPPC, care au adus in discutie alte probleme cu care se confrunta angajatii MAI.

pai bine giga, istrate si zlat sunt membri b ex.c?

la intalnirile cu varfurile nu era normal sa mearga varfurile ?

pai pe mine de ce nu m-a anuntat nimeni sa merg si eu, daca tot era intrarea libera...

poate eu reuseam sa-l enervez mai tare pe fatuloiu, sau ii aduceam vre-o 10 tone de apa sa se racoreasca! :naughty:

Edited by cincin

gigabyte

Sunt presedinti de birouri teritoriale din Bucuresti, iar intalnirea a fost cu politisti si reprezentanti ai sindicatelor din Bucuresti.

cincin

Cincin...sa inteleg ca esti vreun activist fervent SNPPC? Pai de program ne arde noua ? Ce ati facut cu indicii din Legea salarizarii unitare, indicii pentru agentii de politie? Ce ati facut cu celelalte lipsuri enumerate de "Mister K"? Te anunt ca nu imi place tonul tau condescendent...si da, sunt membru SNPPC, dar daca ma superi, ma retrag si cu mine inca vreo cateva zeci, poate sute de persoane...asa ca da-mi un raspuns pertinent, te rog frumos.

.

salut k

a fost o vreme cand snppc-ul insemna mai mult pentru mine, avand in vedere ca am schimbat vre-o 7-8 ministri de interne si toti spuneau de fiecare data ca suntem generatie de sacrificiu.

daca vrei totusi sa stii cateva opinii referitor la cele intrebate de tine tin sa te anunt ca pe mine personal schimbarea programului de lucru nu mi-ar aranja deloc, dar asta nu inseamna ca nu sunt de acord sa fie chestionati colegii, pentru ca intr-o democratie, majoritatea trebuie sa decida.

referitor la legea salarizarii unitare nu pot sa-ti spun prea multe decat ca ne-au tras-o dinou , nu prea sunt la curent cu negocierile, stiu doar ca snppc-ul, in care inca mai sunt membru si eu, a participat la negocieri si a reputat succesuri totale: mariri la ofiteri si reduceri la agenti.

avand in vedere ca in BExC reprezentarea este de 8-1 in favoarea ofiterilor, nu ma mai mir de rezultat, probabil singura lor grija e acum sa-l faca si pe ultimul ,,normal'' :ner:

in rest, apreciez obiectivitatea lipsurilor enumerate de tine

deplang snppc-ul care incet, incet dezamageste tot mai multa lume

si ca sa fiu in vorba cuiva

va salut cu prietenie

cincin :emo-yessir:

gigabyte

Topic closed

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.