Jump to content
POLITISTI.ro

Serviciu public - Politie

CataL
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Numele meu este Catalin,sunt nou pe aici si am nevoie de cateva informatii despre aria Politiei sa spun asa.

Ele imi sunt necesare pentru un proiect la facultate referitor la serviciile publice.

Am ales ca tema proiectului sa fie despre Politie.Am tot cautat dar nu prea am gasit destul informatii referitoare la un istoric,numar angajati,puncte forte sau slabe,flota auto,etc.

Sintetizand,trebuie sa compar acest serviciu public de la noi cu acelasi serviciu public din alta tara.

Ma gandeam sa scriu ceva despre serviciile de interventie rapida (SPIR,DPIR) insa la fel,nu gasesc multe informatii.

Daca ma poate ajuta cineva,ii multumesc mult.

O seara buna!

Istoric al SIAS,nu general.Apoi echipamente,cate misiuni au avut,cate au fost terminate cu brio.

O sa ii compar cu EKO Cobra de pe wiki. In mare,informatiile care apar acolo,dar sa fie pentru SIAS.

Multumesc.

Edited by CataL

• Moderator

În primul rând trebuie să ştii că SIAS-ul şi SAS-urile noastre sunt unităţi de tip SWAT, nu "Counter-Terrorism".

La noi în ţară de "Counter-Terrorism" se ocupă SRI-ul prin Brigada Antiteroristă. Şi mai sunt jandarii care mai prind şi ei fluturi cu damigeana sătui de privit pe "iutub", care spun că sunt nişte antiterorişti, deşi în atribuţiile lor intră conform legii numai riposta la obiectivele pe care le păzesc. De exemplu, ca să înţelegi mai bine, dacă teroriştii vin şi încearcă să atace sau să preia contolul asupra Centralei de la Cernavodă, care este păzită de jandari, ăia pot riposta. Dar într-un astfel de caz părerea mea este că tot cei de la Brigada Antiteroristă vor prelua ostilităţile şi vor conduce operaţiunile, iar jadarii antiterorişti vor face ceea ce ştiu ei să facă cel mai bine, adică să izoleze zona, să întindă banda şi să se proţăpească în faţa camerelor de vederi păzind o poartă, barieră, etc. Pentru că ei sunt unităţi de tip "riot control", adică scutieri în termeni mai nepretenţioşi.

În concluzie, la noi în ţară avem aşa:

unităţi de tip counter-terrorism - SRI-ul prin Brigada Antiteroristă

unităţi de tip SWAT - SIAS structura centrală şi SAS-uri structuri teritoriale

unităţi de tip riot control - BSIJ structura centrală şi gupările de jandari mobilă

Chiar dacă par la fel, există diferenţe notabile între aceste tipuri de unităţi.

Unităţile de tip SWAT aparţin poliţiei peste tot în lumea asta, cu câteva excepţii. Acest tip de unitate a apărut, a fost inventată, folosită şi patentată în Statele Unite, ca un răspuns al poliţiei în urma mai multor incidente armate îndreptate împotriva civililor şi a poliţiştilor.

Iar o dată cu apariţia crimei organizate, a organizaţiilor mafiote şi a adoptării de către aceştia a unor metode de operare mai brutale, conceptul unităţilor de tip SWAT s-a dezvoltat şi perfecţionat. Găseşti mai multe info despre cum a luat naştere şi dezvoltat conceptul

Postează întrebări mai concrete şi vei primi răspunsuri în măsura în care este posibil.

• Upvote 3