Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cunosc pe cineva care consuma droguri

victoria
 Share

Question

cunosc pe cineva care consuma droguri si stiu si sursa.ce se va intampla daca merg la politie?adica nu as vrea ca ei sa nu pateasca nimic,sa afle ca am fost eu si apoi sa nu mai am o viata asa usoara

Edited by victoria

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

În România, ca şi în marea majoritate a ţărilor europene, consumul de droguri nu se pedepseşte. Totuşi, deţinerea de droguri în vederea consumului se pedepseşte potrivit Legii 143 / 2000.

Art. 2 - (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) daca faptele prevazute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

Te sfătuiesc să mergi la secţia de poliţie şi să discuţi cu un poliţist. Te va îndruma ce ai de făcut.

• 0
  • Membru

Adreseaza-te organelor de politie, de pe raza localitatii unde stii tu ca locuiesc cei care consuma si cei care le vand...

Insa, ar fi bine sa fii sigur de ceea ce spui si sa se confirme totusi. Cat despre "daca vei avea o viata usoara sau nu, dupa", te asigur ca principiul confidentialitatii este unul din cele care sta la baza activitatii politiei romane... Stiu colegii ce au de facut, si cu siguranta nu te "vor baga pe tine la inaintare". Le spui ca ai o informatie care i-ar putea interesa