Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

hmm... ne-am cam intepenit vad...

o varianta ar fi ca daca Adam si Eva sunt in Rai, atunci nu au comis pacatul originar, nu au fost alungati, si deci nu este nimeni acolo decat ei doi (cum ai ajuns tu un Rai e partea a doua)

• Moderator
Cristi

Hai sa va mai dau un indiciu, ganditi-va, ce diferenta evidenta exista intre Adam si Eva si restul oamenilor de dupa ei?

• Moderator
Cristi

Exact. Adam si Eva nu aveau ombilic, intrucat au fost facuti, nu nascuti.:) Urmatoarea problema, asta e mult mai usoara.

O femeie merge in Elvetia. Acolo, merge la un hotel ultracentral unde isi rezerva o camera. Dupa rezervarea camerei, intra singura in camera si incuie usa si geamurile de acces. Dupa trei zile, vazand ca femeia respectiva nu a mai iesit din camera, receptionerul cheama politia care forteaza usa de acces in apartament, patrund inauntru si gasesc doua cadavre, dintre care unul al femeii. Al cui este cel de-al doilea?

• Moderator
Cristi

Da. V-am zis eu ca asta e usoara. Va astept si pe voi sa propuneti probleme de logica.

Salutare!

Am si eu una, cand Cristi a initiat acest topic mi-am adus aminte de ea dar sincer nu mai stiam exact cum suna enuntul.

M-am consultat cu colegii, si ne-am adus aminte, caci am rezolvat-o impreuna acum cativa ani.

Asadar, avem camera A si camera B.

In camera A avem trei intrerupatoare: 1,2 si 3.

In camera B avem un bec.

Trebuie sa stabilim ce intrerupator aprinde becul fiind permisa doar o vizita in camera in care este becul.

PS:Inainte de a merge in camera in care este becul putem apasa de cate ori vrem intrerupatoarele.

PPS:Putem lasa intrerupatorul/arele in pozitia inchis sau deschs inainte sa mergem in camera A dar in momentul in care ajungem in camera becului trebuie sa spunem ce intrerupator aprinde becul.

• Membru

Punem intrerupatorul 1 pe on, il lasam un timp dupa care il schimbam pe off, punem intrerupatorul 2 pe on si intram in camera B. Daca becul este aprins, intrerupatorul 2 aprinde becul. Daca becul este stins dar cald, intrerupatorul 1 il aprinde. Daca becul este stins si rece atunci este intrerupatorul 3.......

• Upvote 3
military

Singura persoană care are abilitățile necesare și este în măsură să răspundă la această întrebare este un ornitolog. :)

• 2 weeks later...

Mamica rata a pus ratustele pe rand intr-un cos si le-a dus din cuib pana in curte. Ca sa poata duce toate ratustele, avea de facut opt drumuri. Daca ar fi pus cu cate doua ratuste mai mult de fiecare data, ar fi avut de facut doar sase drumuri. Oare cate ratuste au iesit din oua in aceasta frumoasa zi de primavara?

• Upvote 1