Jump to content
POLITISTI.ro

Noua carte de identitate germana

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Incepand de ieri 02.11.2010, nemtii vor avea noi carti de identitate, care pot transmite usor date private, protejate prin lege.

Noua carte de identitate are dimensiunile unei carti de credit si un micro-cip, asa-numitul RF-Cip, care transmite prin Internet datele personale salvate.

Acest tip de identificare, via Internet, reprezinta o premiera absoluta.

Cartea de identitate trebuie introdusa intr-un cititor de card electronic si pentru activare va fi necesar un singur numar PIN, iar datele ar putea fi accesate doar de autoritati, banci sau magazine, care au obtinut un certificat de la autoritatile germane responsabile de securitate.

nouaci.png

06158307400.jpg

Sursa: Deutsche Welle

am citit ca si noi vom introduce cartea eletronica de identitate. nu face acelasi lucru? tocmai ce mi-am schimbat CI acum 2 saptamini ptr alti 10 de ani :)

avind in vedere ca sunt pe forum de ceva timp si ca am reusit sa nu fiu dat afara :) am decis sa elimin nick-ul si sa ma cunoasteti pe numele meu adevarat. eu nu am sefi de care sa-mi teama ca ma urmaresc pe forum sau "ochi albastri" atintiti asupra mea - desi in familie am 2 si prieteni vreo 4 B)

asa ca am postat la semnatura nick link catre blog - insa va rog sa ma "injurati" aici pe forum, pe blog va pot cenzura :) insa orice critica privind aspectele de drept tratate pe blog este binevenita, doar toti avem aceeasi pregatire la fundatia profesiei.

am fost cam off topic insa nu am vrut sa deschid un topic separat dar ptr mine. daca am gresit, stie Admin ce sa faca :)

Daca sunteti crestini adevarati ortodocsi feriti-va pe cat posibil de aceasta carte de identitate cu CIP. Refuzati acest document cat si alte documente prevazute cu CIP.

C'mon :)) te credeam om serios. M-as feri de ea din alte motive, mai lumesti, cum ar fi posibilitatea de a iti fi furata identitatea impreuna cu multe alte date privind viata ta spre deosebire de varianta actuala cind pierzi doar un plastic.