Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
mmarius1

Folosire arma neletala - pistol bile cauciuc

Întrebare

mmarius1

Buna seara.

Dupa ce am citit o parte din posturile referitoare la detinerea si folosirea armelor neletale (imi este imposibil sa le parcurg pe toate), as vrea sa va adresez o intrebare legata de folosirea pistolului cu bile de cauciuc impotriva maidanezilor agresivi.

Detin in mod legal un pistol cu bile de cauciuc de aproximativ 3 ani si nu am facut uz de acesta niciodata, nici macar de curiozitate sau pentru a-l testa. Este pastrat, asa cum spune legea, intr-o cutie metalica si intr-un loc inaccesibil persoanelor neautorizate.

Problema mea, daca o pot numi astfel, este ca in cursul anului trecut, pe cand mergeam cu bicicleta, o data in oras si o data in afara localitatii, am fost atacat de fiecare data de cate o haita de aproximativ 7-8 maidanezi bine reprezentati, de care am scapat numai datorita unor soferi care treceau prin preajma si i-au imprastiat trecand cu masina printre ei (fara sa ii raneasca).

Nu stiu daca data viitoare voi mai avea acelasi noroc.

Din acest motiv vreau sa stiu daca folosirea pistolului cu bile (purtat eventual intr-o borseta de bicicleta) in asemenea situatie ar avea repercusiuni neplacute pentru mine.

Cunosc prevederile legilor cu privire la detinerea, portul si folosirea armelor neletale si nici nu sunt genul de persoana care sa traga cu pistolul in mijlocul strazii pentru distractie, dar dupa doua astfel de experiente as vrea sa iau masuri pentru siguranta mea. De asemenea, nici nu vreau sa intelegeti ca am o problema ca cainii intrucat sunt un iubitor si un detinator de caini.

Am incercat sa iau in considerare si alte optiuni de autoaparare (spray cu piper, ultrasunete etc) dar niciuna dintre acestea nu mi se par a fi potrivite.

Astept opiniile dumneavoastra.

Cu stima

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
Marius

Poţi folosi arma numai în caz de legitimă aparare, când animalele te atacă.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
mmarius1

Nici nu ma gandeam sa folosesc arma in alte conditii. Nu m-as vedea alergand pe strada cu pistolul in mana dupa maidanezi. :)

Intrebarea mea ar suna mai degraba astfel: Daca sunt vazut de cineva, civil sau politist, am sanse sa fiu luat la intrebari sau sa dau cu subsemnatul la sectie?

Bineinteles ca pe langa pistol as purta cu mine si permisul de port-arma pentru o eventuala legitimare.

Imi cer scuze daca nu am reusit sa ma fac inteles de prima data si multumesc pentru promtitudinea raspunsului

Modificat de mmarius1

Link către postare
  • 0
Catalin

Cu siguranţă vei fi luat la întrebări şi vei da cu subsemnatul, se vor face cercetări şi tot tacâmul. La fel cum se întâmplă la fiecare uz de armă. Nu uita că este o armă de foc, chiar dacă proiectilul este o bilă din cauciuc.

Link către postare
  • 0
mmarius1

Va multumesc frumos

Link către postare
  • 0
bozo

1- Esti obligat sa anunti cand folosesti arma.

2- Poti folosi arma cand viata sau integritatea corporala iti este pusa in pericol, strict pentru a elimina pericolul, nu te apuci sa vanezi cainii daca inceteaza sa te mai atace.

3- Arma se poarta asupra ta, nu in borseta legata de bicicleta. Daca nu o porti corespunzator si iti este furata vei fi tras la raspundere si adio permis de port arma.

4- Antreneaza-te inainte sa folosesti arma, pentru ca daca nu esti pregatit te poti rani sau poti rani pe altcineva, mai ales ca vei fi presat de situatie.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
mmarius1

Bozo,

Multumesc pentru atentionare. Ai dreptate cand spui ca arma nu trebuie lasata in borseta de bicicleta intrucat daca imi este furata va fi vina mea. Cat despre urmarirea cainilor dupa ce acestia au luat-o la goana nici nu poate fi vorba. Tot ce vreau e sa ma feresc de a fi muscat intr-o situatie ca cea descrisa, nicidecum sa fac intentionat rau vreunui caine, chiar si maidanez.

Mai am o singura intrebare legata de cele spuse de tine: unde si cand trebuie sa anunt ca am folosit arma intr-o situatie de autoparare? Daca sunt pe camp sau pe sosea si trebuie sa o folosesc, este necesar sa anunt?

Vreau sa intelegeti ca prin intrebarile mele vreau sa cunosc toate aspectele problemei, pentru ca a ma pune la adapost de toate neajunsurile unei reclamatii de genul : "L-am vazut eu pe cutare atunci cand tragea cu arma in sarmanii maidanezi....."

Spun asta pentru ca ma consider o persoana echilibrata si fara veleitati de manelist, sa ies sa trag cu pistolul dupa caini pentru distractie.

Cat despre antrenament, am tras cu foarte multe arme de-a lungul timpului, de la aer comprimat, arme de vanatoare si diverse tipuri de revolvere, dar asta numai in poligon.

Nu am folosit pistolul cu bile pe care l-am achizitionat doar pentru ca nu am avut timp sa ajung la un poligon si sincer sper sa nu am ocazia sa il folosesc in alte imprejurari.

Cu stima

Link către postare
  • 0
bozo

Suni la 112 imediat dupa ce faci uz de arma si te pui in siguranta. Politia e disponibila oriunde, oricand :)

Modificat de bozo

Link către postare
  • 0
gabibine

buna seara! pun si eu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic...pot sa folosesc arma neletala in spatii amenajate la mine acasa? Nu vreau sa ma complic sa ma duc in poligon...Astept raspunsurile dumneavoastra!

Link către postare
  • 0
Marius

Ce fel de armă neletală?

Link către postare
  • 0
bozo

Poti sa faci asta, numai ca fapta constituie infractiune. Daca nu iti era lene sa cauti prin forum, vedeai in ce conditii poti folosi arma.

Art. 135

Uzul de armă neletală din categoria celor supuse autorizării, fără drept

Uzul de armă neletală din categoria celor supuse autorizării, fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Modificat de bozo

Link către postare
  • 0
gabibine

Arma cu bile de cauciuc

Link către postare
  • 0
dcrist

Ia-ti una asemanatoare cu BB-uri si poti trage linistit in casa, pentru cea cu bile citeste atent legea 295/2004, mai ales partea cu sanctiunile, o sa-ti foloseasca :naughty:

Link către postare
  • 0
gabibine

Tot nu intelegeti...am vazut multe clipuri pe youtube unde multi oameni trageau cu pistoalele pe campuri in gradina faceau experimente...doar nu o sa ma filmez si o sa trimit la protv :)))

Link către postare
  • 0
Cristi

Actiunea din clipurile alea se petrece de obicei in SUA. Cred ca tu nu intelegi ca folosirea armei in conditiile descrise de tine constituie infractiune. Faci cum consideri, raspunderea e personala.

Link către postare
  • 0
gabibine

Cristi poti sa imi zici si mie daca clipul asta e filmat in S.U.A?

eu bag mana in foc ca e filmat pe vre.un camp...

Link către postare
  • 0
Catalin

ŞI ce relevanţă are?

În România sunt unii care tâlhăresc, ucid, fură, etc ... asta înseamnă că şi tu ar trebui să faci aşa ceva?

Ce îţi este atât de greu de înţeles? Dacă vei folosi pistolul cu bile în grădină sau pe câmp comiţi o infracţiune.

Şi nu în ultimul rând, în clipul ăla, chiar dacă am presupune că este filmat în România, NU se foloseşte vreo armă, ci doar se prezintă nişte plăci de placaj, în care PAR a fi nişte urme produse prin împuşcare. DAR NU poţi avea certitudinea din acele imagini că folosirea armei nu s-a făcut într-un poligon.

Link către postare
  • 0
7Coline

De ce presupui ca nu este filmata in poligon ? Majoritatea poligoanelor sunt exterioare . Sau e greu de crezut ca pot fi poligoane pe unde este si iarba ?

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
PetrescuSorinMihai

Buna stimati useri.Am obtinut permisul port-arma neletala(glont cauciuc).Momentan nu detin arma dar vreau sa stiu daca legea aflata in vigoare imi permite sa port arma cu mine pe strada si daca da in ce conditii?(rog a mi se preciza articolul) . Puteti veni  si cu  recomandari pentru   o arma de calitate  dar puternica pretul nefiind un impas pentru mine.

• Displace 2

Link către postare
  • 0
Marius

Îţi este lene să citeşti legea şi vrei să-ţi indicăm articolul exact, nu-i aşa?

Te sfătuiesc să citeşti cu atenţie întregul conţinut al legii, pentru că în calitate de posesor al unei arme de foc pentru apărare, necunoaşterea legii îţi poate atrage neplăceri foarte mari, îţi poţi risca chiar libertatea. Nimeni nu poate invoca necunoaşterea legii, iar acest lucru nu te absolvă de răspundere.

Spor la citit!

Despre recomandări privind achiziţia unei arme, ăsta nu e topicul potrivit. Mai există astfel de discuţii pe forum, dar dacă îţi este lene să le cauţi poţi iniţia unul nou cu un titlu care să reflecte conţinutul.

Link către postare
  • 0
bozo

PetrescuSorinMihai vreau sa iti spun ca minti, nu ai permis de port-arma.

Procedura e in felul urmator: depui documentatia la Politie, ti se elibereaza autorizatia de achizitionare a armei, apoi te duci cu pistolul la Politie si abia atunci se elibereaza permisul. Asa ca nu ai cum sa ai permisul dar sa nu ai inca arma.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
PetrescuSorinMihai

.Problema este cu  tine cel care nu a fost atent cand a citit postul meu.In primul rand eu nu am arma  dar tu vad ca insisti vrand poate sa demonstrezi ca esti mascul."Te sfătuiesc să citeşti cu atenţie întregul conţinut al legii, pentru că în calitate de posesor al unei arme de foc pentru apărare"  In al doilea rand  intrebarea mea vizeaza  legea aflata in vigoare.Dupa cum tu nu cred ca  stii ,nici nu am pretentia de la unul ca tine..   legile sufera modificari in timp cu scopul de a fi  imbunatatite.Era de ajuns sa spui da legea aflata in vigoara iti permite. In al treilea rand  la ce ai zis tu aici "necunoaşterea legii îţi poate atrage neplăceri foarte mari, îţi poţi risca chiar libertatea. Nimeni nu poate invoca necunoaşterea legii, iar acest lucru nu te absolvă de răspundere."  am sa  zic si eu : tigarile    sunt foarte periculoase .Necunoasterea  acestui lucru poate  cauza probleme   de sanatate chiar si cancer.       multumesc pentru raspuns.

Am autorizatia  imi cer scuze.Am confundat cu permisul.

• Displace 6

Link către postare
  • 0
Catalin

Tu nu ştii ce hârtie ai în buzunar, habar nu ai pe ce lume trăieşti, nu faci diferenţa între un permis de port-armă şi o autorizaţie, dar în schimb după ce ai dat cu bâta-n baltă, încearci din răsputeri să faci pe deşteptul şi să dai lecţii. 

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
boxerbull

pentru patrupede, dar si pentru bipede(NUMAI SI NUMAI IN SCOPUL AUTOAPARARII), recomand folosirea cu incredere a unui spray iritant-lacrimogen pe baza de  OC.

pentru caini, recomand folosirea sprayului dispersant, iar la oameni pe cel cu jet.

am testat personal asa ceva pe cainii maidanezi si amm vazut ca are mai mare efect decat sprayul iritant-lcrimogen pe baza de C.S

astfel evitati multe probleme.

• Displace 4

Link către postare
  • 0
dumitruseverin

Problema cu maidanezii este gravă. Chiar azi a fost sfâșiat un copil de 4 ani în Parcul Tei din Bucuresti. În situația apărării de un atac al unui animal cred că se vorbeste despre starea de necesitate. Oricum dacă stai într-o zonă periculoasă d.p.a.d.v. mai bine faci sesizări la primărie, la protectia animalelor, la orice. Ia legatura pe internet cu grupuri de oameni cu aceeasi problema, organizati-va sa initiati un proiect de hotarare locala, dacă te musca cainele dă primăria in judecata. La cati oameni sunt muscati de caini in capitala, daca toti ar da primariile in judecata, numai prin despagubirile pe care primaria ar fi obligata să le plateasca (presupunand ca victimele sunt determinate sa mearga pana in panzele albe) - pur si simplu pagubele astea la buget ma gandesc ca ar obliga primariile sa scape odata de maidanezi. Pana la pistol sunt alte lucruri pe care poti sa le faci. Eu m-am aparat cu ghiozdanul de caini, sau alta data descarcam niste scule din masina si noroc ca aveam un boloboc. Nu am dat in caine, dar cu el am reusit sa tin la distanta fiarele, ca sunt practic niste fiare animalele astea. Dar dacă te pierzi usor cu firea, sau esti batran, bolnav sau copil neinsotit, n-ai nici o sansa. D-aia zic: sesizări cat cuprinde. Nu faci nimic daca impusti un maidanez, ba chiar iti atragi probleme.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.