Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
BrokenWind

Permis englezesc suspendat in Romania

Întrebare

BrokenWind

Buna ziua, am si eu o intrebare, pot face o cerere la Politie pentru ca permisul meu eliberat in Anglia(preschimbat din unul romanesc) sa nu fie trimis dupa doua saptamani in Anglia ? si sa ramana in Romania la sediul Politiei unde a fost suspendat sau de pe raza domiciliului ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

11 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Da, poti face o astfel de cerere în termen de 5 zile de la data la care a fost reţinut.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
BrokenWind

Si atunci permisul nu va pleca in Anglia, multumesc frumos, o sa ma duc sa intreb de siguranta si la Politia Rutiera din Ploiesti, ca de multe ori am fos uimit sa vad reguli diferite la acelasi ghiseu da cu persoane diferite.

Link către postare
  • 0
remus13

buna.am un proces pe rol cu pol pt. suspndarea carnetului de conducere ,intre timp am emigrat uk si am schimbat carnetul,deci am unul englezesc,daca pierd procesul cu pol.ce se intampla?mi se supenda si permisul de uk.sau pot sa conduc in continuare aici ...multumesc

Link către postare
  • 0
5166

Am sa te rog sa cauti pe forum raspunsul la intrebarea ta.

S-a mai discutat subiectul pe larg.

Pe scurt nu iti recomand sa incerci sa conduci in UK daca iti este suspendat carnetul.

Gresim, platim si mergem mai departe.

Link către postare
  • 0
geutz

Nu se suspenda permisul de conducere; se suspenda DREPTUL DE A CONDUCE.

Permisul e o bucata de plastic rectangulara. Tu ai schimbat plasticul romanesc cu un plastic britanic.

Plasticul ala confirma faptul ca tu ai obtinut dreptul de a conduce autovehicule categoria X. Daca pierzi procesul, o sa pierzi temporar DREPTUL de a conduce autovehicule; nu conteaza ce tara a emis permisul.

Modificat de geutz

Link către postare
  • 0
dorupausan

Buna ziua/seara, in data de 28.05.2017, mi-a fost suspendat permisul de conducere englezesc pe o perioada de 90 de zile (prezicez ca permisul de conducere l-am luat in romania, ulterior, l-am preschimbat in cel englezesc in 2009 pentru ca aveam permisul non-european). Toate bune si frumoase pana aici, politisul rutier care mi-a suspendat permisul mi-a spus ca pot da testul de redobandire (13 din 15), si ca trebuie sa fac o cerere la Directia Rutiera sau la Brigada Rutiera pentru a imi ramane permisul pe teritoriul Romaniei, eu avand momentan domicilul stabil in Romania si nu in UK. Am fost azi am facut cererea, iar cand am intrebat cum se face programarea pentru testul de redobandire/reexaminare, am avut o surpriza "Nu puteti da ca nu aveti permis romanesc. Adica 90 de zile sunteti pieton." Atunci am intrebat ofiterul de la biroul de informatii, de ce ofiterul care mi-a retinut permisul mi-a spus ca pot da testul de re-examinare? Am primit un raspuns: NU STIU. Ce pot face??

Link către postare
  • 0
Marius

Te sfătuiesc să-ţi preschimbi permisul actual în unul românesc.

Link către postare
  • 0
Gore

Buna ziua tuturor! Am o intrebare :recent un prieten de al meu care lucreza ca sofer un Uk a avut un accident pe teritoriul României mai exact a lovit pe cineva pe o trecere de pietoni Politia ia suspendat dreptul de conduce pe 30 de zile momentan si as vrea sa stiu daca mai poate conduce in uk dupa ce i se termina dovada de 30 de zile? Multumesc ,o zi bună! 

Link către postare
  • 0
5166

Autoritatile din Romania cu cele din UK comunica intre ele.

Daca "prietenul" conduce in UK in conditiile in care nu are dreptul de a conduce in Romania si este prins, risca sanctiunile din UK pentru infractiunile comise.

Link către postare
  • 0
Gore

Multumesc mult pentru raspuns!

Modificat de Gore

Link către postare
  • 0
silviuV

Am permis de conducere emis in Marea Britanie si dubla cetatenie romana si britanica.Am primit  o instiintare ca permisul va  fi suspendat in Romania incepand cu data de 01 Aprilie 2018 pentru o fapta care sa intamplat in Iulie 2012 si pentru care am facut contestatie atunci.Acum eu ma aflu in Egipt  si folosesc servicii de rent-a-car, va rog sa ma ajutati daca puteti cu un raspuns.Contractul meu aici in Egipt se termina in luna Mai a acestui an .Mai pot conduce pana voi avea timpul necesar sa vin in Romania sa pot rezolva aceasta problema?

Va  multumesc,

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.