Jump to content
POLITISTI.ro

yo3ies

Iniţiativă legislativă privind schimbarea denumirii de "Poliţie Locală"

Recommended Posts

minutzu

Military, tocmai asta-i ideea. E usor sa conduci o gasca de inculti pentru ca nu prea stiu multe si nici nu-i ajuta intelectul. Mai ales daca-i ungi putin la suflet si-i faci "politisti". Da-i prostului ideea de falsa putere si faci cu el ce vrei.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Sache

Asta se si doreste! Toate ciurucurile din politie, jandarmerie si MApN s-au incadrat la Prostia Locala, unii fiind chiar sefi, asta ca sa nu ii mai punem la socoteala pe nepotii, nepoatele sau alte rude ale celor din primarii, care au facut posibila incadrarea lor. Si atunci, ce asteptari sa avem de la ei. Incearca sa copieze, sa se faca cunoscuti pe seama noastra. Rusine!

Dan

sursa newspascani.com

Petiţia online prin care se cere schimbarea denumirii Poliţiei Locale face în continuare vâlvă în mediul virtual. Primii care au reacţionat sunt reprezentanţii Poliţiei Locale din Iaşi, care “condamnă” această propunere.Petiţia online postată pe 6 martie pe site-ul petitiionline.ro a adunat până ieri în jur de 2.200 de semnatari. Ea este adresată Parlamentului României, cerându-se modificarea legii care reglementează funcţionarea Poliţiei Locale. De asemenea, aceeaşi petiţie poate fi regăsită şi pe site-ul politisti.ro, un site dedicat angajaţilor din Poliţia Română. În expunerea de motive a petiţiei, semnatarii lansează mai multe acuzaţii împotriva poliţiştilor locali.

“Pentru cetăţeanul obişnuit, Poliţia Locală sau Poliţia Română reprezintă doar autorităţi ale statului, diferenţa dintre atribuţiile acestora fiind neclare chiar şi pentru o parte dintre specialişti. De asemenea precizăm că în prezent a devenit o practică comună şi de notorietate faptul că majoritatea angajaţilor din cadrul Poliţiei Locale folosesc articole din uniforma Poliţiei Române, autoturisme cu inscripţii şi semnale speciale de avertizare identice cu cele ale Poliţiei, întreţinând şi alimentând confuzia cetăţenilor”, se menţionează în petiţie. Dintre toate poliţiile locale din ţară, primii care au reacţionat cu privire la petiţia de pe internet au fost cei de la Poliţia Locală Iaşi. Aceştia au publicat pe site-ul propriu un comunicat de presă prin care “condamnă” iniţiativa, prezentând totodată şi o suită de motive pentru care instituţia ar trebui să rămână în aceeaşi formă ca acum. “Poliţia Locala Iaşi condamnă această propunere din următoarele considerente: prin aprobarea Legii Poliţiei Locale s-a dorit alinierea legislaţiei române cu cea a legislaţiei unor state europene pe linia siguranţei publice la nivel local. Schimbarea denumirii nu ar mai fi oportună, deoarece majoritatea statelor europene folosesc denumirea de Poliţie Locală, Poliţie Municipală, cu scopul de a avea şi competenţe mărite pe linia siguranţei cetăţeanului. În plus, denumirea de Gardă Locală ar presupune diminuarea acestor competenţe, lucru ce ar fi în defavoarea comunităţilor locale”, se precizează în comunicat.

De asemenea, reprezentanţii Poliţiei Locale din Iaşi au mai arătat că ieşenii ştiu cu ce se ocupă instituţia lor şi că nu au existat situaţii în care ieşenii să confunde angajaţii Poliţiei Române cu cei ai Poliţiei Locale din Iaşi. “Cetăţenii care s-au adresat instituţiei noastre au cunoştinţă despre atribuţiilor poliţiştilor locali, neexistând cazuri în care să fi sesizat aspecte de competenţa poliţiei naţionale”, au mai spus aceştia.

sursa adevarul.ro

Războiul online al uniformelor. Mii de angajaţi ai Poliţiei Române au semnat o petiţie împotriva Poliţiei Locale, acuzată de “unele abuzuri”

Petiţia a fost postată pe internet pe 6 martie şi în mai puţin de trei săptămâni a adunat peste 2.000 de semnături. Ea este adresată Parlamentului României, cerându-se schimbarea denumirii Poliţiei Locale. Propagarea petiţiei i-a determinat pe poliţiştii locali din Iaşi să publice un comunicat de presă prin care “condamnă” iniţiativa online. În expunerea de motive a petiţiei postate de internet, autorul susţine că apariţia Poliţiei Locale a generat o serie de confuzii în rândul cetăţenilor, fapt ce a “diminuat considerabil eficienţa acţiunilor Poliţiei Române.” “Pentru cetăţeanul obişnuit, Poliţia Locală sau Poliţia Română reprezintă doar autorităţi ale statului, diferenţa dintre atribuţiile acestora fiind neclare chiar şi pentru o parte dintre specialişti. De asemenea precizăm că în prezent a devenit o practică comună şi de notorietate faptul că majoritatea angajaţilor din cadrul Poliţiei Locale folosesc articole din uniforma Poliţiei Române, autoturisme cu inscripţii şi semnale speciale de avertizare identice cu cele ale poliţiei, întreţinând şi alimentând confuzia cetăţenilor”, se precizează în petiţia postată pe site-ul www.petitieonline.ro Reacţii dure pe internet Semnatarul petiţiei, care nu şi-a dat numele, a mai adus în discuţie şi concidenţa de nume dintre cele două instituţii. “Considerăm că denumirea «Poliţie» trebuie să rămână exclusiv pentru Poliţia Română, iar Poliţia Locală să capete o altă denumire, cea propusă în proiectul de lege fiind de «Garda Publică».

În acest mod, actuala confuzie se elimină, fosta Poliţie Comunitară cu atribuţii sporite, actuala Poliţie Locală, fiind mai uşor de asimiliat de către comunitate sub aspectul competenţelor şi devine aproape imposibil de realizat confuzia cu Poliţia Română”, se mai arată în petiţie. Până duminică, la orele dimineţii, petiţia online era semnată deja de 2.169 de persoane, deşi aceasta a fost postată pe 6 martie. Acelaşi document poate fi regăsit şi pe site-ul www.politisti.ro, unul dedicat angajaţilor Poliţiei Române din toată ţara. Alte câteva sute de comentarii, multe dintre ele în contradictoriu, au “înroşit” internetul. “Stiţi care este ironia? Singurii care au impresia că cetaţenii nu ne deosebesc pe noi, poliţiştii locali, de voi, cei de la Pol. RO, din cauza asemănării uniformei sunteţi voi...şi asta pentru că fie aţi uitat să citiţi, fie n-aţi ştiut niciodată...fie nu mai ştiţi cum arată uniforma voastră pentru că nu prea mai aveţi chef s-o purtati...şi aşa în maşini şi pe unde vă ascundeţi numai vă încurcă, e mai mişto în civil, nu? Nu vă mai victimizaţi, mai bine puneţi mâna şi vegheaţi la ordinea şi siguranţa cetăţenilor, că până una alta suntem în slujba lor”, a comentat un vizitator al site-ului petitiionline.ro Poliţia Locală Iaşi a reacţionat oficial Nu doar comentatorii anonimi au reacţionat la petiţie ci şi reprezentanţii Poliţiei Locale din Iaşi. Aceştia au publicat pe site-ul propriu un comunicat de presă prin care “condamnă” documentul online semnat deja de mii de persoane. “Poliţia Locala Iaşi condamnă această propunere din următoarele considerente: prin aprobarea Legii Poliţiei Locale s-a dorit alinierea legislaţiei române cu cea a legislaţiei unor state europene pe linia siguranţei publice la nivel local. Schimbarea denumirii nu ar mai fi oportună, deoarece majoritatea statelor europene folosesc denumirea de Poliţie Locală, Poliţie Municipală, cu scopul de a avea şi competenţe mărite pe linia siguranţei cetăţeanului. În plus, denumirea de Gardă Locală ar presupune diminuarea acestor competenţe, lucru ce ar fi în defavoarea comunităţilor locale. Legea Poliţiei Locale stipulează explicit atribuţiile poliţistului local pe domeniile: ordinea şi linistea publica, precum şi paza bunurilor; circulaţia pe drumurile publice; disciplina în construcţii şi afişajul stradal; protectia mediului; activitatea comercială; evidenţa persoanelor şi nu există confuzii la nivelul comunităţii pe acest segment de activitate. În sprijinul celor menţionate precizăm faptul că cetăţenii care s-au adresat instituţiei noastre au cunoştinţă despre atribuţiilor poliţiştilor locali, neexistând cazuri în care să fi sesizat aspecte de competenţa poliţiei naţionale”, au menţionat reprezentanţii Poliţiei Locale Iaşi. Unităţile de Poliţie Locală din fiecare oraş din ţară se află în subordinea primăriilor, atât din punct de vedere administrativ, cât şi financiar, bugetele poliţiilor locale fiind stabilite de autorităţile publice locale. Modul de organizare actual al Poliţiei Locale a fost stabilit prin Legea nr. 155 din 12 iulie 2010. În trecut, această instituţie s-a mai numit “Poliţia Comunitară” şi ”Garda Publică”.

military

Încă un exemplu de confuzie intre Poliție si ,,locală,, ,confuzie menținută de mass-media.

Primarul, către POLIŢIŞTI: "Să NU vă faceţi un obicei în a pândi cetăţeni care au mici scăpări"

Primarul Timișoarei, Nicolae Robu i-a îndemnat pe poliţiştii locali să se concentreze pe faptele grave şi să înceteze să pândească timişorenii care au "mici scăpări".

"Vagabondajul şi cerşetoria sunt în continuare o problemă, în Timişoara. Trebuie să acţionăm cu tact nu luând lucrurile în mod primitiv. Să nu vă faceţi un obicei în a sta şi pândi cetăţeni care au mici scăpari. Unu e să îşi lase un şofer maşina parcată pe strada Victor Vlad Delamarina, când la zeci de metri există parcarea CJT şi a Hotelului Timişoara, iar agentul sa fie în zonă şi să nu facă nimic şi alta e ca acel şofer să îşi lase maşina într-un loc unde nu a avut alternativa. Nu avem plan de amenzi, a amenda este o măsură pentru respectarea regulilor", a declarat Nicolae Robu.

Sursa http://www.realitate...ri_1123239.html

Nesimțirea de care dau dovadă cei de pe site, rezultă și din citirea articolului original,articol în care este prezentată corect știrea http://www.tion.ro/r...scapari/1254224

teolucian63

Astazi am avut o mica contra pe o retea de socializare, cu seful d-nului Canarau Ioan, liderul de sindicat care dorea sa-i "scoleasca" pe locali, dupa care, daca "treceau examenele", sa fie incadrati in Politia Romana, ca tot e lipsa de personal....

Nervii m-au apucat cand am vazut ca d-nul agent este in lista mea de prieteni, ca prieten al unor prieteni!!! Raspunsurile sefului acelui sindicat(sau ma rog, cine raspunde la pagina oficiala a sindicatului) s-au transformat in adevarate urecheli...

Mai mult am fost acuzat ca fac " parte din propaganda maritului sindicat cu mmebrii mai multi decat polititsi"(banuiesc ca se refera la S.N.P.P.C.).

O sa ma uit mai bine in lista de prieteni...

Edited by teolucian63
  • Upvote 3

bogdanCVB

Se pare ca aceasta initiativa legislativa nu a ramas fara ecou. Ieri a venit in teritoriu de la Ipj o adresa cu o raportare a auto politiei locale cu inscrisuri si sisteme luminoase care sunt apropiate sau identice cu cele ale politiei, tinuta, care la fel poate induce populatia in eroare si sanctiuni acordate politistilor locali care se aflau in timpul serviciului.

Macar un coleg de al meu a oprit masina politiei locale din oras si a testat soferul, rezultatul sau fiind 0,33 mg/l in aparat. :)) Un pieton in plus :))

• Upvote 3

Sache

Felicitari colegului tau pentru ca a aplicat legea, in special cand este vorba de comunitari. Cinste lui!

yo3ies

Intrebare de 1000 de puncte.

Eu nu conduc si nu am permis, doar circul pe trotuar ca pieton, ce atributii legale are politia locala?

Are dreptul sa ma legitimeze?

Are dreptul legal sa isi noteze datele mele personale in vreo agenda sau ceva de genul.

Are dreptul sa imi ceara sa vada ce am in rucsac?

De fapt ce atributii legale, pe intelesul unui om simplu de pe strada are politia locala? Si daca se poate cu articole de lege.

Si cel mai important, in cazul in care incalca legea sau sunt supus vreunui abuz de catre politistii locali pot suna la 112?

yo3ies

Intreb asta pentru ca ultima oara cand am citit eu legile cu privire la identificarea unei persoane spune doar ca esti obligat sa prezinti actele de identitate, nu si sa le inmanezi. Caci daca asa spune legea ma simt obligat sa o respect pana la virgula cand sunt interpelat de catre Polutia Locala :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:

Sache

Legea 155/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede organizarea si functionarea Prostiei Locale. Gasesti acolo ce te intereseaza. Daca esti supus unui abuz poti face plangere impotriva acestora, in functie de fapta, fie la conducerea lor (dar nu te sfatuiesc), fie la parchetul competent teritorial, daca este vorba de savarsirea unei infractiuni. Poti apela "112" daca viata si integritatea corporala iti este pusa in pericol sau pentru sesizarea comiterii unei fapte penale.

yo3ies

totusi nu a raspuns nimeni la intrebare: legea cum spune prezentati sau inmanati actele? in partea de legislatie rutiera am vazut ca scrie negru pe alb ca conducatorul auto este obligat sa inmaneze politistului actele masinii rca rovignieta permis CI etc. dar in rest am gasit doar prezentarea documentelor, si nicaieri nici o notita despre faptul ca se pot nota datele personale ale persoanei legitimate pe vreo agenda sau si mai rau pe o coala de hartie volanta, de catre politia locala

Sache

Prevederi din Legea Prostiei Locale:

Capitolul V - Drepturile si obligatiile politistului local

Art. 20

(1) In exercitarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul local are urmatoarele drepturi principale:

a) sa efectueze control preventiv asupra persoanei si/sau bagajului acesteia in urmatoarele situatii: exista indicii clare ca s-a savarsit, se savarseste sau se pregateste savarsirea unei infractiuni sau persoana participa la manifestari publice organizate in locuri in care este interzis accesul cu arme, produse ori substante periculoase;

...

g) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;

2) Pentru exercitarea atributiilor de serviciu, politistii locali au acces, in conditiile legii, la bazele de date ale Ministerului Administratiei si Internelor. In acest scop, politia locala sau unitatea/subdiviziunea administrativ-teritoriala, dupa caz, si structurile abilitate din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor incheie protocoale de colaborare in care se reglementeaza infrastructura de comunicatii, masurile de securitate, protectie si de asigurare a confidentialitatii datelor, nivelul de acces si regulile de folosire.

Altceva nu scrie! Trage singur concluziile! :) :)

yo3ies

Pai eu inteleg ca nu are voie sa noteze datele mele in nici o agenda, iar daca imi cere sa ii prezint actele de identitate si le voi prezenta dar nu inmana

Marius

Te complici inutil şi nu vei face altceva decât să le oferi motive în urma cărora să te poată sancţiona conform Legii 61/1991R pentru refuz de legitimare (din păcate au dreptul să aplice sancţiuni prevăzute de această lege). Eu nu te sfătuiesc să procedezi aşa.

McNally

Yo3ies, din pacate, si repet, din pacate, au tot dreptul sa te legitimeze conform legii lor de functionare. Asta inseamna ca au tot dreptul, atunci cand li se pare suspect ceva la tine sa te legitimeze, iar prin legitimare, intelege ca nu este vorba numai de a-i arata tu de la distanta cartea de identitate ci dreptul lui (local, gardian, comunitar) de a-si nota in agenda de serviciu datele tale cu caracter personal. Are si dreptul sa iti faca control al bagajului.

Poti suna la 112 in urmatoarele cazuri :

- tu nevinovat, esti incatusat si luat cu forta de gardieni.

- daca observi un gardian baut ca se ia aiurea de tine.

Iti recomand sa nu suni la 112 in urmatoarele cazuri :

- esti legitimat de o patrula de gardieni.

- ti se face controlul bagajului de catre gardieni.

Retine faptul ca oricand, daca ai impresia ca respectivii fac un abuz asupra ta, trebuie sa le ceri numele si sa-ti prezinte legitimatia lor de serviciu, ulterior le poti face plangere pentru abuz in serviciu la sectia de politie pe raza careia s-a produs incidentul.

yo3ies

Deci ok le dau buletinul sa il vada dar ma voi opune asupra notarii datelor personale intr-o agenda obscura. Lucru care vad ca este implementat oricum si la politie treaba cu notatul in agenda. Aici e o problema, nu inteleg ce se face cu datele din acea agenda, si daca la politie mai demult cand am intrebat ce e cu agenda mi s-a dat un raspuns multumitor si respectivul politist mi-a aratat ca agenda avea toate foile sigilate cu sfoara si stampila sectiei peste sfoara (stiti la ce anume ma refer). Dar totusi traim in secolul 21 la ce foloseste agenda cand (aici imi exprim o banuiala caci nu cunosc sistemul exact dar asa mi s-ar parea normal) tot faci interogare in baza de date cu statia TETRA si la finalul zilei scoti Logul interogarilor si ai rezolvat problema

arcan

Agendele politistilor sunt inregistrate si au caracter secret de serviciu.Chiar daca iti noteaza datele in ea,se respecta legea prelucrarii datelor cu caracter personal.Acum,nu stiu daca paznicii primariei au agendele secretizate,dar tare inclin sa cred ca nu.Deci incalca aceasta lege.

Sache

Cei de la Prostia Locala nu au agendele inregistrate asa cum ar trebui, pentru a fi folosite in interes de serviciu. Sfatul meu: nu te pune cu prostii, ca au mintea odihnita! Pe de alta parte, yo3ies, daca esti victima unui abuz din partea Prostiei Locale ti-am spus ce sa faci.

yo3ies

Sper sa nu am de a face cu ei prea des spre deloc oricum. Si vorba ceea nu ma pun cu prostu ca ma aduce la nivelul lui si ma bate cu experienta.

Andrew85

Iti recomand sa nu suni la 112 in urmatoarele cazuri :

- ti se face controlul bagajului de catre gardieni.

Retine faptul ca oricand, daca ai impresia ca respectivii fac un abuz asupra ta, trebuie sa le ceri numele si sa-ti prezinte legitimatia lor de serviciu, ulterior le poti face plangere pentru abuz in serviciu la sectia de politie pe raza careia s-a produs incidentul.

e un abuz daca fac controlul bagajului fara martor si fara intocmirea pv-ului aferent.

Deci ok le dau buletinul sa il vada dar ma voi opune asupra notarii datelor personale intr-o agenda obscura.

istoricul verificarilor de pe statie nu il poate face oricine, si mai ales nu poate fi cerut de fitecine.

agenda nu e obscura, cel putin in cadrul politei romane agendele pentru notari serviciu sunt inregistrate si numerotate, conforme cu legea 677

• Downvote 2

yo3ies

La politia romana stiu statutul agendei, dar la Polutia Locala Dumnezeu cu mila

McNally

Andrew85, sunt total de acord cu cele spuse de tine, cu precizarea ca suni la 112 daca vor "altii" sa iti faca controlul bagajului, nu cineva care isi declina calitatea (gardienii, locali, comunitari). Daca actul in sine nu este justificativ si crezi ca esti subiectul unui abuz in serviciu, exista calea plangerii la sectia de politie pe raza careia a fost savarsit posibilul abuz.

Ca o precizare, fiindca yo3ies a afirmat intr-un alt topic ca merge cu o statie emisie-receptie la vedere (asa am inteles, yo3ies, daca ma insel imi cer scuze) , mi se pare logic sa fie legitimat si controlat inclusiv asupra bagajului, daca detine asa ceva, evident cu martor si P.V. de control al bagajului.

• Upvote 1
  • Downvote 11

Horia

Daca niste indivizi ("altii") care nu sunt nici comunitari, locali sau gardieni (nu sunt reprezentanti ai unei autoritati publice) incearca sau iti fac controlul bagajului, vorbim de infractiunile de talharie si uzurparea de calitati oficiale, in niciun caz de abuz in serviciu.

Ce e aici, clubul plapumarilor sau al spargatorilor de seminte care isi dau cu parerea despre chestiuni care ii depasesc?

Mai baiatule, MucNally, incerca sa te abtii si tu sa mai poluezi forumul cu tot felul de ineptii de acest fel. Exista o vorba care spune "E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

In plus, citesc foarte multi oameni pe aici care nu stiu ca tu nu esti politist si doar iti dai asa cu parerea despre ceva ce te depaseste.

• Upvote 4
  • Downvote 1

Andrew85

Andrew85, sunt total de acord cu cele spuse de tine, cu precizarea ca suni la 112 daca vor "altii" sa iti faca controlul bagajului, nu cineva care isi declina calitatea (gardienii, locali, comunitari). Daca actul in sine nu este justificativ si crezi ca esti subiectul unui abuz in serviciu, exista calea plangerii la sectia de politie pe raza careia a fost savarsit posibilul abuz.

:))))) de mult n-am mai ras cu pofta.

nu i-am spus sa sune la 112 daca e controlat la bagaje. i-am atras atentia ca un control...atentie, un CONTROL, la bagaje se face obligatoriu cu martor si pv, iar daca nu se intampla asta poate sa faca plangere pentru abuz in serviciu, indeplinirea defectuoasa a atributiilor de serviciu, abuz de putere.

actul poate fi doar justificat nu "justificativ" e o mare diferenta intre adjectiv si substantiv, si mai ales depinde de context folosirea lor.

ps: ce frumos...altii fac un "posibil" abuz, altii care pozeaza in politisti desi sunt altceva, si tot la politia adevarata trimiti oamenii sa se planga.

CDStrong

Nu exista alta politie.

Comunitarii, inarmati precum ciobanii pe timpul lui Tepes, isi fac treaba ordonata de nenea sef numit politic de dom' primar.

Nu respecta cele mai elementare reguli, dar imi cer sa ma conformez, cand intind mana... in lateral. Ete ca nu vreau.

NU ii recunosc de aparatori ai drepturilor mele fundamentale.

• Upvote 1