Jump to content
POLITISTI.ro

LORD

Aberatii in Politia Romana

Recommended Posts

LORD

M-am decis sa deschid acest topic, deoarece sunt multe aberatii in sistemul nostru politienesc, pentru astazi supun atentiei colegilor de forum doar una : Prin ordin al ministrului de interne, nu mai retin exact numarul, dar retin ca a fost dat de Vasile Blaga, pentru ofiteri la examenul de capacitate de la gradul de inspector principal la cel de subcomisar (daca nu ma insel ) acestia beneficiaza de scutire daca au un master, in schimb la agentii de politie cu gradul de agent sef adjunct ,la examenul pentru gradul de agent sef ca sa fie scutiti de acest examen este necesar ca acestia sa aiba doctoratul !!!!! Concluzia logica :gradul de agent sef este atat de important incat ca sa fii scutit de examen trebuie sa ai doctoratul, insa pentru gradul de subcomisar merge si masteratul . Concluzia morala este ca domnii ofiteri si-au negociat atat de bine statutul sa nu fie deranjati prea mult , mai ales ca ei singuri scriu aceste aberatii prin birouri fara sa mai consulte plebea din strada sau din teritoriu. Intrebarea de baraj este : Ce au facut sindicatele, Corpul National al Politistilor in acest sens , pentru a remedia absurditatea ? Raspunsul : Absolut nimic. De ce ?

• Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

De ce ?

Pentru ca 90% dintre agenti tac.

Pentru ca sindicatele nu sunt facute decat din lideri.

Pentru ca unii dintre lideri si-au batut joc de idealurile sindicale.

Pentru ca la anul o sa ne taie 50% , iar in 2012 o sa muncim gratis iar unii dintre noi vor mai aduce de acasa 500 de ron sa le mearga vechimea.

Pentru ca nu exista solidaritate.

Pentru ca ,cultura sindicala este aproape egala cu zero.

Pentru ca...........

Edited by Elvis
  • Upvote 1

LORD

Intrebarea era retorica, dar sunt total de acord cu ce ai spus.

maximo

Aberatie:

De ce perioada de avansare in gradul urmator, la agenti, este de 5 ani, iar la ofiteri este, de regula, de 3 ani?

dunelu

Pentru ca in politie toti sunt egali. Dar unii sunt mai ...egali ca altii !!!

Elvis

La ofiteri este 4 ani.

Dar stiu cazuri de ofiteri care au fost avansati la exceptional doi ani la rand.

maximo

La ofiteri este 4 ani.

Dar stiu cazuri de ofiteri care au fost avansati la exceptional doi ani la rand.

Stagiul minim în gradele profesionale este:

I. Corpul ofiţerilor de poliţie:

a) chestor-şef de poliţie - 2 ani;

B) chestor principal de poliţie - 2 ani;

c) chestor de poliţie - 2 ani;

d) comisar-şef de poliţie - 3 ani;

e) comisar de poliţie - 3 ani;

f) subcomisar de poliţie - 4 ani;

g) inspector principal de poliţie - 3 ani;

h) inspector de poliţie - 3 ani;

i) subinspector de poliţie - 4 ani.

II. Corpul agenţilor de poliţie:

a) agent-şef de poliţie - 5 ani;

B) agent-şef adjunct de poliţie - 5 ani;

c) agent principal de poliţie - 5 ani;

d) agent de poliţie - 5 ani.

Edited by maximo

SandoKhan

La ofiteri este 4 ani.

Stiu eu si de agenti care au fost avansati un an DA si unul NU, iara candva nu era an in care sa nu ia 2-3 prime+salariu de merit+ 50% prima de exceptie, dar ala e un pupacios fara pereche, si desi inspectorul sef nu il agreeaza se teme de el pentru ca e turnator la doi s'un sfert!. Acum a ramas doar cu avansarile....

Cristi

Bai frate, si eu credeam ca tre sa prinzi hoti sa te avanseze astia...acum imi explic multe lucruri...pot sa prind eu hoti mult si bine, daca nu ma umplu de maro pe nas nu vad macaroane/stele in plus...tre sa ma resemnez, ce sa fac...blink.gif

SandoKhan

Intreb si eu.... zebra aia de pe umar te incalzeste cu ceva, mai ales daca ai stomacul gol si te gandesti ca trebuie platita banca? Prefer sa raman un simplu agent pana la pensie (eu ma indoiesc sincer ca apuc 60 de ani) si sa am un salariu, nu mare, dar cat sa imi permit sa traiesc cat de cat decent, decat sa am gradul maxim (agent sef principal) si sa trag conga de pe o zi pe alta. II las pe altii sa alerge dupa grade.....

Eu mi-s moldovean. Pe mine ma intereseaza mai mult mancarea. Oltenii alearga mai mult dupa grade......

Motoboom

De unde faza ca oltenii alearga mai mult dupa grade? ner.gif; eu nici macar la prima avansare nu am fost prezent in sala de festivitati si sunt oltean din mosi stramosi, niste dungi pe umeri nu mi se pare ca sunt "mai politist" decat cel cu o dunga, nu se reflecta calitatea politistului in grade, nu tin de cald, iar daca deja ai facut trecerea de pietoni pe umeri cu 1-2 avansari inainte de termen, esti pupincurist , rar sunt su colegi care au fost avansati, pe bune, inainte de termen pentru merite deosebite ; parerea mea emo-yessir.gif

Sa traiti cum ati votat! hmmmt.gif

PS: in postul meu nu il barfeam pe Sandokhan, ca poate iar zice ca am scris de el si mai primesc ceva injuraturi, ca in postul cu supletea....ner.gif

Edited by eti79ety
  • Upvote 1

SandoKhan

Era o gluma veche, invatata prin armata. Tanarul recrut, cand ajunge la unitate intreaba, in functie de zona din care vine: moldoveanul de mancare, olteanul de grade si ardeleanul intreaba cand pleaca acasa. Era doar o gluma.

Acum off-topic. Cand te-am injurat?

vladmarius

Eu de cand sunt militian am primit o singura prima si asta dupa ce am inceput sa fac iures pe la cmd. Culmea la bilant mai erau cativa deasupra mea, iar in jos cei cu prime :ner:

eduscho

Bai frate, si eu credeam ca tre sa prinzi hoti sa te avanseze astia...acum imi explic multe lucruri...pot sa prind eu hoti mult si bine, daca nu ma umplu de maro pe nas nu vad macaroane/stele in plus...tre sa ma resemnez, ce sa fac...blink.gif

tocmai ce l-am vazut pe purtatorul de cuvant al I.G.P.R la tv........anul trecut nu era insp pr? (eu asa tin minte)

ca acum e comisar !

LORD

Pentru azi m-am decis sa va semnalez o alta aberatie, care nu este 100% din sistemul de politie, dar este in stransa legatura, mai precis din sistemul judiciar. Astfel ,conform preverilor legale, pentru a putea participa la concursul de admitere in mod direct in magistratura trebuie sa ai o anumita vechime (daca nu ma insel 10 ani) intr-o profesie juridica si aici sunt enumerate: avocat,consilier juridic, notar, grefier cu studii superioare, ofiter de politie cu studii superioare si ma opresc. De ce un agent de politie cu studii superioare juridice, cu o vechime de 10 nu are voie sa participe la acest examen. Unde este egalitatea de sanse,mie imi miroase a discriminare. Un astfel de agent instrumenteaza dosare penale, face munca de politie judiciara la fel ca un ofiter, de ce sa nu i se permita si lui dreptul de a accede in aceasta profesie? As fi curios sa vad cati agenti ar lua acest examen si am convingerea ca ar fi tot atat de multi ca si in cazul ofiterilor,in cazul unui examen corect. Mai ales ca ati vazut de exemplu ca anul acesta la admiterea prin I.N.M datorita subiectelor dificile sau slabei pregatiri a candidatilor? s-au ocupat doar 68 de locuri din 200 .

maximo

ai dreptate...

agentii care instrumenteaza dosare penale au o cazuistica mult mai mare ca a ofiterilor care fac doar dosare "complexe", insa ofiterii habar nu au sa definitiveze niste dos.pen.simple de moarte suspecta, lovire, violare de domiciliu etc..

.daca esti agent si ai studii superioare nu te baga nimeni in seama din conducerea ipj...doar daca ai doctoratul si treci la gradul de ag.sef, fara exm... ;)

cu stima,

:emo-yessir:

• Upvote 1

ghici

pentru colegul lord _ C N P-ul este ” sindicatul ” șefilor . peste 80% din totalul ofițerilor este înscris în C N P . așa că ... fără cuvinte ... ăștia nu o să facă nicio dată nimic pentru agenți ...

mai îmi permit să-ți aduc aminte că acești ” domni ” se salută folosind expresia Am Onoarea ... Fâsss... dar asta nu cred că este Onoare !!!

Edited by ghici

LORD

Azi am decis ( expresia asta o are d-l Boc la conferintele de presa si ma amuza mult, ca a dracului de bine decide !) sa va supun o alta aberatie in politia noastra: De ce listele cu personalul MAI ,care este stimulat cu premii, salarii de merit ,indemnizatii de excelenta nu sunt publice si nu le stie toata unitatea/subunitatea de politie ? Nota Bene : Bine ,in prezent acestea nu se mai acorda, dar este un prost obicei impamantenit. Exista tot timpul discutiile de la colt , cine a luat si de ce , daca merita sau nu acel priviliegiu. Un posibil raspuns ar fi ca aceasta lipsa de transparenta denota, ca factorii decidenti ai stimulentelor au ceva de ascuns, s-au persoanele care au primit privilegiile nu meritau si nu trebuie sa cunoasca plebea. Eu as propune ca lista cu ,, castigatorii,, sa fie prelucrata in sedintele de bilant trimestriale cu tot personalul, astfel s-ar evita abuzurile, sa vezi ca, catei sefului vesnic sunt recompensati. Atunci acestia ar fi mai responsabili in decizia de recompensare stiind ca toata lumea va lua la cunostiinta si putini si-ar permite sa dea premii ,,putorilor ,, din politie . Cred ca acest lucru ar trebui solicitat in primul rand de sindicate si de C.N.P. Faptul ca sefii se vor prevala ca lista ar constitui secret de serviciu, constituie din stat o gargara.

maximo

Alta aberatie:

de ce agentii, in cazul in care, printr-o minune, trec in corpul ofiterilor, primesc doar gradul de subinspector, chiar daca au 20-25 ani vechime (in randul subofiterilor)?

cei care s-au incadrat in Jandarmerie, in urma unui concurs, si aveau 15 ani vechime in munca (fabrici, uzine, invatamant etc.) au primit direct gradul de plutonier adjutant, fara sa aiba niciun minut in MAI..

cei care au intrat, prin concurs, la SRI, daca aveau vechime 5, 10, 15 ani, in civilie, au primit direct gradul de sublocotenent, locotenent sau capitan...

daca un capitan de la jandarmi se transfera la Politie, el primeste grad de inspector principal...

Edited by maximo
  • Upvote 2

LORD

Subscriu, postului anterior si o singura precizare : singura arma din MAI unde iti acorda dispensa in functie de varsta , studii si vechime la acordarea gradului este la I.S.U. (Pompieri) cel putin astfel a fost cu avalansa de angajari si transferuri la ei in perioada 2009-2010 pana la blocarea angajarilor .In rest , consider ca este irational ca un agent cu vechime ,sa zicem de 15 ani de politie, trecand in corpul ofiterilor va fi doar subinspector, insa din practica am observat ca cei care au avut relatii si au ajuns ofiteri, o buna parte din ei, in mod misterios prind si una-doua exceptionale cu avansari inainte de termen. Probabil odata cu trecerea in corpul ofiterilor, sefii au revelatia cat de util si competent este fostul agent.

maximo

eu iti spun din realitate, ca am prieteni in SRI si Jandarmeria din Neamt...au intrat pe grade conform vechimei lor !

unchiul meu a intrat acum 2 ani in jandarmerie, prin concurs, si a primit direct gradul de plutonier adjutant ( avea varsta de 35 de ani si 15 ani vechime) :huh:

la SRI la fel, a intrat un prieten direct capitan...

Motoboom

au mers pe relatia PCR? intreb, nu acuz?

maximo

ety79ety, nu au avut pile, eu eram singura lor pila.. :ner:

au dat concurs si au intrat pe bune, fara niciun sprijin...am stat si m-am crucit..unchiul meu radea de mine, ca eu aveam 8 ani de politie si eram plutonier( agent principal) si el. fara un minut lucrat in MAI era plutonier adjutant... :angry:

asta e ....aberatii ale MAI...

Edited by maximo

Motoboom

ai dreptate cu aberatiile astea, eu eram sergent major prin 2002 si aveam un soldat de la jandarmi cu mine in filtru, era militar in termen, dupa ce a terminat armata, nu stiu cum a reusit dar a ajuns plutonier la jandarmi, atunci, acum e ajutant, eu principal....ner.gif

ghici

aste asunt aberatii ?? atunci cum comentati declaratia " colegului " nostru nenea Fatuloiu care a spus despre un alt coleg al nostru, tov. chestor principal de politie Toba Petre ca are 14 ani de politie .

vă dați seama că domnul coleg al nostru nenea Tobă de la gradul de agent de poliție a luat în 14 ani 13 grade ... aproape că îl egalează pe NAPOLEON BONAPARTE care la 27 de ani era comandant șef al Armatei din Italia...

cred că știu răspunsul vostru ...este competent și de aceea a fost promovat așa de rapid ... :wub::D

Edited by ghici