Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

silviutz07
 Share

Question

Solutie: În baza art.178 alin.2 C.pen., condamnă inculpatul M.S., la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă. În baza art.71 alin.1 şi 2 C.pen., aplică inculpatului M.S. pedeapsa accesorie constând în interzicerea exerciţiului drepturilor prev. de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a şi b C.pen.. În baza art.81 C.pen., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate inculpatului M.S. pe durata unui termen de încercare de 4 ani, stabilit în condiţiile art.82 C.pen.. Atrage atenţia inculpatului M.S. asupra prevederilor art.83 C.pen. În baza art.71 alin.5 C.pen., pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale, dispune suspendarea executării pedepsei accesorii.

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Buna ziua,as dori si eu o informatie in legatura cu aceasta problema cu redobandirea permisului auto deorece am citit si auzit tot felul de speculati in legatura cu redobandirea lui daca imi poate spune si mie cineva mai exact cand as avea dreptul sa dau din nou in cazul meu....voi lasa si sentinta care mia fost data si pe care incerc sa o respect intocmai...precizez ca sunt la prima condamnare si nu am mai avut probleme cu legea pana la nefericitul eveniment,categoriile aute anterior au fost toate mai putin cat. A.

Solutia pe scurt: Decizia penală nr. 840 din 09 mai 2013. În baza art. 385 ind. 15 pct. 2 lit. d cod de procedură penală admite recursurile declarate de părţile civile.... , împotriva sentinţei penale nr. 183 din 04 decembrie 2012 pronunţată de Judecătoria Lehliu Gară în dosarul nr. 1957/249/2011. Casează în parte sentinţa recurată penală şi în fond rejudecând : Majorează cuantumul pedepsei aplicate inculpatului A.C.C. de la 2 ani la 3 ani închisoare cu aplic. art. 71 şi 64 alin. 1lit. a teza a II-a şi b cod penal . În baza art. 86 ind. 1 cod penal suspendă executarea pedepsei sub supravegherea Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa pe un termen de încercare de 7 ani stabilit conform art. 86 ind. 2 cod penal . În baza art. 86 ind. 3 cod penal pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere şi obligaţii : a) să se prezinte lunar la Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa; b) să anunţe în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile,precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele sale de existenţă; e) să nu conducă nici un autovehicul. În baza art. 359 cod de procedură penală atrage atenţia asupra dispoziţiilor art. 86 ind. 4 cod penal privind revocarea suspendării sub supraveghere Face aplic. art. 71 alin. 5 cod penal pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. Majorează cuantumul daunelor morale acordate fiecărei părţi civile sumele de la 40.000 lei la 450.000 lei ( pentru fiecare parte civilă). Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale atacate. În baza art. 385 ind. 15 pct. 1 lit. b C.p.p. respinge ca nefondate recursurile declarate de asiguratorul......, împotriva aceleiaşi sentinţe penale. În baza art. 192 alin. 2 şi 4 cod de procedură penală obligă recurenţii asiguratorul..... la plata sumelor de câte 400 lei fiecare cheltuieli judiciare către stat, cheltuielile judiciare din recursurile părţilor civile rămân în sarcina statului conform art. 192 alin. 3 cod de procedură penală. Onorariul parţial al apărătorului din oficiu, pentru inc. A.C.C. în cuantum de 50 lei, se suporta din fondurile Ministerului Justiţiei. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 09 mai 2013. 
Document:   840/2013  09.05.2013

daca se poate da un raspuns concret cu aceasta decizie pe care am primito va-as fii recunoscator deoarece am inteles ca maipot avea permisul in cazul meu abea peste 7 ani cand mi se va face reabilitarea de drept,Va multumesc anticipat 

• 0
  • Moderator

Ai primit un termen de încercare de 7 ani, iar pe durata termenului de încercare trebuie să te supui următoarelor măsuri de supraveghere şi obligaţii :

a) să se prezinte lunar la Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa;

b) să anunţe în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile,precum şi întoarcerea;

c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă;

d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele sale de existenţă;

e) să nu conducă nici un autovehicul.

• 0

Deci pana la urma mai pot avea carnet de conducere dupa 7 ani ? Dacă am înțeles eu bine? Si încă o întrebare dacă se poate cere micsorarea sau gratierea termenului de încercare ar trebui ca eu sa cer deschiderea procesului sau care este procedura? Multumesc încă o data

Edited by Andrusca86

• 0

Deci pana la urma mai pot avea carnet de conducere dupa 7 ani ? Dacă am înțeles eu bine? Si încă o întrebare dacă se cere rejudecarea procesului pentru a mi se micsora pedeapsa sau nici nu stiu cum sa ma exprim dar as dori ceva mai multe informati ceva de genul ca la cei batuti in cap :)):))...as vrea sa stiu mai multe amanunte ca e greu in romania sa stai sa munceti pentru unul si pentru altul pe suma de 600 ron si as vrea sa iau carnetul si sa plec din tara dar bine dupa ce ma pun in regula cu tot sa pot pune capul linistit pe perna si sa nu fiu nevoit sa ma uit mereu peste umar...multumesc inca o data si astept un raspuns...