Jump to content
POLITISTI.ro

Valorificarea punctelor de reputatie

arcan

Recommended Posts

Combateti ideea, nu omul. Si debarasati-va de gregarism.

PS. L-au dat jos pe Ciocoiu...plm, unul dintre putinii manageri din institutia asta. Ne ducem la vale.

retromotor,

Cu toate ca jignesti spunand ca ceilalti au spirit de turma, sa stii ca nici tu nu dai dovada ca esti mai breaz si nici nu esti mai rasarit decat cei de aici, e doar o impresie a ta.

Nici tu nu combati ideea, pentru ca nu esti in stare sa postezi fara sa-i intepi pe ceilalti si fara sa faci tot felul de referiri la locul unde lucreaza sau domiciliaza (nu intru in detalii, dar sa stii ca e ceva specific celor slabi).

Dacă erai asa destept si superior celorlalti, trebuia sa-i combati cu argumente fara sa jignesti in stanga si in dreapta, sa nu raspunzi la provocari, ori sa folosesti expresii specifice badaranilor din peluza stadionului, iar atunci dovedeai ca esti mai cu mot, mai deosebit. Pana atunci nu esti decat unu care cauta carcota.

• Upvote 4
  • Downvote 1

Sa ma ridic ca ma suna seful :)

Recunosc ca-s caustic, dar asta e modul meu de ma expune. Una e sa intepi si alta e sa fi facut frustrat pentru ca scrii in antiteza ideilor altora.

Nu-s superior nimanui de pe aici, sunt perfectibil, dar ma deranjeaza doar sa vad ca multi dintre politisti sunt agramati, simt mereu nevoia sa se vaite nejustificat, au nevoie de compasiune fara obiect si atunci trebuie sa vina cate o atingere.

Cat despre badaranii din peluza stadionului, caine pana la moarte, am primul fular al lui Dinamo.

Si ce ma distreaza cel mai tare, recunosc, e primul forum pe care postez si are asa ceva, e sistemul de notare al posturilor. Mai urmeaza like-ul de pe feisbuci si fisa de cunoastere si totul e perfect.

• Upvote 2
  • Downvote 5

Ha ha ha, ce tare! :)) Comunitarul de MucNaly m-a altoit cu rosu la postare, chiar daca habar nu are despre ce discutam noi aici.

Cum ai intrat el pe topic, hop si minusul la post. :)

• Upvote 4
  • Downvote 2

, sunt perfectibil,

Horia, trebuie sa vorbim cumva cu cei de la Taxi sa faca o noua piesa: "Esti perfectibil"

Ma astept la cel putin un minus, da" nu-i bai, ideea-i buna :))

• Upvote 1
  • Active member

Eu m-am cam saturat (si cred ca nu sunt singurul) cu prosteala asta cu "uite minusul, nu e minusul". E un fel de bau bau care sta la panda, gata sa te manance daca spui ceva ce nu i-ar placea cuiva. Terminati-o-n ... mea, ca devine penibil, parca ati avea 5 ani, mai ales cei care se lauda cu 300 de ani experienta, dar vad ca minte ioc.

• Upvote 5
  • Downvote 1
  • Member

Mda, cred ca aceasta discutie nu ar trebui sa aiba loc prin prisma regulamentului existent, asa cum a fost stabilit de administrator.

Intrucat undeva, cumva, se fac eforturi financiare semnificative pentru ca noi sa avem privilegiul de a discuta pe accest forum, in general constructiv, si nu numai, ar trebui sa respectam decizia luata.

Cui nu ii convine este liber sa nu mai utilizeze forumul.

In ceea ce il priveste pe retromotor, exista o solutie: ignorati-l si se va stinge singur ca o lumanare.

Eu continui sa cred totusi ca va percepe ideea evidentiata de acest thread si isi va imbunatati semnificativ limbajul, daca nu ideologic, macar din punctul de vedere al respectului fata de ceilalti.

Nu-i asa retromotor...!? ;):emo-yessir::hmmmt:

• Upvote 1

Totusi,sistemul de reputatie face exact ce ii spune numele: stabileste o reputatie in cadrul comunitatii pentru fiecare.

Acum,ca exact ca si in viata,nu este perfect,si este perfectibil,sunt de acord.Dar, nici in viata nu toti au reputatia pe care ar dori sau ar merita sa o aiba...

SI mai ales ca nu cred ca exista useri fara minte care sa se comporte ca o turma...

• Upvote 1

Eu unul sunt împotriva acestui sistem de sancționare/banare a unui user pe criteriul punctelor de reputație. De ce ? Simplu. Pentru că nu toți userii acordă puncte negative sau pozitive de reputație în mod obiectiv. De exemplu : dacă eu îmi fac un scop ca userul ”X” să primească în fiecare zi maximul de puncte negative din partea mea, doar pentru că nu îmi place mie ”fața” lui nu mă oprește nimeni să fac asta, deși poate acesta nu a postat nimic jignitor sau ofensator, poate a postat chiar ceva neutru sau folositor. În curând atinge maximul de puncte de penalizare și este banat pentru că nu îl suport eu ? Nu este corect. Așa cum v-a mai fost spus, Administratorul și moderatorii au posibilitatea de a vedea cine acordă aceste puncte de reputație și nu o singură dată am văzut cum unii acordau puncte de reputație negative unui user din motivul postat mai sus. Vă asigur că sistemul de sancționare al celor care nu respectă regulile acestui forum există și se aplică în mod obiectiv de către echipa administrativă. Aveți la îndemână funcția ”Report” sau ”Semnaleaza” pe care vă rugăm să o folosiți cu încredere ori de câte ori considerați că cineva a postat ceva ce contravine regulamentului. Vă mulțumim pentru înțelegere.

Edited by Dan
  • Upvote 4
  • Member

Nu pot fi de acord cu acest sistem. Daca doi, trei utilizatori nu sunt de acord cu parerile altuia asta nu le poate da dreptul sa-l indeparteze de pe acest forum. Nici eu nu sunt intotdeauna pe aceeasi lungime de unda cu anumite persoane, asta inseamna ca trebuie sa ii banam?

Il poti combate prin argumente daca tu consideri ca merita osteneala, daca nu este alegerea ta.

Edited by Alex87
  • Upvote 2

Eu nu va mai inteleg! Daca este democratie, nu are fiecare dreptul sa-si exprime punctul de vedere? In limita bunului simt! Consider ca nu e vorba de minusuri sau plusuri ci de comunitatea creata pe forum! Suntem oameni! Sanatate la toata lumea!

• 1 year later...

Imi pare rau de necro (daca va fi considerat asa) dar intrucat topicul nu e inchis, voiam sa imi aduc aportul la opiniile voastre cu o idee..doua....Am cautat pe forum dar nu am gasit nicaieri (cu exceptia cazului in care e in sectiunea privata) un topic referitor la userii banati si istoricul acestora.

Consider ca ar fi util un asemenea topic din doua motive :

1.Orice nou user (si nu numai) poate trece in revista si intelege (citi printre randuri, unde este cazul) unde duce un "comportament" neadecvat intr-o societate virtual-etilista ca cea de aici.

2.Puterea exemplului (BUN) a fost intotdeauna pentru cei cu mintea deschisa o cale demna de urmat ...

Mai pe scurt, ca si in scoala, unde aveam lista cu "asa nu"...ni se inducea voit dreptul la "liberul arbitru".Aveam exemplul rau...alegerea era in gradina la noi...

Considerand ca esti un om educat si cu capul pe umeri pana reusesti sa dai cu bata in balta, indicand CLAR unde e limita, dai sansa multor participanti la traficul ...de ...internet, de data aceasta, sa isi puna o intrebare-doua, inainte de a deschide o discutie sau a sustine o ineptie...

Cu ganduri bune, pacifiste...va doresc o seara linistita!

• Upvote 4
  • Downvote 1
  • Moderator

Dacă se respectă Regulamentul comunităţii, nu există probleme. Simplu. Nu e nevoie de nicio listă cu "Aşa Nu" atâta vreme cât există nişte reguli simple de respectat. Şi vezi că aici este o comunitate virtual-elitistă, nu etilistă, că nu suntem consumatori înrăiţi de alcool etilic.

• Upvote 3

Daca s-a inteles ce-am vrut sa spun e perfect, tuturor ni se intampla sa facem greseli de typo'.(Sper ca e clar ca nu am intentionat sa scriu etilist in loc de elitist).

• 11 months later...

Dezgrop si eu acest topic pentu o scurtă parere...

Consider ca acest sistem de evaluare e puțin greșit, deoarece in afara faptului ca userii se razbuna sau se apreciază intre ei cu +/-, dar uneori exista situații cand datorita conținutului negativ al postarii, userii primesc aprecieri negative, stricandu-si reputatia.

Cred că mai corect ar fi dacă pentru aprecieri s-ar acorda like-uri la fel ca pe alte forumuri, iar pentru cei de rea-credință să se aplice report, lăsându-se la aprecierea moderatorilor daca au fost încălcate regulile forumului.

• 5 weeks later...

O mare rugaminte. La un post al userului Citadela pe un topic despre cele mai bune catuse am dat din greseala minus deoarece sunt pe telefon. Rog adminii daca pot sa scoata acel minus. Greseala este omeneasca, mai ales de pe telefon. Multumesc si scuze.

• Upvote 4
  • Moderator

La un post al userului Citadela pe un topic despre cele mai bune catuse am dat din greseala minus

Îi mai dau şi eu unu, să nu îşi dea seama de la cine le are. :D

...te tin minte!  

Adică cum??? Chiar aşa, ameninţări pe faţă?!?! :shock::pfft:

• Upvote 1