Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Sanctiune pentru viraj pe linie continua

sergio911

Question

Buna ziua.

Acum cateva zile am fost oprit de politie

Cauzele fiind urmatoarele:(schema ca sa intelegeti mai bine)

Asa arata inainte toata treaba,eu putand sa fac din parcare fie dreapta linistit, fie stanga cu cedeaza trecerea.

http://postimage.org/image/6ywlvjd6j/

Nu de mult timp treaba arata cam asa.

http://postimage.org/image/rff8wzwk7/

Ok. La iesire din parcare nici un semn(eu fiind obijnuit fara sens,la iesire din parcare semnalizez stanga si astept cale libera).

A trebuit sa astept putin deoarece era cam aglomerat,si cand prin cale libera am iesit(virand stanga).De aici incepe . De nicaieri apare politia,m-a depaseste,aprinde girofaru, clanxoneaza de 2 ori si peste 50 de m ma opreste.

"Buna ziua , Buna ziua" actele etc.(Eu le spun: imi cer scuze ca v-am taiat calea , crezand ca asta e problema insa nu) stiati ca nu aveti voie sa faceti stanga direct si ca este linie contnua? Nu de cand este treaba asta? Din ianuarie. Nu am putut sa ma inteleg cu ei si intr-un final am primit verdictul.

Vi se pare normal ca pentru aceasta incalcare sa primesc : 4 puncte de penalizare+amenda 300 ( achitata 150 ) + permisul suspendat o luna.

Sper ca intelegeti situatia si chiar sunt curios daca ei au procedat corect la aceasta problema. Multumesc

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nu numai că este normal dar așa este și legal. De ce nu ai ocolit pe la sensul giratoriu ? Și ce anume ai vrut să spui prin faptul că ”nu am putut să mă înțeleg cu ei” ? Era normal să fi luat șpagă sau ce ?

• 0
  • Moderator

Nu am putut sa ma inteleg cu ei si intr-un final am primit verdictul.

Să nu te superi, dar dacă eşti şpăgar (oferi şpagă pentru a scăpa de consecinţe) meriţi să mergi la puşcărie, la fel ca şi cel care primeşte.

Vi se pare normal ca pentru aceasta incalcare sa primesc : 4 puncte de penalizare+amenda 300 ( achitata 150 ) + permisul suspendat o luna.

Sper ca intelegeti situatia si chiar sunt curios daca ei au procedat corect la aceasta problema. Multumesc

Au procedat foarte corect şi legal.

Sancţiunile nu le stabileşte poliţistul, sunt prevăzute de lege, iar poliţistul trebuie doar să le aplice.

• Upvote 2
  • 0
bogdanCVB

E perfect normal ceea ce au facut colegii. Daca ai facut o scoala de soferi si chiar ai invatat ca sa iti iei permisul trebuia sa sti ce este un marcaj continuu... Nu e vina colegilor ca nu te-ai uitat pe carosabil...

• 0

Nu stiu cum intelegeti voi, probabil o schita mai ampla poate sa ne lamureasca mai bine. Dar eu stiu ca, pentru incalcarea marcajului continuu prin viraj la stanga nu se retine permisul de conducere, este o sanctiune 9-20 puncte amenda si 6 puncte penalizare.

art.77

....

(2) Marcajul longitudinal format dintr-o linie continua simpla sau dubla interzice încălcarea acestuia.

sanctionat de : art.102 alin.2 cu 9 - 20 puncte amenda

si art.108 alin. 1, lit.d, pct.9 cu 6 puncte de penalizare.

9. schimbarea direcţiei de mers prin viraj spre stânga, dacă prin aceasta se încalcă marcajul longitudinal continuu care separă sensurile de circulaţie;

Sper ca am inteles eu bine ca asta a fost manevra.

• Upvote 1
  • 0

Ok. La iesire din parcare nici un semn(eu fiind obijnuit fara sens,la iesire din parcare semnalizez stanga si astept cale libera).

A trebuit sa astept putin deoarece era cam aglomerat,si cand prin cale libera am iesit(virand stanga).De aici incepe . De nicaieri apare politia,m-a depaseste,aprinde girofaru, clanxoneaza de 2 ori si peste 50 de m ma opreste.

Rusy, cred ca totusi a fost si o neacordare de prioritate.

• 0

Probabil ca pentru neacordare i s-a retinut permisul, numai el poate sa ne lamureasca ce scrie in procesul verbal, descrierea faptei si articolul. Am si scris mai sus ca e posibil ca eu sa fi inteles gresit. Daca i s-a luat p.c. pt neacordare de prioritate atunci e perfect legal, dar daca i s-a luat cum zice el, ca virat la stg peste marcaj atunci nu se retine p.c.

Edited by Rusy
  • 0

Salut. Am produs si eu o ilegalitate pe care o regret. Iesind dintr o parcare si vazand la mai multi conducatori ca procedeaza la fel,am intrat pe banda mea trecand pe linia continua. Pe sensul opus de mers circula un echipaj de politie,la vreo 50-100 metri. Eu am trecut pe langa echipaj dar ei nu mi au facut nici un semn sa opresc . Exista vreo posibilitate sa se mai intample ceva acum?

• 0
apocalipse

Incearca sa nu mai gresesti! Exista o posibilitate, desi cred redusa sa trimita comunicare proprietarului, acesta sa comunice datele persoanei care a condus masina la data si ora respectiva in vederea aplicarii unei sanctiuni contraventionale.

• 0

Buna seara,in fata strazii unde locuiesc e linie continua,pentru a face virajul la stanga ar insemna sa incalc linia! Cum trebuie sa procedez?

20210216_231345.jpg

Screenshot_20210216-225038_Maps.jpg

• 0
gigel2007

Daca un autovehicul se deplaseaza catre drumul principal venind pe drumul lateral, are voie sa efectueze manevrea de schimbare a directiei de mers catre stanga?

Nu exista alte indicatoare sau marcaje in afara celor care se vad desenate (linie continua insotita de linie discontinua, o singura banda pe sens, indicator cedeaza trecerea la intalnirea cu drumul asfaltat, marcaj linie discontinua in dreptul drumului lateral)

In regulamentul de aplicare al codului rutier zice (Art 79 (3) "În cazul marcajului longitudinal format dintr-o linie continuă și una discontinuă alăturate, conducătorul de vehicul trebuie să respecte semnificația liniei celei mai apropiate în sensul de mers") dar in SR-1848-7 exprimarea e mai restrictiva: (3.1.5 Linia dublă compusă dintr-o linie continuă şi una discontinuă, se aplică pe sectoarele în care este permisă depăşirea liniei numai pentru unul din sensurile de circulaţie pe care le separă şi anume pentru sensul alăturat liniei discontinue.[...])

Ori, ca sa virezi stanga, trebuie sa traversezi perpendicular cele doua linii - implicit si pe cea continua - insa SR-1848-7 spune ca poti sa o depasesti doar daca te deplasezi catre dreapta, in sensul alaturat liniei discontinue (intr-o manevra de depasire, deduc).

Intrebare conexa: daca vii din stanga pe un drumul principal similar, fara prezenta unui drum lateral, poti efectua manevra de intoarcere inapoi in conditiile marcajelor existente? Ca astea merg cam impreuna

IMG_0528.PNG