Jump to content
POLITISTI.ro

Programul de lucru al politistilor

Rusy
 Share

Recommended Posts

Eu am inteles din discutiile de anul trecut cand se vorbea despre modificarea statutului ca ai o legatura cu cei din conducerea SNPPC. Ai comunicat detalii despre convorbirile de la minister cu sindicatele. Detalii pe care ceilalti politisiti nu le cunoasteau. Si daca esti asa citit si cunoascator, la ce mai stai intr-un sisndicat compromis? Se vede de la 3 poste cat de benefice sunt activitatile desfasurate de snppc.  Nu am vazut niicodat sa vina de la ei un proiect de statut propus la parlamentari intocmit in urma discutiilor cu angajatii. Acelasi lucru si la restul sindicatelor. Pai la sindicate, in afara de faptul ca trebuie sa fie oamanei cititi care sa aiba rol educativ pentru restul politistilor, care nu sunt atati de pregatiti in ceea ce priveste drepturile lor, pt ca nu te invata cum sa-ti ceri dreptruile in scoala de politie, doar sa-ti asumi obligatiile,  acolo trebuie sa fie persoane care sa aiba un interes in a apara pe cei care lucreaza in teren la schimburi. Ce interes au reprezentantii sindicali, care lucreaza la birou, la program normal fata de cei care lucreaza in schimburi. Nici unul. Tot timpul baga exceptii pentru cei de la operativ. In scopul ingreunarii situatiei lor profesionale. Pt ca este deficit in operativ din cauza ca ei stau la birou cu drepturi de politisti. Am vazut asta si in contractul colectiv postat de tine mai devreme nr 11 din data de 15.01.2015. Au bagat programul de 12 ore. Cine a negociat porcaria aia? Care sindicate? La programul de noapte in conditii speciale se compenseaza conform legili. Adica le ponteaza fie ca ore de noapte, orele in plus fie repaus corespunzator orelor in plus, peste cele 8, nepontat(art.125, alin.5 legea 53/2003) cat timp esti la serviciu pe teren. Pai cum se odihneste omul in strada? Iar referitor la programul de noapte unde este sporul de 25% din salar conform art.17 din legea 284/2010? La fel nici un sindicat nu insista pe problema asta. La socoteala reiese un spor de nici 5% pe toata luna. Majoreaza minimul de 3 ore de noapte din legea salarizarii la 8 ore. Socotesc un spor de 25% raportat la numarul de ore de noapte lucrate si nu la totalul orelor lunare platite, asa cum se da salariul. Orele altele decat cele cuprinse in intervalul intre 22.00-06.00 nu le socotesc ca fiind de noapte desi sunt in acelasi schimb. orele de noapte in schimburile de zi iarasi nu le iau in calcul daca sunt mai putin de 3. A venit cineva de la sindicate sa schimbe art.17 din legea 280/2010 astfel incat sa se socotesca un spor/ora de noapte echitabil sau se da copy paste de la o lege a salarizarii la alta? Eu am sustinut si sustin in continuare art.39, alin.1 din legea 360, nu m-am pronuntat legat de celelalte articole.

Edited by Marin81

Marin81 trage aer in piept, priveste in jurul tau si mai ales citeste cu atentie ce tastez eu pe aici. Eu nu mai fac parte din SNPPC din anul 2006 si nu am avut niciodata vreo functie de conducere pe acolo, am fost un simplu membru. Nu presedinte, nu vicepresedinte, nu delegat etc! Ai inteles? Trebuie sa iti mai scriu? Ca vad ca pricepi mai greu. Nici mie nu imi place actualul Statut dar deocamdata cu asta defilez si incerc sa-l interpretez in favoarea politistilor, nu al sefilor ! Iar daca am postat aici anumite discutii de la minister am facut-o pentru corecta informare a politistilor de aici si pentru altii din toata tara care nu au acces la informatiile pe care le detin. Poate din cauza asta nu ma mai cheama pe acolo. Dar eu nu am nimic de ascuns. De cate ori o sa merg la minister o sa informez politistii atat cat ma pricep eu, ca nu sunt detinatorul adevarului absolut. A, stai, sunt arogant si nesimtit ! In referire la treaba asta cum ca eu as fi citit si cunoscator, ti-am mai spus, pune mana pe carte. Sunt un politist ca toti politistii, agent sa nu existe vreo interpretare si lucrez in operativ. Asa ca nici aia cu birourile nu ti-a iesit . Nu sindicatele negociaza in sala aia mare de la minister, nici macar marele sindicat pe care il tot aduci in discutie. Negociaza federatiile sindicale din politie care din pacate sunt conduse de niste oameni compromisi.

,,Orele altele decat cele cuprinse in intervalul intre 22.00-06.00 nu le socotesc ca fiind de noapte desi sunt in acelasi schimb. orele de noapte in schimburile de zi iarasi nu le iau in calcul daca sunt mai putin de 3.'' Chiar daca nu iti vine sa crezi peste tot in tara asta sporul de noapte se calculeaza intre 22-06 chair daca tie nu iti convine, asa prevede legea din Romania. Unele legi pe care tu nu vrei sa le iei in considerare.

,,Pai cum se odihneste omul in strada?" La fiecare 50 de minute are dreptul la o pauza de 10 minute. In plus are dreptul la o pauza de masa cuprinsa intre 20-30 de minute la fiecare 8 ore pe care le lucreaza. 

Faci o confuzie intre orele de noapte, orele suplimentare, orele lucrate sambata si duminica. Orele lucrate suplimentar se compenseaza cu timp liber corespunzator , ora pe ora, in 60 de zile, o aberatie asa cum spui tu si sunt de acord, insa exista o HG care spune ca orele suplimentare se compenseaza cu liber corespunzator. Nu se platesc .Doar in anumite conditii care sunt o exceptie. Este lege, buna rea trebuie respectata de ordonatorii tertiari de credite chiar daca nu ne place. Si nu a faurit aceasta lege niciun politist din Politia Romana. La fiecare sfarsit de an au grija domnii politicieni sa dea o HG unde este stipulat foarte clar ca orele suplimentare nu se platesc pentru ca nu sunt bani la buget.

Daca orele de noapte nu se platesc cu un spor de 25% aveti o problema la financiar, desi nu prea as crede. Salariul fiecarui politist este calculat cu ajutorul unui soft valabil pentru toata tara. Depinde de pontajele care sunt implementate in acel soft, program contabil care calculeaza fiecare salariu in functie de orele lucrate, ore de noapte, spor de antena, norma 12B, spor de dispozitiv, grad , functie, vechime etc.

M-ai intrebat de ce fac vorbire despre Legea 188/1999 sau despre Codul muncii. Chiar daca nu iti vine sa crezi noua politistilor ne sunt aplicabile aceste legi. Iti place tie sau nu, suntem functionari publici cu statut special. Statutul special exista numai atunci cand vine vorba de obligatii. Ca tu ai vrea sa iti spun eu ce vrei tu sa auzi este o alta problema. Realitatea este una singura chiar daca nu vrei tu sa o accepti !

Programul de lucru este foarte clar stabilit, ca la voi la frontiera nu se respecta este o problema . Dar acceptati !

Daca o sa renunti la tonul asta razboinic, la tot felul de insinuari la nu stiu care sindicate, la tot felul de acuze care nu au nicio baza etc iti promit ca o sa incerc sa te fac sa pricepi anumite aspecte care iti scapa . Daca la Iasi te certi cu toata lumea si vezi in jurul tau numai dusmani te asigur ca aici suntem politisti care vrem sa ne ajutam unul pe altul. Asta este rolul forumului. Cu ce stie fiecare si te rog sa ma crezi ca am multa experinta cu privire la cat este de toxic veninul sefilor ! Nu mi-am propus sa iti demonstrez tie cat sunt eu de ,,citit" ! Tastez aici pentru ca incerc sa imi ajut colegii din toata tara ! Aia opropsiti aflati in nevoi !

Edited by Elvis
  • Upvote 3

• Membru

In urma sedintei, treaba s-a rezolvat simplu. Ramanem la acelasi program de pana acum. Nu se modifica programul de lucru, cand are fiecare chef...

Eu nu am zis nicaieri ca lucrezi la birou. Si vad ca te aprinzi foarte usor. Am scris mai sus ca iti reprosez faptul ca nu ati reusit, sa creati un cadrul legal de a face greva, intrucat am avut impresia ca ai unele legaturi sau influente in discutiile dintre federatii si nagajatori. Afirmatie care mi-o retrag tinand cont ca nu mai esti in snppc. Poate esti in alt sindicat, oricum nu prea ma mai intereseaza. Tu vorbesti de ore suplimentare ceea ce este un lucru diferit. Orele suplimentare se fac, in mod normal numai cu acordul angajatului potrivit legii 53/2003 art.120 alin.2, care in acest caz se aplica, neexistand, alte prevederi contrare in legea 360. Eu nu mi-am dat asemenea acord niciodata. Si cu siguranta nici baietii de aici care se plang. Asa ca masurile privind efectuarea de munca suplimetara in afara programului normal de lucru sunt ilegale, in lipsa acestui acord direct sau prin reprezentant. Decat daca se baga sindicatele si isi dau acordul in numele membrilor inscrisi. Statutul politistului nu ar trebui reglementat prin alte acte normative subsecvente de rang inferior. Este lege organica votata cu majoritatea parlamentarilor din parlament. Aceste legi nu trebuie reglementate prin acte emise de o singura persoana in relatii de dependenta cu persoanele afectate, adica cu politistii. Intrucat tot timpul se va arunca raspunderea in spatele lor. Parlamentul, cu consultarea angajatorilor, politistilor si sindicatelor(celor care chiar isi apara interesele membrilor) trebuie informat, pentru cresterea calitatii si motivatiei la locul de munca, aspecte esentiale in buna functionare a institutiei. De altfel delegarea altor institutii subordonate parlamentului este si ilegala deoarece toate articolele din legea 360, declarate neconstitutionale faceau referire la ordine ale ministrului, aspect pe baza caruia s-a luat decizia declararii neconstitutionalitatii lor. Era treaba parlamentului sa reglementeze in lege, nu sa dea guvernului, ministrului sau ordonatorilor de credite. Ca asa se face. Da parlamentul mai intai sarcina ministrului prin omai sau guvernului prin hg , dupa care ministrul sau guvernul lasa treaba in sarcina ordonatorilor de credite(inspectorate sau alte unitati cu personalitate juridica). Eventula se mai baga in seama guvernul din cand in cand si da cate o ordonanta, acceptata tacit sau expres de parlament prin legi ordinare de aprobare. Si partea rea e ca, desi CCR spune sa nu mai se bage guvernul, ministerul sau ordonatorii de credite in seama la elaborarea legii 360/2002 ei continua sa o faca. Pt ca singura cale sa fie din nou abrogate, ca fiind neconstitutionale, este sa ajungi sa pfii pedepsit pentru ca nu le respecti. Regimul disciplinar e reglementat prin hg725/2015, in actele cercetarii prealabile nu-ti da voie la avocat desi legea 360 nu interzice expres asta, chiar si daca nu este material secret sau justificat a se secretiza, nu-ti da dreptul la duplicate de pe materialul probator(lucru acceptat atat la infractori cat si la parti in procesul civil) pentru a-i trage la raspundere pe cei care mint in declaratii, colegi ai nostri, serviabili sefilor, nu se recunoaste art.21 din Constitutie, in sensul ca inspectoratul nu trimite materialul la dispunerea cercetarii sau pe timpul ei instantei de contencios, potrivit art.6 din legea 554/2004 si alte nereguli care, flagrant, incalca principiile separatiei puterilor in stat, principiul unei judecati impartiale(institutia, parte impotriva politistului isi judeca singura prejudiciul), se folosesc martori, angajati ai instituiei. Este in curs de adoptare PLx102/2016 http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=15579 privind evaluarea profesionala a politistilor unde, din nou, sunt luate ca aprecieri de evaluare sarcinile din fisa postului, document nepublicat in MO si imprevizibil. Doresc ca evaluarea anual sa se faca pe jumatate de an iar cea partiala pe 31 de zile. Adica revin la niste nereguli care in prezent sunt corectate. Despre ce prevederi spui ca nu se aplica legea 360 in drepturi si au prioritate legea 53/2003 si 188/1999? Despre programul de noapte in conditii speciale sau deosebite, am zis ca ce depaseste 8 ore se compenseaza cu repaus corespunzator orelor in plus celor 8 ore de noapte(22.00-06.00). De ex. la un program de la 20.00 la 08.00, cele 4 ore in plus se compenseaza integral cu perioade de repaus. Dar perioadele de repaus, potrivit legii 53/2003, nu se ponteaza deloc la program. Aproape toate sanctiunile displinare dipuse impotriva mea au survenit la scurt timp solicitarii acordarii unor drepturi salariale sau a altor drepturi de munca, personale . Prin diverse provocari, si discriminari provocatoare de scandal intre angajati. Foarte mare coincidenta nu crezi? Vrei sa intrebam si pe alti membri de forum care e parerea lor in asemenea situatii?

Marin81 tu le cam faci varza si iti place sa te victimizezi. Hai sa ne rezumam la programul de lucru. Ca nu prea inteleg ce vrei sa lamuresti. Ai un program 20-08 si 08-20, 12/24, 12/48, ti-ai facut norma in luna respectiva de 168, 174 sau 184 de ore in functie de cate zile lucratoare sunt in luna respectiva, restul orelor din luna sunt pentru refacerea capacitatii de munca si libere. Am mai scris pe aici formule de calcul, daca nu pricepi reluam. Esti pontat 12 ore, 8 ore sunt platite cu spor de noapte. Dupa aceste 12 ore ai dreptul la 48 ore pentru refacerea capacitatii de munca. Spune-mi ce nelamuriri ai, dar incearca sa fii concis fara posturi kilometrice. Nu te ajuta .

Ps. Ti-am spus inceteaza cu reprosurile si acuzele ca nu sunt eu gaura din covrig.

Edited by Elvis

Problema mea este ca nu doresc sa lucrez 12 ore intr-un singur schimb fara sa mi se acorde perioade si conditii de odihna pe timpul noptii. In aceste conditii doresc sa lucrez la schimb de 8 ore. Nu mi-am dat acordul nicaieri inspectoratului sau sindicatului la care sunt membru si care nici nu e reprezentativ, sa fac ore suplimentare in alte situatii decat cele exceptionale, prevazute la art.44 din legea 360. Au facut programul de 12 ore cu titlu de obisnuinta, adica program normal, pe ratiuni de economie de carburant, calcand, in relatie cu mine, art.39 alin.1 din legea 360/2002. Adica de interes exclusiv doar a institutiei angajatoare. La frontiera se fac deplasari de la unitati pana la linia de frontiera cu masina institutiei. Si am impresia ca deocamdata se tolereaza, pana cand exceptia, cu ore suplimentare devine, prin statut, regula. Eu sper sa fii de acord cu ideea ca statutul politistului trebuie sa fie reglementat exclusiv ca lege organica, fara delegari la alte autoritati subordonate. Parlamentarii trebuie sa raspunda. Drepturile salariale sa fie reglementate doar prin legea salarizarii unitare pe fiecare functie in parte, fara alte acte normative si ordine interne secrete. Daca macar se supunea la vot in randul tuturor politistilor de la schimburi, despre aplicarea programului cu ore suplimentare ma supuneam majoritatii. Dar politistii nu sunt pusi niciodata sa semeneze ceva in sensul asta. Li se pune in vedere sa faca ei un program, daca nu le convine, dupa care apar tot felul de motive legate de neindeplinirea obligatiilor din partea institutiei angajatoare si se ramane la ore suplimentare cu titlu de program normal. Ii pune pe cei cativa de la sindicat sa semneze ca sunt de acord, si au incheiat balciul. Alta problema este ca ne cheama la pregatire continua  o data, chiar de 2 ori pe luna, din timpul lor liber, zicand ca daca nu venim nu ne facem treaba conform fisei postului. Si deci ca vom fi afectati la evaluarea anuala. Calcand pe art.44 din legea 360/2002. Pregatirea continua este o indatorire, nu o atributie. Este ceva secundar activitatii noastre principale, neavand caracter exceptional, neprevazut justificat. N-am auzit pe nimeni sa fie multumit ca vine la pregatire din timpul liber, dintre colegii mei de la schimburi. I-am intrebat. Chiar daca se compenseaza ulterior, corespunzator. Dar cei de la program fix de la 08.00 la 16.00 niciodata nu vin in afara serviciului la pregatire continua. Pai asta e si discriminare fata de cei de la schimburi conform og.137/2000.

Edited by Marin81

Nu te impiedica nimeni Marin sa te treci in registrul de ore suplimentare si sa soliciti timp liber corespunzator daca esti chemat cu dispozitie scrisa la serviciu din timpul liber. Daca o sa lucrezi la 8 ore in schimburi crede-ma ca bataia de joc o sa fie si mai mare, asa la program de 12 ore nu prea au ce sa iti faca, sunt obligati sa iti asigure timp de odihna pentru refacerea capacitatii de munca. Ai spus ca majoritatea colegilor sunt de acord cu programiul de 12 ore, in aceste conditii nu prea ai ce sa faci.

Tu ai ceva cu cei de la sindicat, cu cei care lucreaza la 8 ore , cu toata lumea. Pana nu o sa va uniti cei de la frontiera care lucrati la 12 ore nu vei putea schimba nimic. De unul singur este foarte greu. 

Statutul politistului este praf si se negociaza schimbarea lui de aproximativ 5 ani fara niciun rezultat.

Nu stiu daca sunt de acord toti cu programul de 12 ore. Pentru ca nu am auzit niciodata sa vina sindicatele sa supuna la vot, transparent, public acest lucru. Deocamdata se tolereaza, pentru ca nu sunt probleme de partea angajatilor in schimburi legate de oboseala pe timpul noptii. Cand vor fi,va fi prea tarziu, pentru unii ca mine ,care deranjeaza uneori sefii. In rest, parerea ta ce crezi despre mine.

Edited by Marin81

Chestia este că șeful unității nu este obligat să  ceară părerea ta sau a altora, pentru stabilirea timpului de lucru și a modului de organizare a serviciului. Studiază atent titlul III din Legea nr. 53/2003 (Codul Muncii) și ai să constați că atât O.M.A.I nr. 577/2008, cât și Acordul privind raporturile de serviciu ale polițiștilor, corespund întru totul cu prevederile din Codul Muncii. Dacă prin dispoziția privind programul de lucru în unitatea unde lucrezi, pentru formațiunea în care-ți desfășori activitatea, se stabilește un program de 12 ore serviciu pe timp de zi, urmat de 24 ore timp liber și 12 ore serviciu pe timp de noapte, urmat de 48 ore timp liber, iar în cele 12 ore de serviciu prevede pauza de masă și timpii de repaus, nu ai ce să faci.Crezi că se face un program de lucru pentru fiecare „pălmaș„ după cum vrea el?

Cu privire la participarea la pregătirea profesională, sportivă, trageri, e.t.c puteți invoca prevederile art.15, alin.2 din O.M.A.I nr. 577/2008. Studiază-l și vei avea o mare surpriză (plăcută după părerea mea).

Pe acest topic ai toate actele normative de care te poți folosi. Studiază-le cu atenție și după aia poți să te cerți cu șefii tăi.

Art.15 alin.2 din omai 577/2008 te obliga sa participi la pregatirea continua organizata in zilele libere de dupa concediul de odihna. Chiar daca politistul isi planifica concediul astfel incat dupa ultima zi de concediu sa aiba zi lucratoare, conducerea subunitatii poate lua masura, dupa ce ti-ai stabilit concediul, sa te mute pe alt schimb conform plainifcarii lunare. "Profesorul" care desfasoara programul de pregatire continua poate fi motivat sa nu fie prea indulgent cu tine in ceea ce priveste notele ccare le acorda, astfel incat sa te compromita la nivelul evaluarii anuale pentru neobtinerea unor rezultate bune conform testarilor care le sustii in cadrul pregatirii continue. Adica te poate motiva sa nu mai absentezi. Tin sa-ti comunic faptul ca, desi omai 577, art.15 alin 2 obliga sa ma prezint, dupa efectuarea concediului, nu m-am prezentat la pregatirea din zilele libere de dupa concediu. Si nu am devenit "nepolitist" prin aplicarea de sanctiuni, in acesta situatie. Temeiul ramane art.44 din legea 360. La frontiera exista un interes pentru "dascalii" care pregatesc politistii de la schimburi in programele de pregatire continua intrucat se considera ca activitatile de pregatire continua reprezinta "sprijin in realizarea misiunilor si obiectivelor unitatii". Adica cei care predau, beneficiaza conform omai s/214/05.10.2011(privind salarizarea politistilor) de indemnizatie de frontiera in suma de 15%. Indemnizatia de frontiera, in cuantum de 20% din salariul de baza se acorda celor care "desfasoara activitati in legatura cu paza si controlul trecerii frontierei" potrivit art.49 din oug.104/2001. Prin Instructiunea MAI 363/2002 privind pregatirea continua, act inexistent, intrucat nu este publicat in MO, acesta fiind ordinul la care face referire art.11 alin.3 din legea 360/2002, profesorii care dau indicatii, in pregatirea continua, prin acte interne despre cum sa-si faca treaba politistii din cadrul schimburilor in realizarea activitatilor de paza a frontierei beneficiaza de indemnizatie de frontiera de 15% din salar. Asta potrivit art. 3 din instructine care sustine ca „scopul pregatirii continue a personalului constituie sprijinirea realizarii misiunilor si obiectivelor institutiilor”. Au interpretat acel "in legatura" de la art.49 din oug.104 dupa cum au considerat ei. Opinez ca, in aceste conditii, acesti 15% se primesc nejustificat de catre cei care pregatesc politistii la frontiera. "In legatura" ar trebui interpretat prin faptul ca cel care desfasoara activitatea de paza nemijlocit sa fie ajutat prin fapte concrete in timpul realizarii misiunilor, nu prin indicatii. E ca si cum i-ai cere unui instalator cand vine sa-ti repare teava sparta din casa sa iti recunoasca o reducere din pretul lucrarii, pentru indicatiile tale despre cum sa-si faca treaba. In acelasi timp prin faptul ca ordinul este nepublicat in MO, prevederile acestuia nu ar trebui puse in aplicare. De asemenea salarizarea politistilor, inclusiv indemnizatiile, se stabileste prin lege, nu prin ordin, potrivit art.28 alin.1 lit a din lege 360/2002. Indemnizatia de frontiera reprezinta o suma de bani care se cheltuie, ocazionata de desfasurarea activitatii de paza si control al trecerii frontierei. Legat de programul de lucru, singura derogare, care ar trebui sa fie prevazuta in legea 360/2002, fata art.39 alin.1 este situatia schimbului de noapte de la 22.00 la 06.00, in scopul asigurari continuitatii serviciului, intrucat atunci nu se respecta nici programul de 8 ore, fiind 2 mai mici, si nici repausul intre programe, unul fiind la o data, celelalt fiind la data urmatoare, cu respectare prevederilor legii 53/2003 astfel incat sa se asigure 16 ore repaus, inaintea programului de noapte si dupa acesta, la munca in conditii speciale sau deosebite,  potrivit art.125 alin.4 din legea 53/2003.

Edited by Marin81

Marin81 cred ca tu ai un ordin al tau pe care noi nu il cunoastem. Incepi sa ma plictisesti, ori esti rau intentionat ori habar nu ai sa interpretezi un text. 

O.M.A.I. nr.  577/2008 Art. 15 
(1) Pentru politistii care desfasoara activitatea in schimburi, precum si pentru cei care desfasoara activitati operative se asigura in cursul unei luni cel putin un repaus saptamanal, sambata si duminica, in zile consecutive.
(2) Politistii aflati in timpul liber, dupa efectuarea serviciului, nu participa la executarea sedintelor de tragere cu armamentul din dotare, la activitatile de pregatire fizica, la analize profesionale sau orice alte activitati care nu sunt impuse de o stare exceptionala sau de necesitate. Participarea politistului la astfel de activitati din timpul liber se face prin compensarea in mod corespunzator cu timp liber sau plata orelor suplimentare.
(3) Munca suplimentara si munca de noapte sunt prestate de catre politisti in limitele si cu drepturile compensatorii prevazute de lege.

Poate mai vede cineva de aici in art. 15 alin. 2 ce tasteaza Marin81....,,Art.15 alin.2 din omai 577/2008 te obliga sa participi la pregatirea continua organizata in zilele libere de dupa concediul de odihna. Chiar daca politistul isi planifica concediul astfel incat dupa ultima zi de concediu sa aiba zi lucratoare, conducerea subunitatii poate lua masura, dupa ce ti-ai stabilit concediul, sa te mute pe alt schimb conform plainifcarii lunare. "Profesorul" care desfasoara programul de pregatire continua poate fi motivat sa nu fie prea indulgent cu tine in ceea ce priveste notele ccare le acorda, astfel incat sa te compromita la nivelul evaluarii anuale pentru neobtinerea unor rezultate bune conform testarilor care le sustii in cadrul pregatirii continue. Adica te poate motiva sa nu mai absentezi." 

Dumnezeule mare si te mai intrebi de ce isi bat aia de la Iasi joc de tine! Tu intelegi ca dupa terminarea concediului de odihna intervine automat o stare de necesitate sau exceptionala? Conducerea poate lua masura? Pai sunt croitori? Aveti ,,profesori" la frontiera care va dau note in timpul anului la pregatire continua? Sincer, va meritati soarta !

Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus);prin interpretare nu se poate restrange aplicatia unui text care a fost formulat general; generalitatea formularii duce la generalitatea aplicarii.

Ce logica sclipitoare, incep sa cred ca la frontiera unii inca nu ati descoperit apa calda. Decat mersul pe jos. Eu am terminat. Sfatul meu pentru tine ramane acelasi, pune mana si citeste si incearca sa interpretezi ce citesti in interesul tau. Restul este can-can.

• Like 1

Bine. Exprimarea nu a fost intru totul corecta. Art.15 alin.2 nu te acopera cand vii din concediu si nimeresti in liber. Baza legala ramane art.44. Pentru ca pregatirea este o indatorire si nu o atributie de serviciu, iar faptul ca esti chemat regulat aproape luna de luna inlatura caracterul exceptional, neplanificat.

Edited by Marin81

Marine, am impresia că nu știi ce vrei de fapt. Ce are programul de lucru cu sporurile pe care le au „profesorii” de la voi?!!Ești cam incoerent. Ai citit ce scrie la art.44, alin.2 din Legea nr. 360/2002, pe care-l invoci? Nu știu ce orine și dispoziții aveți voi la frotieră. Ti-am dat toate actele care se aplică în M.A.I indiferent de structură. 

On 5/14/2016 at 4:29 PM, Marin81 said:

Si nu am devenit "nepolitist" prin aplicarea de sanctiuni, in acesta situatie.

Explică ce ai vrut să spui, că nu am înțeles.

Art.44 alin.2 l-am citit si-l invoc in a-mi exercita un drept. Acela de a nu ma prezenta in afara programului normal cand sunt chemat la pregatire continua. Ce nu ai inteles ? Ti-am explicat ca, dupa ce am fost telefonat de un coleg care s-a dus la pregatire, nu m-am prezentat la pregatirea continua in zilele libere imediat de dupa concediu, desi omai 577/2008 nu-mi recunostea acest drept. Practic daca nu era art.44 alin2 eram la dispozitia inspectorartului, daca era sa ma iau dupa ce scria la art.15 alin.2 din ordin. Au legatura sporulrile pentru ca exista un interes banesc de a te chema sa vii, in afara serviciului, sa le justifici o activitate pentru care ei incaseaza niste drepturi slariale, destul de consistente. Activitate care pentru domnii profesori se face tot timpul cat ei se afla la programul normal de la 08.00 la 16.00 si care este inutila ca si efect. Nu se invata mai nimic acolo. Practic vine iti dicteaza de pe un material, tu scrii ce apuci pe un caiet care ramane la unitate, neexistand posibilitate de studiu individual acasa , in liniste. O adunare de oameni care fac galagie, discutand pe maginea altor subiecte decat cele profesionale, in marea majoritate a pregatirii continue. Iar profesorul este unul care are experienta practica apropiata de 0. Cam asta este pregatirea de pe urma careia evolueaza cel care se pregateste acolo. Multe teme se repeta de la an la an. Chiar majoritatea. Pregatirea, daca se face in afara programului normal, cred ca prezinta interes pentru politisitii care mai au si alte treburi de facut acasa decat sa stea toata ziua la dispozitia unitatii. Si va rog pe unii care va mirati si judecati pe altii, sa va ganditi de 2 ori cand faceti asta. E usor sa faci comentarii de afara.

• 4 years later...
  • Membru
Posted (edited)

Bună dimineața! Știți cumva când se va reveni la programul de lucru normal 08.00-16.00? La un moment dat se zicea că după vaccinarea  lucrătorilor, se va renunța la 06.00-14.00 și 14.00 - 22.00. Mulțumesc!

Edited by CrisAnd
  • Upvote 1

Probabil nu prea curand, insa depinde foarte mult si de fiecare structura in parte, acest program, ca nu este peste tot la fel.

• 4 months later...

Bună dimineața! Am și eu următoarea nelamurire:în luna octombrie 2021 sunt 10 zile nelucrătoare din 31 zile,rezulta ca sunt plătite 168 ore.In situația în care un lucrător are CO în perioada 25-29,mai beneficiază de cele 10 zile libere?Care este baza legală a calculării zilelor de repaus în această situație?Va mulțumesc!

• Membru

Beneficiaza de toate liberele si va fi pontat cu 128 de ore in luna octombrie, avand in vedere ca toate cele 5 zile de CO sunt lucratoare. 

Așa știu și eu,dar noul sef nu vrea sa înțeleagă.Este undeva stipulat acest aspect?

• Membru

OMAI 577/2008, contractul colectiv de munca, Codul muncii si probabil altele. Cauta pe acolo.