Jump to content
POLITISTI.ro

Programul de lucru al politistilor

Rusy
 Share

Recommended Posts

Cauta in Codul Muncii.

Vezi ca mai este Ordonanta 38, dar aici este asa si asa, ca zic unii ca nu se mai aplica.

Am mai facut precizarea ca pentru o ora lucrata in plus trebuie sa iei 2 ore liber.

Dar la 24 lucrate sa-ti iei 16.........chiar depasesc orice limita!

Normal ar trebui sa mergem pe 294/2010 dar inca nu se aplica;altfel ultima ar fi L353/2003 de aprobare a OG 38/2003,sau Ord.577/2008(privind programul de lucru al politistilor.....)Cred ca se poate ridica si problema premiului anual si a indemnizatiei de concediu care au fost suspendate din plata prin OUG 80/2010.

Wallah daca ai lucrat 24 de ore in plus pe luna decembrie, seful tau direct tb sa-ti acorde 24 ore de recuperare( 2 ture ori 12 ore) in termen de 60 de zile de la data efectuarii orelor suplimentare. Adica tu ai efectuat acele ore suplimentare in ultima zi cand ai mers la tura pe luna decembrie( 30 sau 31.12....) de la acea data ai timp 60 de zile sa le recuperezi. Normal ar fi ca la sediul unde lucrezi sa existe un Registru pentru evidenta orelor suplimentare iar la sfarsitul lunii cand seful tau intocmeste tabelele cu pontaje sa evidentieze orele suplimentare la rubrica " total ore grele lucrate suplimentar". In baza acestor 2 documente oficiale poti face raport de solicitare pt ore libere lucrate suplimentar in luna cutare sau cutare....Stima

Baza legala este sa adresezi un raport scris catre seful tau in care sa soliciti liberele care t-i se cuvin conform orelor suplimentare efectuate ,iar in urma acelui raport trebuie sa iti dea o rezolutie iar daca nu este de acord sa specifice DE CE? iar in caz ca nu aproba il poti da in judecata si atunci va fi bun de plata...........

Edited by terminator71

Codul Muncii si O.M.A.I. nr. 577/2008, Wallah.

Dar conditia este sa faci un raport prin care sa soliciti recuperarea orelor lucrate in plus.

Edited by Elvis

• 6 months later...

Siguranta pe incredere. Asa-si fac datoria politistii din Ilfov. In weekend nu vin la serviciu, iar posturile de politie sunt zavorate sambata si duminica. Explicatia oficiala e ca agentii de la posturi au misiuni speciale in orase

Comuna Domnesti. Postul de Politie Domnesti. Nu e nimeni acasa. In dreapta postului este parcata o masina de Politie, iar pe usa este lasat un afis. Sunam si noi la numarul de telefon indicat. “Momentan nu gasiti pe nimeni. Sambata, duminica asigura Politia Oras Bragadiru”, a fost raspunsul primit. Adica nu se lucreaza. La siguranta celor 8.600 de locuitori din comuna vegheaza politistii de la Bragadiru.

Mai mergem cativa km si ajungem la Postul de Politie Ciorogarla. O comuna cu peste 4.800 de locuitori. Alt post de politie aceeasi viziune. Hotii nu lucreaza in weekend. Acelasi program il au si politistii.“Sambata si duminica nu se lucreaza la politie. Cine are nevoie deosebita suna la 112. Sau la numarul afisat pe usa”, a fost raspunsul oamenilor.

Alta usa. Tot inchisa. Acelasi numar de telefon. Cu siguranta daca vom suna acolo ni se va raspunde ca la Politia Clinceni nu se lucreaza in weekend. Asta o stiu si vecinii politistilor. Pe cei 6.400 de locuitori ii pazesc tot politistii de la Bragadiru.

Nici la Postul de Politie Glina nu se omoara nimeni cu munca duminica. Postul de Politie Glina e aparat de gratii si zavorat cu doua lacate. Politistii de aici nici nu s-au sinchisit sa mai lase vreun afis. Probabil ca cei 8.000 de locuitori raman in week end in grija. Domnului.

Cel mai "altfel" post de Politie l-am gasit la Ganeasa. Cladirea sta sa cada si tocmai din acest motiv seful de post a incuiat-o si a plecat. Iar steagul Romaniei, cel mai probabil, a fost imprumutat. La Postul de Politie Ganeasa am gasit la datorie doar steagul Uniunii Europene, ca doar cei 4.000 de locuitori au intrat si ei in UE.

La Postul de Politie Dascalu, aceeasi poveste. Gasim un numar de telefon mobil si ne incercam norocul. Raspunde adjunctul postului si primim acelasi raspuns.

Am vizitat doar sase posturi din 26. Singura explicatie a reprezentantilor Politiei Ilfov a fost: “Isi desfasoara efectiv activitatea la sfarsitul saptamanii la politiile orasenesti”.

• Upvote 1

Bravo lor !

Ar fi bine sa se repete in cat mai multe judete.

Poate asa cei care .......,,conduc" aceasta tara , donii politicieni, vor dechide ochii.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

Astia au impresia ca la tara sunt 10 politai la post? Gadea si ceilalti jurnalisti indignati cand se duc la mamaie la tara nu stiu ca e sefu de post si un ajutor ? Astea sunt facute la caterinca sa rada de politie nu ca-i doare burta ca suntem putini ...De ce nu apar Valnei and co. mai des sa spuna clar sa inteleaga si ultimul bucurestean care vina sa te certe ca de ce i s-a spart casa lu tataie cum si in ce hal trebuie sa lucram? 

Totusi nu-mi vine sa cred explicatia oficiala ca lucreaza in weekend la orase..eu nu am pomenit asa ceva...fiecare lucreaza in zona de competenta si numai in mod exceptional in alta parte.

• Moderator

Penibilă explicaţia dată de inspectorat ziariştilor! Probabil că le este interzis să declare public că nu sunt oameni suficienţi şi Poliţia Română funcţionează de ani buni cu un deficit de personal. 

Trist este ca si dupa cei 23 de ani, perioada de trambitata democratie, in minister se foloseste tot limbajul de lemn si sunt aceleasi cutume. Si bineinteles ca tot cei care muncesc sunt luati la refec.

• Upvote 1

• 4 weeks later...

Cred ca nu va este strain faptul ca la programul in sch de cate 8 ore, uneori suntem "nevoiti", conform buletinului, ca din sch III sa intram sch II, efectuand intr-un interval de 24 ore, 16 ore de munca si doar 8 ore timp de recuperare. Ipotetic vorbind :)) , nu ca o sa se intample vreodata in Politia Romana, dar ce se intampla daca, venit dupa sch III in sch II, mi se face rau, in mijlocul strazii si cad pe jos, iar colegul meu solicita interventia ambulantei(nu a unui echipaj care sa ma transporte la urgente) pentru a-mi acorda primul ajutor si a ma transporta la spital pentru investigatii amanuntite, iar in urma acelor investigatii medicul de garda constata drept cauza pentru starea mea de sanatate, "extenuarea".

• 3 months later...
  • Moderator

Pentru recuperarea celor 3 zile libere acordate politistilor in perioada Sarbatorilor de Iarna se vor lucra suplimentar cate 2 ore pe zi. 

Este corect ca din dispozitia verbala a sefului unei politii orasenesti , Siguranta Publica sa  lucreze numai schimbul 2 si 3? Daca nu, ce este de facut?

• Moderator

recupereaza aia de la birouri...

De multe ori, cand ma apuca ora 20, 21 sau chiar 24 la serviciu, mai ca ii invidiez pe cei care dupa tura de 8 ore isi iau bocceluta si pleaca acasa.

• Upvote 3

• Moderator

Eu sunt unul care a lucrat şi la program 8-16, L-V şi care în prezent lucrează în ture. Vă asigur că mai ales în privinţa programului nu aveţi de ce să-i invidiaţi pe cei din formaţiunile operative cu 8-16, L-V. Ştiu, din afară pare frumos şi bine, numai că atunci când eşti acolo lucrurile se schimbă radical. Deşi teoretic sâmbăta şi duminica ar trebui să fie zile libere, ştiţi foarte bine acel obicei împământenit în poliţie, cu acţiunile pe anumite linii, ce vin şi trebuie executate. Care evident că se desfăşoară în weekend. Mai mult ca sigur cunoaşteţi expresia: "facem o acţiune aşa scurtă de 2-3 ore". În plus, ore suplimentare prestate din proprie iniţiativă nu cred că se fac la alte formaţiuni cu program în ture, nici măcar pe sfert, pentru că în majoritatea dosarelor găseşti persoane de audiat ce au un program similar şi nu pot veni la audieri decât după serviciu sau sunt necesare anumite investigaţii, verificări, etc ce nu le poţi face în perioada 8-16. Şi singurel, fără să-ţi zică şefu sau procuorul te duci şi le faci din timpul liber, pentru că trebuie să dai soluţie în dosar, deoarece vine iar controlul de la CSM şi te freacă nenea procuorul sau se face statistica dosarelor vechi şi te iau şefii la şuturi. Iar astfel de exemple pot continua la nesfârşit, că aşa e munca asta la poliţie, diversificată, nicio zi nu seamănă cu alta, niciun dosar nu e la fel ca altul.

Dacă nu mă credeţi urmăriţi-le programul celor de la crimă, care de multe ori, când au vreun grup, un dosar serios în care cercetările se apropie de final, n-au casă, n-au masă. 

Repet, peste tot sunt avantaje şi dezavantaje, dar nicăieri nu curge lapte şi miere. Vă asigur că cei cu program 8-16 de la formaţiunile operative (pt că la neoperative n-am lucrat niciodată şi nu ştiu) nu sunt deloc fericiţi cu acel program şi nici nu este deloc o aşa mare boierie, cum pare din afară.

• Upvote 6

• 5 weeks later...

mai nou cica azi si ieri s-a discutat noul program de lucru, un ordin de ministru care va inlocui Omai 577/2008. e postat pe intranet, nu stiu daca e definitiv.

l-am citit fugitiv, dar ceva mi-a atras atentia la modul "zgariat pe ochi" : de fiecare data cand plecam din localitate trebuie sa anuntam seful nemijlocit si sa ne trecem intr-un registru. WTF???? ce naiba pazesc sindicatele? chestia asta e doar o chichita in plus ca sa te sanctioneze cand calci pe careva pe coada si n-au altceva sa-ti faca.

daca se intampla sa am o urgenta in judetul vecin? prima data trebuie sa telefonez sefului , apoi sa trec pe la sediu sa ma trec in caiet si de abia apoi sa plec in treaba mea?

si a doua chestie....n-am observat nimic scris despre chemarea la serviciu dupa program de noapte sau din libere la sedinte, trageri sau tot felul de informari neimportante gen bilant. e posibil sa fie scris dar n-am observat-o eu. daca nu e mentionat acest aspect, intreb iar: ce fac sindicatele? iarasi va trebui dupa 8 ore de noapte la 6 sa ma duc acasa sa manac si la 8 sa fiu inapoi la politie pentru sedinta curului, ca asa i s-a sculat sefului sa faca sedinta? timpul meu de odihna unde e? liberul meu, timpul meu cu familia unde e? tragerile si sedintele si alte ******** activitati se fac din programul sefilor, dar din timpul liber al fraierilor. fraierii n-au familie? n-au timp de odihna?

• Downvote 2

l-am citit fugitiv, dar ceva mi-a atras atentia la modul "zgariat pe ochi" : de fiecare data cand plecam din localitate trebuie sa anuntam seful nemijlocit si sa ne trecem intr-un registru. WTF???? ce naiba pazesc sindicatele? chestia asta e doar o chichita in plus ca sa te sanctioneze cand calci pe careva pe coada si n-au altceva sa-ti faca.

daca se intampla sa am o urgenta in judetul vecin? prima data trebuie sa telefonez sefului , apoi sa trec pe la sediu sa ma trec in caiet si de abia apoi sa plec in treaba mea?

Acest registru functioneaza la noi de cand ne-am demilitarizat. Numai ca nu trebuie sa-l anunt si pe sefu ca plec. Pur si simplu ma trec in registru sau telefonez de pe drum la OS sa ma treaca acolo si gata!

Daca seful are treaba cu mine si nu stie unde sunt, verifica registru, vede ca sunt plecat si ii "trece" :) !

... iarasi va trebui dupa 8 ore de noapte la 6 sa ma duc acasa sa manac si la 8 sa fiu inapoi la politie pentru sedinta curului, ca asa i s-a sculat sefului sa faca sedinta? timpul meu de odihna unde e? liberul meu, timpul meu cu familia unde e? tragerile si sedintele si alte ******** activitati se fac din programul sefilor, dar din timpul liber al fraierilor. fraierii n-au familie? n-au timp de odihna?

Asta cine permite! Si in prezent, dupa o tura de noapte, 8 ore de odihna nu ma deranjeaza nimeni. Celelalte poate sa mai astepte!

Aratati-le "Acordul colectiv de munca"(art.25 si 26), sefilor!

Acordul.pdf

Edited by Eduard