Jump to content
POLITISTI.ro

Programul de lucru al politistilor

Recommended Posts

• 3 months later...

Salutare dragi colegi! 
Am o nelamurire privind planificarea liberelor intr o luna de munca.

Aceste libere le dam noi cum vrem sefului iar acesta face planificarea sau ne pune el liberele cum vrea inainte de inceputul lunii?!

Cadru legal, daca exista?

Va multumesc!

Modul de planificare este o combinatie a celor 2 aspecte pe care le-ai prezentat, adica ce vrei tu, combinat cu nevoile operative ale structurii unde iti desfasori activitatea si numarul de politisti de acolo (cand nu ai munca normata de la 08-16, de luni pana vineri).

Baza legala generica ar fi O.M.A.I. nr. 577/2008 (il gasesti pe Google).

Am inteles aspectul dar intrebam daca eu dau liberele si imi modifica seful in functie de necesitati sau le pune el si apoi imi modific eu  daca este posibil?

Mersi

Normal ar fi sa le dai tu si iti modifica seful in functie de necesitati, daca e cazul; pur si simplu este o mica negociere la stabilirea acestor libere. Dar acum depinde si de seful respectiv, cat de "scorțos" e, ca sunt sefi si sefi printre colegii nostri, unii apropiati de colegi, altii care se cred stapani pe tarla.

• Active member

Graficul cu serviciile este facut in functie de necesitatile structurii. Ca se tine cont si de nevoile personale ale politistului, este altceva, dar asta nu inseamna ca e cineva obligat sa-ti puna liberele pe care le vrei tu si nu e stipulat nicaieri un drept in sensul asta sau o obligatie a sefului. 
In mod normal se face graficul si daca ai nevoie de liber intr-o anumita zi se face raport pt solicitare de liber sau schimb de tura, dar in ziua de azi s-a cazut in extrema cealalta, precum se vede si in cazul subiectului pe care il dezbatem acum. 

• Downvote 1
  • Active member

Este bine sa te înțelegi cu șeful sau persoana desemnata de acesta sa întocmească graficul. Ii spui și tu cam când ai avea nevoie de liber, iti zice și el când ar fi nevoie de tine la serviciu și se ajunge la un numitor comun, astfel încât toată lumea sa fie mulțumită.

Ben, nu cred ca este stipulat nicaieri nici ca seful are dreptul de a ti pune liberele cum vrea el iar tu daca vrei un liber sa faci raport! Daca ai text legal si nu doar o parere, te rog! Daca nu, nu ma intereseaza impresiile! Tocmai de aceea am adresat intrebarea! 

Multumesc frumos ScanBlu. Acel Omai il studiasem si eu si nimic concret. Toate bune!

Singura referinta concreta ar fi art. 15(1) din ordinul respectiv:

(1) Pentru poliţiştii care desfăşoară activitatea în schimburi, precum şi pentru cei care desfăşoară activităţi operative se asigură în cursul unei luni cel puţin un repaus săptămânal, sâmbăta şi duminica, în zile consecutive.

• Member

La turele de 8h, la noi, jumatate din libere le dau politistii si jumatate sunt la nevoia unitatii. La turele de 12/24, 12/48, e mai dificil, deoarece suntem 5 lucratori si ramane la mica intelegere intre noi. Daca noi nu ne intelegem pentru un liber, nu are cine sa ne ajute. Ma refer punctual la sectia unde lucrez eu. Am lucrat si 13 ture de 8h consecutive, ca se taiau liberele cu ocazia diverselor evenimente, dar am si avut 4 sau 5 libere legate, dupa care am acceptat sa lucrez 10 ture de noapte, consecutive... 

• 1 year later...

Circulă pe grupurile de whatsapp acest mesaj:

program-24.jpg.27fa31aae4f62b66fdbf4125a314a9f8.jpg

şi din discuţii se pare că e reală măsura. 

Ce părere aveţi?

• Active member

Ce parere sa avem?

Unii cu putere de decizie nu au habar de nimic

La dispecerate va fi o problema serioasa.

• Moderator

Eta na, la dispecerate e problema mare, zici? Acolo în mod normal nici nu ar trebui să fie operativi. E o înghesuială maximă să se mute acolo și să scape de munca operativă, așa că să nu ne facem griji pentru aceste structuri. 
Programul de lucru în Poliția Română trebuie adaptat în funcție de necesitățile structurilor operative, nu ale celor de suport 

• Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
  • Active member

Asta e alta discuție ca nu ar trebui sa fie operativi ...

Eu vorbeam ca le dau toate raportările peste cap.

• Active member
Posted (edited)

Îmi este indiferent de cum lucrează alții, însă adevărul e ca în afară de un beneficiu personal, nu există niciun argument valabil în favoarea unei ture de 24 de ore, mai ales pentru cei de la criminalistică, unde o tură de 24 de ore de ore, ți-ar afecta atenția și concentrarea, iar pentru un criminalist, în cazul unei CFL (mai ales în cazuri grave, omor spre exemplu) sunt vitale. 
Cu toate astea, nu au cum sa nu ma amuze (ca sa nu zic ca au pic de bun simt in ele) argumentele aduse de marele sindicat condus de “politisti” Europol:

timpul destinat refacerii capacității de munca va fi redus, conducând astfel la scăderea randamentului;

Deci  fraierii aia de lucrează pe la OP in stradă sau  în dosare sunt surmenați. Nu inteleg cum de vin aproape zi de zi la serviciu și nu cad din picioare. Astia pot sa vina la serviciu zi de zi, dispecerii nu, ca nu le ies boabele la socoteală și nu pasează apelurile La 112 cu aceeași energie.  

creșterea numărul de deplasări de la domiciliu la locul de munca și invers, polițiștii ajungând să meargă la serviciu de 15-16 ori/lună comparativ cu 8 deplasări/lună cum se întîmplă în prezent la programul de 24/72 ore, fiind astfel alocate resurse financiare suplimentare din bugetul MAI, în mod nejustificat;

creșterea gradului de vulnerabilizarea în segmentul corupției în rândul personalului, având în vedere că doar angajații care au fost numiți/mutați în interesul serviciului beneficiază de decontarea transportului, în timp ce în cazul celor mutați la cerere, cheltuielile de deplasare vor fi suportate din veniturile salariale infime la acest moment;

vulnerabilizarea excesivă a polițiștilor care fac naveta de la domiciliu la locul de muncă și invers, fiind expuși de mai multe ori la riscurile aferente traficului rutier, timpul petrecut de către aceștia la volanul autoturismelor dublându-se efectiv;

prin modificarea actualei forme de organizare a programului de lucru din ture de 24/72 ore în ture de 12/24 – 12/48 ore, fluxul de informații/evenimente pe care îl gestionează dispecerul și ofițerul de serviciu se va fragmenta, aspect care va conduce la imposibilitatea de a mai avea o reprezentare corectă și coerentă a situației operative pe 24 de ore în întregul său ansamblu, fiind de natură a conduce la vulnerabilizarea polițiștilor care sunt trimiși la intervenții;

Deci pt cei care se duc la intervenții, dispecerul e ca un far călăuzitor. Cei din teren nu știu ce s-ar face fără acest atotcunoscător al evenimentelor din acea zi. Nu e ca și cum dispozitivul de siguranță nu e instruit la intrare în tură  

polițiștii vor fi puși în situația inevitabilă de a fi nevoiți să continue anumite activităţi specifice în  cercetarea infracțiunilor, începute de tura precedentă fără a cunoaște detaliile CFL-ului în sine, fapt ce favorizează producerea de erori în procesul penal și conduce implicit la vulnerabilizarea situației juridice și profesionale a acestora, cu impact direct asupra intereselor legitime ale părților implicate în comiterea de infracțiuni;

Sindicaliștii lui pește prăjit vor să ne spună ca dacă a bătut gongul și s a făcut ora exactă, criminalistul își ia sculele și pleacă? Vine altul și îl înlocuiește? Se întrerupe cercetarea? Sau suntem niște functionarasi de primarie sau muncitori de la fabrica care lucrăm la norma dar avem pretentii de statut special și condiții speciale de pensionare?

unor întârzieri în privința completării și semnării unor acte de urmărire penală, precum și înregistrarea unor sincope profesionale, acolo unde avem deja echipe operative sudate care au stabilit moduri de acțiune/de lucru unitare.

Repet. Mie personal mi-e total indiferent cum lucrează. Pot să facă ture și de o săptămână legată. Dar să vii cu argumente de cele de mai sus arăți doar cat ești de penibil și arăți dispreț față de celelalte linii de muncă de parcă dispecerii, criminaliștii și cei de la SAS sunt o specie rară de poliție și trebuie protejați precum capra neagră: să nu vină prea des la muncă - consuma prea multă benzină și nu se refac, de parcă norma de ore pe lună nu e aceeași pt toată lumea. Ba chiar vedem ca sunt predispuși la corupție dacă au ture de 12 ore, ca trebuie sa plateasca din buzunarul propriu drumurile alea in plus. 

Edited by Ben
  • Upvote 3

Stai liniștit că adevărata problemă e că nu mai au timp mult liber să desfășoare alte activități. E de notorietate că toți cei de la SAS si SIAS sunt bodyguarzi ori antrenori personali în timpul liber, iar ceilalți de la alte structuri fac uber, taxi bolt, fotografi etc.

• Upvote 2
  • Moderator

Care condiții speciale de pensionare? În rest, din partea mea, pot să facă programul și 4 ore pe zi.:D